Reklama
Dnes je úterý 21.05.2024     svátek má Monika

Vincenc Č. Dvořák, dušejovský rodák a zakladatel chorvatské fyziky


8.5.2012 Aktuality/Komentáře (0), autor:
admin

 

 Uplynulo 90 let od smrti Vincence Dvořáka zakladatele moderní chorvatské fyziky. Narodil se v roce 1848 v Dušejově na Jihlavsku.

 

 Zakladatel moderní chorvatské fyziky, děkan a rektor záhřebské univerzity, manuálně zručný experimentátor, milovník hudby a přírody či prostě strýček ze Záhřebu – všemi těmito přívlastky bychom mohli častovat jméno dušejovského rodáka Vincence (Čeňka) Dvořáka.

 

 Dne 6. května uplyne celých 90 let od jeho smrti. Jeho jméno můžeme nalézt v Ottově či Masarykově slovníku naučném, v průběhu minulého století však upadlo takřka v zapomnění; v Záhřebu se jím zabývá Branko Hanžek z Chorvatské akademie věd, o to smutnější je skutečnost, že v jeho rodné obci Dušejov o něm nevládne takřka žádné povědomí.

 

 Vincenc Dvořák byl jedním z dvanácti dětí prvního dušejovského starosty Josefa Dvořáka a jeho manželky Magdaleny Hodačové. Narodil se 21. ledna 1848 v dušejovském stavení č. 9 (budova byla v 80. letech 20. století po požáru stržena).

 

 Ve svých devíti letech byl poslán studovat Latinské a německé gymnázium v Jihlavě, kde v roce 1866 úspěšně odmaturoval, a ač nemíval samé jedničky, ve třídě svým prospěchem opravdu vynikal. Nutno podotknout, že již od primy se učil latině a němčině, český jazyk byl vyučován od sekundy a řečtina od tercie.

 

 Po složení zkoušky dospělosti se stal řádným studentem Filozofické fakulty Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze; rozhodl se pro studium fyziky a matematiky (tehdy v Praze ještě neexistovala přírodovědecká, natož matematicko-fyzikální fakulta).

 

 Nejčastěji navštěvoval přednášky významného moravského rodáka prof. Ernsta Macha, který vedl pražský fyzikální kabinet. U téhož profesora se stal asistentem a po úspěšné promoci, jíž předcházelo složení rigorózní zkoušky z fyziky, matematiky, historie a filozofie, podstoupil habilitační řízení.

 

 V Praze krátce působil coby soukromý a následně honorovaný docent, když v roce 1875 učinil klíčové rozhodnutí – zúčastnil se konkurzu na místo profesora Univerzity Františka Josefa I. v Záhřebu.

 

 Do Záhřebu

 

 Záhřebská univerzita byla ustavena na počátku roku 1874, bezprostředně poté vyvstala zákonitá potřeba soustředit odborné kapacity, a zajistit tak výuku dílčích předmětů. Dvořák v konkurzu zvítězil.

 

 Stal se prvním a po delší dobu jediným profesorem fyziky na chorvatské univerzitě; do Záhřebu dorazil na podzim roku 1875 a ihned začal s budováním nového kabinetu fyziky, který se stal základem pozdější fyzikální katedry přírodovědecko-matematické fakulty.

 

 Po celou dobu svého působení na univerzitě kabinet vedl, dvakrát stanul v čele celé filozofické fakulty – pozici děkana zastával v akademickém roce 1881/1882 (tehdy mu bylo pouhých 33 let) a posléze o 10 let později – 1891/1892. Rektorem by zvolen brzy poté, záhřebskou univerzitu z této pozice řídil v akademickém roce 1893/1894 a rok následující zastával funkci prorektora.

 

 V roce 1882 byl Dvořák v souvislosti s rozdělením Karlo-Ferdinandovy univerzity na českou a německou část požádán, aby zastal pozici profesora fyziky české filozofické fakulty. Jeho učitel a přítel prof. Ernst Mach se rozhodl setrvat v rámci německé univerzity, a bylo nutno obsadit stolici profesora českého. České akademické kruhy toto místo Vincencovi nabídly, avšak on přesídlení do Prahy odmítl.

 

 V hlavním městě tehdejšího Chorvatsko-Slavonského království (součást Uherska) se oženil se Zorou Špun-Strižićovou, vnučkou chorvatského bána, reformátora a národního obrozence Iva Mažuraniće (vyobrazen na chorvatské bankovce v nominální hodnotě 100 kun) a dcerou aristokrata Napoleona Špun-Strižiće, právníka a přispěvatele českého almanachu Máj.

 

 Manželka mu však brzy zemřela na úplavici. - „Truchlil po ní léta. O prázdninách v Dušejově nosil denně kytičku k její fotografii a míval slzy v očích.“ Nezanechali po sobě tak žádné potomky. Jeho mladší bratr Jan, profesor průmyslové školy v Praze, za svou choť pojal Zořinu sestru Pavlu, která se naopak dožila úctyhodného věku více jak 97 let.

 

 Vědecké působení

 

 Dvořák se snažil o dlouhodobý rozvoj chorvatské fyziky tak, aby držela krok s evropskou konkurencí a reflektovala neustávající vědecký pokrok. Několik měsíců po představení rentgenového přístroje získal rentgenovou trubici a pořídil s ní vůbec první snímky v Chorvatsku. Do dějin se zapsalo i jím provedené snímkování ruky rakouského arcivévody Leopolda Salvátora, který si ji zlomil při pádu z kola.

 

 Dvořák napsal více jak 60 odborných prací, a to jak česky, chorvatsky či německy a publikoval je v mnoha odborných časopisech; z jeho korespondence vyplývá, že upřednostňoval česká periodika před německými a požadoval, aby jeho články vycházely dříve v domácím a až následně v německém tisku.

 

 Již v průběhu svého působení v Praze se začal zabývat mechanickými účinky akustických vln a věnoval se jim takřka až do konce života. Dvořák byl houslistou, a proto se také rád zabýval principy fungování hudebních nástrojů a samozřejmě i zvukem samotným.

 

 Akustika se dnes může zdát jako ne příliš záživný obor, avšak v době Dvořákova působení se jednalo o navýsost zajímavé a aktuální fyzikální odvětví související nejen s budováním koncertních síní, ale především s hledáním paralel mezi kmitáním částic vzduchu a kmity hypotetického éteru.

 

 Hledal analogie mezi jevy akustickými a elektromagnetickými – podařilo se mu vzduchovými vibracemi napodobit téměř všechny elektromagnetické přitažlivé i odpudivé účinky, avšak dříve všeobecně přijímaná teorie, na jejímž základě tyto výzkumy prováděl, se po zveřejnění Einsteinovy teorie relativity ukázala být slepou uličkou.

 

 Dvořák byl znamenitým konstruktérem experimentálních přístrojů a pomůcek, z nichž se některé dodnes dochovaly na záhřebské univerzitě. Své přístroje představil mj. i na půdě Mezinárodní elektrické výstavy ve Vídni či Miléniové výstavy v Budapešti, na které mu byla pro velký úspěch jeho exponátů udělena medaile.

 

 Byl po něm pojmenován tzv. Dvořákův-Rayleighův efekt, experimentoval s Helmholtzovými rezonátory a sestavoval efektní akustické mlýnky; jeho celkový vědecký přínos fyzice, zejména akustice, můžeme s klidným srdcem označit za nezanedbatelný.

 

 V roce 1911 odešel do penze; byl mu udělen vysoký řád Františka Josefa I. třídy komtur (komandér). Vincenc se tak po svém otci Josefovi a bratru Vojtěchovi stal třetím vyznamenaným příslušníkem rodiny; otec obdržel stříbrný záslužný kříž a bratr řád Železné koruny III. třídy.

 

 Dvořák se angažoval v mnoha vědeckých společnostech; byl členem Jihoslovanské akademie věd a umění, Société Française de Physique, Société internationale des électriciens, dopisovatelem České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, mimořádným členem Královské české společnosti nauk a za čestného člena si ho zvolila Jednota českých matematiků a fyziků.

 

 Mýlili bychom se, kdybychom se domnívali, že Dvořák svou spolkovou činnost omezil pouze na oblasti vědy; po svém penzionování působil ve vedení Chorvatského hudebního ústavu, byl mecenášem hudební kultury a propagátorem hudby v Záhřebu.

 

 Se svým kolegou Mišo Kišpatićem navštěvoval Alpy a jezdil na Jadran, byl jedním z členů chorvatského horolezeckého družstva, a dle informací Gustava Šindlera po něm dokonce pojmenovali skalní stěnu na vrcholu Velkého Risnjaku (1.528 m n. m.).

 

 Skon

 

 Vincenc Dvořák zemřel 6. května 1922 v Záhřebu na následky rakoviny žaludku. Ve své závěti odkázal vysokou peněžní sumu Chorvatskému hudebního ústavu a neopomněl ani svou širokou rodinu. Hořkou ironií osudu zůstává skutečnost, že ostatky tohoto významného fyzika a mecenáše, jež byly pochovány na prestižním chorvatském hřbitově Mirogoj, byly v 70. letech minulého století pro neplacení taxy vyzdvihnuty a uloženy do hromadného pohřebiště.

 

 Jeho otec byl pochován na hřbitově v Dušejově a ostatky bratra Vojtěcha, architekta a ředitele průmyslové školy v Brně, o němž minulý rok na půdě Univerzity Karlovy vznikla bakalářská práce, spočinuly na pražském Vyšehradě.

 

 Teoretický fyzik a pozdější předseda Jednoty českých matematiků a fyziků František Záviška o Dvořákovi napsal: „Rok co rok navštěvoval svůj rodný kraj a sledoval pilně český život literární i vědecký. (…) Byl jedním z těch, kteří i mimo hranice své vlasti šířili lásku a úctu k národu, z něhož vyšli.“

 

________________________________________________________________

 

 

 (Autorem je Filip Jelínek, sedmnáctiletý student Gymnázia ALTIS v Praze. O Vincenci Dvořákovi napsal ročníkovou práci. Na jeho jméno narazil již při předchozí práci Moji zajímaví předkové aneb Dějiny naší rodiny, když zjistil, že se jedná o jeho vzdáleného prapředka). 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
18.05.2024 AktualityLabutě počítají ztráty. Přišly o šest mladých

Labutí rodinka z Hellerova rybníku v jihlavské lokalitě Na Dolině přišla o šest mláďat. Z původních sedmi tak doprovází své rodiče už jen jedno house. Lidé ze sousedství vodní nádrže ...

Komentáře (1)
18.05.2024 AktualityStříbrný dům v Jihlavě otevřel architekt M. Štěpán ve „stříbrném“

„Jihlavu mám rád a tento dům taky,“ vyznal se hned na úvod svého projevu architekt Marek Štěpán. Autor projektu rekonstrukce Stříbrného domu v Jihlavě přišel ve středu na jeho slavnostní ...

Komentáře (6)
18.05.2024 AktualityTak nám zavolejte aspoň doktora…

Jsou to ani ne tři minuty, co kostelní zvony odbijí půlnoc. Před hlavním vstupem do jihlavského obchodního centra Citypark v Hradební ulici prudce brzdí tmavá Škoda Fabia. Spolujezdec otevírá ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityStarosta k pádu letadla u koupaliště: Stát se to v létě…

Obyvatelé Luk nad Jihlavou se vzpamatovávají z leteckého neštěstí. Jen pár desítek metrů od koupaliště v lokalitě zvané Hostinky se k zemi v pondělí chvíli před půl čtvrtou odpoledne ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualitySmůlu nosí i pondělí třináctého

Podle pověr je smolný pátek třináctého, ale řidičům na Jihlavsku se v několika případech nevedlo na silnicích ani v pondělí 13. května. Své o tom ví řidička osobního automobilu Volkswagen ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityZ babiččiných peněz dali už 100 milionů

O dotační program Oprav dům po babičce, který lidem usnadňuje opravu staršího rodinného domu a umožňuje vytvořit energeticky úsporné bydlení, je velký zájem. V rámci celého Česka ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityBeseda: Lidem vadí jednosměrka ve Fibišce

„Není to předvolební agitka,“ upozornil hned na počátku její pořadatel a moderátor v jedné osobě David Pik, jihlavský redaktor televize Nova. Prostřednictvím sociálních sítí na sváteční ...

Komentáře (0)
17.05.2024 AktualityPotápěči vytáhli z rybníka mrtvolu

Až nařízená pitva určí přesnou příčinu smrti muže (45), jehož tělo bez známek života objevili na hladině Zámeckého rybníka v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. O případu informovala ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityNa střední školy se na Vysočině dostali z devátých tříd téměř všichni

Do prvních ročníků středních škol se na Vysočině hlásilo 4722 žáků devátých tříd základních škol. Přijatých bylo přes 97,4 procenta z nich. Po Ústeckém kraji je to druhé nejvyšší ...

Komentáře (0)
16.05.2024 AktualityV Jihlavě bude zavřený starý Brněnský most u zoo, opravy budou stát 33 milionů

V Jihlavě bude od pondělí zavřený starý Brněnský most v údolí Jihlávky blízko zoologické zahrady. Jeho opravy budou stát zhruba 33 milionů korun, práce by měly skončit v polovině letošního ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityDalší část obchvatu Jihlavy dotuje stát kvůli Dukovanům

Další část silničního obchvatu Jihlavy bude stát 277 milionů korun bez daně. Zakázku pro kraj zajistí konsorcium firem MI Roads a IMOS Brno. Na tuto stavbu a na obchvat města Brtnice dá ...

Komentáře (0)
15.05.2024 AktualityHeulosem ve čtvrtek proběhnou světlušky

Noční běh pro Světlušku se v Jihlavě uskuteční 16. května. Veškerý výtěžek ze startovného půjde projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá těžce zrakově postiženým. ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net