Reklama
Dnes je neděle 24.09.2023     svátek má Jaromír

Parkovací auto nasbírá hlavně data

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

16.9.2023 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
Petr Klukan

O autě dohlížejícím na parkování se v Jihlavě hovoří již delší dobu. Zanedlouho se tento vůz objeví v ulicích města. 
Městská rada totiž na svém posledním jednání odsouhlasila  pronájem tohoto vozidla. Informoval o tom primátor města Petr Ryška (ODS). 


Nyní půjde město do výběrového řízení. Ryška poznamenal, že se bude jednat o zakázku do dvou milionů korun. 
Město by chtělo, aby vůz monitoroval parkování již v říjnu. Vysoutěžená firma má službu zajistit na 17 měsíců. Vůz má primárně kontrolovat obsazenost parkovišť. 


„Bude jezdit, ne aby kontrolovalo, ale aby nasbíralo co nejvíc dat,“ řekl primátor s tím, že se vůz bude pohybovat v ulicích krajského města ve dne i v noci.  
První výsledky primátor očekává po měsíci provozu. Z dat pak město pozná, co a kde by se mohlo v systému parkování upravit. Možností je mnoho: od bezplatného nočního parkování ve vybraných oblastech až po používání kotoučů.


Jak primátor dodal, město nechce být tlačeno do změn aktivitami od občanů. „Když je to jen o pocitech, je to vždycky špatně. Chceme data. Nelze podlehnout vlně aktivistů bez toho, že nemáme data,“ prohlásil.


Ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc „parkovací vozidlo“ vítá. „Velkou část práce našim strážníkům zabírá kontrola parkování. Díky tomuto vozu se budou moci ještě více věnovat dohledu na bezpečnost a pořádek v ulicích města,“ sdělil na dotaz JL. 


Otázkou dle ředitele je, kdo bude auto provozovat. Jestli to například bude odbor dopravy, nebo městská policie. 
„S autem by mohli například jezdit bývalí strážníci městské policie, kteří jsou již v důchodu, protože město dokonale znají. Samozřejmě by museli být v dobrém zdravotním stavu,“ poznamenal. 


Podle údajů města je průměrná doba stání na parkovištích půl hodiny. Radnice nyní hledá, jak do budoucna umožnit bezplatné parkování zhruba na 20 minut. Informace o tom zazněla na  primátorově besedě s občany. Zatím však pro takovouto úpravu nemá oporu v zákoně. 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net