Dnes je úterý 07.05.2024     svátek má Stanislav

Nebezpečným řidičům pomohou terapeutické programy

Ilustrační foto: Pixabay

26.4.2024 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Piráti silnic jsou postrachem snad každého slušného řidiče. Ministerstvo dopravy s odvoláním se na statistiky uvádí, že čtvrtina vážných nehod je způsobena osmi procenty nejrizikovějších řidičů. Na ně většinou neplatí žádné tresty ani zákazy. A to chce stát změnit. 


Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) na tyto řidiče-recidivisty cílí terapeutické programy. 
„Na rozdíl od autoškol se nezaměřují na ovládání vozidla a opakování pravidel silničního provozu, ale na oblast uvědomování si důsledků vlastního chování a motivaci k dodržování pravidel,“ přiblížil ministr. 


Doplnil, že obdobně k tomuto typu řidičů přistupují vyspělé evropské země, jako je například Švédsko. ČR tuto povinnost u některých typů rizikových řidičů zavedlo letos od 1. dubna. 


Konkrétně se povinnost týká osob se zákazem řízení nejméně na 18 měsíců, těch, co se odmítnou podrobit dechové zkoušce či zkoušce na detekci přítomnosti omamné či psychotropní látky, nebo v jiných případech, kdy to nařídí soud. 


Programy povedou speciálně vyškolení lektoři. Podle ředitele Centra dopravního výzkumu (CDV) Jindřicha Friče aktuálně probíhají kurzy pro budoucí lektory. 


„Do konce tohoto roku je tak možné absolvovat kurz, bez něhož není možné stát se akreditovaným lektorem terapeutických programů. Stále je tedy možné se přihlásit,“ ředitel CDV.

 

Snížení recidivy
A právě CDV připravilo terapeutický program pro problémové řidiče. Stát si od toho slibuje snížení nehodovosti na silnicích. 
„Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že mohou snížit recidivu rizikového chování o 30–70 %,“ podotkla Veronika Kurečková, psycholožka z týmu odborníků podílejících se na vytvoření programu. 


Ministerstvo uvádí, že program už vyzkoušelo v českých věznicích a mezi klienty Probační a mediační služby. Mělo ho vyzkoušet už 750 řidičů. 
„Z dlouhodobého hlediska se podařilo dosáhnout více než 70% poklesu recidivy problémového chování na silnicích,“ upřesnil Pavel Řezáč z CDV. 
A jak vlastně budou terapeutické kurzy pro řidiče v ČR vypadat? Účastník se zaregistruje ve veřejném portálu Metodického centra, zvolí si některý z nabízených programů a uhradí účastnický poplatek. 


Poté ho čeká 20 hodin skupinové terapie pod vedením speciálně vyškolených lektorů. Za absolvování kurzu se uděluje certifikát. 
„Již v rámci pilotních běhů v předchozích letech jsme zabránili vzniku řady dopravních nehod, vyjádřeno ekonomicky přispěli jsme ke snížení celospolečenských ztrát z nehodovosti v úhrnné výši přibližně 500 milionů Kč,“ zdůraznil Frič. 

 

Na Slovensku uspěli 

Terapeutické skupiny pro řidiče jsou známé již od 70. let minulého století. Nyní jsou součástí systému bezpečnosti ve většině zemí EU a v USA. 
ČR byla jednou z posledních zemí, kde speciální terapie řidičů ještě nebyly právně zakotveny. Úplně od nuly však u nás odborníci nezačínali. 
„Vycházeli jsme nejen z námětů českých dopravních expertů, ale také z nejlepších zkušeností kolegů ze zahraničí, a to především z Německa a Rakouska, ale také ze Slovenska, které programy pro řidiče zavedlo v roce 2011,“ prozradila Kurečková. 


Ministerstvo s odkazem právě na Slovensko dokládá, že programy pro řidiče skutečně fungují. U našich východních sousedů je musí absolvovat všichni, kdo byli přistiženi při jízdě pod vlivem alkoholu. Během prvních let po zavedení programů na Slovensku poklesl počet jízd pod vlivem alkoholu téměř o polovinu. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net