Dnes je sobota 15.06.2024     svátek má Vít

Parkování u jihlavské nemocnice je tak trochu jako boj s větrnými mlýny

AČKOLIV je parkování v Nemocnici Jihlava zpoplatněno, byla všechna parkoviště v úterý dopoledne téměř zaplněna. Foto: Pavel Bajer
AČKOLIV je parkování v Nemocnici Jihlava zpoplatněno, byla všechna parkoviště v úterý dopoledne téměř zaplněna. Foto: Pavel Bajer

6.4.2024 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Pavel Bajer

Je úterý 26. března kolem deváté hodiny ráno. Ačkoliv je slunečný den, ranní chlad stále ještě zalézá do kostí. Do areálu jihlavské nemocnice se dostávám vjezdem u židovského hřbitova. 
Hned za plotem vidím značku s informací, že je v areálu nemocnice parkování zpoplatněno a za stání mimo vyznačené plochy hrozí odtah. Asi po 50 metrech jsou závory. 


Auta přijíždějí a odjíždějí, parkovací místa jsou však po všech stranách téměř zaplněna. Tu a tam se nějaké volné místo objeví.
Prázdné však dlouho nezůstane. Doprava se zdá na první pohled plynulá. Osobní vozy se za sebou neštosují. 


Procházím kolem parkomatů, kde zrovna několik osob platí za parkování. Oslovuji mladšího muže, s otázkou, jak se mu v areálu nemocnice parkuje i jestli nemusel někdy řešit, že by mu odtáhli vozidlo. 
„Dobře se mi tu parkuje. Jezdím sem docela často na vyšetření a neměl jsem žádný problém,“ reagoval oslovený muž, který se představil jako Lukáš Čurda z Dačic. 


„Když je sucho, tak dobré, když to ale rozmokne, tak je to parkoviště jako tankodrom. Jsme tu autem asi potřetí,“ říká pan Roman z Jihlavy, který právě přivezl na vyšetření svoji babičku. 
Ani on neměl v areálu nemocnice problémy s odtahovkou. „Myslím si, že když člověk zaparkuje, kde má, tak to asi problém nebude,“ domnívá se. 

 

Odtahy k ONO
Ovšem opačnou zkušenost s parkováním u nemocnice má Martin Hudec z Jihlavy. Ten se s námi o svůj zážitek podělil v dopise, který v plném znění v JL otiskneme v úterý 9.4.  
Posteskl si, že najít místo k zaparkování v areálu nemocnice, bývá problém. Podle něho člověk projede dvě tři parkovací oblasti a zjistí, že se mu již čas na zaparkování krátí. 


„Nakonec pod tlakem situace zaparkujete kdekoli, na trávníku nebo na asfaltové komunikaci, kde jste přesvědčen o dostatečném místě pro průjezd ostatních. To umí odhadnout každý řidič, který musí parkovat uvnitř města,“ popsal. 
To se mu, dle jeho popisu, stalo 11. března. Když se vrátil z vyšetření, zjistil, že má odtažené auto, ale nevěděl kam. 


Po dlouhém shánění se mu podařilo získat číslo na odtahovou službu. Poté se dozvěděl, že jeho auto bylo odtaženo do blízkosti brány z areálu vedoucí k čerpací stanici ONO.   
„Musel jsem do fronty, protože nešťastníků, jako jsem byl já, tam bylo více. Musí se platit hotově nebo kartou,“ pokračoval. 


Nakonec za odtah zaplatil 2660 Kč. Celé to, s ohledem především na starší a handicapované lidi, považuje za neetické. Vyslovil i podezření, že odtahovce i nemocnici jde jenom o peníze. 
To však vylučují jak majitel odtahové služby, tak mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. 

 

Domluvy nepomáhají
Podle Zachrlové se v nemocnici s odtahy začalo asi před deseti lety. Potom nějaký čas vozidla odtahována nebyla a docházelo pouze k upozorněním. 
Mluvčí upřesnila, že k obnovení odtahů nemocnice opět přistoupila zhruba před dvěma roky. „Řidiči jsou bohužel nepoučitelní a parkují, kde nemají,“ poznamenala. Nemocnici vadí i parkovaní na zelených plochách, o kterém hovořil Hudec. 


„Přejíždějí a ničí nám trávník a jeho úprava nás stojí nemalé peníze,“ přiblížila Zachrlová. 
Za nejpodstatnější však považuje, že řidiči v minulosti špatným parkováním blokovali průjezdy sanitních aut, vozidel zásobování nebo vytvářeli nebezpečné situace, při nichž hrozilo i zranění návštěvníků nemocnice, z nichž někteří chodí o holi. Tvrdí, že nemocnice nemá z odtahů ani korunu. 


Zmínila také, že k většině odtahů dochází až po hodině stání, takže občané mají šanci do té doby přeparkovat. Upřesnila, že na parkovištích se vždycky nějaká místa najdou, ale musí se hledat. Posteskla si, že někteří lidé by však místo toho nejraději zaparkovali až u vchodu. 


Mluvčí nemocnice podotkla, že se přitom snaží vyjít lidem vstříc a budovat další parkovací kapacity. Mluvila například o plánované výstavbě parkovacího domu, který přinese 400 nových míst, nebo o záměru na výstavbu nového parkoviště s přibližně 190 parkovacími místy. Na svém webu nyní nemocnice uvádí, že se v jejím okolí nachází 667 parkovacích stání. 


„Připadá mi to ale tak trochu jako boj s větrnými mlýny. Čím je více parkovacích míst, tím více lidí chce parkovat,“ sdělila Zachrlová. 

 

Lidé nadávají
Rozhodl jsem se promluvit i s majitelem odtahové služby. V celém areálu jsem ho však nenašel. Kontakt jsem nakonec dostal od pracovníků ostrahy parkoviště. Ti mi sdělili, že odtahová služba Paseka do areálu zpravidla přijíždí pouze, pokud ji někdo zavolá. 


Vzal jsem si tedy kontakt a telefonicky se spojil s majitelem služby Milanem Pasekou. 
I on vyloučil, že by jim šlo o peníze. 


„Nejraději jsme, když tam vůbec nemusíme. Lidé na nás často řvou,“ vyjádřil se na dotaz JL. 
V úterý v době mé reportáže zatím žádný odtah v nemocnici neřešili. Paseka však uvedl, že den předtím museli odtáhnout šest vozů. 


„Když jsme s odtahy začínali, tak to bylo pět až deset aut denně. Následně se to stabilizovalo na tři až čtyři odtažená auta za den. Potom jsme tam dva nebo tři měsíce nebyli vůbec,“ tvrdí s tím, že později se parkování v areálu opět zhoršilo. 


Jak dodal, volají je kvůli odtahům jak zaměstnanci nemocnice, tak i někteří její návštěvníci, kteří kvůli špatně parkujícímu vozu nemohou vyjet. 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
11.06.2024 AktualityDvacet maratonů pro krajinu potvrzuje, že vyhrát jaderné úložiště nechce nikdo

Na 60 aktivních účastníků vystartovalo 25. května z táborové základny Na Kuši u Rohozné na trasu nebo část trasy 20. Maratonu pro krajinu (2x kolem Čeřínku). Jak podotýká dlouholetý ...

Komentáře (0)
12.06.2024 AktualityČlenka volební komise v Dudíně: Manžel přes volby dostal volno

Téměř 65 procent oprávněných voličů přišlo odevzdat svůj hlas ve víkendových volbách do Evropského parlamentu v Dudíně na Jihlavsku. Ze 154 voličů jich totiž přišla k volbám rovná ...

Komentáře (0)
12.06.2024 AktualityŽelvy dlouhokrčky nahradily anakondy

Zoo Jihlava z prostorových důvodů ukončila chov anakond velkých. V expozici je nahradily ohrožené dlouhokrké želvy. Jak vysvětluje mluvčí zahrady Simona Kubičková, je želva dlouhokrčka ...

Komentáře (0)
11.06.2024 AktualityObjekt z Bohuslavic opanoval letošní ročník Stavby Vysočiny

Víceúčelová stavba nacházející se jihovýchodně od Telče v Hospodářském dvoře Bohuslavice získala uznání od odborníků i veřejnosti. Zaujal monumentální a přesto jednoduchou dřevěnou ...

Komentáře (0)
11.06.2024 AktualityPřesun do Bruselu nepřichází v úvahu

Čekání na výsledky bylo na psychiku supernáročné, říká Jana Nagyová z ANO, nově zvolená poslankyně Evropského parlamentu. Reakce na výsledky byly ve vašem štábu ANO pochopitelně ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityVolby na Vysočině vyhrálo ANO, volební účast byla přes 38 procent

Evropské volby na Vysočině vyhrálo hnutí ANO před koalicí SPOLU. Třetí místo obsadily koalice hnutí Přísaha se stranou Motoristé sobě a koalice Stačilo! v čele s KSČM. Za nimi se umístila ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityNezaměstnanost na Vysočině je nejnižší v Česku

Nezaměstnanost na Vysočině v květnu klesla o desetinu procentního bodu na 2,7 procenta. Spolu s Prahou má tento kraj nejnižší podíl nezaměstnaných v ČR. Úřady práce v regionu minulý měsíc ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityPovolení na studnu od července podraží

Od července letošního roku vstoupí v platnost novela stavebního zákona. Účastníci řízení proto musí počítat s tím, že při placení správních poplatků po 20 letech budou muset sáhnout ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualitySlunečnice rozzáří město

Desítky slunečnic vysadí ve středu 12. 6. v 10 hodin na jihlavském hradebním parkánu směrem k Bráně Matky Boží pacienti s roztroušenou sklerózou, ale i jejich podporovatelé a příznivci ...

Komentáře (0)
10.06.2024 AktualityBeseda o kyberšikaně

Jihlavský spolek Nebojte se policie ve středu 12. června pořádá další, v současné době i velmi potřebnou, besedu, tentokrát k problematice kyberkriminality pod názvem Jak se bránit kyberšikaně ...

Komentáře (0)
09.06.2024 AktualityLidé řešili kvalitu vody. Splňuje všechny normy, reaguje obec

Voda, která v minulých dnech tekla obyvatelům městysu Štoky z kohoutků, vykazovala na pohled značně sníženou kvalitu. Někteří lidé na to upozorňovali na sociálních sítích. Zuzana Stejskalová ...

Komentáře (0)
09.06.2024 AktualityUlicí Ke Skalce neprojedete

V pondělí 10. 6. začne rekonstrukce jihlavské ulice Ke Skalce. Probíhat bude až do konce října. Ulice bude zcela neprůjezdná a nebude možné zde ani parkovat. Za stavební práce Jihlava ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net