Dnes je neděle 16.06.2024     svátek má Zbyněk

Vilém Wodák: Jihlava má bohatou historii

VILÉM WODÁK již desátým rokem vykonává funkci předsedy Spolku pro starou Jihlavu. Snímek ho zachycuje v jeho pracovně.  Foto: Pavel Bajer
VILÉM WODÁK již desátým rokem vykonává funkci předsedy Spolku pro starou Jihlavu. Snímek ho zachycuje v jeho pracovně. Foto: Pavel Bajer

8.6.2024 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

Mám pocit, že jsme se za těch deset let dostali do širšího povědomí obyvatel, říká k desetiletému jubileu Spolku pro starou Jihlavu jeho dlouholetý předseda Vilém Wodák. 

Kdybych vám před deseti lety řekl, že Spolek pro starou Jihlavu oslaví desetileté jubileum a vy stále budete jeho předsedou - co byste mi na to řekl?
Odpovím jedním příslovím, které se mi strašně líbí: „Chceš-li rozesmát Pána Boha, sděl mu své plány do budoucnosti.“ Takže ono deset let v životě lidském není zas tak dlouho. 

 

Kolik vlastně má nyní spolek členů?
Neusilujeme o nějakou masovost. V současné době máme kolem 70 členů. 

 

Před deseti lety jste v rozhovoru pro JL říkal, že jedním z cílů spolku je zbourání Prioru. To se ale nepovedlo… 
Máte pravdu, to se nám nepodařilo (smích). Tehdy jsem to řekl tak trochu z legrace. S Priorem mám spojeno vše negativní. Je to takový moloch, relikt minulosti a pomník rodné strany (KSČ), s kterým se dones neumíme nějakým způsobem rozumně vypořádat.  
Marně jsme také bojovali o záchranu historického objektu Štefánikových kasáren. Nyní, když se chystá demolice výpravní budovy městského nádraží v Jihlavě, tak z toho taky nejsem nadšený.  

 

Proč?
Je to velká škoda, protože to jsou původní historické nádražní budovy z doby mé milované monarchie v jednotném stylu, postavené ještě v předminulém století. Vždycky je škoda, když takovýto objekt zmizí z povrchu země. Podobné budovy ve stejném stylu můžeme vidět například ještě na nádražích v Batelově nebo v Rantířově. 

 

Dalo se demolici zabránit?
Ta devastace byla postupná. Řeknu vám jeden příklad. Když jsme se snažili zachránit Štefánikova kasárna, tak se tvrdilo, že jsou ve špatném stavu, a nebyly. Pokud by byla nějaká vůle, tak by to asi šlo. Došlo k opravám i daleko zdevastovanějších budov. 

 

Co se vám za tu dobu naopak povedlo. Na co jste nejvíce pyšný? 
Našemu spolku se podařilo ve spolupráci s Krajským vojenským velitelstvím (KVV) objevit a obnovit hrob brigádního generála Jaroslava Malce na Ústředním hřbitově. Obecně má jihlavská veřejnost velký zájem o komentované prohlídky Ústředního hřbitova, což je moje srdeční záležitost. 
Pochválit mohu i spolupráci se školami. Dostal jsem se k tomu přes paní učitelku Tkadlečkovou z Dřevěnomlýnské školy. Dělal jsem pro ně komentované prohlídky Ústředního hřbitova. Na této škole jsem měl i přednášku o událostech konce války z roku 1945. 

 

Dříve jste dělal pro veřejnost také komentované prohlídky Hrádku na Heulose. Budete v nich pokračovat? 
Ne. Od roku 2022 jsem je dělal pro Bránu Jihlavy. Byl o ně velký zájem a konaly se snad každý měsíc. Na komentované prohlídky pro veřejnost už má Brána Jihlavy oficiálního průvodce. S Bránou však stále spolupracuji, protože má zájem o komentované prohlídky Ústředního hřbitova. 

 

Zakládání spolku
Vzpomenete si ještě na dobu před deseti lety, kdy jste zakládali Spolek pro starou Jihlavu?

Ano. Scházeli jsme se každý čtvrtek v restauraci Pod Kaštany, která nyní již neexistuje. Bylo to takové družné, spontánní. Mám pocit, že jsme se za těch deset let dostali do širšího povědomí obyvatel Jihlavy. Mnohé z toho, co jsme chtěli, se nám podařilo, ale ne všechno. To však musí posoudit jiní. Myslím si však, že se za svoji činnost nemusíme stydět. 

 

Členové spolku si volí každé dva roky předsedu a vždycky jste získal důvěru vy. Naposledy k tomu došlo letos v dubnu. Jaké z toho máte pocity?
Lhal bych, pokud bych tvrdil, že jsem nespokojen. Beru to i jako takové uznání své snahy a vedení spolku. Zároveň je to závazek, protože ono není tak jednoduché splnit všechno, co jsme si předsevzali, že bychom měli dělat. To znamená širší osvětovou činnost pro obyvatele Jihlavy, abychom pozvedli patriotismus a odhalili třeba i méně známé stránky historie našeho města. Přitom Jihlava má bohatou historii a je z čeho čerpat. 
Není vždy jednoduché připravit, naplánovat akci, oslovit někoho, zajistit termín, prostory a celé to skloubit. Není tajemstvím, že tohle spočívá na tom nejužším kruhu lidí. 

 

Máte třeba kroniku, kam všechno důležité ohledně spolku zaznamenáváte?
Ano, samozřejmě. Tu perfektně vede náš člen, malíř Jan Jiří Rathsam, od samotného založení spolku. Je tam obsaženo vše o činnosti spolku, od zápisů ze schůzí až třeba po novinové články, kde se objevila nějaká zmínka o spolku. Mnohé z nich zveřejnily JL. Pana Rathsama považuji za nejlepšího současného jihlavského malíře. Zápisy v kronice doprovází i svými kresbami. 

 

Když se vrátíme v čase o deset let, kdo vlastně první přišel s myšlenkou založit Spolek pro starou Jihlavu? 
Takovým velkým motorem byla jihlavská legenda, umělecký tesař Karel Klouda. Jedním z nejdůležitějších zakladatelů byl taky můj vzácný přítel a spolužák, nezapomenutelný Arif Salichov, který bohužel před šesti lety zemřel. Stále mi osobně a lidsky schází. Byla to skutečně renesanční osobnost. Jako tajemník spolku se velice zasloužil o dobrý chod spolku. 
Rád bych ještě zmínil i Jiřího Vybíhala, se kterým jsem již před založením spolku spolupracoval a publikoval, nebo Broňu Semráda. 
A samozřejmě tu je Miroslav Marek, nynější tajemník spolku, rovněž můj kamarád a spolužák. Bez něho bych si vůbec nedovedl svoje fungování a chod spolku představit. 

 

V čem se pan Marek liší od dřívějšího tajemníka spolku doktora Salichova? 
V obou případech se jedná o velmi silné osobnosti. Arif byl člověk renesanční. Dovedl bavit společnost. Mohl jste se s ním bavit v podstatě o čemkoliv, o filozofii, historii, právech atd. Mirek je člověk spíše racionální, takový perfekcionista. 

 

Osvětová činnost
Za svoji existenci uspořádal spolek řadu přednášek pro veřejnost. S kým se vám spolupracovalo nejlépe?

Se všemi přednášejícími se nám spolupracovalo dobře. Vyjmenuji některé z nich, kteří se zvlášť přičinili o činnost spolku a za to jim patří moje poděkování. 
Hojně byly například navštěvovány přednášky archeologa Šimona Kochana, kunsthistorika a muzikologa Zdeňka Geista, Pavla J. Slavíka, našeho člena a velice nadějného historika Václava Nečady, můžeme zmínit i přednášky Petra Dvořáka z jihlavského archivu. 
Dále si velice pochvaluji spolupráci s archeologem z muzea Davidem Zimolou nebo s novopečeným čestným občanem Jihlavy Vladislavem Jirouškem. Mnoho lidí přišlo také na přednášku o židovské Polné Jana Prchala a Kláry Dvořákové. 

 

Co chystáte pro veřejnost ještě letos?
Uskuteční se komentované prohlídky hřbitova. Ještě v tomto roce připravíme pro naše členy a širší veřejnost několik zajímavých témat, která budeme konkretizovat. 

 

Většina vašich přednášek se konala na faře Českobratrské církve evangelické (ČCE) v Jihlavě. Znamená to, že pro ně máte již pevné místo?
Stejně jako ČCE a panu faráři Keřkovskému musíme za poskytnutí prostorů poděkovat i krajskému úřadu. My však zatím žádné stálé místo pro naše přednášky nemáme. Pořád ho neúspěšně hledáme. Prověříme možnost, jestli by nebylo možné naše přednášky pořádat například v nově otevřeném Stříbrném domě. Jsou tam místa a sály pro různé účely. 

 

Jedním z prvních témat Spolku pro starou Jihlavu byla adopce starých hrobů na Ústředním hřbitově. Jak se to vůbec vyvíjí?
Tato záležitost víceméně usnula. Když jsem v minulosti chtěl v Jihlavě tuto záležitost po vzoru Olšanského hřbitova v Praze protlačit, tak jsem narazil na administrativní překážky. Neznamená to, že by se tato záležitost nedala znovu otevřít. 
Myslím, že se pro staré opuštěné hroby tak trošku blýská na lepší časy. Nedávno jsem po hřbitově provázel náměstka primátora, pana architekta Martina Laštovičku. Naznačil mi, že by se dalo v této věci něco do budoucna podniknout. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

.........je škoda, že Jihlava desetiletí strádá........jiná města mají nová náměstí, doprava v centrech je redukovaná.........tady je na náměstí a okolí nekonečné množství aut, náměstí predlazdil naposledy bolševik......... další problém je velký a rostoucí počet kalkatanu, ti taky na atraktivitě místa nepridaji..........
km | 2024-06-08 17:30:08 | Reagovat
Reklama
11.06.2024 AktualityJihlava je letos připravená dát na podporu sportovních aktivit dětí 1,5 milionu

Jihlavská radnice nabídne na sportovní a volnočasové aktivity dětí příspěvek 1000 korun. Mohou ho dostat rodiče na platby například za kroužky v domě dětí a mládeže nebo v různých ...

Komentáře (1)
13.06.2024 AktualityStovky praporečníků míří pro stuhy

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči se chystá na sobotní příval 753 praporečníků. Do centra města totiž 15. června zamíří v rámci celostátního setkání sborů dobrovolných hasičů ...

Komentáře (0)
13.06.2024 AktualityInzultace je hitem na sociálních sítích

Amatérským fotbalem na Jihlavsku otřásá inzultace rozhodčího. Gólman Brzkova Štěpán Smutný (27) poslal v závěru duelu s Dušejovem k zemi hlavního rozhodčího utkání Milana Rogožana ...

Komentáře (1)
11.06.2024 AktualityDvacet maratonů pro krajinu potvrzuje, že vyhrát jaderné úložiště nechce nikdo

Na 60 aktivních účastníků vystartovalo 25. května z táborové základny Na Kuši u Rohozné na trasu nebo část trasy 20. Maratonu pro krajinu (2x kolem Čeřínku). Jak podotýká dlouholetý ...

Komentáře (0)
12.06.2024 AktualityČlenka volební komise v Dudíně: Manžel přes volby dostal volno

Téměř 65 procent oprávněných voličů přišlo odevzdat svůj hlas ve víkendových volbách do Evropského parlamentu v Dudíně na Jihlavsku. Ze 154 voličů jich totiž přišla k volbám rovná ...

Komentáře (0)
12.06.2024 AktualityŽelvy dlouhokrčky nahradily anakondy

Zoo Jihlava z prostorových důvodů ukončila chov anakond velkých. V expozici je nahradily ohrožené dlouhokrké želvy. Jak vysvětluje mluvčí zahrady Simona Kubičková, je želva dlouhokrčka ...

Komentáře (0)
11.06.2024 AktualityObjekt z Bohuslavic opanoval letošní ročník Stavby Vysočiny

Víceúčelová stavba nacházející se jihovýchodně od Telče v Hospodářském dvoře Bohuslavice získala uznání od odborníků i veřejnosti. Zaujal monumentální a přesto jednoduchou dřevěnou ...

Komentáře (0)
11.06.2024 AktualityPřesun do Bruselu nepřichází v úvahu

Čekání na výsledky bylo na psychiku supernáročné, říká Jana Nagyová z ANO, nově zvolená poslankyně Evropského parlamentu. Reakce na výsledky byly ve vašem štábu ANO pochopitelně ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityVolby na Vysočině vyhrálo ANO, volební účast byla přes 38 procent

Evropské volby na Vysočině vyhrálo hnutí ANO před koalicí SPOLU. Třetí místo obsadily koalice hnutí Přísaha se stranou Motoristé sobě a koalice Stačilo! v čele s KSČM. Za nimi se umístila ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityNezaměstnanost na Vysočině je nejnižší v Česku

Nezaměstnanost na Vysočině v květnu klesla o desetinu procentního bodu na 2,7 procenta. Spolu s Prahou má tento kraj nejnižší podíl nezaměstnaných v ČR. Úřady práce v regionu minulý měsíc ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityPovolení na studnu od července podraží

Od července letošního roku vstoupí v platnost novela stavebního zákona. Účastníci řízení proto musí počítat s tím, že při placení správních poplatků po 20 letech budou muset sáhnout ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualitySlunečnice rozzáří město

Desítky slunečnic vysadí ve středu 12. 6. v 10 hodin na jihlavském hradebním parkánu směrem k Bráně Matky Boží pacienti s roztroušenou sklerózou, ale i jejich podporovatelé a příznivci ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net