Reklama
Dnes je pátek 14.12.2018     svátek má Lýdie

Setkání u „Klíčů“

Foto: archiv JL
Foto: archiv JL

14.11.2017 Aktuality/Komentáře (10), autor:
Pavel Bajer

Připomenutí si 17. listopadu 1989 bude hlavním tématem veřejného setkání u sochy „Klíčů“ v areálu Českého mlýna v Jihlavě. Uskuteční se v pátek 17. 11. od 14 hodin. Akci organizuje Spolek pro navrácení sochy TGM do Jihlavy.

Nový komentář

Komentáře

Je smůla, že tento pozoruhodný artefakt / při nedávném pohledu /je poněkud nešťastně umístěn. Tedy nikoli v mírném nadhledu, ale spíše "pohledově utopen", v zanedbaném prostoru bez začlenění do intimnějšího pozadí, které by vykrylo hmoty budov v pozadí. Velmi bych se přimlouval, aby byla alespoň v pozadí vysázena již trochu vzrostlejší ewergreen  zeleň.
Možná, že odborníci na parkové úpravy na magistrátu přijdou na něco vhodnějšího.
Zdeněk | 2017-11-14 13:19:50 | Reagovat
symbol zotročení a ne svobody
je to i s Trpaslíkem další symbol zotročení národa a země, redaktor zpravodajské společnosti Bloomberg- jméno už nepamatuji, jasně napsal, že země z východního bloku jsou pro staré země EU hospodářské kolonie, tak o tom přemýšlejte, proč děláte za čtvrtinu toho, co pracující na Západě- přitom se víc nadřete, proč od nás ročně odplouvá 300 000 000 000,- Kč, proč platíme 50 000 000 000,- Kč úroků z uměle vytvořeného státního dluhu atd...........to nostalgický vzpomínání na sametovou taškařici - v režii komunistů a havlistů jste tvrdě zaplatili a platit budete dál..........
km | 2017-11-14 18:47:58 | Reagovat
SYMBOLEM ZOTROČENÍ JE TOTALTA, NACISMUS A KOMUNISMUS
Vážený pane,  100 jarních "km" - hrdino,

proč vy a Vám podobní pouze vykřikujete anonymně "za bukem"?
Víte co se dělo v Jihlavě na soudu a budově STB, pak Stavoprojektu,
kde jsme bourali s Jiřím Jirmusem vězeňské kobky. 
Jiří zaměřoval prostory soudu včetně popravišť.
Vícekrát, třeba loni už  jsem  napsal:

NÁBŘEŽÍ VÁCLAVA HAVLA
Trochu vadí, že památníček "KLÍČE" byl umístěn jaksi na rychlo bez úprav prostoru. Letošní vzpomínka na Samet by měla být impulsem k  dokončení a zasazení památníku parkové úpravy,  "Nábřeží Václava Havla". Měla by se vydláždit plocha okolo pomníku a hlavně ukončit pohled. Zasadit ho do ewergreen - jehličnaté zeleně pozadí, která vytvoří a vykryje poměrně ne-šťastný pohled na vzdálenější skladišťní architekturu.
Pojmenování nábřeží jménem Václava Havla by se Jihlava přiřadila k městům, které si váží Sametové revoluce.
Leto-vice leto-s v rámci 80 let trvání města slavnostně odkryly  bustu VH.  
Ing. arch. Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2017-11-16 11:03:38 | Reagovat
"symbol zotročení a ne svobody"
"že země z východního bloku jsou pro staré země EU hospodářské kolonie, tak o tom přemýšlejte, proč děláte za čtvrtinu toho, co pracující na Západě- přitom se víc nadřete, proč od nás ročně odplouvá 300 000."
--------------------------------------------------------------------
Moc ani přemýšlet nemusíte!
Ten bohatější západ osvobodila US army
 a udržela komunistický kolonialismus za železnou oponou.
Za železnou oponu jsme za totáče nemohli, abychom neviděli:
"proč děláte za čtvrtinu toho, co pracující na Západě- přitom se víc nadřete"
Ne nějaké "putinky", ale demonstrovat dobu na osudech lidí.

V Jihlavě na Jihlavácích.

Přečtěte si nápis na soše před gymnáziem, kdo to byl sochař Jaroslav Šlezinger.
Byl oceněn in memoriam Rytířem české kultury.
Nové ocenění a titul Dáma či Rytíř české kultury předával minulý týden ministr kultury Daniel Herman.
Dílo i osud jemnického rodáka jihlavská veřejnost zná, pravidelně se u jeho sousoší Zaváté šlépěje na hlavním hřbitově konají akce k připomínce vykonstruovaných komunistických procesů, při kterých v padesátých letech umírali nevinní lidé, nebo se zde připomínají výročí světových válek.
V roce 2011 se před jihlavské gymnázium po padesáti letech vrátila socha T. G. Masaryka, resp. její replika. Původní sochu vytvořil v roce 1948 právě Jaroslav Šlezinger, o rok později komunisté autora zavřeli a sochu v roce 1961 rozbili.
Sochař a politický vězeň nacismu i komunismu Jaroslav Šlezinger (1911 až 1955) zemřel v pracovním táboře na Jáchymovsku na nemoc z ozáření.
Nacisté ho internovali v koncentračním táboře Sachsenhausen, v roce 1950 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k 25 letům těžkého žaláře.
Nové ocenění a titul Dáma či Rytíř české kultury dne 27. února 2015 převzali zpěvačka Marta Kubišová, spisovatelé Magdalena Horňanová a Jiří Stránský a sochař Olbram Zoubek. In memoriam bylo ocenění uděleno kromě sochaře Šlezingera také spisovateli Zdeňku Rotreklovi. Všechny oceněné spojuje vzdor proti totalitním režimům a prokázaná osobní statečnost. Ministr kultury Daniel Herman také poprvé předal čestný titul Mecenáš české kultury, odnesla si ho Dadja Altenburg-Kohlová.
-----------------------------------------------
PS. Kdo je to:
"Trpaslíkem další symbol zotročení národa a země".
Je to snad " obr ", který stával druhdy na Letné v Praze.
Nebo vrah, který podepisoval popravy kněží, jehož socha také v "nadměrné velikosti",
stála před Domem zdraví v Jihlavě.
Komunisté na své svaté nešetřili, že?

PPS. Doporučuji osvědčenou praxi Vašeho rudého kroužku, na předmětný text nereagujte, napište:
1/ Na článek čtenáři píší JL PRAVDA VÍTĚZÍ,  napiště jako stejně jako snaživý čtenář, že autor si žil za totáče jako prase v žitě.
2/ KOLABORANT, se hodí napsat kamkoli,  už se to mockrát osvědčilo, že?
 
Zdeněk | 2017-11-16 12:27:37 | Reagovat
"symbol zotročení a ne svobody". . . Ahoj otroku. . .
..........to nostalgický vzpomínání na sametovou taškařici - v režii komunistů a havlistů jste tvrdě zaplatili a platit budete dál..........
km | 2017-11-14 18:47:58 | Reagovat
-------------------------------------------------------------------------------
. . . . . to nechce pár teček, to chce 3x !!!
SAMETOVÉ TAŠKAŘICE,
se bohužel nedočkali po nacistickém PRO-TENTOKRÁTU mí prarodiče,
ani mí rodiče po "přátelství s SSSR na věčné časy a nikdy jinak".
Je to 5 let vězněný Václav Havel, jeho spoluvězeň arcibiskup Duka a skupina disidentů, kteří dokázali prosadit v naší zemi lidská práva v době, kdy občané NDR přelézali plot západoněmeckého vyslanectví v Praze. Lyžaři, kteří pojedou brzo do Alp by měli prožívat stejné pocity na zrušené celnici u Slavonic, jako pamětníci.  Není vinou Havla, ani Krista, že se nepodařilo nastolit Ježkovo "nebe na zemi,  na které nevěřím". Rozeštvat a využít nenávisti ať již sionistické, nebo třídní, viz Zemanova lekce, v rámci jeho volby presidentem na "právo první noci".
Kázat vodu a pít víno, tedy ve vlastní rodině že?
a/ Putinovy, děti žijí nebo žili dlouhá léta na tom odporném západě, proč?
Putinova milá rodí jeho dítě v CH, v Lausagne. Je to proto, že Putin zná dobře poměry v ruském zdravotnictví?
b/ Zemanova dcera byla představena anglické králově jako londýnská studentka, proč?
Panu presidentovi, hlavě  státu  a jeho dceři nevyhovuje české školství, kde se dá snadno naučit angličtině.
Tvrdě se bude platit ne za humanismus Havla,
ale za a-sociální ne-právní stav státu způsobený rozkrádáním majetku v rámci kupónové privatizace Klause, kdy zisky se odstěhovaly do daňových rájů. Klaus si kdysi pochvaloval Koženého. Právní stát dnes, po "sametové taškařici" se tak moc nepovedl, zato uchopení moci v rámci absurdní "Oposmlouvy" vyšlo. Ti co zakládali komunistickou stranu, jako třeba matka senátora Štětiny byli idealisté a sociálně slušní lidé. Komunismus provozovaný slušnými lidmi je něco jiného, než mlýnek na maso porobených národů, v režii generalissima, původně smluvního partnera říšského kancléře. Někdy to trvá dlouho pochopit, kdo je kdo, ale po školení v srpnu 1968 ? Nebo ty tanky pod Pístovem a na Václaváku fakt ano-nymové neviděli.
Snad čtenáři JL dříve viděli, zajisté objektivní dokument Václava Dvořáka, který také odvysílala ČT: Uloupené Kosovo,
a současně třeba vysílaný dokument "Naši v Gulagu", nebo:
Výzva: Život mezi Kremlem a děsy sovětského gulagu. Můj film by v Rusku neměl šanci, říká Nováková
Ruska se už trochu bojím, je to nebezpečná země, tvrdí režisérka Nováková.
Po letech příprav přichází rusistka a režisérka Marta Nováková s filmem 8 hlav šílenství. Snímek o básnířce Anně Barkovové, která strávila dvě desítky let v sovětských lágrech, je pro ni průřezem ruskými dějinami.
 „Prohlašovali o ní, že bude větší než Puškin,“ vysvětluje režisérka Marta Nováková zájem o osud lesbické sovětské básnířky Anny Barkovové.
Na filmu 8 hlav šílenství s Anetou Langerovou v hlavní roli Nováková strávila přes deset let života a je pro ni ilustrací historie Sovětského svazu. „To hlavní je obraz Ruska, Barkovová je průvodcem,“ říká.
Původně zapálená revolucionářka Barkovová, která ve dvacátých letech minulého století pracovala v prominentním komunistickém deníku Pravda, pak strávila přes dvacet let v sovětských pracovních táborech. Zemřela na svobodě, ale v osamění.
Nováková má momentálně zákaz vstupu do Ruska a ve videu nahoře také vysvětluje, proč by její film v této zemi do kin nikdy nepustili.
Ovšem "noční vlci" jsou u nás vítání, že jak se vyjádřili ANO-nymně v komentáři  JL.
Anonymové, nepochopili Putinův trik, kdy jeho děti se jmenují po babičce a používají jako auto-gram, raději zkratku na silniční vzdálenosti.  Doufejme, že "v režii komunistů a havlistů", se známým heslem:"proletáři všech zemí spojte se", zrežírují na zastupitelstvu v Jihlavě, podobně jako v Letovicích, aby Havlova busta byla nejenom ve Washingtonu, ale také v Jihlavě.
Je zima, s tím nic nenaděláme, ale v pátek odpoledne by zrovna nemuselo pršet, že ?
Lepší by bylo sněžení. . . už ani ti svatí, včetně sv. Martina moc nefungují. . .
PS. pouze k textu, "prase v žitě + kolaborant" už tu bylo mockrát


 
Zdeněk | 2017-11-16 18:28:29 | Reagovat
Sláva Sláva - Hanba Hanba
Buhužel  symbol promarněné šance na svobodu demokracii a nezávislost. Za to co máme teď se necinkalo. Z,,
Zdenek,, | 2017-11-19 16:37:43 | Reagovat
Ano, klíče nám budou připomínat jak jsme byli hloupí, nechali si rozkrást republiku a dobrovolně položili hlavu na popravčí špalek bruselu. V této tragedii nám chybí už jen mešita.
Rebeka | 2017-11-17 13:41:49 | Reagovat
TRAGEDIE = REALITA
Vážená paní Rebeko,
v  této tragedii nám ne - chybí  už  vůbec  nic.
Tragedie funguje, tedy dnes  28 let od sametoví revoluce,  je to fakt realita !
V Brně byla v červenci 1998 postavena první funkční mešita v Česku.
Její výstavbu provázel nesouhlas části obyvatel (hlavně křesťanských spolků); magistrát města stanovil podmínky, že mešita nesmí mít minaret, kupoli a nesmí být odlišná od okolní zástavby.
Její zařízení uvnitř je v porovnání s ostatními mešitami známými z jiných zemí též relativně strohé.
Objekt slouží spíše jako kulturní centrum, orientovaný je směrem k Mekce
(oproti okolní zástavbě je budova mírně pootočena)
a jeho hlavní součástí je prostor pro modlitbu asi sta lidí.
Minaret tedy nemá, ale máme:
Lednický minaret,
Postavený  v letech 1797-1802
Nachází se v areálu zámeckého parku Lednice
a je součástí lednicko-valtického areálu.
Jedná se o nejstarší dochovanou rozhlednu na českém území a zároveň o jediný minaret v České republice.
Také je to nejvyšší stavba tohoto typu mimo islámské země.
Hezké prožití dnešního státního svátku přeje:
Zdeněk Gryc


 
Zdeněk | 2017-11-17 16:40:31 | Reagovat
km, rebeka - nechte to ležet s dědou komárkem
fotrák | 2017-11-17 19:23:29 | Reagovat
OK, podívejte se, co napsal
Strejček Nimra | 2017-11-19 09:06:40 | Reagovat
Ke konkurenčnímu článku:
„Klíče“ má okrášlit květnová louka
 
Zdeněk | 2017-11-19 16:32:33 | Reagovat
Reklama
Reklama
11.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Jihlava čeká příští rok růst příjmů o 11 pct., nepočítá s úvěrem

Krajská Jihlava bude příští rok hospodařit s příjmy, stejně jako výdaji, převyšujícími 1,1 miliardy korun. V novém rozpočtu ...

11.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Oslavili zlatou svatbu: manželku zná už „od peřinky“

V gotické síni jihlavské radnice slavili zlatou svatbu manželé Pešoutovi. Svatebním dnem manželů Pešoutových byla sobota 14. prosince 1968. O ...

11.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Město k požáru Enviropolu: při ohrožení informují hasiči

Na pálení očí a na špatné dýchání po požáru v areálu firmy Enviropol si stěžovali někteří občané Jihlavy. Městu ...

11.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Čtenářky JL: Pečení je pro nás po celý rok radostí a zábavou

Helena Nováčková, Marie Marešová a Zdeňka Sobotková. Tři ženy, které toho mají hodně společného. Sice se osobně neznají, ale mnohé ...

11.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)O Silvestru zavřou magistrát

V pondělí 31. prosince lidé na jihlavském magistrátu nic nevyřídí. Úřad totiž bude v tento den pro veřejnost uzavřený. Tajemník jihlavského ...

10.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Šacberk začal lyžařskou sezonu

Desítky lidí přilákala o víkendu sjezdovka Šacberk u Jihlavy, která jako první v kraji zahájila v sobotu 8. prosince novou lyžařskou sezonu. Technického ...

10.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině měly letos problémy s dodávkami desítky obcí

Na Vysočině mělo v letošním suchém roce potíže se zásobováním pitnou vodou více než 50 obcí či jejich místních částí. ...

10.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Stavební firma PSJ je v úpadku, soud o tom rozhodl na její návrh

Akciová společnost PSJ sídlící v Jihlavě je podle rozhodnutí Krajského soudu v Brně v úpadku. Vyplývá to z údajů zveřejněných ...

10.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Na naše videa jsme hrdí, říkají učitelé

Stát se v dnešní době YouTuberem je - s trochou nadsázky - asi tak složité, jako si každé ráno dojít do trafiky pro čerstvý denní ...

10.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Rozkopanou jihlavskou ulici Jiřího z Poděbrad zakonzervují

Obyvatele ulice Jiřího z Poděbrad v Jihlavě čeká krušná zima. Přes ni zůstane ulice rozkopaná. Práce nemohou pokračovat, protože se zjistilo, že pod povrchem ...

10.12.2018 Aktuality/Komentáře (1)V Bezděčíně smutní, vandal jim nenávratně poškodil dvě lípy

Jen oči pro pláč zbyly obyvatelům Bezděčína na Jihlavsku. V místní části Batelova zatím neznámý vandal, podle starostky místního ...

10.12.2018 Aktuality/Komentáře (0)Vlakem zvou na hokej nebo za Andělem

Květnové Mistrovství světa v ledním hokeji na Slovensku nebo Po stopách Anděla na horách. To mohou být v příštím roce dva velké ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net