Reklama
Dnes je pondělí 17.06.2019     svátek má Adolf

Plníme si sny, říkají hokejky z Třeštice

ZAKLÁDAJÍCÍ členové klubu. Brankáři: Libor Hájek, Petr Dunička. Obránci: Pavel Kodys, Luboš Holý, Petr Maslák, František Jirák Útočníci: Martin Kodys, Luboš Papež, Zdeněk Poledna, Leoš Veselský, Roman Tomšík, Josef Košťál, Zdeněk Lukšů, Pavel Dunička, Vladimír Poledna, Dušan Gregor, Michal Koníř. Trenér: Ladislav Tušer. Zdravotník: Martin Gregor. Čajníci: Ladislav Kodys, Leoš Engl (protože se hrálo na otevřeném zimním stadiónu často v mrazech okolo minus 15 stupňů Celsia, tak pravidelně vařili čaj).  Foto: archiv HC SDH Třeštice
ZAKLÁDAJÍCÍ členové klubu. Brankáři: Libor Hájek, Petr Dunička. Obránci: Pavel Kodys, Luboš Holý, Petr Maslák, František Jirák Útočníci: Martin Kodys, Luboš Papež, Zdeněk Poledna, Leoš Veselský, Roman Tomšík, Josef Košťál, Zdeněk Lukšů, Pavel Dunička, Vladimír Poledna, Dušan Gregor, Michal Koníř. Trenér: Ladislav Tušer. Zdravotník: Martin Gregor. Čajníci: Ladislav Kodys, Leoš Engl (protože se hrálo na otevřeném zimním stadiónu často v mrazech okolo minus 15 stupňů Celsia, tak pravidelně vařili čaj). Foto: archiv HC SDH Třeštice

16.3.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Vedou si poctivě hokejovou kroniku, a aby toho nebylo málo, Už za necelý měsíc představí členové HC SDH Třeštice svým fanouškům limitovanou edici DVD mapující zásadní momenty během 20 let fungování tohohle hokejového klubu nedaleko Telče.

Ale pěkně popořádku. Myšlenka na založení hokejového mužstva v Třeštici se zrodila během roku 1998. K její realizaci došlo podle kapitána A-týmu Martina Kodyse až o rok později.

„Parta kluků u nás v obci byla vždycky bezvadná, chodilo se kolektivně na zábavy a hostinec ve Vanůvku se pro nás všechny pomalu stával přechodným bydlištěm,“ vrací se o 20 let zpátky do minulosti Kodys.

Jak už to tak bývá, právě v pohostinství vznikla spousta nápadů. „Prostě jsme si jednoho krásného dne řekli, že člověk je živ nejenom pitím, a začali jsme sportovat,“ popisuje Kodys prapůvod myšlenky na založení ryze amatérského hokejového oddílu.

Jestli si ale myslíte, že se v Třeštici začalo okamžitě s nákupem hokejové výstroje, jste na omylu. První akcí tamních sportovců byl turnaj v malé kopané na plácku u bývalé školy.

Vzhledem k tomu, že pořadatelé za jeho organizaci sklidili jen samou chválu, za rok podnik zopakovali a dokonce s ještě větším úspěchem.

„Právě tehdy jsme si řekli, že když to jde v létě, mohlo by to jít i v zimě. A tak jsme založili historicky první hokejový klub v Třeštici pod patronací místního sboru dobrovolných hasičů, jehož členy byla převážná část mužstva,“ přibližuje Kodys, který je zároveň dlouholetým starostou obce i tamního Sboru dobrovolných hasičů.

Na vznik klubu měl podle něj taky vliv přetlak odchovanců růženského, telčského a třešťského hokeje, kteří se vraceli z vojny a jen těžko se dostávali do základních sestav mateřských týmů.

„Věk odchodu do ,hokejového’ důchodu se tím pádem začal prodlužovat a my, mladí kluci, jsme ho taky chtěli hrát,“ podotýká. 
Někteří další „kluci“ sdružení kolem Kodyse s hokejem už zkušenosti jako hráči odborářských soutěží v Třešti měli.

Jiní měli zkušenosti pouze z rybníka, ale o to větší chuť u nich byla do toho jít. Po několika schůzkách v klubovně a po upřesnění organizačních věcí se třeštičtí přihlásili v sezóně 1999/2000 do soutěže O pohár města Telče, která probíhala na zimním stadionu v Hradecké ulici.

Soutěž se dělila na první až třetí ligu. „Jako nováček turnaje jsme samozřejmě začali až úplně dole, tedy ve III. lize,“ vzpomíná Kodys.

První sezónu skončili za podpory fanoušků na druhém místě třetí ligy a hned další rok dokázali postoupit o patro výše. „Ve třetí sezóně jsme se již probojovali na 2. místo v celém turnaji O pohár města Telče,“ připomíná Kodys.

Během prvních několika sezón hokejisté z Třeštice nehráli pouze v Telči. Vyjížděli za přátelskými utkáními do Znojma, Nymburka, Jindřichova Hradce, Brna….

„Z této doby máme spoustu krásných nejen hokejových zážitků. V roce 2003 jsme nechali navrhnout a vyrobit zimní bundy pro hráče a fanoušky. Samozřejmostí jsou klubové čepice, trička, šály a další propagační předměty,“ zmiňuje Kodys.

Od sezóny 2003/04 do sezóny 2007/08 hráli Okresní přebor Jihlavska. Největším úspěchem v této době pro ně bylo 2. místo Okresního přeboru v sezóně 2006/07. Další sezóny až doposud opět hrají podle Kodyse turnaj O pohár města Telče.

V roce 2010 došlo k velké změně v týmu. Na rybníku v Třeštici dorostli další hokejisté a opakovala se historie. „Kluci chtěli hrát hokej a nás bylo do jednoho týmu více než dost. Proto od sezóny 2010/11 vzniklo mužstvo HC SDH Třeštice „B“,“ nastiňuje Kodys.

Áčko proto dál hraje I. ligu a béčko začíná hrát III. ligu. Velký úspěch se dostavil v sezoně 2014/15, kdy tým HC SDH Třeštice „A“ poprvé vyhrál celý turnaj O pohár starosty Telče. Na ten klub navázal i v další sezóně. Ale to se jejich triumf slavil už na novém krytém zimním stadionu v Telči.

Velice úspěšnou se z pohledu klubu stala i loňská sezóna, kdy obě mužstva skončila po finálových bojích na druhých místech v I. a III. lize turnaje. V současné době třeštické týmy bojují ve 20. sezóně o postup do „pohárového“ finále.

Bilance party kolem kapitána áčka Martina Kodyse, kapitána juniorky Zdeňka Lukšů a hrajícího manažera HC SDH Třeštice Zdeňka Poledny je opravdu parádní.

„Dokázali jsme si splnit naše sny. Hrát velký hokej, mít skvělou partu a starat se o zábavu mnoha fanoušků,“ podotýká Kodys. Dodává, že v různých sezónách za třeštický tým nastupovali na led hráči jako je Libor Šára, který hrál extraligu za Č. Budějovice, Jiří Cihlář, Mistr ČR 1991 – Dukla Jihlava, Petr Svoboda, odchovanec Dukly Jihlava, hráč Toronto Maple Leafs, či Přemysl Duben, odchovanec Dukly Jihlava, 2001 draftován New York Rangers.

„Protože jsme samozřejmě také fanoušci českého hokeje, tak jsme navštívili Mistrovství světa v hokeji v Praze, Bratislavě a v Paříži. V roce 2015 jsme byli i na zápasu NHL v New Jersey v době, kdy za Devils hrál Patrik Eliáš, Jaromír Jágr a Marek Židlický,“ doplnil vzpomínku Kodys.

Za dvacet let hokeje v Třeštici hráči společně oslavili narození spousty dětí, několik plejerů se oženilo, ale také se klub navždy musel rozloučit se zakládajícím hráčem Leošem „kuchařem“ Veselským, dlouholetým trenérem Láďou Tušerem a věrným fanouškem Františkem Lukšů. „Bohužel se všech našich úspěchů a nového zimáku v Telči nedožili,“ je líto Kodysovi.

Na všechny úspěchy a zážitky si zhruba 85 hráčů HC SDH Třeštice společně se sponzory a fanoušky zavzpomíná na oslavě založení klubu.

Již 6. dubna v kulturním domě v Růžené, kde společně načnou třetí desítku nepřetržitého fungování třeštického hokejového klubu…

Nový komentář

Komentáře

Reklama
14.06.2019 Aktuality/Komentáře (0)Letošní blokové čištění bylo v Jihlavě rekordní

Od pondělí 25. března do 31. května bylo v Jihlavě aktuální blokové čištění 217 km silnic a 155 km chodníků. Území města s příměstskými ...

13.06.2019 Aktuality/Komentáře (1)Nemocných s klíšťovou encefalitidou je na Vysočině víc než loni

Za prvních pět měsíců letošního roku onemocnělo na Vysočině klíšťovou encefalitidou šest lidí. Loni evidovali hygienici za stejné období ...

13.06.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nové středisko záchranářů bude v Jihlavě dokončeno na podzim

Nové výcvikové a vzdělávací středisko Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina v Jihlavě bude dokončeno na podzim. Náklady na stavbu ...

13.06.2019 Aktuality/Komentáře (0)Jihlava je ve finále soutěže Stavby z vlnité lepenky

Střední škola stavební Jihlava je ve finále celostátní soutěže Stavby z vlnité lepenky se svou originální stavbou přehradní nádrže ...

12.06.2019 Aktuality/Komentáře (2)Jihlava zvažuje stavbu mobilní haly, až bude bourat zimní stadion

Jihlava zvažuje stavbu mobilní ledové plochy asi za 35 milionů korun. Jde o záložní variantu pro období, kdy by město chtělo zbourat dožívající ...

12.06.2019 Aktuality/Komentáře (1)Prezident přijede na Vysočinu i se ženou, navštíví i Humpolec

Prezident Miloš Zeman navštíví na Vysočině město Humpolec nebo společnost Fraenkische v Okříškách na Třebíčsku. Třídenní návštěvu ...

12.06.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na jihlavské setkání hornických měst přijede asi 70 spolků

Na 23. setkání hornických měst a obcí ČR, které letos v červnu hostí Jihlava, přijede asi 600 členů 70 hornických spolků z Česka i zahraničí. ...

13.06.2019 Aktuality/Komentáře (1)Kvůli větrníkům bude referendum

O osudu větrných elektráren v katastrálním území Jamného rozhodnou obyvatelé vísky na Polensku v referendu. Podle starosty Ľuboše ...

13.06.2019 Aktuality/Komentáře (0)Klášterní zahradu opět po roce opanuje setkání kovářů

Pojedenácté zažije město Brtnice o víkendu mezinárodní setkání uměleckých kovářů Brtnické kovadliny. Kovářský ...

13.06.2019 Aktuality/Komentáře (0)K soudu nepřišla přísedící, jednání muselo být odročeno

Okresní soud v Jihlavě měl poslední květnové pondělí začít rozplétat rozsáhlé případy krádeží a také drogové ...

13.06.2019 Aktuality/Komentáře (0)Primátorka Koubová: Stříbrné údolí je práce klidně i na dvacet let

Již potřetí se občané před dvěma týdny sešli na veřejném projednávání v budoucnu plánovaného oživení lokality Stříbrné ...

13.06.2019 Aktuality/Komentáře (0)Jarní koncert sboru Foerster

Vrcholem jarní sezóny pěveckého sboru Foerster TJ Sokol Jihlava bude koncert pořádaný 13. června v 19 hodin v Gotické síni jihlavské radnice. ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net