Dnes je neděle 16.06.2024     svátek má Zbyněk

Kde je ta lékárnička?

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

9.6.2024 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
MUDr. Irena Zimenová, Program prevence dětských úrazů – Kraj Vysočina

Každý z nás má k pořádku jiný vztah. Někdo potřebuje mít věci srovnané podle svého systému, někdo je chaotik, a pak věci hledá. To může zabrat i nějaký čas a také způsobit ještě větší chaos. Tak to prostě je, někdo takto žije celkem spokojeně a nemá důvody to měnit.


Jenže v životě jsou situace, kdy se vyplatí mít věci na svém místě. Ve chvíli, kdy potom potřebuji něco rychle, třeba i ve stresu, prostě sáhnu na správné místo a je to. Touto situací myslím poskytování první pomoci. Když se něco nečekaného přihodí, většinou je to stres sám o sobě. A my potřebujeme zasáhnout a pomoci co nejrychleji. Ideálně sáhnout na to správné místo a podat si lékárničku nebo jinou pomůcku, kterou právě potřebujeme. Nebo někomu říci: „Je to v kuchyni, nahoře v první skříňce vpravo.“ Jak jednoduché.


Ale teď ruku na srdce. Máme to tak? Funguje to takhle jednoduše? Je to na svém místě? Nebo jsou náplasti či obvazy spotřebované, protože jsme minule vzali poslední? Nebo tam chybí dezinfekce, protože jsme den předtím v koupelně potřebovali ošetřit záděru?


A to jsou drobnosti. Teď si představme vážnou dopravní nehodu. Potřebovali bychom výstražný trojúhelník na svém místě, sáhnout do auta pro reflexní vestu, vzít připravenou lékárničku a spěchat k nehodě. Realita však bývá jiná. Trojúhelník a lékárnička jsou na dně kufru, který je až povrch nabalený, protože jedeme na dovolenou. Nikoho nenapadlo důležité věci vyndat a dát je v autě na místo, aby byly po ruce. A reflexní vesty? Aha, ty asi zůstaly doma, jak si s nimi naposled hrály děti na hasiče. Hledáme trojúhelník, skládáme ho třikrát špatně, protože to neumíme a nenacvičili jsme si to předem. A tak drahocenný čas ubíhá strašně rychle. 


Pokud jsme našli lékárničku, ještě stále není vyhráno. Nevíme, jestli tam je všechno. Ano, tato situace se může stát a je úplně zbytečná. Trojúhelník, vestu, lékárničku bychom měli mít v pořádku na dostupném místě, ideálně zkontrolovanou, že nám nic nechybí a v lékárničce není nic tzv. prošlého.


Možná se někdo zlobí, když ho zastaví policie, provádí silniční kontrolu, a chtějí lékárničku zkontrolovat. Ale je to dobře. Protože mnoha řidičům to připomene, že vlastně nevědí, kde lékárničku vůbec mají a jak staré, již nepoužitelné, věci v ní mají. A nyní „ruku na srdce“, kdy naposledy jste kontrolovali lékárničky doma a v autě?

 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net