Reklama
Dnes je středa 24.04.2024     svátek má Jiří

Sdílená kola využívají tři okresní města

Z MĚST v kraji si sdílená kola našla své místo v Jihlavě, Pelhřimově a Třebíči. Foto: archiv JL
Z MĚST v kraji si sdílená kola našla své místo v Jihlavě, Pelhřimově a Třebíči. Foto: archiv JL

3.4.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
 Antonín Zvěřina

Sdílená kola využívají obyvatelé a návštěvníci Jihlavy, Třebíče a Pelhřimova. Uvažuje o tom město Žďár nad Sázavou, nejezdí v Havlíčkově Brodě. 
„Zavedení sdílených kol hodnotíme velmi pozitivně. Od ledna 2023 do února 2024 máme 60.608 výpůjček. Sdílená kola plní funkci udržitelné městské mobility, kterou města potřebují,“ sděluje Radovan Daněk, mluvčí magistrátu Jihlava. 


Pokračuje, že prvních patnáct minut jízdy zdarma umožňuje všem si sdílené kolo vyzkoušet a zjistit, že jezdit po městě na kole jde, je to bezpečné, celkem rychlé a naprosto normální.
„Nejde o to nahradit auta koly, ale doplnit pohyb po městě právě o tento druh dopravy. Do města patří všechny módy dopravy, tedy městská hromadná doprava, pěší, cyklisté, ale i individuální jízda autem. Sdílená kola a cykoloopatření ve městě zvyšují počet cyklistů a to během celého roku,“ přibližuje Daněk. 


Doplňuje, že po zkušebním provozu 2022 až 2023 byl od jara 2023 navýšený počet kol v Jihlavě. V létě jezdí 120 kol, v zimě jich je v provozu 90, celkem jsou kola na 62 stanovištích. 
Poukazuje, že data z jednotlivých stanic poskytnutá společností Nextbike magistrát bude i nadále analyzovat a jsou možné případné další úpravy.

 

Nová místa 
Málo využívaná místa mohou být nahrazena novými místy i z podnětů od obyvatel. Například nová stanice u čerpací stanice OMV, kterou si lidé vyžádali, si rychle našla své uživatele.
„Máme radost i z počtu aktivních uživatelů sdílených kol. Aktuálně je v systému registrováno asi deset tisíc lidí aktivních je něco málo přes šest tisíc. Chystáme nové místo v blízkosti Domu dětí a mládeže, přesun stanoviště u dopravního hřiště, aby lépe vyhovovalo,“ vypočítává Daněk. 


Magistrát má podepsanou dvouletou smlouvu od jara 2023 do jara 2025. V rámci smlouvy s provozovatelem mu ročně přispívá na provoz sdílených kol částkou 1,7 mil korun. Zvažuje se nyní i možnost půjčování elektrokol, případně Cargo kol podle zkušeností z jiných měst.


Smlouvu o provozování systému sdílení kol se rozhodla rada města v Třebíči uzavřít i na další rok. Starosta Pavel Pacal poukazuje, že pilotní rok ukázal, že o tuto službu je mezi obyvateli města zájem. 
Na 40 stanovištích bylo 80 mechanických a deset elektrokol.  Za minulý rok se registrovalo více než tři a půl tisíce uživatelů. Ti provedli více než 31 tisíc výpůjček kol.
„Ukázalo nám to, že tato kola mají v Třebíči opodstatnění. Zjistili jsme, že i v zimním období byl o tato kola zájem,“ zdůrazňuje Pacal. Připomněl, že v zimních měsících není bicyklů v ulicích tolik jako v letních měsících. 

 

Rozšíření se nebrání 
„Podmínky se nemění a částka od města je necelé dva miliony korun. Město hradí všem uživatelům prvních patnáct minut jízdy. Nebráníme se ani rozšíření do okolních obcí, pokud projeví zájem,“ doplňuje starosta Pacal. 
„Že se stala sdílená kola nextbike v loňském roce součástí pelhřimovského života, dokazuje fakt, že službu ve městě aktivně využívalo od července do konce roku přes 800 uživatelů,“ informuje Andrea Unterfrancová, mluvčí radnice v Pelhřimově. 


Ti si ke konci listopadu vypůjčili sdílené kolo 6707krát a ujeli bezmála šest tisíc kilometrů. Pozitivní přínos zdravému životnímu stylu obyvatel i životnímu prostředí ve městě je tím všeříkající.
Zajímavým aspektem pelhřimovských uživatelů sdílených kol bylo, jakým způsobem se stala doprava součástí každodenního života. Většina pravidelných uživatelů používala kola především ráno při cestě do práce a školy. 


O víkendu poté převažovaly cesty po půlnoci, kdy to bylo pro obyvatele flexibilní, ekonomickou a bezpečnou volbou při cestě z města domů. Výhoda okamžité dostupnosti sdílených kol se stala oblíbenou službou.
„Uživatelská zpětná vazba na sdílená kola nextbike v Pelhřimově byla mimořádně pozitivní. Jezdci oceňovali jednoduchost systému, kvalitu kol i dobrý pocit ze zdravého pohybu na vzduchu,“ poznamenává Unterfrancová.
V Pelhřimově bylo v loňském roce k dispozici 50 sdílených kol, žádná elektrokola, která byla rozmístěna na 21 stanovištích. Město chce dál pokračovat s projektem sdílených kol ve městě.

 

Vypsání zakázky
V současné době je v přípravné fázi vypsání veřejné zakázky. Výsledek výběrového řízení poté ukáže případné změny. Co se týká stanovišť, která byla v loňském roce zvolena, se jeví jako vyhovující, vše se však také odvíjí od přání obyvatel.


„Sdílená kola zatím ve městě nejsou, aktuálně hledáme ve výběrovém řízení poskytovatele této služby. Na začátku nové cyklosezóny bychom chtěli mít ve městě 50 klasických a deset elektrických kol, Žďáráci by mohli mít první čtvrthodinu zdarma,“ informuje Blanka Sobolová, mluvčí radnice Žďár nad Sázavou. Havlíčkův Brod zatím s touto službou nepočítá. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
22.04.2024 AktualityPřijďte si užít pohodový den ve výcvikovém areálu PČR

Již příští sobotu 27. dubna odstartuje 26. ročník soutěže Řidič Vysočiny. Největším lákadlem letošního ročníku je jednoznačně možnost prohlédnout si nově vybudovaný multifunkční ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityOd září přivítají v lavicích 19 prvňáčků

K zápisu do první třídy Základní školy ve Větrném Jeníkově přišlo v průběhu úterního odpoledne celkem 21 dětí. Podle ředitelky školy Barbory Schrekové budou mít dvě děti povinnou ...

Komentáře (0)
22.04.2024 AktualityV krematoriu nebudou přes měsíc obřady

Zhruba na měsíc se pohřby v Jihlavě zkomplikují. Provozovatel krematoria v Lesnově Služby města Jihlavy (SMJ) v tiskové zprávě oznámily, že od 22. dubna do 25. května proběhne oprava střechy ...

Komentáře (0)
21.04.2024 AktualityJihlava si čisté ovzduší drží

Silniční doprava a lokální topeniště. To jsou dva hlavní znečišťovatelé ovzduší v Jihlavě. Vyplynulo to z tiskové zprávy kraje k měření kvality ovzduší v jihlavské průmyslové zóně ...

Komentáře (7)
21.04.2024 AktualityAť žije špinavá Jihlava!

Na Telečské ulici za paneláky vede chodníček a za ním je zeleň a Skalka. Slouží k cestě do práce, k procházce i s pejsky. Jsou u něj i lavičky. Má však jednu špatnou vlastnost: chybí ...

Komentáře (0)
20.04.2024 AktualityŠanci na záchranu představuje pro zdravotníka experimentální léčba

Celé Jihlavsko se semklo na pomoc mladému polenskému lékaři, který bojuje s vážnou nemocí. Příběh Alexandra Noska zveřejnila na serveru Donio jeho sestra Lucie Vítů Nosková. Přes portál ...

Komentáře (1)
20.04.2024 AktualityOchlazení nepřeje úrodě ani včelařům

Počasí se zbláznilo, tak charakterizoval výkyvy jeden z mnoha obyvatel Vysočiny. Po letních teplotách, kdy teploměry ukazovaly rekordní hodnoty, spadla rtuť pod bod mrazu a lepší to nebude ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityNevidomého expředsedu Tyflo Vysočina viní z podvodu

Až osm let pobytu v káznici hrozí v případě prokázání viny u soudu dnes už bývalému předsedovi jihlavské pobočky Tyflo Vysočina a Organizace nevidomých Pavlu Hegnerovi (70) z Velkého ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityKraj v jihlavské nemocnici postaví nové parkoviště

Parkování v areálu jihlavské nemocnice je často terčem kritiky občanů. Ještě v letošním roce má proto v areálu nemocnice vzniknout nové parkoviště pro 183 vozidel. Parkoviště má nahradit ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityBývalý ředitel nemocnice Velev byl propuštěn z vazby

Bývalý ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev, který čelí obvinění v rozsáhlé korupční kauze s nemocničními zakázkami, byl podle serveru Seznam Zprávy minulý čtvrtek propuštěn z ...

Komentáře (0)
19.04.2024 AktualityU výměny oken platí: Na kvalitě záleží

Jedním z nejdůležitějších parametrů nových oken jsou jejich tepelně izolační vlastnosti. Základními částmi okna jsou zasklení a rám. Výsledné vlastnosti závisí na kombinaci vlastností ...

Komentáře (1)
18.04.2024 AktualityNa památky UNESCO pošlou dotaci

Významné výročí si letos připomenou ve Žďáru nad Sázavou. Za poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře přijíždějí návštěvníci z celého světa už třicet let. Právě ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net