Reklama
Dnes je neděle 25.02.2024     svátek má Liliana

Nevím, jak řešit práci v zemědělství bez řidičáku, zoufal si recidivista u soudu

RECIDIVISTA Václav Kadlec ze Stranné u Telče řídil opakovaně, i když za volantem jakéhokoliv motorového vozidla z rozhodnutí soudu neměl co dělat. V úterý mu kvůli tomu u Okresního soudu v Jihlavě hrozilo, že půjde do vězení. Foto: David Kratochvíl
RECIDIVISTA Václav Kadlec ze Stranné u Telče řídil opakovaně, i když za volantem jakéhokoliv motorového vozidla z rozhodnutí soudu neměl co dělat. V úterý mu kvůli tomu u Okresního soudu v Jihlavě hrozilo, že půjde do vězení. Foto: David Kratochvíl

4.12.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Když podnikáte v zemědělství, lesnictví a příležitostně ještě v dalších činnostech, tak se bez řidičáku neobejdete. Když navíc bydlíte prakticky na samotě, kde není ani obchod, nutnost potřeby motorového dopravního prostředku se tím pádem násobí ještě o něco víc. 


Jenže Václav Kadlec (44) ze Stranné u Telče před časem o řidičák přišel. Neřídil opilý ani zfetovaný. Sedl za volant náklaďáku který už půl roku neměl technickou. 
„Dal jsem na něj značky z druhého auta. Doporučili mi to chlapi ze stavebních firem, kteří  to takto dělají běžně,“ uvedl před soudem.  


Policejní hlídka ho zastavila zrovna ve chvíli, kdy měl namířeno právě do stanice technické kontroly v pět kilometrů vzdálené Telči. 
„Jsem takový, že jsem jim to řekl na rovinu. Věřil jsem, že to bude polehčující okolnost, ale policisté na to nebrali vůbec zřetel. Kdybych to zatloukal, tak bych trest třeba ani nedostal,“ míní obviněný.

 

Kumuloval zákazy řízení, stal se recidivistou
Výsledek? Mimo jiné zákaz řízení všech motorových vozidel na půl roku. Pravomocně. Jenže vysvětlujte zemědělci, že beztrestně smí řídit traktor a další zemědělskou techniku či jiná motorová vozidla tak maximálně na polích nebo soukromích pozemcích. 


Zkrátka, že když ho policisté přistihnou při řízení na jakékoliv  pozemní komunikaci, reálně mu hrozí obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí. Navíc  v případě prokázání viny se nad ním vznáší trest odnětí svobody až na dva roky. 


Jenže ani to Kadlece od vzdání se pobytu za volantem nepřesvědčilo.  Při řízení ho totiž poměrně záhy přistihla hlídka na jižní Moravě a Okresní soud ve Vyškově mu za to v březnu 2021 prodloužil zákaz šoférovat všechna motorová vozidla ještě o další rok. 


Kadlec si ale z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí nic nedělal ani poté, a za volant sedal i po tomto pravomocném rozhodnutí. Když ho pak kontrolovali policisté na Jihlavsku, Okresní soud v Jihlavě  mu koncem září 2021 prodloužil dosavadní zákaz řízení o další dva roky, a to až do 30. července 2025.


Ani to Kadlece nepřimělo k tomu, aby už za volant dál nesedal, protože začátkem června letošního roku ho policejní hlídka přistihla při řízení osobního vozu Škoda Rapid z Ořechova do Stranné (místní část Dyjice), kde bydlí. 


Kadlec se hlídce snažil ujet. Když zastavil před svou usedlostí, rychle vyběhl z auta, nechal nastartovaný motor, puštěná světla a rychle zaběhl do domu, odkud vyšel až na výzvu policistů, a to ve stejném oblečení, jako když z auta utíkal. 

 

Usvědčoval ho kamerový záznam z policejního vozu
Soudkyni Okresního soudu v Jihlavě Terezu Jedličkovou se v úterý dopoledne zprvu snažil přesvědčit, že tím, kdo začátkem června řídil škodovku, rozhodně nebyl on. 
„Trvám na tom, že v inkriminovanou dobu jsem vozidlo neřídil,“ řekl. Dokonce při výpovědi před soudem označil člověka, který měl za volantem sedět ve skutečnosti namísto něj. 


Názor změnil až poté, co zjistil, že součástí trestního spisu je i  kamerový záznam celého incidentu. Kadlec se u hlavního líčení hájil sám, bez obhájce. Žalobce Kamil Špelda se mu proto snažil vysvětlit, jaké dopady může mít případné křivé svědectví pro člověka, kterého obviněný označil za skutečného šoféra motorového vozidla. 


„Pane obžalovaný, na kamerovém záznamu jste poměrně jednoznačně identifikován. Chápu, že nechcete riskovat další trestní stíhání a další odsouzení. Musíte ale pochopit, že vy opakovaně maříte zákaz činnosti, který vám byl uložen. Nerespektujete ho a vyjadřujete se tak, že ho ani nikdy respektovat nebudete,“ promluvil k obžalovanému Špelda. 


„Četl jsem vaše dopisy, znám vaši situaci. Chápu proto, že se hájíte, tak jak se hájíte. Stejně tak vím, že další trest je pro vás nepřijatelný,“ řekl směrem k obviněnému Špelda.


Tím, že obviněný opakovaně sedal za volant a mařil tím výkon úředního rozhodnutí, reálně mu už hrozilo, že se poprvé v životě podívá za zdi káznice. Jako recidivista mohl být v krajním případě odsouzen až na dva roky do věznice s ostrahou. 

 

Obžalovaný nakonec prohlásil svou vinu
Kadlec ale netušil, že pokud ve vězení skončí, zákaz řízení se mu po dobu strávenou v káznici zastaví a trest se rozběhne opět, až když bude na svobodě. Teprve když obviněnému žalobce udělal prakticky detailní rozbor právní situace,  obžalovaný svůj dosavadní postoj u hlavního líčení přehodnotil a prohlásil vinu. 


„Nevěděl jsem, že vinu musím prohlásit jako viník,“ ocenil vysvětlení a rozbor případu od státního zástupce, který ho poučil i o možnosti požádat o podmíněné prominutí zbytku trestu, jakmile uplyne jeho polovina.


Prohlášení viny v praxi znamená, že obviněný bez výhrad souhlasí s tím, co mu obžaloba klade za vinu, a zároveň se vzdává i práva na případné podání odvolání. 
Opravný prostředek si totiž už může podat jen do výroku o trestu. Prohlášením ale získává nejdůležitější polehčující okolnost právě při rozhodování soudu o trestu.

Žalobce označil situaci u obžalovaného jako velmi specifickou. „Podle mě jde o poměrně slušného člověka a nepovažuji ho za zvlášť nebezpečného řidiče. Obžalovaný se ale rozhodl nebo byl přinucen okolnostmi trest nerespektovat a od té doby se to s ním táhne a dospěl do situace, kdy byl v návrhu na potrestání navrhován nepodmíněný trest odnětí svobody,“ zmínil Špelda.


„Účelem trestního práva není úplně zmařit lidský život. Trest si odnést musí, protože mařil rozhodnutí soudu a my nemůžeme rezignovat na vymáhání práva v této zemi,“ dodal. 


Proto navrhl uložení  trestu obecně prospěšných prací ve výměře 200 hodin. „Nepřeji vám, abychom se znovu u soudu setkali. Už neřiďte. Zkuste to vydržet. Zkuste si zařídit podmíněné upuštění od zbytku trestu a do té doby si to nějak zařiďte,“ říká Špelda. 

 

Obžalovaný poděkovalza lidský přístup
Obžalovaný ve své závěrečné řeči poděkoval žalobci za vstřícný a lidský přístup. „Nevím, jak řešit svoji situaci a práci v zemědělství bez řidičského průkazu,“ reagoval ve své závěrečné řeči Kadlec. 


Soudkyně Jedličková se ztotožnila s návrhem státního zástupce a obžalovanému uložila trest 200 hodin obecně prospěšných prací. „Pane obžalovaný. Opakovaně maříte výkon úředního rozhodnutí tím, že řídíte motorové vozidlo. Dnes vám byla dána poslední šance, jak se z koloběhu zákazů řízení nějak ještě dostat. Nejste zavřen do vězení,“ uvedla v odůvodnění rozhodnutí soudkyně.


„Máte už tři předchozí odsouzení a při takové recidivě se už další šance běžně nedává. Nemyslím si, že by pro společnost bylo nejlepší, abyste byl zavřený. Pokud se vám nepodaří dodržet zákaz řízení, tak další šanci už asi nedostanete. Jestli vás tu ještě někdy uvidím já nebo někdo z mých kolegů, tak už k vám těžko bude někdo znovu tak shovívavý. Policisté znají vaše auto, jak ho někde uvidí, tak ho budou kontrolovat primárně. Teď už je jen na vás, jestli nabídnutou šanci využijete. Jinou už nedostanete,“ sdělila Kadlecovi Jedličková. Rozsudek je pravomocný. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
22.02.2024 AktualitySuchou s Prostředkovicemi propojí chodník

Přes hlavní silniční tah I/38 spojující Jihlavu se Znojmem projede denně kolem 10 tisíc vozů včetně nákladní dopravy. V průběhu letní sezony ale vlivem dovolenkářů tohle číslo o další ...

Komentáře (0)
22.02.2024 AktualityVenku to vypadá na jaro, bruslí se jen na zimácích

Na rybnících už se nějaký ten pátek bruslit nedá. Navíc, když to venku vypadá spíš na definitivní nástup jara, než na návrat třeskutých mrazů, milovníci sklouznutí po ledové ploše, ...

Komentáře (0)
21.02.2024 AktualityU své budovy E chce kraj závoru

Kraj Vysočina v nejbližší době osadí své parkoviště u budovy E závorou. Vyplynulo to z posledního únorového jednání krajského zastupitelstva. Při něm zastupitelé mimo jiné odsouhlasili ...

Komentáře (2)
21.02.2024 AktualityZoo má malé leguány z Fidži, podle všeho jde o samičky

Ve druhém únorovém týdnu se v Tropickém pavilonu Zoo Jihlava vyklubala dvojice leguánů fidžijských. Jak přiblížila Simona Kubičková z marketingového oddělení zahrady, žijí tito ...

Komentáře (0)
20.02.2024 AktualityNa Vysočině klesl počet nemocných s respiračními

Počet lidí s akutním respiračním onemocněním se na Vysočině oproti předchozímu týdnu snížil takřka o 19 procent. Podle mluvčí krajských hygieniků je to očekávaný vývoj, a to vzhledem ...

Komentáře (0)
20.02.2024 AktualitySázky na MS v biatlonu přesáhly 108 milionů korun

Objem sázek na mistrovství světa v biatlonu přesáhl 108 milionů korun, což je přibližně o 20 milionů více než na loňský šampionát. Předčil tak očekávání sázkových kanceláří, ...

Komentáře (0)
20.02.2024 AktualityPočet vydaných stavebních povolení na Vysočině loni

Úřady na Vysočině loni vydaly 4512 stavebních povolení, v porovnání s rokem 2022 jich bylo méně o 8,1 procenta. V Česku se počet stavebních povolení za minulý rok snížil o desetinu. Podle ...

Komentáře (0)
20.02.2024 AktualityNechci utíkat. Vše jsem si uvědomil, prohlásil Vorlický. Zůstává ve vazbě

Krajský soud v Brně nečekaně ve čtvrtek odpoledne zrušil dopředu avizované vyhlášení rozhodnutí nad podnikatelem Pavlem Vorlickým (70) z Jihlavy. Senát v čele s předsedkyní Jaroslavou ...

Komentáře (0)
20.02.2024 AktualityKriminalisté zadrželi ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva

Ředitele jihlavské nemocnice Lukáše Veleva zadrželi v pondělí ráno kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Zasahovali i v Nemocnici Jihlava, kterou zřizuje Kraj ...

Komentáře (1)
19.02.2024 AktualityPolicie zadržela šéfa jihlavské nemocnice Veleva

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahuje v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem. Zásah policie potvrdila ČTK mluvčí společnosti Petra Roubíčková. Kriminalisté ...

Komentáře (1)
19.02.2024 AktualityNa Vysočině loni přibylo 1699 bytů, méně než v předchozích dvou letech

Bytová výstavba na Vysočině v roce 2023 zpomalila. Stavbaři dokončili 1699 bytů, méně než v předchozích dvou letech. V meziročním porovnání to byl pokles o 6,3 procenta. Nově rozestavěné ...

Komentáře (0)
19.02.2024 AktualityKrajský radní pro školství: Výzvou bude úprava maturit pro ukrajinské žáky

Výzvou pro české školství z pohledu začleňování ukrajinských žáků v následujících letech bude úprava maturitní zkoušky z češtiny. Radní Kraje Vysočina pro školství Jan Břížďala ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net