Dnes je středa 15.05.2024     svátek má Žofie

Cibulové mámení podtrhne rudá Karmen

VEDOUCÍ jihlavské semenářské prodejny Kristýna Latzková ukazuje nabídku trávníkových hnojiv.   Foto: 2x Ladislava Brabencová
VEDOUCÍ jihlavské semenářské prodejny Kristýna Latzková ukazuje nabídku trávníkových hnojiv.  Foto: 2x Ladislava Brabencová

6.4.2023 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Co nyní zvládnout, aby nám zahrada po celou sezonu dělala jen radost? I přes zatím velmi nevyrovnané a nejisté počasí můžete začít s přípravou záhonků.

Pro začátek je třeba protrhat jahodníky. Zbavit je suchých a poškozených listů. Tento krok je nutný udělat ještě před tím, než rostlina nasadí na květ.

Ideální je jahodníky podpořit startovacími hnojivy na růst a dopřát jim dostatečnou zálivku.

Není třeba se bát prvních mrazíků, když je očistíme od starých listů. Když budeme vědět, že se blíží přízemní mrazík, můžeme jahodníky přikrýt netkanou bílou textilií, aby nepomrzly.

Po přípravě záhonků bychom nejdříve do půdy měli dát cibulku a brambory. K tomu je ovšem nutné, aby byla provzdušněná a prohřátá. Těžká a studená zemina není ideální.

„Když už zasadíme a máme strach z mrazíků,  i tady se dá na zakrytí použít netkaná bílá textilie,“ doporučuje vedoucí jihlavské semenářské prodejny Kristýna Latzková.

Cibulku není nutné pravidelně zalévat, nemá totiž ráda vlhko. To platí po celou její vegetační dobu. „Přelitím by hrozilo, že cibule dostane plíseň,“ vysvětluje K. Latzková.

K dostání jsou cibulky na uskladnění i lahůdkové. V Jihlavě za poslední dobu vede druh Sturon – oválný, nevybíhá do květů, má jemně ostrou chuť a dá se na delší dobu skladovat. Sklízí se zhruba na konci června.

Labužníky potěší Karmen - červená cibulka se štiplavou chutí, která se nehodí ke skladování, ale ideální je na přímou spotřebu. Kuchtíci ji využijí třeba do salátů.

Zkusit můžete i šalotku, která je určená především na nať.

„Cibule má ráda teplé a slunečné stanoviště. Půda by měla být písčitohlinitá, dobře propustná a humózní. Měla by být také neutrální, nebo mírně zásaditá. Zvýšit pH lze pomocí vápence nebo dřevěného popela, který se přimíchá do půdy. V kyselých a těžkých půdách cibule lehce podléhá chorobám,“ radí K. Latzková.

Vyhovuje jim hnojivo s obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Hnojiva se dávají do půdy před sázením i během vegetace.

bramborami je dobré čekat  na čas ve druhé půlce dubna, či začátek května. Zatím si můžete sadbu nechat předklíčit někde v teple.

Stejně jako u cibulky platí, že když budete mít o svou úrodu strach, použijte při mrazících netkanou textilii.

Obecně na svou zahradu můžete vybírat z klasických varných typů A i B, i mix AB s příznačným názvem Vysočina.

Platí, že z 10 kg sadby budete mít výnos od 25 do 40 kg.

Postrachem bramborářů bývá mandelinka. Máme se jí stále bát? „Mandelinka se objevuje, když je teplo a sucho. Takže je dobré sledovat předpověď a nachystat si postřiky,“ doporučuje Kristýna Latzková. Hodí se například Mospilan, Sanium, Karate. Je potřeba, aby se přípravky střídaly.

Dále začínají vylézat mravenci, kteří si dělají cestičky a lezou na ovocné stromy a keře.

Postřiky lze ostatně aplikovat i na ovocné stromy. Na ty si dělají zálusk hlavně mšice, pilatky, obaleči a molice.

Jestliže mandelinky mají rády sucho, vlhko láká slimáky. I na ně si už dnes můžete připravit různé návnady a granule. Slimák je pozře, dostane je do trávicího ústrojí, zaleze do úkrytu a uhyne.

Jestliže na zahradě začal hospodařit krtek, můžete ho odpudit pachovými gely a kuličkami, které aplikujete přímo do krtinců.

Více k tématu v magazínu Jaro na zahradě v tištěném vydání JL s datem 6.4.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net