Reklama
Dnes je čtvrtek 21.03.2019     svátek má Radek

Osm dní bude patřit divadelnímu jaru

HERCI souboru Zmatkaři Vladimír Altán Mátl a Tereza Fialová v inscenaci Skřivani už jen v Shakespearovi. V sérii komedií a pohádek zavede dramatický kus diváky festivalu do současnosti, ale i do přelomu čtyřicátých a padesátých let v Československu. Foto: Jiří Varhaník
HERCI souboru Zmatkaři Vladimír Altán Mátl a Tereza Fialová v inscenaci Skřivani už jen v Shakespearovi. V sérii komedií a pohádek zavede dramatický kus diváky festivalu do současnosti, ale i do přelomu čtyřicátých a padesátých let v Československu. Foto: Jiří Varhaník

5.3.2019 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Kulturní dům v Třešti bude od 15. do 23. března hostit jednu z divácky nejnavštěvovanějších a nejstarších soutěžních přehlídek ochotnických souborů u nás. Každoročně přitáhne do hlediště kolem dvou tisíc diváků.

Soubory se na ní budou ucházet o nominaci na celostátní divadelní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou a na Divadelní piknik Volyně, případně o doporučení na národní přehlídku Popelka Rakovník.

Letos uvidí publikum v Třešti osmnáct soutěžních inscenací. Vedle těch z Vysočiny je přivezou i soubory z Tábora, Libice nad Cidlinou, Dačic, Přelouče, Jistebnice, Jičína nebo z Říčan u Brna.

Po čase přijede také Ořechovské divadlo z Ořechova u Brna. Jeden z nejlepších neprofesionálních souborů republiky, který tradičně vyniká v hudební a choreografické složce svých autorských inscenací, se tentokrát nechal inspirovat Stroupežnického Našimi furianty.  

V nabitém programu přehlídky se budou hrát až tři představení denně. Žánrově dojde zejména na komedie a pohádky, ale k vidění bude i drama a muzikál.

 

Domácí soubory

Třešťské soubory se představí se svými novinkami O malé hastrmance a Postel pro anděla (DS Jana Lišky TJ Sokol Třešť), Co takhle svatba, princi? (Pěvecký sbor ZUŠ Třešť) a Taneček přes dvě pekla (DS Třeštíci při ZŠ Třešť).

Z Jihlavska dále přivezou své aktuální představení Zmatkaři Dobronín. Ti v soutěži zahrají silné drama nedávno zesnulého dramatika Františka Zborníka Skřivani už jen v Shakespearovi, které nastudovali ve světové premiéře. Pojednává o skutečném příběhu převaděčky Julie Hruškové z poválečného Československa.

Festival TDJ 2019 bude slavnostně zahájen 15. března. Výsledky pak budou vyhlašovány během závěrečného večera 23. března. Ceny vycházejí z dílny třešťského šperkaře Svatopluka Kasalého.

Novinky, postřehy a aktuální informace bude přinášet každý festivalový den zpravodaj OKO, festival má i vlastní webové stránky. Soutěžící soubory přivítají před každým představením místní ochotníci, kteří už tradičně spolupracují při organizaci přehlídky.

Pro soutěžící soubory se chystají také dorty ve tvaru buřinky Pana Tau. Připomínají, že rodákem z Třeště je Otto Šimánek, představitel této  seriálové postavy.

 

Program Třešťského divadelního jara 2019

15.3. 19.30 Slavnostní zahájení + DDT - komedie / autor Kateřina Pokorná / Divadlo Kapota Tábor / 75 minut bez přestávky.

 16.3. 15.00 Ve škole je bomba - komedie / autor Marie Janíčková / VOFUK, DS při Městysu Štěpánov / 80 minut s přestávkou.

 16.3. 19.30 Švestka - komedie / autoři Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak / Zvonokaplička Prosenická Lhota / 100 minut s přestávkou.

 17.3. 9.30 O malé hastrmance - pohádka / autor Jiří Teper / DS Jana Lišky při TJ Sokol Třešť / 60 minut bez přestávky.

 17.3. 15.00 Na tohle teď není ta pravá chvíle - komedie / autor Jean-Claude Islert / DS Kulturního spolku Čestice / 100 minut s  přestávkou.

 17.3. 19.30 Velice hojný Fénix - poetická komedie / autor Christopher Fry / DS Vojan Libice nad Cidlinou / 65 minut bez přestávky.

 18.3. 9.30 Co takhle svatba, princi? - pohádka / autor Jiří Chalupa / Pěvecký sbor ZUŠ Třešť / 40 minut bez přestávky.

 18.3. 18.30 Naši vaši furianti - komedie / autor Ladislav Stroupežnický / Ořechovské divadlo Ořechov u Brna / 75 minut bez přestávky.

 19.3.  9.30 Taneček přes dvě pekla - pohádka / autor Miloš Kratochvíl / DS Třeštíci při ZŠ Třešť / 70 minut bez přestávky.

 19.3. 19.30 Postel pro Anděla - komedie / autor Jaroslav Koloděj / DS Jana Lišky při TJ Sokol Třešť – Třeštidla / 75 minut bez přestávky.

 20.3. 9.30 Bylo nás pět - komedie / autor Karel Poláček / Dětské divadelní studio Tyláček při DS Tyl Dačice / 60 minut bez přestávky.

 20.3. 15.00 Tři na lavičce - tragikomedie / autor Aldo Nicolaj / ZITA Zdechovice, Přelouč / 75 minut bez přestávky.

 20.3. 19.30 Skřivani už jen v Shakespearovi – drama / autor František Zborník / Zmatkaři  Dobronín / 110 minut bez přestávky.

 21.3. 9.30 Loupežnické koření - pohádka / autor Vlastimil Novák – Stanislav Oubram / Dětský divadelní soubor Žirovnice / 60 minut bez přestávky.

 21.3. 19.30 Amant - komedie / autor Pavel Němec / Ochotnický soubor Forbína Jistebnice / 90 minut bez přestávky.

 22.3. 9.30 Stvoření světa - muzikál / hudba Otakar Kovář, scénář a texty písní Martina Komárková, choreografie Alena Lyczkowski / DS ZUŠ Jičín / 75 minut bez přestávky.

 22.3. 19.30 Lékařské tajemství - komedie / autor Petr Pospíšilík / Ochotnický spolek Pozpátku Říčany u Brna / 120 minut s přestávkou.

 23.3. 19.30 Závěrečný večer - vyhlášení cen, hraje SpazierGa.

Reklama
ReklamaReklama
26.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Tomáš Pilař v Mahlerově domě, krajina jako instalace obrazů

Instalace malíře Tomáše Pilaře ve formě prostorové organizace obrazů představuje v Domě Gustava Mahlera osobitý umělecký přístup současného ...

25.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Josef Fousek v DKO bez pozlátka

Písničkář, fotograf, humorista, textař, básník a spisovatel Josef Fousek přiveze 26. února (19) do Divadelního sálu DKO Jihlava svůj pořad Zkrátka ...

24.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Po roce od úmrtí vzpomenou na dílo Arifa Salichova

Přesně po roce od úmrtí autora se v Jihlavě uskuteční vzpomínkový večer na Arifa Salichova. Koná se 28. února od 18 hodin v Pivovarském salonku ...

23.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Míchač, máchač, rychlík i kvedlač: filharmonie poodkryla své karty

Netradiční edukativní atmosféru měl nedělní koncert Filharmonie G. Mahlera Jihlava. V divadelním sále DKO hudebníci seznámili publikum s procesem ...

22.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Také kino Dukla zažije maraton Dejvického divadla

Do padesáti českých kin míří Zkáza Dejvického divadla. Všech šest dílů takto nazvaného nového seriálu České ...

21.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Náglovy scény z Terezína i předválečná jihlavská zákoutí ožívají v galerii OGV

Rozpadlé trosky někdejšího obytného mlýna ve vesničce Kostelní Myslová, obci z cca šedesáti obyvateli ležící 4 km jihozápadně ...

19.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Brouci Band v Soulu

The Beatles revival Brouci Band zahraje 22. února v Soul Music Clubu v Dělnickém domě. Kapela tu zahrála už předminulý rok. Nabídla energickou show, kostýmy ...

17.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Bob Dylan zazní knihovnou česky

Akustické kvarteto MARiAN Band přiveze do Městské knihovny v Jihlavě svůj pořad sestavený z česky otextovaných písní Boba Dylana. Program zazní ve ...

16.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Autor knihy roku přijede besedovat

Spisovatel, novinář a publicista Aleš Palán, někdejší redaktor politické rubriky Jihlavských listů, bude ve čtvrtek 21. února besedovat v Jihlavě ...

13.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Alternativa představuje současné ilustrátorky site-specific formou

Nejen ilustraci je věnována výstava aktuálně probíhající v galerii Alternativa při Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, Komenského ulici. Výtvarnice ...

12.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Stonařovský Deskový statek opět vyjíždí do „kulturáků“

Ochotnický Divadelní soubor Stonařov uvede v regionu další tři reprízy své hudební satirické komedie Deskový statek aneb Seznamte se! Inscenace ...

10.02.2019 Kultura/Komentáře (0)S Melodií zatančí hvězdy StarDance

Účastníci televizní soutěže StarDance, když hvězdy tančí se chystají do Jihlavy. Na jevišti Horáckého divadla vystoupí 23. února ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net