Reklama
Dnes je úterý 16.04.2024     svátek má Irena

Usiluje o tradice i historickou prestiž

LENKA ŠIMO - jejím historickým zaměřením je medievistika. Foto: Lenka Kopčáková
LENKA ŠIMO - jejím historickým zaměřením je medievistika. Foto: Lenka Kopčáková

19.2.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

Při záchranném archeologickém průzkumu tzv. Starého města ve Žďáře n. S. bylo v roce 2001 objeveno několik drobných předmětů. Mezi nimi dávná hračka v podobě bílého keramického koníčka a zdobná bronzová spona. Záhy začala v lokalitě výstavba sídliště Klafar.


Naše redakce vyhlásila prázdninovou soutěž. Děti vymýšlely pohádky nebo příběhy ze Starého města, v nichž měly objevené indicie hrát roli. Účast malých autorů byla hojná, jako jednu z oceněných porota vybrala 15letou Lenku Benešovou. 
„Psala jsem tehdy o té dětské hračce, koníčkovi z bílé keramiky,“ usmívá se vystudovaná historička Lenka Šimo. Dnes vyučuje na brodské ZŠ dějepis a jazyky. Krom toho na tamní Univerzitě třetího věku přednáší dějiny umění. Žďáráci ji znají hlavně jako obnovitelku Žďárského masopustu. 


Lenka Šimo nad kávou prozrazuje, že láska k historii se u ní dostavila záhy a nejstarší vzpomínka patří Zelené hoře. Tehdy zde provoz zajišťovala spol. Cisterciana Sarensis. 
“Já snila, jaké by to bylo být průvodcem. Vedoucí, pan Josef Pohanka, mi dal texty, ať se je naučím, zda budu mít odvahu...Moc tomu nevěřil. Ale já odvahu měla. Ve svých necelých 12 letech jsem na Zelené hoře začala provázet. Samozřejmě v pozici dobrovolníka, oficiálně jsem ještě brigádu mít nemohla,“ ohlíží se patriotka.


Na stůl pokládám výtisk novin z léta 2001 a Lenka Šimo hned nalistuje výzvu k prázdninové soutěži. 
„Tehdy jsem byla již v kvartě na BIGY. Ráda jsem psala a bavila mě ta imaginace, komu asi hračka patřila. Vymyslet příběh,to byla výzva,“ říká.
Krásnou náhodou prý je, že i ona nyní bydlí na Klafaru, tedy bývalém Starém městě. „Moc se mi líbí, že dávná řemesla se promítla do názvosloví ulic Barvířská, Hrnčířská, Kupecká či K Milířům,“ chválí patriotka.
Byť v rámci středoškolských seminářů zpracovávala prvně ženský cisterciácký klášter v Pohledu, ten žďárský gymnazistku zaujal v roce 2002, kdy město slavilo 750. výročí založení kláštera (1252). Po maturitě v roce 2005 pokračovala na Katedře historie FF Masarykovy univerzity v Brně. I zde dívku provázela historie žďárského kláštera.


„Velmi mne potěšilo, jakým způsobem jsme rozebírali žďárské prameny. Cronica Domus Sarensis je zajímavý zdroj,“ říká Lenka Šimo. Obdivuje spiritualitu cisterciáků. 
„Díky tomu, že řád má základ ve Francii, scházely se zde kapituly z celé Evropy. Cisterciáci krom církevních záležitostí diskutovali i všechny tehdejší novinky. Jistě dopomohli k šíření gotického slohu,“ míní.
Lenka Šimo je zaměřením historik – medievista. Medievistika je obor zabývající se středověkou společností, ekonomikou, vojenstvím či politikou. Využívá přitom výsledky archeologických výzkumů a etnografie. 
„Ve Žďáře se nejvíce prezentuje barokní období spojené se Santinim a Zelenou horou. To samozřejmě nezpochybňuji, mě však velmi fascinuje středověká historie žďárského kláštera, která má co nabídnout,“ dodává. 

 

Žďárský masopust
Před šesti lety se Lence Šimo podařilo navrátit Žďáru masopustní tradici, kterou ještě v 60. letech 20. stol. udržovali hasiči. Jak říká, masopustem se začala intenzivně zabývat v době, kdy se profesně ocitla mimo svůj obor a začalo jí to chybět.
„Pátrala jsem v kronikách klášterských hasičů a studovala záznamy a dobové fotky, takže vím skladbu tehdejších masopustních postav v Zámku Žďáře,“ ohlíží se. 


Už v roce 2017 svým nadšením nakazila ředitele ZŠ Švermova Jaroslava Ptáčka a přidávali se další spojenci. Duší celého masopustu se stal vtipný moderátor Ivan Hora, který dává akci ten správný říz, hudbu dodnes věrně obstarávají Zelenohorští muzikanti. „Masopust na žďárském náměstí byl v roce 2018 spíše malý, ale lidé se zájmem zastavovali a smáli se s námi,“ vzpomíná. 


V roce 2019 se přidali i ochotníci, kteří vnesli zajímavé nápady a masopustní příběhy. Žďáráci na tento výpravný masopust vzpomínají dodnes. 
„A najednou za námi přicházeli pamětníci, že masopust býval i v centru Ždáru, a vyprávěli nám zajímavé detaily. To mě těšilo a nabíjelo energií,“ říká. 


V posledním předcovidovém roce 2020 se žďárský masopust udával ve stylu kubánské salsy. „Bylo to krátce poté, co jsem se vrátila z Kuby, zcela fascinována jejich nejoblíbenějším tancem,“ vysvětluje Lenka Šimo. Pořadatelé oslovili choreografku latinskoamerických tanců Moniku Beranovou – a trefili se.Pestrý had masek i diváků nakonec tančil v rytmu salsy a kroutil se centrem Žďáru.


Posléze se Žďárský masopust opět vrátil ke klasice, ale pořadatelé opět nějaké téma nevylučují. Motivuje je nadšení, kdy i dospěláci zahodí ostych a obléknou masopustní kostým.
„Letos jsme uvažovali oslovit více škol, aby se do masopustu zapojilo hodně dětí. Ale závěrem loňského roku jsem dostala z města informaci, že o masopustním víkendu plánují na náměstí pořádat food festival,“ ohlíží se Šimo. 


V kalendáři zjistila, že tento víkend byl dle tradice vlastně posledním možným ke konání masopustu před Popeleční středou. „A na masopustní úterý to nešlo přesunout, všichni pracujeme, dojíždíme a děti mají kroužky... Nakonec jsme s Ivanem Horou rozhodli, že nemá smysl masopust pořádat na sílu, když náměstí obsadí jiná akce. Mrzí mě to, lidé se těšili,“ lituje.
Žďárský masopust ale určitě nezanikne. „Pro příští rok mám poučení a termín si na městě musím zarezervovat včas,“ dodává pořadatelka. 

 

Májka a krojový ples 
Lenka Šimo se také již nějaký čas pokouší vzkřísit jarní lidovou tradici v podobě stavění májky. Podle pamětníků Žďár opravdu na svém náměstí májku míval. Dokonce tu na ni bylo trvalé ukotvení. 
Takovou akci si však patriotka netroufá realizovat sama. Stavění májky by muselo zaštítit město. 


„Téma jsem již před časem otevřela v kulturní komisi města, jejíž jsem členkou. Inspirací nám je Jihlava, kde mají velmi krásnou tradici zaplétání májky na náměstí,“ říká. Žďárské folklórní soubory by podobnou akci uvítaly. 
Byť lidové zvyklosti chudého Žďárska bývaly skromnější, v jedné novodobé tradici hrával Žďár prim. Od konce 90. let se tu celých 11 let konával Národní krojový ples. 


Výpravná akce v režii Folklorního sdružení ČR však v roce 2008 skončila kvůli snížené podpoře města. Místní patrioti zjišťují, zda by se ve Žďáře nedala obnovit regionální verze krojového plesu. „Specialista na horácký folklór Jan Kuča má plno skvělých nápadů a vím, že alternativu krojového plesu má v hlavě. Byla by to skvělá prezentace žďárského kroje i horáckých tradic,“ poukazuje Lenka Šimo.

 

Aby Žďár nezůstal za dveřmi
A přání žďárské patriotky na závěr? Tím je vstup Žďáru do Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Sice obnáší roční příspěvek města ve výši 25 tisíc, ale ten by se podle Lenky Šimo městu mnohonásobně vrátil. Třeba spoluprací sdružených měst a získáváním zkušeností v různých oblastech, či možnostmi dotačních titulů.


„To jsou podle mě věci, které mohou Žďáru otevřít dveře dál – nebo mu uniknout. A by bylo škoda, zůstat stát za dveřmi. Zvláště když vidím, že ve Sdružení historických sídel je krom H. Brodu i sousední Nové Město na Moravě, Velká Bíteš či Jimramov,“ poukazuje patriotka. 
Věří, že jednou se to podaří a Žďár do Sdružení historických sídel vstoupí.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
13.04.2024 AktualityTvé vzpomínky jsou pro nás svaté, přála rodina stoleté paní Anně

Sté narozeniny oslavila v úterý v Alzheimer HOME Jihlava Anna Nováková. Svůj profesní život v Jihlavě věnovala výchově nejmladší generace. Narodila se v Poštorné na Břeclavsku, kde také ...

Komentáře (0)
13.04.2024 AktualityRučení na elektrokolo? Jen na „motorku“

Pokud jste po zimě ještě nevyjeli na elektrokole, protože se vám za něj nechce platit povinné ručení, můžete v klidu šlápnout do pedálů. Zcela jistě máte běžné elektrokolo a nová zákonná ...

Komentáře (0)
13.04.2024 AktualityLupič před policisty prchal v Jihlavě skokem z okna bytu. Ovšem marně

Kariéra zloděje má někdy jepičí život. Své o tom ví lupič (30), co kvůli sérii tří vloupání do bytů a rodinného domku během jediného dne čelí obvinění hned ze tří trestných činů. V ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityŠéf rady postižených: Město by mělo vyřešit bezbariérové WC

Desítky eurozámků pro zdravotně postižené jsou k dispozici na Vysočině v různých institucích a zařízeních. V Jihlavě však dlouhé roky nejsou veřejné bezbariérové toalety. Předseda ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualitySobota bude ve znamení potravinové sbírky v Česku

Celkem 74 prodejen v rámci celé Vysočiny je zapojeno do jarního kola Sbírky potravin, která pomáhá lidem v nouzi. V sobotu 13. dubna se do ní mohou zapojit všichni, kteří nakoupí základní ...

Komentáře (2)
12.04.2024 AktualityTuristé zahájí jarní sezónu 

Oficiální Zahájení jarní turistické sezóny, které se každoročně koná v jiném místě Vysočiny, se letos odehraje v Havlíčkově Brodu. Tamní odbor Klubu českých turistů ho pořádá ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityVčelař přišel o včely. Někdo mu je ze zahrady odvezl i s maringotkou

Policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při prověřování krádeže dvou maringotek, ke které došlo u Třeště. K činu podle policejní komisařky Jany Kroutilové došlo někdy ...

Komentáře (0)
11.04.2024 AktualityMístostarostka: Nejsi člověk, který by měl být ve vedení obce

Ještě minimálně měsíc bude mít starosta Větrného Jeníkova Tomáš Helar k ruce jen místostarostku Darinu Sochorovou. Helar pro JL přiznal, že po odvolání místostarosty Pavla Koníře v ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityVe Staroměstském rybníku byla nalezena žena bez života

Žena, kterou nalezli v úterý odpoledne ve Staroměstském rybníku v Telči bez známek života, nezemřela násilnou smrtí. Potvrdila to policejní komisařka Jana Kroutilová. Policisté ale dál ...

Komentáře (0)
11.04.2024 AktualityJihlava protáhne cyklostezku ke Stříteži, další stezka se tam chystá od Polné

Jihlavská radnice se chystá protáhnout cyklostezku z Pávova k obci Střítež. Na stavbu přibližně za 50 milionů korun bez DPH dokončuje výběrové řízení na dodavatele. Staveniště by mohl ...

Komentáře (0)
10.04.2024 AktualityPrvní seč by měla proběhnout na konci dubna

Jihlava na dva roky vyřešila sekání trávy Jihlava má na dva roky dopředu smluvené dodavatele na sekání trávy na všechny veřejné plochy. První seč se dle množství srážek uskuteční ...

Komentáře (0)
10.04.2024 AktualityOdhadované náklady na nové parkoviště u jihlavské nemocnice jsou 36 mil. Kč

Kraj Vysočina vypíše veřejnou zakázku na dodavatele stavby parkoviště u jihlavské nemocnice. Odhadované náklady na plochu asi pro 200 aut jsou 36 milionů korun. Parkoviště musí být vybudované ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net