Reklama
Dnes je sobota 25.05.2019     svátek má Viola

Přijde mi, jako bych se tady narodil


17.9.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Kristýna Langová

Psala se druhá polovina sedmdesátých let minulého století a do tehdy ještě Československé socialistické republiky přiletěl úplně sám sedmnáctiletý občan Vietnamu Truyen Chu.

V obou zemích vládl komunismus, a tak mohli mladí lidé v rámci sbírání pracovních i studijních zkušeností cestovat. Tuto možnost využil i Chu a začal v Jihlavě pracovat v Motorpalu. „Po večerech jsem ale studoval strojírenství, přestože jsem z něj měl maturitu už z Vietnamu,“ vzpomíná si.

Téměř okamžitě, co se v Jihlavě zabydlel, se začal věnovat své oblíbené činnosti - fotbalu. Tam poznal svou nastávající českou ženu.

„Přišla se podívat, jak vypadá Vietnamec,“ směje se s tím, že tehdy byl pro všechny atrakcí. „Byl jsem totiž mezi prvními Vietnamci, kteří do Jihlavy přišli,“ dodává. Vybavuje si také, jak mu lidé nosili do práce jablka, buchty, a i děti za ním běhaly, aby viděly, jak vypadá.

První manželka jej přivedla k českému jídlu a naučila ho jíst například typické vepřo, knedlo, zelo. „Mám ho moc rád a umím ho i uvařit,“ říká pyšně padesátisedmiletý Jihlavák.

Tenkrát prý v Česku nebylo možné sehnat ingredience na vietnamská jídla, a tak mu ani nic jiného nezbylo. Kromě typického českého pokrmu dokáže upéct i jednoduché buchty. „Mám totiž rád sladké,“ přiznává.

Na druhou stranu nemůže jíst svíčkovou, protože mu nesedne v žaludku. „Ani špenát s vajíčky a knedlíky mi prostě nechutná. Stále mi přijde, jako kdyby lidé jedli husí výkaly,“ vysvětluje Chu. I když ví, že tomu tak není, špenát stejně nepozře.

Právě jako knedlo, zelo patří do Chuovi rodiny i typické české tradice. „Mám rád Velikonoce i Vánoce,“ zmiňuje.

Své sedmileté dceři Lauře ale musel vysvětlit, jak to s Ježíškem vlastně je. Ve škole jí totiž spolužáci prozradili, že dárky nosí rodiče.

„Musel jsem jí říct, že pokud jsou děti zlobivé, dárky jim nosí rodiče, ale když jsou hodné, obdarovává je Ježíšek,“ pokračuje. Druhým dechem však dodává, že je Laura velmi chytrá a brzy jistě přijde na to, jaká je pravda.

Ale vraťme se ještě k Truyenovým začátkům. Několik prvních let v Československé socialistické republice jistě nebylo jednoduchých. A Truyen Chu o sobě prozrazuje, že se často urážel.

Když vyrazil s ženou do hospody a lidé mu nadávali do „rákosníků“ nebo do „žlutých“, okamžitě se bránil. „Dnes už je mi to jedno a beru to s humorem,“ ujišťuje.

Jako cizinec se učil český jazyk, který je pro něj i dnes, z hlediska výslovnosti, dosti krkolomný. „V jazyce si věřím stoprocentně, i když nemluvím zrovna bez přízvuku,“ míní s tím, že dnes rozumí téměř 100 % všech slov.

„Někdy ale zapomenu na používání minulosti a budoucnosti,“ přiznává.

V České republice žije už skoro čtyři desítky let, a je tu jako doma. „Cítím se být Čechem,“ stojí si za svým Jihlavák. „Přijde mi, jako bych se tady narodil,“ dodává.

Za svůj největší koníček, kromě rodiny, považuje fotbal. Hrál ho už jako malý kluk ve Vietnamu. „V Jihlavě na bedřichovském hřišti jsem začínal hrát naboso,“ vzpomíná.

Nejprve kopal za Věžnice u Kamenice, poté hostoval v Rantířově, a nakonec se vrátil opět do Věžnic. „Jsem na útočném postu a gólů jsem dal už dost,“ zmiňuje skromně.

Po sedmi letech strávených v Motorpalu jej životní cesta zavedla do Jihlavanu, od kterého v několika měsících dostal podnikový byt, a s rodinkou se mohli stěhovat do svého.

Na přelomu století se odhodlal a nastoupil do Bosche, kde dnes pracuje už 18 let. „Můj život by vyšel na celou knihu,“ vtipkuje.

Přestože považuje Česko za svou vlast, ve Vietnamu žijí jeho rodiče. Ty však navštívil až ve svých 45 letech. Oni za ním přijet nemohli. Jednak je to, podle Truyena Chu, drahé, ale náročné je i vyřízení víz - Vietnam je totiž stále komunistickou zemí.

Po dlouhých 28 letech spatřil rodiče. „Maminka se mnou sotva mluvila, protože brečela, a táta také,“ líčí setkání. V práci byli k němu velmi vstřícní a dopřáli mu 50 dní volna.

„Zásluhu na tom měl mistr, který chápal mou situaci. Hodiny jsem si nadělával na přesčasech, a také jsem si celý rok žádné jiné volno nevybíral,“ říká s povděkem.

Dnes už má komunikaci s rodiči jednodušší, díky moderním technologiím. Často spolu hovoří přes internet, přes program „skype“.  

Reklama
Reklama
Reklama
23.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Muzejní přírodovědci novými programy učí děti hledat a vyhodnocovat informace

Naučit mladou generaci chránit přírodu Vysočiny, ale také si umět najít a vyhodnotit skutečně pravdivé a seriózní informace. To je cíl nových ...

22.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)O víkendu uzavřou Jihlavský tunel

Úplná uzavírka čeká v sobotu 25. května Jihlavský tunel. Informoval o tom jeho provozovatel, společnost Služby města Jihlavy (SMJ). Od 7.30 hodin bude tunel za ...

22.05.2019 Aktuality/Komentáře (1)Kraj Vysočina loni sledoval ovzduší čtyř obcí, horší bylo v zimě

Kraj Vysočina nechal loni sledovat čistotu ovzduší v Lukavci na Pelhřimovsku, Rantířově u Jihlavy, Přibyslavi na Havlíčkobrodsku a ve Velké Bíteši ...

22.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině se pohřešuje 30 dětí, všechny jsou z výchovných ústavů

Policie na Vysočině v současnosti pátrá po 30 dětech, každému z nich byla nařízena ústavní výchova. Informaci řekla policejní mluvčí ...

22.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Tříkrálová sbírka přispěla na operaci psa Scotyho, dobrovolníka roku 2017

Petra Humlerová se svým psem Scotym získala za svou dobrovolnickou činnost už řadu ocenění, v roce 2017 dokonce zvítězila v anketě DOBROCH 2017 a pravidelně každý ...

22.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Valná hromada o novém řediteli JVAK rozhodne až za dva týdny

Ve čtvrtek měla valná hromada Jihlavských vodovodů a kanalizací (JVAK) hlasovat o novém řediteli této městské společnosti. Výběrové řízení ...

22.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Borovice a dub z Vysočiny ve finále ankety Strom roku

Borovice lesní, která roste u Vírské přehrady, v prostoru zatopené obce Chudobín, je jednou z dvanácti finalistek ankety Strom roku 2019. V kraji jí ...

22.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Hasiči oslaví kulaté výročí

Jeden z nejstarších Sborů dobrovolných hasičů na Jihlavsku si v sobotu 25. května od 13 hodin připomene 140 let od svého založení. Informovala o tom starostka Větrného ...

22.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Zachránili pětici malých kachňátek

Na netradiční zásahy jsou krajští profesionální hasiči zvyklí. Přesto ale čas od času musí vyjet k události, kterou ještě nezažili. ...

21.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)V lesích Vysočiny myslivci napočítali o něco víc zajíců než loni

V lesích na Vysočině myslivci letos zjara napočítali okolo 25.300 zajíců, skoro o 1900 víc než vloni. Podle údajů, které dnes zveřejnil kraj, stavy dalších ...

21.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině přibylo za čtvrtletí 312 bytů

Na Vysočině přibylo v letošním prvním čtvrtletí 312 bytů. V porovnání se stejným obdobím minulého roku jich bylo o 30 víc, což ...

21.05.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nejvyšší ocenění kraje získá 12 osobností

Krajské zastupitelstvo schválilo na svém posledním květnovém zasedání finální seznam jmen, která v letošním roce obdrží ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net