Reklama
Dnes je čtvrtek 23.05.2019     svátek má Vladimír

Osm dní bude patřit divadelnímu jaru

HERCI souboru Zmatkaři Vladimír Altán Mátl a Tereza Fialová v inscenaci Skřivani už jen v Shakespearovi. V sérii komedií a pohádek zavede dramatický kus diváky festivalu do současnosti, ale i do přelomu čtyřicátých a padesátých let v Československu. Foto: Jiří Varhaník
HERCI souboru Zmatkaři Vladimír Altán Mátl a Tereza Fialová v inscenaci Skřivani už jen v Shakespearovi. V sérii komedií a pohádek zavede dramatický kus diváky festivalu do současnosti, ale i do přelomu čtyřicátých a padesátých let v Československu. Foto: Jiří Varhaník

5.3.2019 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Kulturní dům v Třešti bude od 15. do 23. března hostit jednu z divácky nejnavštěvovanějších a nejstarších soutěžních přehlídek ochotnických souborů u nás. Každoročně přitáhne do hlediště kolem dvou tisíc diváků.

Soubory se na ní budou ucházet o nominaci na celostátní divadelní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou a na Divadelní piknik Volyně, případně o doporučení na národní přehlídku Popelka Rakovník.

Letos uvidí publikum v Třešti osmnáct soutěžních inscenací. Vedle těch z Vysočiny je přivezou i soubory z Tábora, Libice nad Cidlinou, Dačic, Přelouče, Jistebnice, Jičína nebo z Říčan u Brna.

Po čase přijede také Ořechovské divadlo z Ořechova u Brna. Jeden z nejlepších neprofesionálních souborů republiky, který tradičně vyniká v hudební a choreografické složce svých autorských inscenací, se tentokrát nechal inspirovat Stroupežnického Našimi furianty.  

V nabitém programu přehlídky se budou hrát až tři představení denně. Žánrově dojde zejména na komedie a pohádky, ale k vidění bude i drama a muzikál.

 

Domácí soubory

Třešťské soubory se představí se svými novinkami O malé hastrmance a Postel pro anděla (DS Jana Lišky TJ Sokol Třešť), Co takhle svatba, princi? (Pěvecký sbor ZUŠ Třešť) a Taneček přes dvě pekla (DS Třeštíci při ZŠ Třešť).

Z Jihlavska dále přivezou své aktuální představení Zmatkaři Dobronín. Ti v soutěži zahrají silné drama nedávno zesnulého dramatika Františka Zborníka Skřivani už jen v Shakespearovi, které nastudovali ve světové premiéře. Pojednává o skutečném příběhu převaděčky Julie Hruškové z poválečného Československa.

Festival TDJ 2019 bude slavnostně zahájen 15. března. Výsledky pak budou vyhlašovány během závěrečného večera 23. března. Ceny vycházejí z dílny třešťského šperkaře Svatopluka Kasalého.

Novinky, postřehy a aktuální informace bude přinášet každý festivalový den zpravodaj OKO, festival má i vlastní webové stránky. Soutěžící soubory přivítají před každým představením místní ochotníci, kteří už tradičně spolupracují při organizaci přehlídky.

Pro soutěžící soubory se chystají také dorty ve tvaru buřinky Pana Tau. Připomínají, že rodákem z Třeště je Otto Šimánek, představitel této  seriálové postavy.

 

Program Třešťského divadelního jara 2019

15.3. 19.30 Slavnostní zahájení + DDT - komedie / autor Kateřina Pokorná / Divadlo Kapota Tábor / 75 minut bez přestávky.

 16.3. 15.00 Ve škole je bomba - komedie / autor Marie Janíčková / VOFUK, DS při Městysu Štěpánov / 80 minut s přestávkou.

 16.3. 19.30 Švestka - komedie / autoři Zdeněk Svěrák, Ladislav Smoljak / Zvonokaplička Prosenická Lhota / 100 minut s přestávkou.

 17.3. 9.30 O malé hastrmance - pohádka / autor Jiří Teper / DS Jana Lišky při TJ Sokol Třešť / 60 minut bez přestávky.

 17.3. 15.00 Na tohle teď není ta pravá chvíle - komedie / autor Jean-Claude Islert / DS Kulturního spolku Čestice / 100 minut s  přestávkou.

 17.3. 19.30 Velice hojný Fénix - poetická komedie / autor Christopher Fry / DS Vojan Libice nad Cidlinou / 65 minut bez přestávky.

 18.3. 9.30 Co takhle svatba, princi? - pohádka / autor Jiří Chalupa / Pěvecký sbor ZUŠ Třešť / 40 minut bez přestávky.

 18.3. 18.30 Naši vaši furianti - komedie / autor Ladislav Stroupežnický / Ořechovské divadlo Ořechov u Brna / 75 minut bez přestávky.

 19.3.  9.30 Taneček přes dvě pekla - pohádka / autor Miloš Kratochvíl / DS Třeštíci při ZŠ Třešť / 70 minut bez přestávky.

 19.3. 19.30 Postel pro Anděla - komedie / autor Jaroslav Koloděj / DS Jana Lišky při TJ Sokol Třešť – Třeštidla / 75 minut bez přestávky.

 20.3. 9.30 Bylo nás pět - komedie / autor Karel Poláček / Dětské divadelní studio Tyláček při DS Tyl Dačice / 60 minut bez přestávky.

 20.3. 15.00 Tři na lavičce - tragikomedie / autor Aldo Nicolaj / ZITA Zdechovice, Přelouč / 75 minut bez přestávky.

 20.3. 19.30 Skřivani už jen v Shakespearovi – drama / autor František Zborník / Zmatkaři  Dobronín / 110 minut bez přestávky.

 21.3. 9.30 Loupežnické koření - pohádka / autor Vlastimil Novák – Stanislav Oubram / Dětský divadelní soubor Žirovnice / 60 minut bez přestávky.

 21.3. 19.30 Amant - komedie / autor Pavel Němec / Ochotnický soubor Forbína Jistebnice / 90 minut bez přestávky.

 22.3. 9.30 Stvoření světa - muzikál / hudba Otakar Kovář, scénář a texty písní Martina Komárková, choreografie Alena Lyczkowski / DS ZUŠ Jičín / 75 minut bez přestávky.

 22.3. 19.30 Lékařské tajemství - komedie / autor Petr Pospíšilík / Ochotnický spolek Pozpátku Říčany u Brna / 120 minut s přestávkou.

 23.3. 19.30 Závěrečný večer - vyhlášení cen, hraje SpazierGa.

Nový komentář

Komentáře

Reklama
Reklama
Reklama
09.05.2019 Kultura/Komentáře (0)Astronomka z Belgie bude přednášet o kosmickém počasí

Může kosmické počasí ohrozit život na Zemi? V Jihlavě o tom bude přednášet Lenka Zychová, česká astronomka z belgické Royal Belgian Institute for ...

08.05.2019 Kultura/Komentáře (0)Na hrad už stěhují nábytek a obrazy

Nejdůležitější akcí Muzea Vysočiny Jihlava je podle ředitele Karla Malého i letos pokračující rekonstrukce hradu Roštejna, který muzeum spravuje. ...

07.05.2019 Kultura/Komentáře (0)Noc literatury se završí s bandem Šakalích let v klubu

Noc literatury, série veřejných čtení z vybraných děl současné evropské literatury, se ve čtvrtek 9. 5. opět odehraje také v Jihlavě. Číst ...

03.05.2019 Kultura/Komentáře (0) Divadlo projde městem, připomene poválečnou dobu

Ve spolupráci divadelníka Jiřího Honzírka a Silvie Čermákové z jihlavského Muzea Vysočiny vznikla originální divadelní performance ...

03.05.2019 Kultura/Komentáře (0)Divadelníci Zmatkaři budou hledat nové členy konkurzem

Nové členy bude hledat v polovině května konkurzem ochotnický soubor Zmatkaři Dobronín. Zmatkaři hledají nové členy, kteří by si chtěli zahrát ...

02.05.2019 Kultura/Komentáře (0)Liškovci uvádějí další reprízy

Divadelní soubor Jana Lišky při TJ Sokol Třešť (část dospělých Třeštidla) uvádí v reprizách svoji jemně lechtivou divadelní ...

01.05.2019 Kultura/Komentáře (0)Oživení opery z 18. století bylo srovnatelné s detektivní námahou

Znovuobjevené operní dílo bude uvedeno v obnovené premiéře v červnu, během letošního mahlerovského festivalu v Jihlavě. Jak vysvětluje ředitel ...

30.04.2019 Kultura/Komentáře (0)Zaplétání májky v sobotu na náměstí

Májka bude vztyčena ve čtvrtek 2. května na jihlavském Masarykově náměstí. V sobotu 4. května se pak kolem ní uskuteční program Zaplétání ...

26.04.2019 Kultura/Komentáře (0)Roštejn zahájí sezónu s myslivci, pokračuje také velká rekonstrukce

Nová turistická sezóna na Roštejně začne 27. dubna akcí Myslivecké odpoledne. Na hradě i letos pokračuje stavební rekonstrukce, přesto každý ...

25.04.2019 Kultura/Komentáře (0)Helenínští studenti divadlem připomenou vypálení synagogy

Osmdesáté výročí vypálení jihlavské židovské synagogy připomenou studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava – ...

24.04.2019 Kultura/Komentáře (0)Výtvarnice komentují křehkost krajiny

Archetypy krajiny jsou tématem výstavy Zdeňky Fuskové a Anastasie Serdyuk v Galerii Alternativa při Oblastní galerii Vysočiny v ulici Komenského. Do 26. května tu výstava ...

23.04.2019 Kultura/Komentáře (0)Tvorbu vnímala jako smysl života

Zápas v sobě je titul retrospektivní výstavy Evy Činčerové, které galerie věnuje prostor už od března. Představuje ženu po celý život hluboce ponořenou ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net