Dnes je středa 19.06.2024     svátek má Leoš

Rady do zahrady | 127

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

29.7.2023 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

• U celeru začíná v červenci hlavní období růstu. Na prvním místě je teď voda a živiny. 
Pro dobrou skladovatelnost jsou velmi důležitá hnojiva s vysokým obsahem draslíku, a proto používáme odpovídající vícesložková hnojiva, např. Cererit. 
Celer je vděčný za půdy s vyšším obsahem solí. Pokud tedy opravdu zjevně strádá, můžeme zkusit slanou zálivku. Na 10 litrů vody použijeme jednu polévkovou lžíci kuchyňské soli. Celer též vyžaduje dostatek bóru, aby se v bulvách netvořily dutiny, ten můžeme do půdy přidat v malé míře rozhozem, nebo postřikem boraxu na list v koncentraci 0,2%.

 

• V tomto měsíci začínáme sklízet rané odrůdy kanadských borůvek. Protože jsou zralé plody borůvek pochoutkou pro ptactvo, doporučuji keře včas zakrýt ochrannou sítí s drobnými oky. 
Síť pokládáme zlehka a na okrajích ji připevníme kolíčky. Borůvky vyžadují dostatečnou závlahu, hlavně v době narůstání plodů. 
Po sklizni pak nezapomeneme keře přihnojit hnojivy určenými pro borůvky, tedy takovými, která mají vyšší obsah draslíku a fosforu. Podpoříme tím vyzrávání pletiv dřeva během zimy a bohatou tvorbu květů v příštím roce. 

 

• Ve vinici pokračujeme ve vylamování zálistků, vyvazování letorostů a postřicích proti peronospoře a padlí. Za vlhkého a málo slunného počasí ošetřujeme révu i proti botrytidě.

 

• V okrasné zahradě odstřiháváme odkvetlé růže a ostatní  květy. Za suchého počasí okrasné rostliny zavlažujeme a podle potřeby je přihnojíme draselnými a fosforečnými hnojivy. Můžeme řízkovat růže a vřesovištní rostliny. 

 

• Teldor je fungicid s účinkem k ochraně jahodníku, maliníku, okrasných rostlin, révy vinné a rajčete proti šedé hnilobě, višní a meruňek proti moniliové spále a višní, třešní,  slivoní, meruňek, broskvoní proti moniliové hnilobě. Preventivní aplikace působí kontaktně, proniká do listů. Výsledkem je dlouhodobá účinnost proti danému škodlivému činiteli. 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net