Dnes je pátek 21.06.2024     svátek má Alois

Rady do zahrady | 108

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

19.3.2023 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

• Provádíme preventivní ošetření jádrovin proti houbovým chorobám   některým z měďnatých přípravků.

•  Při výsevu mrkve dbáme především na volbu pozemku. Vybíráme pozemky, které nebyly v posledních dvou letech hnojeny chlévskou mrvou, a půdy volíme lehčího charakteru, neboť na takovýchto pozemcích mrkev netrpí chorobami a škůdci.  
Rozhodně nesejeme příliš hustě, nesklidili bychom kvalitní kořeny, ale niťové, pokroucené a poškozené škůdci. Meziřádková vzdálenost by měla být 25 až 30 cm, abychom mohli mrkev pohodlně okopávat.  
Hloubka výsevu má být asi 0,5 cm a řádky je třeba po zahrnutí přimáčknout. Po zalití je vhodné vyseté záhony přikrýt průhlednou folií asi na dobu dvou týdnů. 


Pří letním výsevu mrkve přikryjeme záhony folií pouze na pět dnů.  Podpoříme tak výrazně lepší klíčení semen.  Pokud zjistíme, že je výsev po vzejití příliš hustý, vyjednotíme rostlinky na vzdálenost minimálně 5 cm od sebe. 
Podobné podmínky volíme i pří výsevu kořenové petržele s tím rozdílem, že výsev provádíme brzy z jara (kořenová petržel má dlouhou vegetační dobu).

•  Kdo nestihl výsadbu a řez angreštu a rybízu během měsíce února může tak učinit ještě v březnu. U angreštu volíme odrůdy odolné na hnědé padlí angreštu (dříve americké padlí angreštové).  
Angrešty se většinou vysazují ve formě stromků, které se lépe udržují. Kosterní větvičky zkracujeme asi na 1/3 a postranní obrost na dvě až tři očka. V korunce ponecháváme většinou čtyři kosterní větvičky, které postupně obnovujeme za mladé výhony. 
Korunky se snažíme udržovat vzdušné, aby se tak omezil výskyt hnědého padlí. Při řezu dbáme na to, aby se přednostně odstranily větvičky napadené padlím. 


Po řezu ošetříme angrešty doporučenými přípravky proti hnědému padlí angreštovému. Snažíme se přednostně vybírat přípravky Bio anebo ty, které méně zatěžují přírodu. 

•  V případě, že jste ještě neprovedli řez révy vinné, je nejvyšší čas tak učinit. Provádí-li se řez pozdě, keře nadměrně roní mízu a tak se oslabují. Roubujeme ovocné dřeviny v tomto období většinou způsobem na kopulaci, anglickou kopulaci případně sedélkování a kozí nožku.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net