Reklama
Dnes je sobota 16.01.2021     svátek má Ctirad

Skořápkám vkládá vánoční život

BETLÉMEK v ořechové skořápce je obdivuhodná titěrnost hodná trpělivosti. Rozčtvrtit párátko, na tenounké dřívko napíchnout malou hlavičku. Postavy obléci.  Ježíška do plátýnka, Marii a Josefa do kanafasu. Nakonec Svatou rodinu upevnit do vybroušené skořápky a vytvořit nitěné očko k zavěšení... Foto: archiv I. J.
BETLÉMEK v ořechové skořápce je obdivuhodná titěrnost hodná trpělivosti. Rozčtvrtit párátko, na tenounké dřívko napíchnout malou hlavičku. Postavy obléci.  Ježíška do plátýnka, Marii a Josefa do kanafasu. Nakonec Svatou rodinu upevnit do vybroušené skořápky a vytvořit nitěné očko k zavěšení... Foto: archiv I. J.

30.11.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

I v době přetechnizovaného světa Iva Jaklová z Chotěboře vytváří dechberoucí vánoční ozdoby ze skořápek vlašských ořechů. Jak říká, nejde vyloženě o tradici z Chotěbořska, ale díky jejímu úsilí tomu třeba časem i bude. 
„Vlašské ořechy tu byly a stále jsou dostupné, hodným dětem je rozdával Mikuláš a často se pak ořechy zabalenými v barevných staniolech zdobil i vánoční stromeček,“ říká výtvarnice. 
Zatímco sladká jádra posloužila v kuchyni, z hromady skořápek tvořiví lidé dokázali vyrobit ještě hračky pro své děti. Třeba lodičku, kolébku s miminkem či kočárek.

 

Podle lidového mustru
Jak se Iva Jaklová svěřuje, tento lidový mustr hledá hlavně v knihách výtvarnice, folkloristky a spisovatelky Kamily Skopové. „Ořechové hračky má ve svých knížkách krásně zakresleny,“ vítá.
Dnes 43letá rodačka z Chotěboře je matkou dvou dětí. U Jaklů doma to žije folklorem a lidovými písničkami.


„Od malička stále něco vyrábím, vždycky mě přitahovaly přírodní materiály. Tradiční řemesla i netradiční techniky jsou pro mě výzvou, radostí i únikem,“ svěřuje se sympatická žena. 
Kořeny její rodiny dosahují na Hlinecko, kam paní Ivu nakonec pracovně přivedl její zájem o folklór. Zde nalezla vrstevníky s podobnou náturou. „Také jsem si splnila dávnou touhu vstoupit do folklorního souboru. Od roku 2008 jsem jednou z vedoucích dětského FS Vysočánek Hlinsko. Pracuji s nejmenšími dětmi,“ upřesňuje. 


Zhruba před osmi lety Iva Jaklová vystudovala Školu folklorních tradic, kde si nejen prohloubila znalosti, ale získala i folklorní přátele z celého Česka. 

Škařoupky a skořápky
A tak se před pěti lety rozhodla, že se po ukončení rodičovské dovolené bude živit rukodělnou výrobou. Výtvarně zpracovává ovčí rouno, které si sama barví v přírodninách a pak vyrábí různé dekorace. Ovládá techniky síťování, takže vedle tašek síťovek bravurně vyrobí i retro síťky na kolo či dámské rukavičky.


Iva Jaklová hrdě vsadila na věhlas masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 v seznamu UNESCO a začala vyrábět textilní masopustní figurky s drátěnou kostrou.
Jak ale říká, nejvíce se pokládá za krasličářku. Vaječné výdumky maluje a zdobí přes 20 let. Vytváří tradiční kraslice malované včelím voskem, ale i novodobé vrtané kraslice. V zimě kouzlí s ořechovými skořápkami. A tak se zrodilo její logo Škařoupky. A kdo v regionálním názvu krojového čepečku chce slyšet skořápky, slyší správně.


Iva Jaklová o sobě tvrdí, že je puntičkářka a vůbec jí nevadí titěrná práce, což u ořechů velmi potřebuje.

Trpělivé titěrnosti
„Na takový betlémek si musím nejdříve rozčtvrtit párátko, aby bylo tenčí. Na tenounké dřívko napíchnu malou kuličku vymodelovanou ze samotvrdnoucí hmoty. Když hlavičky uschnou, všechny obléknu. Ježíška do bílého plátýnka, Marii do barevného kanafasu a Josefa do hnědé. Slepím je dohromady a všechny společně vlepím do již vybroušené a vyčištěné skořápky,“ naznačuje svoji bezmeznou trpělivost. 


Z tenké červené stužky prvně uváže malinkou červenou mašličku, jehlou a režnou nití ji prošije a vytvoří očko k zavěšení. Pak mašličku přilepí na okraj oříšku... Některé betlémky mají i pidi kometku z knoflíčku ve tvaru hvězdičky s vlákny z lýka. 
„Z vatových kuliček vytvářím hlavičky spících zvířátek – koťátka, štěňátka, myšičky… Musím ale ještě nalepit vystřižená drobounká ouška z filcu a namalovat jim čumáčky,“ směje se.
Přiznává, že asi nejtěžší je pro ni broušení vnitřků ořechových skořápek. „S tím mi nejvíc pomáhá můj taťka,“ vítá. I ostatní členové rodiny občas přiloží ruku k dílu. 


Odbornice na škařoupky vítá, že každý ořešák má jiné ořechy, což je prý výhoda. „Někdy potřebuji oříšky co nejmenší, jindy zase ořechy hodně tvrdé, aby se při řezání nerozpadly. Jeden druh roste na zahradě u nás, jiný u známých, ty malé sbírám pod stromy u silnice,“ líčí.


Kotouč a brousek
Ořechy, co se snadno loupou na půlky, upotřebí výtvarnice na kolíbky pro miminka, lodičky a na betlémky.  Ořechy odolávající rozlousknutí rozřízne podélně nebo z nich odřízne jednu čtvrtinu a vyrobí korbičku kočárku.
Napadá mne, bez jakého nářadí by se výtvarnice neobešla. Na to Iva Jaklová se smíchem odpovídá, že na tvrdé ořechové skořápky si musela sehnat speciální řezací kotouč a brousek na vybrušování vnitřků skořápek. Papírovou krajku na dotváření ozdob si vyrábí pomocí okrajové děrovačky. „Určitě se ale neobejdu bez tavné pistole, kterou všechny ozdoby kompletuji,“ dodává.


Mezi její nejmilejší dílka patří holubičky a betlémky. Skořápkové holubičky mají křidélka z bílé papírové krajky, která pěkně rozjasňuje zelené větvičky vánočního stromečku. „Betlémky jsou asi nejobtížnější na výrobu, protože se do poloviny skořápky musí vejít Marie s Ježíškem a s Josefem,“ přibližuje.


Na téma výchovy svého pokračovatele Iva Jaklová říká, že občas pořádá kurzy pro děti a dospělé. S nadějí ale očekává, zda se „pomamí“ dcera Maruška. 

 

Rozumím jen své síti
„Často spolupracuji s Muzeem v přírodě Vysočina. Jezdívám na Veselý Kopec či na Betlém v Hlinsku. Pravidelně se účastním i jarmarků v novoměstském Horáckém muzeu a na žďárském zámku,“ popisuje.
A co myslíte - co lidová tvůrkyně a matka od rodiny dělá v době covidové? Zatímco by jindy před zahájením adventu finišovala s přípravami na předvánoční trhy, letos si plně užívá svoji rodinu.


„Můj pracovní stůl je teď vyklizen, je zabrán písankami, sešity a čítankami. Vyučuji svoje děti a zápasím s moderními technologiemi. Protože já rozumím jenom té síti, kterou sama usíťuji,“ dodává s nadsázkou Iva Jaklová.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
13.01.2021 AktualityGymnázia na Vysočině chystají jednotné přijímací zkoušky

Gymnázia na Vysočině připravují zájemce na jednotné přijímací zkoušky, které jsou naplánované na duben, i když mimořádné opatření kvůli koronaviru dává možnost vlastních přijímacích ...

Komentáře (0)
13.01.2021 AktualityDo stop vyrazily davy běžkařů

O víkendu vyrazily doslova stovky lyžařů do běžeckých stop v okolí Jihlavy. Lidé tak využili první sníh letošní zimy. S podporou města Jihlavy upravili členové neziskové společnosti ...

Komentáře (0)
13.01.2021 AktualityNěkteří lidé na svoz zapomněli

V posledním týdnu roku 2020 proběhl mimořádný svoz odpadu. Jenže spousta obyvatel krajského města to nezaregistrovala, protože jsou zvyklí, že se odpad od jejich domů vyváží pouze v sudé ...

Komentáře (0)
13.01.2021 AktualityTransporty zvířat v Zoo Jihlava pokračují i v „době covidové“

I v době koronavirové uzávěry realizovala Zoo Jihlava v závěru uplynulého roku přesuny některých zvířat. Jejími novými obyvateli jsou poloopice outloň malý či psi pralesní. Jak sdělil ...

Komentáře (0)
12.01.2021 AktualityPočet operací v Nemocnici Jihlava je kvůli koronaviru poloviční

Počet operací Nemocnice Jihlava se kvůli zaměření na péči o pacienty s covidem-19 snížil na polovinu. Obvykle dělá asi 7500 operací ročně. Odložením neakutní péče klesl počet operací ...

Komentáře (0)
12.01.2021 AktualityVýtěžek z aukce Igráčků-Tří králů půjde do Tříkrálové sbírky

Výrobce her a hraček v Novém Veselí na Žďársku dal do aukce unikátní plastové figurky Igráčků - Tří králů. Celý výtěžek z jejich prodeje půjde na účet Tříkrálové sbírky pořádané ...

Komentáře (0)
12.01.2021 AktualityV pelhřimovské nemocnici pomáhají hasiči

V pelhřimovské nemocnici pomáhají od dnešního dne zdravotníkům profesionální hasiči, střídat by se tam měli ve směnách do konce měsíce. V nemocnici přibývají pacienti nakažení covidem-19, ...

Komentáře (0)
12.01.2021 AktualityJihlavské krematorium by mohlo pomoci ostravskému, které nestíhá

Některá krematoria v ČR nestíhají. Důvodem je zvýšená podzimní úmrtnost lidí, která je mimo jiné také spojena s pandemií koronaviru. Vláda měla do pátku zpracovat statistiku vytíženosti ...

Komentáře (0)
12.01.2021 AktualityVýjezdů zdravotnické záchranky v našem kraji meziročně ubylo

Hodně specifický rok za sebou mají krajští záchranáři. Jejich mluvčí Petr Janáček na rovinu přiznává, že se museli vypořádat s něčím naprosto novým, co doposud neznali. Má na mysli ...

Komentáře (0)
11.01.2021 AktualityNa železnici na Vysočině letos skončí stavby za stamiliony Kč

Na železnici v Kraji Vysočina letos skončí stavby za stamiliony korun. Do srpna by měla být hotová rekonstrukce úseku mezi Křižanovem a Skleným nad Oslavou na rychlíkové trati z Brna do Žďáru ...

Komentáře (0)
11.01.2021 AktualityNezaměstnanost na Vysočině vzrostla

Nezaměstnanost na Vysočině se v prosinci oproti předchozímu měsíci zvýšila o 0,4 bodu na 3,3 procenta. Na konci roku bylo v kraji bez práce 11.443 lidí, o 1200 víc než v listopadu. Podle údajů ...

Komentáře (0)
11.01.2021 AktualityNa zámku v Telči jsou před dokončením první sály nového muzea

Na zámku v Telči na Jihlavsku, jehož celková obnova za více než 200 milionů Kč začala zjara 2020, jsou téměř hotové první sály nového zámeckého muzea. Po dokončení bude muzeum v 15 ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net