Reklama
Dnes je středa 22.05.2019     svátek má Emil

Přijde mi, jako bych se tady narodil


17.9.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Kristýna Langová

Psala se druhá polovina sedmdesátých let minulého století a do tehdy ještě Československé socialistické republiky přiletěl úplně sám sedmnáctiletý občan Vietnamu Truyen Chu.

V obou zemích vládl komunismus, a tak mohli mladí lidé v rámci sbírání pracovních i studijních zkušeností cestovat. Tuto možnost využil i Chu a začal v Jihlavě pracovat v Motorpalu. „Po večerech jsem ale studoval strojírenství, přestože jsem z něj měl maturitu už z Vietnamu,“ vzpomíná si.

Téměř okamžitě, co se v Jihlavě zabydlel, se začal věnovat své oblíbené činnosti - fotbalu. Tam poznal svou nastávající českou ženu.

„Přišla se podívat, jak vypadá Vietnamec,“ směje se s tím, že tehdy byl pro všechny atrakcí. „Byl jsem totiž mezi prvními Vietnamci, kteří do Jihlavy přišli,“ dodává. Vybavuje si také, jak mu lidé nosili do práce jablka, buchty, a i děti za ním běhaly, aby viděly, jak vypadá.

První manželka jej přivedla k českému jídlu a naučila ho jíst například typické vepřo, knedlo, zelo. „Mám ho moc rád a umím ho i uvařit,“ říká pyšně padesátisedmiletý Jihlavák.

Tenkrát prý v Česku nebylo možné sehnat ingredience na vietnamská jídla, a tak mu ani nic jiného nezbylo. Kromě typického českého pokrmu dokáže upéct i jednoduché buchty. „Mám totiž rád sladké,“ přiznává.

Na druhou stranu nemůže jíst svíčkovou, protože mu nesedne v žaludku. „Ani špenát s vajíčky a knedlíky mi prostě nechutná. Stále mi přijde, jako kdyby lidé jedli husí výkaly,“ vysvětluje Chu. I když ví, že tomu tak není, špenát stejně nepozře.

Právě jako knedlo, zelo patří do Chuovi rodiny i typické české tradice. „Mám rád Velikonoce i Vánoce,“ zmiňuje.

Své sedmileté dceři Lauře ale musel vysvětlit, jak to s Ježíškem vlastně je. Ve škole jí totiž spolužáci prozradili, že dárky nosí rodiče.

„Musel jsem jí říct, že pokud jsou děti zlobivé, dárky jim nosí rodiče, ale když jsou hodné, obdarovává je Ježíšek,“ pokračuje. Druhým dechem však dodává, že je Laura velmi chytrá a brzy jistě přijde na to, jaká je pravda.

Ale vraťme se ještě k Truyenovým začátkům. Několik prvních let v Československé socialistické republice jistě nebylo jednoduchých. A Truyen Chu o sobě prozrazuje, že se často urážel.

Když vyrazil s ženou do hospody a lidé mu nadávali do „rákosníků“ nebo do „žlutých“, okamžitě se bránil. „Dnes už je mi to jedno a beru to s humorem,“ ujišťuje.

Jako cizinec se učil český jazyk, který je pro něj i dnes, z hlediska výslovnosti, dosti krkolomný. „V jazyce si věřím stoprocentně, i když nemluvím zrovna bez přízvuku,“ míní s tím, že dnes rozumí téměř 100 % všech slov.

„Někdy ale zapomenu na používání minulosti a budoucnosti,“ přiznává.

V České republice žije už skoro čtyři desítky let, a je tu jako doma. „Cítím se být Čechem,“ stojí si za svým Jihlavák. „Přijde mi, jako bych se tady narodil,“ dodává.

Za svůj největší koníček, kromě rodiny, považuje fotbal. Hrál ho už jako malý kluk ve Vietnamu. „V Jihlavě na bedřichovském hřišti jsem začínal hrát naboso,“ vzpomíná.

Nejprve kopal za Věžnice u Kamenice, poté hostoval v Rantířově, a nakonec se vrátil opět do Věžnic. „Jsem na útočném postu a gólů jsem dal už dost,“ zmiňuje skromně.

Po sedmi letech strávených v Motorpalu jej životní cesta zavedla do Jihlavanu, od kterého v několika měsících dostal podnikový byt, a s rodinkou se mohli stěhovat do svého.

Na přelomu století se odhodlal a nastoupil do Bosche, kde dnes pracuje už 18 let. „Můj život by vyšel na celou knihu,“ vtipkuje.

Přestože považuje Česko za svou vlast, ve Vietnamu žijí jeho rodiče. Ty však navštívil až ve svých 45 letech. Oni za ním přijet nemohli. Jednak je to, podle Truyena Chu, drahé, ale náročné je i vyřízení víz - Vietnam je totiž stále komunistickou zemí.

Po dlouhých 28 letech spatřil rodiče. „Maminka se mnou sotva mluvila, protože brečela, a táta také,“ líčí setkání. V práci byli k němu velmi vstřícní a dopřáli mu 50 dní volna.

„Zásluhu na tom měl mistr, který chápal mou situaci. Hodiny jsem si nadělával na přesčasech, a také jsem si celý rok žádné jiné volno nevybíral,“ říká s povděkem.

Dnes už má komunikaci s rodiči jednodušší, díky moderním technologiím. Často spolu hovoří přes internet, přes program „skype“.  

Nový komentář

Komentáře

Reklama
Reklama
Reklama
19.05.2019 Aktuality/Komentáře (1)Do půlky letošního října postaví parkoviště na Zimní ulici

Za několik dní začne město se stavbou parkoviště na ulici Zimní v jihlavské lokalitě Horní Kosov. Podle mluvčí jihlavské radnice Anety Hrdličkové, ...

18.05.2019 Aktuality/Komentáře (7)Lhát se nemá, ale ti nahoře to dělají

Na 350 lidí se sešlo v pondělí v Jihlavě na demonstraci proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti a proti premiérovi Andreji ...

18.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Schválili výjimky z nočního klidu

Silvestrovské oslavy a závod 24 MTB, který pojede celou noc z 18. na 19. května. To jsou jediné dvě letošní akce, které mají úplnou výjimku ...

18.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Zaléváte vodou z rybníka? Pozor, musíte mít na to povolení

To, že se sucho stane v dohledné době nejskloňovanějším slovem v Česku je podle zpráv odborníků hned z několika oborů už prostě fakt. Je jasné, že ...

17.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Zemětřesení u silničářů. Končí ředitel i jeho náměstek

Ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny (KSÚSV) Jan Míka chce ve své funkci končit. V úterý uvedená informace proběhla krajským ...

17.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Město investuje do úprav hřbitova na Kalvárii další milion

Hlavní cesta ke zlatému kříži na hřbitově na Kalvárii v Jihlavě je ve špatném stavu. „Je poměrně úzká a pochopitelně, když je obřad, ...

17.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Policisté představí svou práci

Otevření léta v Bohuslavicích bude v sobotu 18. května probíhat za účasti policistů. Děti se v areálu Hospodářského dvora podle krajské ...

17.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Telč patřila veteránům, čeká ji folklor

Počasí o uplynulé sobotě příliš nepřálo velké akci Veteránská revue v Telči. Celodenní program s historickými i nejmodernějšími ...

17.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vodní zákazy kvůli suchu zatím obce nechystají

Aktuálně se celé Jihlavsko shoduje na jednom: „Omezte využívání pitné vody pro napouštění bazénu, zalévání zahrad, ...

17.05.2019 Aktuality/Komentáře (7)Volby do europarlamentu nás čekají již za týden

Za týden nás čekají volby do evropského parlamentu. Jejich termín vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman na pátek 24. a sobotu 25. května. Podle ...

17.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Žďár aktuálně hostí pouť

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (lko) - Hlavním centrem zábavy na Vysočině se pro nadcházející víkend stane Žďár nad Sázavou. Od dnešního ...

16.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na Jihlavsku zahynula mláďata orla, někdo skácel strom s hnízdem

U Kostelní Myslové na Jihlavsku zahynula dvě mláďata kriticky ohroženého orla mořského, protože někdo pokácel strom s jejich hnízdem. Úhyn ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net