Reklama
Dnes je úterý 16.10.2018     svátek má Havel

Přijde mi, jako bych se tady narodil


17.9.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Nela Kovářová

Psala se druhá polovina sedmdesátých let minulého století a do tehdy ještě Československé socialistické republiky přiletěl úplně sám sedmnáctiletý občan Vietnamu Truyen Chu.

V obou zemích vládl komunismus, a tak mohli mladí lidé v rámci sbírání pracovních i studijních zkušeností cestovat. Tuto možnost využil i Chu a začal v Jihlavě pracovat v Motorpalu. „Po večerech jsem ale studoval strojírenství, přestože jsem z něj měl maturitu už z Vietnamu,“ vzpomíná si.

Téměř okamžitě, co se v Jihlavě zabydlel, se začal věnovat své oblíbené činnosti - fotbalu. Tam poznal svou nastávající českou ženu.

„Přišla se podívat, jak vypadá Vietnamec,“ směje se s tím, že tehdy byl pro všechny atrakcí. „Byl jsem totiž mezi prvními Vietnamci, kteří do Jihlavy přišli,“ dodává. Vybavuje si také, jak mu lidé nosili do práce jablka, buchty, a i děti za ním běhaly, aby viděly, jak vypadá.

První manželka jej přivedla k českému jídlu a naučila ho jíst například typické vepřo, knedlo, zelo. „Mám ho moc rád a umím ho i uvařit,“ říká pyšně padesátisedmiletý Jihlavák.

Tenkrát prý v Česku nebylo možné sehnat ingredience na vietnamská jídla, a tak mu ani nic jiného nezbylo. Kromě typického českého pokrmu dokáže upéct i jednoduché buchty. „Mám totiž rád sladké,“ přiznává.

Na druhou stranu nemůže jíst svíčkovou, protože mu nesedne v žaludku. „Ani špenát s vajíčky a knedlíky mi prostě nechutná. Stále mi přijde, jako kdyby lidé jedli husí výkaly,“ vysvětluje Chu. I když ví, že tomu tak není, špenát stejně nepozře.

Právě jako knedlo, zelo patří do Chuovi rodiny i typické české tradice. „Mám rád Velikonoce i Vánoce,“ zmiňuje.

Své sedmileté dceři Lauře ale musel vysvětlit, jak to s Ježíškem vlastně je. Ve škole jí totiž spolužáci prozradili, že dárky nosí rodiče.

„Musel jsem jí říct, že pokud jsou děti zlobivé, dárky jim nosí rodiče, ale když jsou hodné, obdarovává je Ježíšek,“ pokračuje. Druhým dechem však dodává, že je Laura velmi chytrá a brzy jistě přijde na to, jaká je pravda.

Ale vraťme se ještě k Truyenovým začátkům. Několik prvních let v Československé socialistické republice jistě nebylo jednoduchých. A Truyen Chu o sobě prozrazuje, že se často urážel.

Když vyrazil s ženou do hospody a lidé mu nadávali do „rákosníků“ nebo do „žlutých“, okamžitě se bránil. „Dnes už je mi to jedno a beru to s humorem,“ ujišťuje.

Jako cizinec se učil český jazyk, který je pro něj i dnes, z hlediska výslovnosti, dosti krkolomný. „V jazyce si věřím stoprocentně, i když nemluvím zrovna bez přízvuku,“ míní s tím, že dnes rozumí téměř 100 % všech slov.

„Někdy ale zapomenu na používání minulosti a budoucnosti,“ přiznává.

V České republice žije už skoro čtyři desítky let, a je tu jako doma. „Cítím se být Čechem,“ stojí si za svým Jihlavák. „Přijde mi, jako bych se tady narodil,“ dodává.

Za svůj největší koníček, kromě rodiny, považuje fotbal. Hrál ho už jako malý kluk ve Vietnamu. „V Jihlavě na bedřichovském hřišti jsem začínal hrát naboso,“ vzpomíná.

Nejprve kopal za Věžnice u Kamenice, poté hostoval v Rantířově, a nakonec se vrátil opět do Věžnic. „Jsem na útočném postu a gólů jsem dal už dost,“ zmiňuje skromně.

Po sedmi letech strávených v Motorpalu jej životní cesta zavedla do Jihlavanu, od kterého v několika měsících dostal podnikový byt, a s rodinkou se mohli stěhovat do svého.

Na přelomu století se odhodlal a nastoupil do Bosche, kde dnes pracuje už 18 let. „Můj život by vyšel na celou knihu,“ vtipkuje.

Přestože považuje Česko za svou vlast, ve Vietnamu žijí jeho rodiče. Ty však navštívil až ve svých 45 letech. Oni za ním přijet nemohli. Jednak je to, podle Truyena Chu, drahé, ale náročné je i vyřízení víz - Vietnam je totiž stále komunistickou zemí.

Po dlouhých 28 letech spatřil rodiče. „Maminka se mnou sotva mluvila, protože brečela, a táta také,“ líčí setkání. V práci byli k němu velmi vstřícní a dopřáli mu 50 dní volna.

„Zásluhu na tom měl mistr, který chápal mou situaci. Hodiny jsem si nadělával na přesčasech, a také jsem si celý rok žádné jiné volno nevybíral,“ říká s povděkem.

Dnes už má komunikaci s rodiči jednodušší, díky moderním technologiím. Často spolu hovoří přes internet, přes program „skype“.  

ReklamaReklamaReklamaReklamaReklama
Reklama
13.10.2018 Aktuality/Komentáře (1)Není firma. Výměna střechy zimáku asi příští rok nezačne

Vypadalo to docela nadějně. Na jihlavském zimním stadionu se vymění střecha, a nějakou dobu bude pokoj. Jenže není tomu tak, a drama se statickým posudkem bude ...

13.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Musím být hodně flexibilní, nikdy nevím, jaké dítě dostanu do péče

Paní Jitka (pozn. red.: jméno redakčně upraveno) z Jihlavska má šest vlastních, nyní již dospělých dětí. Delší dobu přemýšlela, ...

13.10.2018 Aktuality/Komentáře (1)Lenka Dusilová hostem na faře

Zpěvačka Lenka Dusilová bude v neděli 14. 10. podvečerním hostem na evangelické faře ve Vrchlického ulici č. 1. Farář jihlavského sboru Českobratrské ...

12.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Volby ve městech Jihlavska: rekord v Třešti

Povolební vyjednávání běží ve všech čtyřech městech na Jihlavsku na plné obrátky. Lidovci v Třešti mají v zastupitelstvu 11 křesel. ...

12.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Chystají další ročník knižního veletrhu

Celkem 175 vystavovatelů, stovka spisovatelů a 17.000 návštěvníků, takové jsou dle pořadatelů počty 28. Podzimního knižního veletrhu, který se uskutečnil ...

12.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Při Dýňobraní ve stáji Plandry posvětí i sochu

Dýňobraní a Slámobraní se koná v neděli 14. října od 10 do 18 hodin v areálu Zámecké stáje Plandry. V programu bude bohatý ...

12.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Záchytka míří k rekordu. Letos v ní přespí nejvíc cizinců v historii. Prim hrají Slováci

Jestli to takhle půjde dál, jihlavská záchytka i v letošním roce ošetří opět víc než tisícovku opilců. Přes magickou hranici za jeden ...

12.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Výstava poprvé nabídla i Kyj Herkulův

Na tři sta druhů hub shromáždili členové Mykologického klubu Jihlava na letošní výstavě, kterou minulý pátek a sobotu hostilo Muzeum Vysočiny. Letošní ...

12.10.2018 Aktuality/Komentáře (1)Druhé kolo senátních voleb

Dnes a zítra, 12. a 13. 10., se na Třebíčsku a Chrudimsku koná druhé kolo senátních voleb. O obvod č. 44 se uchází havlíčkobrodský ...

11.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Brněnský most v Jihlavě bude po opravách otevřen koncem měsíce

Na Brněnský most v Jihlavě by se po opravách měla vrátit auta na přelomu října a listopadu, pokud počasí umožní dokončit potřebné práce. ...

11.10.2018 Aktuality/Komentáře (1)Na Vysočině včera padly teplotní rekordy

Na čtyřech měřicích stanicích na Vysočině padly teplotní rekordy z roku 2006 a 1995. Nejtepleji bylo v Libici nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, kde se teplota dostala ...

11.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Záchranný útvar hasičů má nové cisterny za 44 milionů korun

Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky má dvě nové, speciálně upravené cisternové stříkačky ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net