Prázdniny začínají a s nimi i letní seriál, který pro JL připravuje Vysočina Tourism. Blíže s jeho ředitelkou Oĺgou Königovou.
Proč by si čtenáři neměli nechat ujít ani jediný díl našeho společného letního seriálu, který v JL od úterý 11.7. odstartujeme?
Ze zkušeností víme, že na Vysočině je stále co objevovat. A i my se snažíme ukazovat věci jinak, v novém světle, s ohledem na vyhledávané trendy.
Podklady pro seriál byly připraveny tak, aby poskytovaly ucelené tipy na výlety. Tedy nejen ukázaly zajímavé cíle, ale také nabídly dobrou radu, kde se můžete najíst či co zajímavého se dá objevit v okolí. Seriál jsme se snažili připravit tak, aby si v jeho rámci našel každý čtenář něco svého.
Není nutné v době dovolených nutně mířit za hranice Česka či kraje. Vždyť i u nás je krásně. Myslíte, že Vysočina nabízí dostatek zábavy, poznání a míst pro odpočinek na každý den prázdnin, potažmo celý rok?
V životě mám své motto: „Žij v to, v co věříš“. A to platí i tehdy, když se bavíme o naší dovolené. Naposledy jsme s manželem strávili dovolenou na Telčsku.
Prodloužený víkend v listopadu jsme strávili na Havlíčkobrodsku a léto trávíme ve Žďárských vrších. Vysočina je úchvatná svou rozmanitostí.
Myslím, že mnozí čtenáři, pokud mají Facebook a sledují náš profil, vědí, že Vysočina nabízí širokou škálu výletů, zážitků a turistických cílů, které lze obdivovat i mimo hlavní sezónu.
Dokáže náš kraj nabídnout něco malým i velkým sportovcům, milovníkům historie, zábavy...?
Samozřejmě. Jednou z nejnavštěvovanějších cílových skupin jsou mladé bezdětné páry, které přicházejí samy či s přáteli na Vysočinu sportovat.
Pro ty sportovnější typy máme Žďárské vrchy, kde si mohou užít nejen cyklistiku, ale také lezení či opravdové výstupy na vrcholky hor. Když na Vysočině zdoláte 10 vrcholů, je to jako zdolání jedné osmitisícovky J.
Cílovou skupinu tvoří také rodiny s dětmi, které se na Vysočinu v poslední době čím dál častěji vypravují. Vysočinu si turisté i návštěvníci vybírají kvůli dostupnosti, široké nabídce pro každou věkovou kategorii a také s ohledem na ceny v jiných destinacích.
V rámci našich marketingových aktivit spolupracujeme již druhým rokem s influencerkou, maminkou tříletého kluka, která každý rok navštíví jinou část Vysočiny s ohledem na jeho věk a zájmy. A vždy mají co objevovat a odcházejí nadšeni, což je vidět i na příspěvcích a sdílených pocitech se svými sledujícími.
Jste šéfkou organizace, která o Vysočině musí vědět prakticky všechno. Zkuste našim čtenářům říct takových TOP 10 vysočinských zajímavostí.
Vysočina Tourism je instituce, která pracuje jako tým. S kolegyněmi si ve všem pomáháme a doplňujeme se. Neřekla bych, že vím o ní úplně všechno. Pořád ji objevuji a baví mě to.
Ale pokud mám vybrat svých deset nejlepších vysočinských zajímavostí, tak sem patří: Hornosvratecká vrchovina a údolí řeky Svratky, Jaroslav Hašek a jeho příběh v Lipnici nad Sázavou, Velké Perničky a také lahodné dobrotky v Milovech, Santiniho zázrak v Želivi a jeho stopa na Vysočině ve formě Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou, němé soužití Židů a křesťanů v Třebíči, Telč se svou starobylou, téměř středověkou atmosférou, údolí řeky Doubravy, ZOO Jihlava – jedna z nejkrásnějších zahrad v ČR, a třeba malebná vesnička Samotín.
Je těžké přilákat turisty do našeho kraje? Jaká největší lákadla u nás máme?
Největším lákadlem pro turisty je samotná venkovská atmosféra destinace.
Turisté vyhledávají klidná místa obklopená přírodou. Vysočina díky své nízké hustotě osídlení, přírodním atrakcím a třem památkám UNESCO se stává oblíbenou destinací nejen pro domácí turisty.
Existuje nějaký opomíjený cíl, který by zasloužil větší pozornost?
Teď se ukáže, ve které části Vysočiny bydlím. Znám nejvíce tu svou a považuji ji za největší neobjevený poklad.
Bystřicko získalo již v roce 2010 titul EDEN - European Destinations of Excellence a troufám si říct, že je doposud i místními neobjevenou částí krásné Vysočiny.
Je podle vás něco, co vám na Vysočině chybí?
Chybí mi zde investoři, kteří by pomohli s rozvojem turistické infrastruktury.
Ale věřím, že když se nám podaří zviditelnit značku Vysočina a zvýšit počet přenocování, investoři projeví větší zájem.
Jak vypadá takový typický dovolenkář, který v našem kraji tráví volno?
Typický návštěvník Vysočiny je ve věku od 35 do 39 let. Má střední vzdělání s maturitou, nebo vyšší. Je z České republiky, nejčastěji z Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje.
Turista na Vysočinu přijíždí především za poznáním a rekreací. Navštěvuje zde kulturní, přírodní a technické památky, provozuje pěší turistiku, cykloturistiku a také si pochutnává na gastronomických specialitách. Na Vysočinu přijíždí s pravděpodobně partnerem či partnerkou.
Nejde se nezeptat – jak vypadá vaše dovolená? Zůstanete věrná našemu kraji?
Jak jsem již naznačila, naši dovolenou trávíme především na Vysočině. S manželem si rozdělujeme dovolenou na několik prodloužených víkendů a aktivně je trávíme v různých částech Vysočiny.
Letos se chystáme na Třebíčsko. Týden volna strávíme na Slovensku, v místě, kde jsem se narodila.
Diskuze k článku