Reklama
Dnes je sobota 27.04.2024     svátek má Jaroslav

Výstava o protektorátním školství přibližuje mladým projevy totality

SNÍMEK z vernisáže výstavy v Lannerově domě, sídle telčských památkářů. Výstava stojí zčásti také na autentických dobových předmětech. Foto: archiv NPÚ Telč
SNÍMEK z vernisáže výstavy v Lannerově domě, sídle telčských památkářů. Výstava stojí zčásti také na autentických dobových předmětech. Foto: archiv NPÚ Telč

28.11.2018 Kultura/Komentáře (3), autor:
Jiří Varhaník

Výstavu o protektorátním školství připravilo telčské  pracoviště Národního památkového ústavu. Akcí chtějí autoři u příležitosti 100. výročí vzniku republiky připomenout, jak důležitou roli má pro uchování demokracie výchova a vzdělávání.

Přednáška Magdy Šustové z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze a  Jana Špringla z Památníku Terezín o protektorátním školství a mimoškolní výchově uvedla 19. listopadu výstavu, kterou památkáři věnují právě tomuto tématu. Výstavu autoři nazvali Školákem v protektorátu.

Jak vysvětlila Ilona Ampapová z telčského památkářského pracoviště, vznikla výstava jako jeden z výstupů projektu Školákem ve válečných letech. Podílely se na něm Památník Terezín, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Institut Terezínské iniciativy a Národní institut dalšího vzdělávání.

Ambicí projektu je přiblížit mladým generacím projevy totalitního režimu, vést mládež ke kladnému vztahu k demokratickému systému a podílet se na vybudování jejích postojů odmítajících rasismus, xenofobii, nacionalismus, antisemitismus a další formy nesnášenlivosti a intolerance ve společnosti.

„Od zahájení projektu v roce 2015 se do něj zapojilo patnáct základních a středních škol v České republice,“ vypočítává  Ampapová. Pod vedením svých pedagogů a odborníků z organizátorských institucí zpracovávaly děti zvolené téma spojené se školstvím na území Protektorátu či odtrženého pohraničí v letech 1938 – 1945.

„Své badatelské výsledky pak prezentovaly v rámci výstavy, která měla premiéru na jaře 2017 na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a v současné době putuje po České republice,“ vysvětlila Ampapová.

Výstava je instalována do 14. prosince v telčském Lannerově domě v Hradecké ulici, sídle památkářů. Přístupná je ve všední dny od 10 do 15 hodin. Vystaveny jsou dochované písemnosti, fotografie a další předměty k danému tématu.

Jak ocenila Naděžda Rezková Přibylová, vedoucí oddělení edukace generálního ředitelství Národního památkového ústavu, která se na přípravě výstavy podílí, tyto artefakty laskavě věnovali nebo zapůjčili pamětníci a občané Telče.

Konkrétně si tak návštěvníci mohou prohlédnout učebnice určené žákům i učitelům, dobové fotografie, vysvědčení, práce studentů reálného gymnázia v Telči a dívčí obecné školy v Telči nebo sešit učitele s přípravou na vyučovací hodinu.

„Vystaveny jsou i předměty a pomůcky, s nimiž se žáci setkávali v období Protektorátu. Nechybí ani audionahrávka se vzpomínkami pamětnice na pedagogickou praxi v Telči v době druhé světové války,“ doplnila na dotaz JL Ampapová.

 

Historie malírny

Historie Telče se dotýká i další probíhající výstava, která začala 22. listopadu v tamní Městské galerii Hasičský dům. Tentokrát je věnována Lidové malírně, která v minulosti v Telči působila.

Historii malírny se v letošním roce věnovala detailně už výstava v knihovně Univerzitního centra Masarykovy univerzity Telč. Hasičský dům se nyní specificky zaměřuje na téma Lidová malírna o Vánocích. Výstava potrvá do 6. ledna, v jejím rámci se ještě 1. prosince uskuteční pro veřejnost dílna drátkování pod vedením Věry Studené  z Kuklíku a Moniky Sochůrkové z Prahy.

Diskuze k článku

Nový komentář

Výstavu o protektorátním školství připravilo telčské  pracoviště Národního památkového ústavu.
Akcí chtějí autoři u příležitosti 100. výročí vzniku republiky připomenout,
jak důležitou roli má pro uchování demokracie výchova a vzdělávání.
-------------------------------------------------------------------------------
VÝCHOVA a VZDĚLÁNÍ
Sokol, Skaut a laskavý učitel,
ovlivnil zásadním způsobem vědomí národa.

Na výstavě je jistě spousta zajímavých dokumentů o vědomí a podvědomí národa.
Ve vitríně v mázhauzu radnice je, nebo byla prvorepubliková čítanka pro prvňáčky s článkem o TGM.
V rámci 100letí, je dobré si připomenout vztahu obou totalit k jeho osobnosti.
Zejména  snaze důsledně odstranit nejenom jeho sochy z náměstí, ale i jakoukoli zmínku o něm.
Školní čítanky, rozdílné podle ročníku dětí, byly zdrojem informací, které jako první utkví dítěti o republice.

Bylo by zajímavé, najít dokumenty, pod jakou direkcí byly posílány čítanky do stoupy.
Hodně řeknou fotografie třídy s učitelem a katechetou,
kdy tam ještě byl a od kdy nikoli.
Dobových souvislostí by se dala najít spousta, nejenom
na dvoj-jazyčných vysvědčeních.
Je zajímavé, jak trvalá je snaha otrávit dětskou duši v souvislosti s článkem v JL pomluvou  TGM:
 
 http://jihlavske-listy.cz/clanek17765-prezentace-skolniho-projektu-pribehy-nasich-sousedu.html
 
První komentář:
Nihil novi sub sole !
Nic nového pod sluncem. V padesátých letech minulého století obdobně chodili starci pod rádoby důvěryhodnou značkou Osvětová beseda po školách a vykládali prvňáčkům, jak Masaryk střílel do dělníků.
čtenář | 2015-06-19 16:23:47 | Reagovat
----------------------------------------------------------------------
Zejména anonymní špíně je nutno čelit obdobně jako:

Veřejnost uslyší, jak se o TGM učí
JIHLAVA (jv) - Osobnosti prezidenta T. G. Masaryka bude věnován večer s profesorem historie Jaroslavem Benešem, který se bude pro studenty i širokou veřejnost konat v pátek 26. února od 17 hodin v zasedací místnosti Gymnázia Jihlava. Historik bude hovořit o klíčových událostech let 1945-48, o politických procesech padesátých let a speciálně se zaměří na osobnost sochaře Jaroslava Šlezingera, jeho tragický osud v komunistickém lágru a stejně neradostné osudy jeho jihlavské sochy TGM.

 „Někteří z nás chodili do školy v době, kdy se o Masarykovi vůbec neučilo.
Nebyl.
 Jen pamětníci o něm hovořili s úctou," argumentuje M. Bohuňovská, „později nás v hodinách dějepisu učili o dělnickém hnutí,
 že Masaryk dal střílet do dělnictva - v rámci stávky...
 To se učilo v době, kdy komunisté měli lágry plné politických vězňů, kdy se střílelo na lidi,
co chtěli z této republiky odejít, kdy se sedláci změnili v kulaky a byly jim sebrány jejich rodinné statky,
 kdy děti lidí politicky nespolehlivých rodičů nemohly studovat...
O mrtvých, jdoucích do desetitisíců, nemluvě."
 
Zdeněk | 2018-11-28 14:26:58 | Reagovat
..politicky nespolehlivých rodičů nemohly studovat...
Milé děti,ale byly i výjimky jako třeba mladý Zdenda G.,který sice byl určen k vojenské službě u PTP,ale ti zlí komunisté mu stejně umožnili studovat VŠ. A dokonce nemusel ani k nim do strany. A teď,děti,otázka - co za to chtěli? 
Dvořák | 2018-11-29 09:11:43 | Reagovat
CO TA TO CHTĚLI ?
CHTĚLY ZA TO ZBAŠTIT POLITICKÉ ŠKOLENÍ
SOUDRUDA DVOŘÁKA
--------------------------------------------------------------------------
"Min uže nět"
A také už zřejmě nikdy nedojde k realizaci "avantgardní" myšlenky, jejíž autor - někdejší redaktor jihlavské Jiskry Milan Dvořák - by nejraději osadil pamětními tabulkami všechny domy s podobnými nápisy v azbuce, jimiž sovětští vojáci v prvních dnech po válce označovali, že byl "kvartal prověren"
Trápila ho otázka, jaký že to vůbec máme vztah k "pokrokovým tradicím", když sdělení gardového poručíka Rvalova "Kvartal prověren - min nět" není zvěčněno pro příští generace podobnou pamětní tabulkou jako třeba to, že "V tomto domě bydlil v roce 1830-31 Karel Havlíček Borovský
. . .  „Historii píše život a je na nás, abychom naši dělnickou, pokrokovou tradici a její symboly lépe ochraňovali a zakládali. Nemohu než sáhnout v této souvislosti pro jiný příklad. Kdysi stál cestou na Kalvárii v Jihlavě starý most a na něm socha sv. Jána.  Starý most ustoupil novému, který se stal vstupem do budoucího moderního sídliště města. Samozřejmě že se nezapomnělo na renovaci sochy sv. Jána nákladem cca 15.000 korun i na příslušné místo na novém mostě, kam by měl být opět umístěn. Nestane se tak a je to moudré.
Projektant tu dbal pozorně památky, možná i umělecké. My bychom měli pamatovat na to, aby na ono prázdné místo (kam chtěl projektant sochu znovu umístit) vyplnila soch třeba sportovce"…
"Musíme naše inženýry-architekty učit uctívat památku dělnické třídy a komunistické strany. A pokud některým z nich tyto myšlenky nejsou blízké, ukládat jim v tomto smyslu konkrétní požadavky k odbornému ztvárnění. Generace dnešní i příští ocení bezpochyby skutečnost, jako je plánované postavení pomníku prezidentu Gottwaldovi v sídle okresního města na památečním místě, z něhož k občanům Jihlavska  promlouval“. Dnes to lze ještě prostorově řešit. Za pět let bude pozdě. Tady - i jinde."
Milan Dvořák
Ještě štěstí, že v historii žádný plod přisluhování tomu, co momentální představuje dobré bydlo, v porovnání se skutečnými hodnotami neobstojí a že nás nic nenutí učit "naše inženýry - architekty myslet a tvořit především ideově, v úctě ke komunistické straně"
Josef Jelínek
Jihlavské listy 28. 6. 94
 
Zdeněk | 2019-01-17 23:04:26 | Reagovat
Reklama
12.04.2024 KulturaDělat věc na kšeft, to je začátek konce, podtrhuje umělecký šéf Horáckého divadla

Klasické drama Johna Steinbecka, dokumentární komedii o okolnostech založení a dalším směřování jihlavské hokejové Dukly, původní komedii o úřednici, která kvůli ezoterice „odkláněla“ ...

Komentáře (0)
11.04.2024 KulturaOrel mořský se vrátil zpět do přírody

V polovině loňského července našli v lokalitě hornocerekvického lomu tři chlapci vyhladovělé mládě orla mořského. I přes profesionální péči se zdravotní stav orla komplikoval, nakonec ...

Komentáře (0)
11.04.2024 KulturaPříznivci zachování staré tělocvičny nabídli městysi bobrovky na střechu

Jak JL už dříve informovaly, byl dřevěný objekt bývalé tělocvičny nad školním areálem ve Stonařově v srpnu 2023 Ministerstvem kultury ČR nepravomocně prohlášen za památkově chráněný. ...

Komentáře (0)
10.04.2024 KulturaJednašedesátá ochotnická Třešť dostála pověsti přehlídky s vysokou návštěvností

Vícedruhovou krajskou přehlídku TDJ hostil od 15. do 23. března Kulturní dům v Třešti. S tradicí od roku 1961 jde o jednu z nestarších divadelních přehlídek ochotnického divadla v republice. Festival ...

Komentáře (0)
09.04.2024 KulturaPo třiceti letech ožije na plátně kina Podskalák s Hašlerovými šlágry

Tradiční polenský divadelní spolek Jiří Poděbradský připravuje na úterý 9. dubna vzpomínkový večer. Jeho hlavním bodem bude přesně po třiceti letech projekce záznamu premiéry největší ...

Komentáře (0)
08.04.2024 KulturaSwingař z Carnegie Hall zazpívá s jihlavskou Melodií

Původem telčský swingový zpěvák Jan Smigmator bude 6. dubna hostem dvou koncertů Jihlavského smíšeného pěveckého sboru (JSPS) Melodie na jevišti Horáckého divadla v Jihlavě. Koncerty ...

Komentáře (0)
07.04.2024 KulturaNávod, jak se potěšit

REGION - Vydal jsem si ji pro radost, tvrdí náš novinářský kolega Antonín Zvěřina z Jihlavských listů. Knížečka Básničky a jiné v sobě skrývá téměř čtyři desítky textů, většinou ...

Komentáře (0)
06.04.2024 KulturaZelenkova Elegance molekuly míří z Dejvic i do kin na Vysočině

Také kina po celé Vysočině se připojí 7. dubna od 19 hodin k přímému přenosu divadelního představení z Dejvického divadla v Praze Elegance molekuly. Letošní „dejvická“ projekce po ...

Komentáře (0)
05.04.2024 Kultura Výprava ze školy Havlíčkova si užila hudební zážitek v Rudolfinu

Také letos se žáci ZŠ Havlíčkova Jihlava vypravili do Prahy, aby se zapojili do vzdělávacích programů České filharmonie. Podle pedagožky Aleny Hromádkové je tato aktivita žáků jihlavské ...

Komentáře (0)
04.04.2024 KulturaZelené prasátko a Je to, jak to je, De Facto Mimo hraje v DIODu

Jihlavské divadelní studio De Facto Mimo (DFM) v dubnu dvakrát uvede své inscenace v sále domovského divadla DIOD. Nejprve uvedou dramatik, režisér a herec Martin Kolář a spol. 7. dubna od ...

Komentáře (0)
03.04.2024 KulturaDuben Na Kopečku nabídne přednášky, divadlo i Hoptropáky

Na duben připravilo jihlavské Divadlo Na Kopečku žánrově pestrý program koncertů, přednášek a besed. Hrát se bude také divadlo. • Dubnový program kulturního domu v areálu Psychiatrické ...

Komentáře (0)
02.04.2024 KulturaZoo očekává kočkodany Rolowayovy, lety dravců ustupují chovu malých koček

Zoologická zahrada Jihlava chová přes 250 druhů zvířat. Za sebou má úspěšný chovatelský rok 2023. Pro ten letošní chystá v této rovině několik změn a novinek. Loni zahrada zaznamenala ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net