Reklama
Dnes je čtvrtek 28.03.2024     svátek má Soňa

Cizinec, který nadýchal skoro pět promile, má jít do vězení

POLICISTÉ se snaží na řidiče působit preventivně, aby před jízdou nepili alkohol. Každoročně přes léto na Vysočině realizují akci Řídím, piju nealko. Tentokrát to bylo poslední červencový pátek na silnici II
POLICISTÉ se snaží na řidiče působit preventivně, aby před jízdou nepili alkohol. Každoročně přes léto na Vysočině realizují akci Řídím, piju nealko. Tentokrát to bylo poslední červencový pátek na silnici II

4.8.2022 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Zatím nepravomocný rozsudek vynesl Okresní soud v Třebíči nad cizincem (41), který opakovaně řídil vozidlo pod vlivem alkoholu.

Nejdřív mu soud na jaře „jen“ sebral na dva roky řidičák, a když ani to nepomohlo, poslal opilce soud na 12 měsíců už rovnou do káznice.

Informovala o tom krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Podle rozhodnutí soudu nejnižší instance má strávit rok ve věznici s ostrahou a za volant nesmí sednout pět let, přičemž doba strávená ve vězení se do trestu započítávat nebude. 

Na mol zpitého cizince zastavila policejní hlídka začátkem července za volantem Fordu Galaxy v Jemnici na Třebíčsku, kdy mu při odpolední dechové zkoušce naměřili 4,71 promile a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší, a to už téměř pět promile.

Policisté měli strach o jeho zdraví, a tak zavolali záchranku. Zdravotníci ho následně transportovali do nemocnice v Třebíči. Pro strážce zákona není ale cizinec nikým neznámým.

Od května letošního roku má soudem pravomocně uložený zákaz řízení všech motorových vozidel, a to na dobu dvou let. „Muž byl podezřelý ze spáchání dvou trestných činů, přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ konstatovala Čírtková.

Pokud se případem bude muset zabývat odvolací soud, bude ho řešit Krajský soud v Brně. Jen za prvních šest měsíců letošního roku bouralo na Vysočině 74 opilců za volantem.

Jejich počet meziročně podle Čírtkové stoupl o 18 procent. Policisté evidují i případy, kdy řidič po dopravní nehodě nadýchal i přes tři promile.

Řidič přitom pod vlivem alkoholu ani jiných omamných látek za volant v žádném případě nesmí.

Nemusí ani způsobit nehodu a i v případě, že bude mít „jen“ pozitivní dechovou zkoušku na alkohol, se dopouští minimálně dopravního přestupku.

Jestli skončí jeho případ ve správním řízení, nebo před soudem, určuje výše alkoholu. Pokud šofér nadýchá pod promile, jde „pouze“ o dopravní přestupek, za který ve správním řízení lze uložit pokutu až 50 tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky.

Ovšem pokud je u řidiče zjištěna hodnota alkoholu nad jedno promile, už se dopouští přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

V takovém případě už případ nekončí ve správním řízení, ale u místně příslušného okresního soudu. Tam pak může inkasovat až tři roky ve vězení.  

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net