Reklama
Dnes je sobota 24.08.2019     svátek má Bartoloměj

Osm dní bude patřit divadelnímu jaru

HERCI souboru Zmatkaři Vladimír Altán Mátl a Tereza Fialová v inscenaci Skřivani už jen v Shakespearovi. V sérii komedií a pohádek zavede dramatický kus diváky festivalu do současnosti, ale i do přelomu čtyřicátých a padesátých let v Československu. Foto: Jiří Varhaník
HERCI souboru Zmatkaři Vladimír Altán Mátl a Tereza Fialová v inscenaci Skřivani už jen v Shakespearovi. V sérii komedií a pohádek zavede dramatický kus diváky festivalu do současnosti, ale i do přelomu čtyřicátých a padesátých let v Československu. Foto: Jiří Varhaník

5.3.2019 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Kulturní dům v Třešti bude od 15. do 23. března hostit jednu z divácky nejnavštěvovanějších a nejstarších soutěžních přehlídek ochotnických souborů u nás. Každoročně přitáhne do hlediště kolem dvou tisíc diváků.

Soubory se na ní budou ucházet o nominaci na celostátní divadelní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou a na Divadelní piknik Volyně, případně o doporučení na národní přehlídku Popelka Rakovník.

Letos uvidí publikum v Třešti osmnáct soutěžních inscenací. Vedle těch z Vysočiny je přivezou i soubory z Tábora, Libice nad Cidlinou, Dačic, Přelouče, Jistebnice, Jičína nebo z Říčan u Brna.

Po čase přijede také Ořechovské divadlo z Ořechova u Brna. Jeden z nejlepších neprofesionálních souborů republiky, který tradičně vyniká v hudební a choreografické složce svých autorských inscenací, se tentokrát nechal inspirovat Stroupežnického Našimi furianty.  

V nabitém programu přehlídky se budou hrát až tři představení denně. Žánrově dojde zejména na komedie a pohádky, ale k vidění bude i drama a muzikál.

 

Domácí soubory

Třešťské soubory se představí se svými novinkami O malé hastrmance a Postel pro anděla (DS Jana Lišky TJ Sokol Třešť), Co takhle svatba, princi? (Pěvecký sbor ZUŠ Třešť) a Taneček přes dvě pekla (DS Třeštíci při ZŠ Třešť).

Z Jihlavska dále přivezou své aktuální představení Zmatkaři Dobronín. Ti v soutěži zahrají silné drama nedávno zesnulého dramatika Františka Zborníka Skřivani už jen v Shakespearovi, které nastudovali ve světové premiéře. Pojednává o skutečném příběhu převaděčky Julie Hruškové z poválečného Československa.

Festival TDJ 2019 bude slavnostně zahájen 15. března. Výsledky pak budou vyhlašovány během závěrečného večera 23. března. Ceny vycházejí z dílny třešťského šperkaře Svatopluka Kasalého.

Novinky, postřehy a aktuální informace bude přinášet každý festivalový den zpravodaj OKO, festival má i vlastní webové stránky. Soutěžící soubory přivítají před každým představením místní ochotníci, kteří už tradičně spolupracují při organizaci přehlídky.

Pro soutěžící soubory se chystají také dorty ve tvaru buřinky Pana Tau. Připomínají, že rodákem z Třeště je Otto Šimánek, představitel této  seriálové postavy.

 

Program Třešťského divadelního jara 2019

15.3. 19.30 Slavnostní zahájení + DDT - komedie / autor Kateřina Pokorná / Divadlo Kapota Tábor / 75 minut bez přestávky.

 16.3. 15.00 Ve škole je bomba - komedie / autor Marie Janíčková / VOFUK, DS při Městysu Štěpánov / 80 minut s přestávkou.

 16.3. 19.30 Švestka - komedie / autoři Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak / Zvonokaplička Prosenická Lhota / 100 minut s přestávkou.

 17.3. 9.30 O malé hastrmance - pohádka / autor Jiří Teper / DS Jana Lišky při TJ Sokol Třešť / 60 minut bez přestávky.

 17.3. 15.00 Na tohle teď není ta pravá chvíle - komedie / autor Jean-Claude Islert / DS Kulturního spolku Čestice / 100 minut s  přestávkou.

 17.3. 19.30 Velice hojný Fénix - poetická komedie / autor Christopher Fry / DS Vojan Libice nad Cidlinou / 65 minut bez přestávky.

 18.3. 9.30 Co takhle svatba, princi? - pohádka / autor Jiří Chalupa / Pěvecký sbor ZUŠ Třešť / 40 minut bez přestávky.

 18.3. 18.30 Naši vaši furianti - komedie / autor Ladislav Stroupežnický / Ořechovské divadlo Ořechov u Brna / 75 minut bez přestávky.

 19.3.  9.30 Taneček přes dvě pekla - pohádka / autor Miloš Kratochvíl / DS Třeštíci při ZŠ Třešť / 70 minut bez přestávky.

 19.3. 19.30 Postel pro Anděla - komedie / autor Jaroslav Koloděj / DS Jana Lišky při TJ Sokol Třešť – Třeštidla / 75 minut bez přestávky.

 20.3. 9.30 Bylo nás pět - komedie / autor Karel Poláček / Dětské divadelní studio Tyláček při DS Tyl Dačice / 60 minut bez přestávky.

 20.3. 15.00 Tři na lavičce - tragikomedie / autor Aldo Nicolaj / ZITA Zdechovice, Přelouč / 75 minut bez přestávky.

 20.3. 19.30 Skřivani už jen v Shakespearovi – drama / autor František Zborník / Zmatkaři  Dobronín / 110 minut bez přestávky.

 21.3. 9.30 Loupežnické koření - pohádka / autor Vlastimil Novák – Stanislav Oubram / Dětský divadelní soubor Žirovnice / 60 minut bez přestávky.

 21.3. 19.30 Amant - komedie / autor Pavel Němec / Ochotnický soubor Forbína Jistebnice / 90 minut bez přestávky.

 22.3. 9.30 Stvoření světa - muzikál / hudba Otakar Kovář, scénář a texty písní Martina Komárková, choreografie Alena Lyczkowski / DS ZUŠ Jičín / 75 minut bez přestávky.

 22.3. 19.30 Lékařské tajemství - komedie / autor Petr Pospíšilík / Ochotnický spolek Pozpátku Říčany u Brna / 120 minut s přestávkou.

 23.3. 19.30 Závěrečný večer - vyhlášení cen, hraje SpazierGa.

Reklama
09.08.2019 Kultura/Komentáře (0)Prázdniny v Telči čeká nabitý finálový víkend

Druhý víkend s kapelami na Panském dvoře mají před sebou letošní Prázdniny v Telči. V pořadí 37. ročník festivalu se pak v neděli završí na zámku unikátním společným vystoupením ...

08.08.2019 Kultura/Komentáře (0)Na párty dorazili Obelix i Flintstoneovi

Na dvě desítky pohádkových postav oslavily v sobotu 27. července v Suché pohádkový den. Na párty před Hostincem U Štrofů se sešly figury z pohádkových žánrů doslova od klasiky po komiks. Můžete ...

07.08.2019 Kultura/Komentáře (0)Meziříčský Funny fest

Již po páté se na náměstí ve Velkém Meziříčí uskuteční multižánrový festival, jehož cílem je nejen se sejít a dobře se pobavit, ale také zmírnit předsudky společnosti vůči nízkoprahovým ...

06.08.2019 Kultura/Komentáře (0)Druhá tráva s Ebeny: 28 noclehů

Sedmatřicáté Prázdniny v Telči mají za sebou první očekávané vrcholy. Těmi byly víkendové koncerty v Panském dvoře, a ještě předtím společné vystoupení Druhé trávy a Bratří Ebenů ...

05.08.2019 Kultura/Komentáře (0)Zveme vás na léto ve znamení popu, jazzu i klasické hudby

Tradiční Festival Václava Hudečka částečně nahradilo Moravskobudějovické kulturní léto. Nejen o přípravě je rozhovor s asistentkou ředitele Nikolou Šťastnou. Jak bylo náročné Moravskobudějovické ...

04.08.2019 Kultura/Komentáře (0)Sedm osobností Slam Poetry vystoupí v univerzitním centru

Exhibice v žánru Slam Poetry se uskuteční 6. srpna od 17 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Podvečerní produkce nabídne performativní žánr přednesu autorské poezie ...

03.08.2019 Kultura/Komentáře (0)Pokračuje Letní kino na náměstí

Od 7. srpna do 4. září pokračuje prázdninové Letní kino na Masarykově náměstí v Jihlavě. Začíná se 7. 8. filmem Utop se, nebo plav. Francouzská komedie se věnuje tématu mužských ...

02.08.2019 Kultura/Komentáře (0)Výtvarníci Vysočiny otevřou výstavu v Hasičském domě Telč

Inspirace z Vysočiny je titul výstavy, která v Telči představí aktuální práci členů Spolku výtvarných umělců Vysočiny. Spolek sdružuje malíře, kreslíře a grafiky, sochaře, fotografy, ...

31.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Do tří let chce mít Muzeum Vysočiny Jihlava kompletní digitalizaci sbírek

Projekt za 34,3 milionu korun, který rozjelo jihlavské muzeum, nese oficiální název Optimalizace péče o sbírky a prezentace sbírek v Muzeu Vysočiny Jihlava. Muzeum, příspěvková organizace ...

30.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Čtvrtá fotosoutěž Milujeme Jihlavu

Třetí ročník otevřené fotosoutěže Milujeme Jihlavu vyhlásila společnost Trialog za podpory města Jihlavy. Úkolem pro účastníky je vyfotit město svýma očimna a svým srdcem, fotografie ...

29.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Helenínští přivezou mistra Leonarda

Rovné půltisíciletí uplynulo 2. května od smrti mimořádného a všestranného umělce, italského malíře a vynálezce Leonarda da Vinci. Vedení SUPŠ Jihlava – Helenín při té příležitosti ...

29.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Stovka příběhů jubilující Masarykovy univerzity zavítala s výstavou i do Telče

V Univerzitním centru Telč je od poloviny července umístěna část výstavy 100 let – 100 příběhů MUNI, která byla připravena ke 100. výročí založení Masarykovy univerzity Brno (MU). ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net