Reklama
Dnes je sobota 25.05.2024     svátek má Viola

Větrníky jsou v rámci našeho kraje nepřípustné pouze na Svratecku

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

18.4.2024 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

Problematika větrných elektráren na Vysočině budí v regionu emoce. To se projevilo i na posledním krajském zastupitelstvu při schvalování Revize Strategie ochrany krajinného rázu Kraje Vysočina (SOKR).
Součástí schvalovaného materiálu byla i místa v regionu označená za vhodná či nevhodná pro budoucí možnou výstavbu větrných elektráren. 


Opoziční ANO se snažilo, aby byl bod z jednání stažen. Zastupitelé hnutí připustili, že jsou ovlivněni společnou tiskovou zprávou, kterou krátce před jednáním dostali od České společnosti pro větrnou energii (ČSVE) a Komory obnovitelných zdrojů energie (KOZE). 


Ti ve svém prohlášení, které mají JL k dispozici, vyzvali zastupitelstvo kraje jednání k bodu odložit. Podle nich byl materiál nedostatečně projednán s obcemi, se státem a stavebníky větrných elektráren. 
„Ani stavebníci větrných elektráren, ani obce nedostali možnost se k dokumentu vyjádřit. Přitom řada obcí už s developery jedná dlouhou dobu, některé i dlouhé dva roky,“ sdělil mimo jiné předseda ČSVE Michal Janeček. 


„V řadě obcí, kde jsou místní pro větrné elektrárny, nyní zastupitelstva vyčkávají. Pokračování příprav projektů se tak brzdí nebo zastavuje,“ navázal na něho předseda KOZE Štěpán Chalupa. 
Jednání k bodu trvalo téměř hodinu. Vedení kraje se hájilo, že jde pouze o podkladový materiál pro další rozhodování krajského odboru životního prostředí při správních řízeních. 

 

Kategorizace míst
Kraj má platný SOKR na ochranu své krajiny již řadu let. „Revize spočívala především v tom, že jsme ty hodnoty kategorizovali a všechny je zanesli do mapové aplikace. Tato data budou veřejně dostupná všem investorům, starostům obcí, úřadům, ministerstvu životního prostředí a dalším,“ přiblížil krajský radní Pavel Hájek (STAN). 


Doplnil, že na základě těchto podkladů je možné v Zásadách územního rozvoje (ZÚR) například vymezit oblasti, které jsou z pohledu kraje přijatelné nebo možné pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Radní upřesnil, že tento podklad doposud nemají a potřebují ho předat ministerstvu životního prostředí. 


Jeho odpověď však zastupitele ANO neuspokojila a ti i nadále požadovali stažení materiálu z jednání. 
„My už tu narážíme na možné zmařené investice, to tvrdí jedna strana,“ ohradil se zástupce ANO Martin Kukla s tím, že si chtějí materiál více prodiskutovat a nechtějí se rozhodovat pod nátlakem.  
Podle vysočinského hejtmana Vítězslava Schreka (ODS+STO) měli na prostudování návrhu 14 dní. Podle něho nad ním byla minimálně odborná diskuse. 


„Prošlo to dvěma subjekty, to znamená naším výborem a naší komisí. To znamená, není to tak, že by se skupina odborníků zavřela do kanceláře, něco vytvořili a předložili nám to,“ stavěl se proti stažení materiálu hejtman s tím, že diskuse o tom probíhala i v radě kraje.  

 

Běhounek: Nic nezakazujeme! 
ČSVE a KOZE vedení kraje označilo za spolky, u nichž je logické, že hájí svoje zájmy. „My v SOKRu nikomu nic nezakazujeme a já velmi varuji, abychom ten materiál stáhli z důvodů toho, že nám nějaký zapsaný spolek napíše, že jsme tajtrdlíci,“ důrazně se vyslovil pro schválení dokumentu vysočinský exhejtman Jiří Běhounek (SOCDEM). 


Další zastupitel za ANO, náměstek jihlavského primátora Jiří Pokorný, chtěl vědět, na jakých úrovních byl dokument projednáván. 
„Prošlo to odbornou veřejností? Probíhala diskuse s aktéry v jednotlivých územích?“ tázal se. Aktéry v území myslel především obce. 


Podle radního Hájka diskuse k SOKR průběžně probíhá a kraj je v ní připraven pokračovat. Tvrdil, že tím kraj naopak dělá práci dopředu za investory. 
„Jsme to připraveni diskutovat s každým, s investorem, s každou organizací, která zastupuje zájmy výstavby větrných elektráren nebo naopak zájmy nevýstavby větrných elektráren,“ ujistil radní. 


Podle Romana Slouky z krajského odboru životního prostředí není dokument přímo závazný. Upřesnil, že je to spíše odborný popis hodnot krajinného rázu Vysočiny. 
Hovořil o tom, že jediným místem v materiálu, kde je stanovena zásadní nepřípustnost pro výstavbu větrných elektráren, je Svratecko. 
„V jiných místech by se dalo počítat, že by se v podstatě ty obnovitelné zdroje asi daly někam umístit s tím, že se jedná čistě o pohled ochrany krajiny,“ vysvětlil Slouka. 

 

Ochrana krajiny především
Zástupci opozice dále chtěli vědět, jak se kraj staví k větrným elektrárnám, neboť kraj v minulosti jejich výstavbu příliš nedoporučoval. Došlo v tomto stanovisku k nějakému odklonu?  
Hejtman se však ohradil, že se nejedná o tom, zdali je kraj pro nebo proti výstavbě větrných elektráren. Kraj si podle něho uvědomuje, že má nějaké cíle dekarbonizace (snižování uhlíku v ovzduší). 


„Jediné, co chceme chránit, je krajina Kraje Vysočina,“ deklaroval hejtman s tím, že stavba jako větrná elektrárna na mnoho let ovlivní krajinu, a proto je důležité pro ně hledat vhodná místa. 
První náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti) řekla otevřeně, že kraj rozvoj obnovitelných zdrojů podporuje.

 
„Pokud se budete ptát na větrné elektrárny, tak my jsme opakovaně deklarovali, že hledáme cesty a ty cesty většinou vedou ideálně v území, které je nekonfliktní,“ uvedla. Podotkla, že je pro ně důležité znát názory obyvatel, kteří v daném místě žijí. 


V následném hlasování se nejprve jednalo o protinávrhu Martina Kukly, který chtěl, aby byl bod stažen z jednání. Ten však neprošel, protože pro hlasovalo pouze devět opozičních zastupitelů z řad ANO a KSČM. 
V následném hlasování o původním návrhu zvedlo ruku pro 25 z celkem 35 přítomných zastupitelů z řad koalice. Proti se nevyslovil nikdo. Hlasování se zdrželo deset zástupců opozice (ANO a KSČM). 

Diskuze k článku

Nový komentář

Větrné elektrárny. Ano či ne?
27.8. 2007
Cesta šetrnosti
S trochou cynismu by se dalo říci, že na čisté "větrné" energii vydělávají hlavně ti, kteří větrnou elektrárnu vlastní. Stát jim garantoval 15 let vykupovat, co vyrobí. Který podnikatel by si to nepřál? Vydělat ale mohou i majitelé pozemků, na kterých se větrníky staví, a samozřejmě i obec. Zda získá hodně, či málo do své pokladny, to nechť zváží sami zastupitelé.

Chcemeli skutečně dostát zlepšení životního prostředí, měli bychom se ubírat asi jinou cestou. Cestou šetrnosti. Vždyť nejekologičtější energie je ušetřená energie. Dokud však bude poptávka po elektřině stále stoupat, nemůžeme očekávat radikální změny nejen v cenách elektřiny, ale ani v "čistotě" přírody okolo nás.


http://www.zjihlavy.cz/c1-vetrne-elektrarny-ano-ci-ne​

 
F. Šimek | 2024-04-18 13:15:10 | Reagovat
Reklama
22.05.2024 AktualityMyslivci protestují proti novele zákona

Ministerstvo zemědělství odeslalo na Legislativní radu vlády návrh novely zákona o myslivosti. „Zásadně odmítáme řadu navrhovaných paragrafových ustanovení. Naše argumenty nebyly vyslyšeny, ...

Komentáře (0)
22.05.2024 AktualityMísto vstupenek mají fandové v ruce jen padělky

Sehnali vstupenky na beznadějně vyprodané skupinové zápasy české reprezentace na hokejové mistrovství světa, které se hraje v Praze a Ostravě. Jenže euforii z toho, že uvidí naživo třeba ...

Komentáře (0)
21.05.2024 AktualityKulturním počinem Vysočiny je i charitativní představení ochotníků

Kraj Vysočina včera v Telči na Jihlavsku rozdal ocenění v jubilejním 20. ročníku ankety Zlatá jeřabina za kulturní počiny. V kategorii péče o kulturní dědictví zvítězila obnova jednoho ...

Komentáře (0)
21.05.2024 AktualityZdarma vyšetří lidem znaménka

V Jihlavě se po roce uskuteční akce Spolu proti melanomu. V úterý 28. května si můžete nechat zdarma vyšetřit znaménka na Masarykově náměstí. Cílem blížící se akceje včasné odhalení ...

Komentáře (0)
21.05.2024 AktualityObjekt nádraží půjde k zemi, i když se to některým nelíbí

Zpustlost, neutěšenost a přitom velký kus historie. To vše představuje městské nádraží v Jihlavě, na jehož místě má začít ještě letos výstavba centrálního dopravního terminálu ...

Komentáře (1)
21.05.2024 AktualityCibule už se nevzpamatuje, muškáty obrostou

Víkend byl na Vysočině ve znamení silných bouřek. V neděli ráno lokalitu Telčska dokonce zasypala vysoká vrstva krup. To stejné se pak v nedělní podvečer opakovalo v okolí Dolní Cerekve ...

Komentáře (0)
21.05.2024 AktualityNefungovaly semafory. Mladá řidička zapomněla dát přednost

Střet dvou osobních vozidel zaměstnal minulý týden v úterý po desáté hodině večer všechny složky integrovaného záchranného systému. Na křižovatce u Červeného Kříže řidička (25) ...

Komentáře (0)
20.05.2024 AktualityKoupaliště brzy zahájí letní sezonu

Jihlavský Vodní ráj zahájí letní sezonu 22. června. Ceny vstupného do venkovní části akvaparku zůstanou stejné jako vloni, řekl ČTK mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek. Zvyšovat ...

Komentáře (0)
20.05.2024 AktualityHodnotí, kdo získá titul Soutěž Vesnice roku 2024

Už v pondělí 20. května odstartuje soutěžní „klání“ 15 obcí a městysů přihlášených do krajského kola letošního ročníku tradiční soutěže Vesnice roku. Čtyřdenní mnohasetkilometrová ...

Komentáře (0)
20.05.2024 AktualityTřebíč chtěla na zimák dvojnásobek

Proč má Jihlava tolik, a my ne? Tak mohla někomu vyznít diskuse vysočinských zastupitelů k finanční podpoře plánované revitalizace zimního stadionu v Třebíči. Rivalita mezi Jihlavou a Třebíčí ...

Komentáře (1)
20.05.2024 AktualityVelkoberanovští mají k dispozici novou knihobudku u čekárny

Zbrusu novou knihobudkou se mohou pyšnit ve Velkém Beranově nedaleko Jihlavy. Starosta Milan Pulicar prostřednictvím obecních internetových stránek oznámil, že novinka je k dispozici od ...

Komentáře (0)
20.05.2024 AktualityNa „gymplu“ nás profesoři oslovovali křestním jménem a vykali nám

Hned dva třídní srazy absolvoval Rudolf Hambach z Jihlavy, který trvale žije v Německu. Na srazy rád přijíždí. Tím prvním byl sraz bývalé 9. B ZŠ v ulici Dukelských hrdinů, ukončené ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net