Reklama
Dnes je pondělí 18.02.2019     svátek má Gizela

Bez ruky maluje a vyrábí lampičky

MICHAL KALENDA představuje jeden z obrazů; v pozadí keramika, kterou také vyrábí. Foto: Antonín Zvěřina
MICHAL KALENDA představuje jeden z obrazů; v pozadí keramika, kterou také vyrábí. Foto: Antonín Zvěřina

3.12.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Bez jedné ruky a s druhou mírně postiženou dovede šestatřicetiletý Michal Kalenda z Třebíče krásně kreslit a vyrábět keramické lampičky. Jeho život se zásadně změnil, když mu bylo šest let.

„Pocházím z Hrotovic, a tehdy jsem vylezl na trafostanici s vysokým napětím. Stoupl jsem si a natáhl ruku k nebi a v tu chvíli mnou projel elektrický proud,“ vzpomíná.

Pamatuje si ještě zvuk vrtulníku, a pak následoval týden v kómatu. „Půl roku jsem strávil v nemocnici v Bohnicích v Brně, kde mě dávali dohromady,“ pokračuje ve vyprávění.

Michal absolvoval asi 20 operací, včetně plastických. Lékaři mu také upravovali šlachy, aby mohl na levé ruce hýbat prsty. „Musím přiznat, že jsem dlouho své nerozvážnosti litoval,“ přiznává.

Ptal se sám sebe, proč zrovna on. „Na druhou stranu mě to naučilo vážit si běžných věcí kolem sebe. Kdybych byl zdravý, určitě bych uvažoval zcela jinak,“ přemítá Michal.

 

Asi to tak mělo být

Dnes si myslí, že úraz mu pomohl najít svoji cestu, kterou by jako zdravý možná marně hledal. „Asi to tak mělo být,“ říká bez stopy hořkosti. 

Před zhruba šesti lety založil s Hanou Nejedlou neziskový spolek Míša a Míša, který sdružuje handicapované lidi s mentálním i tělesným postižením společně se zdravými jedinci. 

„Začínali jsme z ničeho, a nyní už máme svoje zázemí a doufám, že spolek bude dál zdárně pokračovat,“ poznamenává Michal. Vrací se do doby po úrazu, kdy byly k dispozici jednoduché videohry.  

„Pamatuji si na jednu, jak vlk chytá vajíčka. Tu jsem se naučil hrát patami, rukou to nešlo. Bylo to z toho důvodu, že pravou ruku mi amputovali a levou přišili k tělu,“ říká.

Tehdy se naučil vše provádět nohama. Dokonce jimi i maloval. „Až se levá ruka zlepšila, tak jsem od takového způsobu malování upustil,“ naznačuje Michal.

Upozorňuje, že člověk v nouzi se naučí cokoli, život ho k tomu donutí. „Chci doplnit, že i když jsem ty hry hrál nohama, nikdo mě v nemocnici neporazil,“ poukazuje.

Pokračuje, že po založení sdružení se přestěhoval do Třebíče. „Bydlím v nájmu, v garsonce, a dokáži se o sebe postarat. Uvařím si, vyperu si,“ sděluje Michal.

 

Vyrábí lampičky

Po založení sdružení se dostal k možnosti vyrábět lampičky z hlíny. Dnes to učí i zájemce ze svého okolí. „Ze začátku jsme si říkali, že to nedokáži. Ale já jsem svým způsobem tvrdohlavý a věděl jsem, že to dokáži,“ vysvětluje Michal.

Z výrobků má radost a vidí, že se dají tvořit stále nové a nové věci. „V tvoření keramiky vidím určitý druh závislosti, kdy bez toho nemohu být,“ přiznává Michal.

Pomáhá mu kontakt s hlínou, a pokud netvoří den, dva, tak mu to zásadně chybí. „I kdybychom výrobky jako sdružení nemohli prodávat, musel bych v práci pokračovat, a prodávat jiným způsobem,“ připouští.

V průměru se keramice věnuje denně asi deset hodin. Pracuje v prodejně, kterou sdružení Míša a Míša má k dispozici, a také doma.

Výroba menší lampičky mu zabere asi tři hodiny, větší zhruba sedm hodin, a těch největších až 16 hodin. Každá mu projde rukama pětkrát.

Malování se věnoval i v Hrotovicích, kdy tvořil zejména portréty, ale nebyl o ně v malém městě zájem. „Nyní ten zájem pociťuji, lidé chtějí portréty - zejména jako dárek k narozeninám či k Vánocům,“ nastiňuje Michal.

 

Výstava v Jihlavě

Ale věnuje se i vlastní tvorbě. V Jihlavě měl výstavu v Galerii Gustava Mahlera. „Měl jsem tam asi 20 olejomaleb plus kresby, takže tam bylo přibližně 45 mých děl,“ vzpomíná Michal.

Měl radost, že se mu podařilo deset děl prodat. „Určitě se tomu budu věnovat i v budoucnu. Asi jsem tu zálibu podědil, protože maloval i můj děda, který maloval spíš krajinky, zátiší, a táta maloval portréty,“ přibližuje Michal.

Upozorňuje, že nikdy tento obor nestudoval, jen ještě na základní škole docházel dva roky na malování do základní umělecké školy.

Hrotovice se mohou pochlubit slavným malířem F. B. Zvěřinou, který tam má i muzeum, ale s ním Michal nemá nic společného. Portréty samozřejmě maluje podle předlohy, fotografie, ale má velice rád květiny, které i pěstuje, a ty jsou mu také častou inspirací.

„Zálibu v pěstování květin jsem zase zdědil po mamince i po babičce,“ říká Michal. Doplňuje, že při malování květin dává do obrazů i kus své fantazie.

V současné době, před Vánocemi, má Michal práce dost a dost. Lidé mají zájem o keramiku, a ještě musí namalovat čtyři portréty jako dárky k Vánocům.

„Musím jen upozornit, že k letošním Vánocům už žádnou další zakázku nestihnu. Chce to oslovit mě s předstihem, ještě tak v listopadu. A ještě lépe během roku, abych měl na malování čas,“ říká.

Upozorňuje, že si s každým portrétem rád vyhraje. „Oni mě často spojují s těmi umělci na Karlově mostě, kteří mají portrét za dvacet minut. Mně to trvá třeba tři dny. Chci, abych odvedl opravdu dobrou práci. Stává se mi i to, že s obrazem nejsem spokojený, a tak ho vyhodím a začnu znova,“ dodává Michal Kalenda.

Reklama
Reklama
15.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Divadelníci pořádají benefici osmdesátníka Zdeňka Dryšla

U příležitosti nedávných osmdesátin svého kolegy Zdeňka Dryšla připravují herci Horáckého divadla Hereckou benefici se Zdeňkem Dryšlem. ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nezaměstnanost na Vysočině v lednu stoupla

Na Vysočině přibylo zkraje tohoto roku 638 nezaměstnaných a ke konci ledna nemělo práci celkem 11.266 lidí. Nezaměstnanost se tak v tomto kraji během letošního ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Počet nocujících turistů na Vysočině loni stoupl

V hotelech, penzionech, kempech a dalších ubytovacích zařízeních Vysočiny se loni vystřídalo 602.225 turistů. V meziročním porovnání ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Statistika: objem pojistných podvodů vzrostl

Detektivové Allianz pojišťovny, která vloni odhalila pojistné podvody za 322 milionů korun, se nejčastěji setkávají se čtyřmi modely podvodů. V prvním ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (2)Jihlavské spalovně zatím definitivně neodzvonilo

Jihlava na svém území jednou bude muset mít spalovnu, myslí si náměstek jihlavské primátorky Petr Laštovička (ODS). „Domnívám ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Rozvodová válka mezi rodiči: Zneužíváš naše dítě, obviňují se

Na Vysočině stoupá počet účelových obvinění z pohlavního zneužívání dětí jedním z rodičů. Na bilanční tiskové ...

14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Město je schopné zaplatit zimák samo

Výstavba zimního stadionu, založení destinační agentury, sociální bydlení pro lidi v nouzi, dostavba zpevněné dráhy letiště v Henčově, ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Průvodce nemocnicí získal ocenění v celorepublikové soutěži

Lubomír Dvořáček je už tři roky průvodcem v jihlavské nemocnici. Denně poradí desítkám lidí, kteří kvůli opravám interního ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vysočina připravuje stavbu školních budov za asi 45 milionů korun

Kraj Vysočina připravuje výstavbu dvou nových budov pro Střední školu průmyslovou, technickou a automobilní (SŠPTA) Jihlava. Budou je využívat máločetné ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (4)Za nezalesnění holin na Žďársku padla pokuta

Za to, že nezalesnila tři pozemky po těžbě na Žďársku, dostala firma Projekt Mission od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 238 tisíc korun. ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Seberte odvahu a jděte do abstinence

Celý únor si nedát ani kapku alkoholu. Výzva kampaně Suchej únor. Co na ní říká MUDr. Jana Bartesová, primářka oddělení ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (5)Studie: krajské město málo informuje o dopravě

V současné době se na území města nenachází žádná lokalita, kde by docházelo k častým nehodám s následky na zdraví. ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net