Reklama
Dnes je sobota 27.04.2024     svátek má Jaroslav

Bývalý infekční pavilon srovnají se zemí

STARÝ infekční pavilon nemocnice v Jihlavě půjde k zemi. Budova je ve špatném stavu a její rekonstrukce by vyžadovala velkou investici. Foto: Klára Novická
STARÝ infekční pavilon nemocnice v Jihlavě půjde k zemi. Budova je ve špatném stavu a její rekonstrukce by vyžadovala velkou investici. Foto: Klára Novická

18.4.2015 Aktuality/Komentáře (2), autor:
Pavel Bajer
,
Klára Novická

 

  Bývalý infekční pavilon jihlavské nemocnice půjde brzy k zemi. K demolici zchátralé budovy dojde podle informací kraje na přelomu letošního května a června. Její zbourání vyjde přibližně na 19 milionů korun.

  „Objekt je v havarijním stavu a je pro potřeby nemocnice nevhodný a nevyužitelný,“ přiblížil náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD) důvody, proč infekční pavilon v následujících týdnech zmizí z areálu nemocnice.

  „V současné době je v pavilonu nukleární medicína, pro kterou máme už připravené nové zrekonstruované prostory v diagnostickém pavilonu,“ sdělila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová, „stěhování proběhne v nejbližší době.“

  Jak doplnil náměstek Novotný, případná rekonstrukce by vyžadovala nemalé náklady. Kraj podle něj zatím nemá s pozemkem žádné konkrétní plány. Prodávat ho však nehodlá: „Do budoucna může sloužit pro případné potřeby nemocnice nebo pro rozšíření parkovacích ploch.“

  S demolicí budovy bývalého infekčního pavilonu nesouhlasí architekt Jaroslav Huňáček. Považuje ji za zbytečnou.

  Podle svých slov už dříve sehnal na tento objekt zájemce, který měl o svém záměru s krajem jednat. „Klient tam chtěl vybudovat centrum sociálních služeb,“ upřesnil Huňáček s tím, že kraj tak mohl ušetřit okolo 30 milionů korun.

  Čtyřpodlažní budova infekčního pavilonu se začala stavět v roce 1961 jako jeden z prvních nemocničních pavilonů. Infekční oddělení v něm sídlilo od roku 1967; v roce 2012 se přestěhovalo do Pavilonu urgentní a intenzivní péče.

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Skvělé řešení
Okamžitě zbourat. Využití pro sociální služby s minimálními náklady není přípustné, na tom se nedá nic trhnout, že áno.  
Zdenek,, | 2015-04-18 23:38:10 | Reagovat
REKVIEM ?

Autorem infekčního pavilonu je architekt Ossendorf Kamil Maria.
* 3.6.1908 Vysoké Mýto (Ústí nad Orlicí) (Česká republika (Czech Republic))
+ 15.11.1994 Praha (Česká republika (Czech Republic)
Byl současníkem funkcionalistické generace architektů, světového jména, kteří navrhovali nemocnice v Jihlavě. Fuchs 1895-72, Rozehnal  1904-1984. Ossendorf  1908-1994.  Tři architekti jednoho stylu a ducha.
Fuchs 1895-72, Hospodářský pavilon nemocnice. Je to významná funkcionalistická stavba, která patřila později "nevím komu" zanedbaná jako bezdomovec. Dobře udržovaná Sokolovna. Celková koncepce pavilonů psych.  Léčebny.  etc.
Rozehnal  1904-1984. Hospodářský pavilon psych. Léčebny a bytovky lékařů
Ossendorf  1908-1994. Infekční pavilon v areálu nové nemocnice. 
Fuchse jsem znal soukromně, nejenom jako žák, který mi podepisoval index. Rozehnal to byl guru elegance, slušnosti, pohody a čistoty ducha architektury. Šel  svým vystupováním dost na nervy komunistům v Brně. Asi stejně jako zmínky o jeho osobě nynějším post-kom v Jihlavě. Viz jejich komentáře v JL. Ossendorfa jsem znal jenom z Rozehnalova povídání, když jsem mu chodil ukazovat své zdravotnické stavby.  Stejný vztah k R. měl arch.  Kubín a arch.  Jirmus, který má nyní výstavu v OGV. F+R+O spojovala snaha,  co nejlépe pomoci nemocným. Funkcionalismus s pavilonovým systémem nemocnice. Rozehnalova loňská výstava v kabinetu architektury na Staroměstské radnici v Praze  měla název:
ARCHITEKT, KTERÝ ZMĚNIL STANTART NEMOCNIČNÍHO PROSTŘEDÍ.
Byla doprovázena i jinými projekty nemocnic, zejména pražských.  Zdali tam byl Ossendorf nezaručuji. Architektura je odrazem doby, jejího humanismu, nebo naopak. Funkcionalismus byl, vystřídám socialistickým realismem. Jeho vznešenost, vylíčil Kroha, který si sám pro sebe navrhl funkcionalistickou vilu. Pak napsal soc. real. Provolání k internacionální soc. architektuře.  Presentoval je svým dílem,  fasádou vysoké školy chemické v Pardubicích.  Studenti, to jsou vždycky "mrchy s čuchem".  Fuchse ctili, Rozehnala milovali. Ossendorf, žil myslím v Praze a ta si uchovávala vždy před světem úroveň. 
Fuchs a Rozehnal byli značni za  kosmopolity. Byli postaveni, se stejnými a vykonstruovanými obviněnými, jak už to v Čechách bývá, před soud. Nebyli u něj tak úplně sami, byli tam i další slušní lidé,  Grim etc. Byli odsouzeni k různým trestům a šli sedět. Fuchs byl v této době,  na základě svého věhlasu a realizací,  zvolen předsedou Urbanistické rady Evropy.  Jezdil na zasedání do Pažíže. Takže kdyby předseda chyběl, mohli by se kolegové zajímat.
 Wikipedie:
"Jestliže v prvních poválečných letech se před Fuchsem otevřela opět tvůrčí perspektiva a po roce 1945 byl logicky povolán za profesora architektury na brněnskouTechniku, po nástupu komunistického režimu byla jeho situace ve škole i profesi stále svízelnější. Veřejných úkolů valem ubývalo, což se prohloubilo po roce 1949. Soukromá klientela drobných stavebníků moravského venkova byla během raných padesátých let decimována. Fuchs byl sice nadále profesorem i dokonce děkanem, jeho práce na škole ale byla zákulisně omezována a sabotována. Byla předmětem žárlivosti a intrik mladších kolegů, kteří mistrně zneužili politického vývoje v nedemokratických poměrech, aby byl nakonec po roce 1958 inscenovaně obviněn z šedé ekonomiky a odsouzen.
Bohuslav Fuchs byl oceněn řadou cen, uznání a členství v prestižních uskupeních. V popředí je Herderova cena. Byl také čestným zahraničním korespondentem Královského institutu britských architektů – RIBA. Na domácí půdě byl dekorován titulem Národní umělec, v době, kdy si toto ocenění získalo opět, ale jen na krátký čas získalo společenský respekt. Později byl titul zdiskreditován. Fuchsovi byla na konci 40. let nabídnuta profesura na Cambridžské universitě."
Jak Rozehnala pustili z vězení, tak mu v památném roce 1968 udělala  universita v Liverpoolu výstavu celoživotního díla. Jako památku vyrobili krásné keramické talíře. Docela rád bych sem vložil foto. 
Zajímavé, že ? Fuchs Cambridž, Rozehnal Liverpool. Pokud se podíváte na fasádu Lomonosovy university, tak snad pochopíte, proč ne-tam i ducha současnosti. 
/Promiňte prosím poznámku.Rozehlal je pro mne aristokratem ducha v Brně a PhDr. Hoffmann v Jihlavě./
Někdy v roce 1968 jsem dostal ve Stavoprojektu zadání přistavět k Ossendorfovu infekčnímu pavilonu křídlo, málem stejného rozsahu. V něm měli být umístěni psychiatricky léční pacienti s tuberkulózou z celé Moravy.  Bylo to součástí první etapy nového nemocničního areálu, včetně centrální kuchyně a prádelny pro všechna nemocniční zařízení v Jihlavě. V té době nastalo jakási bezvládí a projekt zůstal nerealizován. Co se stalo s výkresy nevím. Mám však z té doby dva panoramatické akvarely, jejichž předností je spíše snaha o realitu pozemku s tehdejším stromořadím. Barevná panoramatická fotografie se nekonala.
Na závěr snad toto. Ossendorfův pavilon vyjadřuje v architektuře  politické uvolnění doby, jak je na fasádě vidět.  Ta je obličejem funkce objektu. Rozehnal říkal: "hoši, když navrhnete dobrý a racionální provoz, vyjde vám slušná fasáda". Pan profesor Rozehnal se o svém mladším vrstevníkovi Ossendorfovi vyjadřoval s uznáním.
Osobně bych rád zachoval  hospodářský pavilon Fuchsův, stejně jako infekční Ossendorfův. O Rozehnalův není třeba míti strach je v rukách ředitelky Drlíkové, která zná, jeho, jak se dneská,  říká poly-funkčnost.
Objekty jsou  zrcadlem doby. Zemanovu kavárnu v Brně bourali. Když se při návštěvě Brna, na ni cizí architekti dotazovali, tak si promnuli nosíčky a postavili ji znovu.
Takže bych poctil, v článku uvedený, názor kolegy Huňáčka:
  "Podle svých slov už dříve sehnal na tento objekt zájemce, který měl o svém záměru s krajem jednat. „Klient tam chtěl vybudovat centrum sociálních služeb,“ upřesnil Huňáček s tím, že kraj tak mohl ušetřit okolo 30 milionů korun.
  Čtyřpodlažní budova infekčního pavilonu se začala stavět v roce 1961 jako jeden z prvních nemocničních pavilonů. Infekční oddělení v něm sídlilo od roku 1967; v roce 2012 se přestěhovalo do Pavilonu urgentní a intenzivní péče."
Zdeněk Gryc  . . z paměti a na čisto

 
Zdeněk | 2015-04-20 20:53:14 | Reagovat
Reklama
24.04.2024 AktualityCvičili záchranu raněného ve studni

Ve čtvrtek 18. dubna v brzkém odpoledni zastavuje v horní části náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou hasičský vůz a z něho vyskáčou lezci v kombinézách a přilbách. Někteří nesou ...

Komentáře (0)
23.04.2024 AktualityMrazivé ráno

Tento týden začal chladným pondělím ránem. V Jihlavě, na meteorologické stanici Hruškové Dvory padl teplotní rekord -1,4 st. C platný z roku 2020. Včera tam bylo -2,1 st. C. Nejchladněji ...

Komentáře (0)
23.04.2024 AktualityŽabí hlídka směnuje a zachraňuje obojživelníky

Zrovna dopisuje závěrečnou práci, jejíž nedílnou součástí je i praktická část. Klára Brychtová (26) coby studentka oboru předškolní a mimoškolní pedagogika na jedné z jihlavských ...

Komentáře (0)
23.04.2024 AktualitySázet stromky pomáhali i Švýcaři

Ještě než se koncem října 2020 podařilo zprovoznit obchvat Velkého Beranova a propojit tím silnici II/602 směřující od Jihlavy do Měřína s komunikací II/353 vedoucí k dálnici D1, projíždělo ...

Komentáře (0)
23.04.2024 AktualityHošek webem reaguje na primátora

Další střet primátora Jihlavy Petra Ryšky (ODS) s opozičním zastupitelem Radkem Hoškem (STAN), se dá očekávat na dnešním zastupitelstvu v Jihlavě. Na únorovém zasedání se primátor ...

Komentáře (8)
23.04.2024 AktualityVysočinští Ukrajinci chtějí být samostatní

Téměř v každé rodině je někdo, kdo zahynul, bojuje nebo má celoživotní následky z toho, co se děje v naší zemi, říká Tetiana Varpikhovská, spoluzakladatelka spolku Ukrajinská rada Kraje ...

Komentáře (0)
23.04.2024 AktualityŠkodovku otočil na střechu, od nehody utekl

K hrůzně vypadající nehodě vyjížděli jihlavští dopravní policisté v sobotu nad ránem. Pravděpodobně mezi půl čtvrtou a půl pátou ráno totiž na silnici II/112 mezi Zvolenovicemi a Telčí ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityKempy na Vysočině začnou otevírat koncem dubna

Řada kempů na Vysočině se začne otevírat turistům koncem dubna nebo od května. Nejdřív čekají hlavně víkendové pobyty a akce a také školní výlety. Ceny za ubytování se podle provozovatelů ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityVysočina řeší úpravu počtu lůžek v nemocnicích

Nemocnice, které zřizuje Kraj Vysočina, jednají z Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) o budoucím fungování. Zřejmě se budou upravovat počty lůžek vybraných oddělení, slučování ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityPřijďte si užít pohodový den ve výcvikovém areálu PČR

Již příští sobotu 27. dubna odstartuje 26. ročník soutěže Řidič Vysočiny. Největším lákadlem letošního ročníku je jednoznačně možnost prohlédnout si nově vybudovaný multifunkční ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityOd září přivítají v lavicích 19 prvňáčků

K zápisu do první třídy Základní školy ve Větrném Jeníkově přišlo v průběhu úterního odpoledne celkem 21 dětí. Podle ředitelky školy Barbory Schrekové budou mít dvě děti povinnou ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityV krematoriu nebudou přes měsíc obřady

Zhruba na měsíc se pohřby v Jihlavě zkomplikují. Provozovatel krematoria v Lesnově Služby města Jihlavy (SMJ) v tiskové zprávě oznámily, že od 22. dubna do 25. května proběhne oprava střechy ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net