Reklama
Dnes je čtvrtek 24.06.2021     svátek má Jan

Náměstek Popelka (ANO): Nastal čas, aby Jihlava začala růst

Náměstek primátora Radek Popelka při jednání jihlavského zastupitelstva.
Náměstek primátora Radek Popelka při jednání jihlavského zastupitelstva.

13.7.2018 Bez kategorie/Komentáře (4), autor:
Lubomír Maštera

Noviny jihlavské radnice, červenec 2018

Polovinu volebního období je náměstek Radek Popelka (ANO 2011) členem vládnoucí koalice ve městě. Zpětný pohled odhaluje poučení z minulosti a další plány, jak pomoci krajskému městu k dalšímu růstu.

Hnutí ANO má za sebou čtyřleté působení na radnici – nejprve v opozici, a dva roky v koalici. Čím se, podle vás, zapsalo do historie pro občany města, kteří sledují kroky vedení města a činnost zastupitelů?

Rozhodně jsme první hnutí složené z neprofesionálních politiků, které v Jihlavě vyhrálo komunální volby. Pokud si vzpomínám, tak jsme také první zastupitelský klub, který v polovině volebního období přešel z opozice do vedení města. No, a v neposlední řadě je Hnutí ANO první, které sestavilo dlouhodobý investiční plán, který jasně prokázal, na co Jihlava má, a na co už ne.

Jako náměstek primátora jste pracoval v kolektivu vedení města, tudíž asi není správné připisovat úspěch jednotlivcům. Jistě ale jste na některé úspěchy hrdý především proto, že spadaly do vaší působnosti. Co se vám podařilo jako hnutí ANO, a co vám osobně, jako vrcholnému představiteli vedení města?

Máte pravdu, že vedení města je do jisté míry kolektivní záležitostí a pro občany tvoříme jeden celek. Ve skutečnosti má jak primátor, tak každý z náměstků svoji agendu, za kterou osobně zodpovídá. Je tedy velice důležité si věřit, a hlavně komunikovat, a to i o nepříjemných věcech. Naše Hnutí je ve vedení města dva roky, a to je při rychlosti státní správy opravdu krátká doba. I tak se plným právem domnívám, že se nám podařilo řadu věcí nastartovat, a některé i dotáhnout k realizaci. Sem mohu zařadit například již zmíněný investiční plán. Podařilo se nastartovat práce na strategiích sportu a dopravy. Kolegyně Jana Mayerová dále jednoznačně stojí za vznikem funkcí manažera kultury a manažera pro cestovní ruch. Já osobně si mohu připsat zásluhy například za schválení územního plánu města, nebo za oživení ministerské dotace na obnovu městské památkové rezervace. Také stojím za zprovozněním nového prohlídkového okruhu v jihlavském podzemí. Nicméně žádná z těchto věcí by se nestala bez spousty práce jednotlivých úředníků, a především jim patří můj velký dík. Bez jejich práce by i ta nejlepší myšlenka zůstala jen prázdnou frází.

Znovu kandidujete na čelné pozici hnutí. Co chcete v případné koalici změnit, aby se vám podařilo splnit osobní plány pro další rozkvět Jihlavy? A jaké ty plány budou?

Hodně lidí nám vyčítá, že se tady za poslední čtyři roky nic nepostav ilo. Z toho mám dojem, že se úspěšnost koalice měří množstv ím prolitého betonu. Já to ale vnímám jinak. Dobrý hospodář se musí především řádně starat o svůj majetek, pak pořádně plánovat, a až pak budovat něco nového. Současné vedení města věnovalo spoustu času a energie přípravám důležitých projektů. Většina z nich je těsně před spuštěním. Zde mohu jmenovat například centrální dopravní terminál, nebo řešení parkoviště a křižovatky u hřbitova. Za zmínku stojí projekt revitalizace náměstí, nebo projekt Stříbrného pomezí, který má za cíl oživit údolí Jihlávky a Jihlavy. Bavíme se i o vytvoření stabilního prostředí pro financování sportu, kultury a sociálních služeb. Pokud budeme mít možnost se v příštích letech podílet na vedení města, chtěl bych v těchto projektech pokračovat. No, a moje osobní plány? Rád bych viděl úřad jako jeden tým, kde všichni táhnou za jeden provaz. Tým, kde se hledají řešení, místo vytváření problémů a bariér. Tajné spolky, které po nocích sepisují udání a trestní oznámení na kolegy, do mého světa nepatří.

Dva roky jste působili v opozici, takže tuto pozici také znáte. Jak se tyto znalosti případně promítnou do vašeho vztahu k opozici po volbách, když uspějete?

Hrát si v komunální politice na vyhraněné tábory opozice a koalice je naprostá hloupost. Lokální politika je vždy o konkrétních lidech a jejich charakteru. Pokud si v místních podmínkách začnete hrát na „Fialu“ nebo na „Kalouska“, a zároveň máte rozum v hlavě, tak velice brzy zjistíte, že sice máte svůj vysněný fan klub, ale pro ostatní jste za šaška. No, a pak je jedno, jestli jste v opozici, nebo v koalici, zkrátka jste pro ostatní jen obtížný hmyz.

V našich dřívějších rozhovorech jste mluvil o svých osobních přáních, co by se v Jihlavě mělo udělat, aby zde byl život ještě přívětivější. Naznačte prosím některé možnosti…

Jihlava je krásné město s bohatou historií. Město, ležící uprostřed republiky. Město s nádhernou přírodou v těsném okolí. Jen mi připadá, že toho neumíme patřičně využít. Možná si vzpomínáte na ambiciózní plán vybudování hornického skanzenu, který spadl pod stůl jen díky malé odvaze tehdejšího zastupitelstva. Obdobné je to se zimním stadionem, kdy se již od roku 2005 intenzivně přemýšlí, jak neudělat nic. Mým snem je vlít do žil zastupitelů více odvahy. Jsem přesvědčen, že dozrál čas, a Jihlava musí začít růst. Jihlava má co nabídnout, ale musí pro to začít něco dělat, a to je i v rukách zastupitelstva.

V době našeho rozhovoru ještě není známo, jak dopadne sestavování vlády a vyslovení důvěry. Přesto, lze předpokládat, že pro vás jako primátora by bylo jednodušší získávat podporu ministrů pro jednotlivé projekty v Jihlavě?

Je hezké, že jste mne pasoval do role primátora. Já až dosud myslel, že to záleží na vůli voličů. Nicméně k vaší otázce. Stabilní vláda s důvěrou je prospěšná pro celý stát, nejenom pro Jihlavu. Pochopitelně pokud na ministerstvu sedí člověk, kterého osobně znáte, tak mohou být některá jednání jednodušší. Stejné je to i se vztahem mezi městem a krajem. Oba úřady dělí jen pár stovek metrů, ale zejména v minulosti to vypadalo skoro na otevřenou válku. Pochopitelně i dnes máme sem tam protichůdné zájmy, ale možná i díky osobním vazbám se nám je daří řešit.

Minulé komunální volby jste vyhráli, a přesto jste skončili v opozici. Jaké jste z toho vyvodili ponaučení, aby se situace nemohla opakovat?

Hlavním ponaučením je, že výhra není vítězství. Politika se musí dělat s pokorou směrem k voličům, a s respektem vůči partnerům. Vyhranit se ve volební kampani proti všem je sice krásné, a může to přinést pár procentních bodů, ale zároveň jde o velice krátkozraký krok. Nám možná pár silných slov přineslo vítězství, ale zároveň dva roky v opozici. Já dodávám naštěstí. Pro nás byl ten opoziční začátek opravdu užitečnou školou. Svět státní správy je prostřednictvím všemožných zákonu a předpisů tak svázán, a tak vzdálen běžné realitě, že vstoupit do něj rovnou bez přípravy, tak to si koleduje o pořádný průšvih. Na druhou stranu být v opozici není ostuda. Já na ty dva roky vzpomínám velice rád.

Z rozhovorů v NJR s primátorem a jeho náměstky je zřejmé, že tyto funkce nelze vykonávat bez jisté dávky patriotismu a hrdosti na Jihlavu. Jak je to ve vašem případě?

Jsem hrdým patriotem. V Jihlavě jsem se narodil, a Jihlavu mám nade vše rád. A máte pravdu, bez vztahu k tomuto městu nejde žádná veřejná funkce vykonávat dobře. Ono se to velice rychle pozná, kdo usiluje o post zastupitele jen pro svůj vlastní prospěch, a komu jde o město. Jen je třeba trochu nahlédnout pod pokličku. Některá silná a líbivá hesla mohou být jen velice precizně propracovaným maskováním. Stačí se jen chvilku pídit, a hned víte, který zastupitel žije z dotací, pro koho jsou důležité veřejné zakázky, a kdo pro své podnikání potřebuje udržet výhodné smlouvy na pronájem lukrativních prostor v centru města.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/218411000140717-udalosti-v-regionech/obsah/632233-zimni-stadion-v-jihlave-odstartuje-sezonu-s-tydennim-zpozdenim
co takhle pozoruji, tak v médiích nyní nejvíce  vystupuje náměstek Výborný, včera zase v Událostech v regionech sliboval jak novou multifunkční halu za minimálně 1000 000 000,- a zároveň nechce bourat HZS, což asi znamená dalších cca 600 000 000 na opravu- s tímto číslem se už operovalo-  člověk neustále žasne, jaký fantasmagorický nápady v hlavách politiků vznikají, jestli si uvědomují, že ty peníze v dnešní době musí někdo vydřít a dřít až do 65 let nebo je jim to jedno a myslí na různý zakázečky a zakázky a vejvary.........měl by se na to složit prý stát, kraj, město, ale komu ty peníze stát, kraj....odebírá ve formě různých nekonečných daní?......matematicky čtyřčelnou jihlavskou rodinu tento sen pana Výborného a dalších bude stát cca 128 000,- Kč plus další peníze ročně na krytí ztráty.......

http://karlovarky.cz/kv-arena-velky-prusvih-nebo-zastupny-problem-v-boji-o-volice/
km | 2018-07-18 18:29:12 | Reagovat
Nastal čas aby Jihlava začala růst
Za čtyři roky jste toho moc nepředvedl a jestli máte představu
o růstu Jihlavy jako o růstu či rozšíření  "rantířovské galvanovny"  na které jste se značně podepsal, tak to Jihlavu
potěž  pánbůh.  !!!
demokracie1 | 2018-07-22 23:11:16 | Reagovat
Nastal čas aby Jihlava začala růst
Za čtyři roky jste toho moc nepředvedl a jestli máte představu
o růstu Jihlavy jako o růstu či rozšíření  "rantířovské galvanovny"  na které jste se značně podepsal, tak to Jihlavu
potěž  pánbůh.  !!!
demokracie1 | 2018-07-22 23:12:27 | Reagovat
Jihlava se zase rozroste - hlavně o další řetězce
Strejček Nimra | 2018-08-20 09:46:40 | Reagovat
Reklama
18.06.2021 Bez kategoriePrimátorka Koubová: Pro mě bylo důležité, aby se nerušila pobočka pošty na náměstí

Primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) potvrdila, že jednala s manažery České pošty o plánovaných změnách v Jihlavě. Paní primátorko, konzultovali nebo probírali s vámi zástupci ...

Komentáře (7)
18.06.2021 Bez kategorieFaltýnka na Vysočině nechtějí

Při letošních volbách se ANO na Vysočině kromě Faltýnka bude muset obejít i bez Oborné, Kotta a Zlesáka. Přihrávání veřejných zakázek známým v Olomouckém kraji a další poznámky ...

Komentáře (0)
07.06.2021 Bez kategoriePavel Janoušek odpovídá na dotaz čtenáře k hlubinnému úložišti

Dotaz pana Tomana: V květnovém vydání měsíčníku Kraje Vysočina mě zaujalo Vaše vyjádření k hlubinnému úložišti. Píšete, že byly použity "NEZÁKONNÉ" výsledky při průzkumech ...

Komentáře (1)
21.05.2021 Bez kategorieEva Decroix (ODS) ke svému vzdělání

Jan Blažek zaslal redakci dotaz na vzdělání Evy Decroix. Mimo jiné žádá zveřejnění kopií vysokoškolských diplomů z Francie i České republiky. Redakce Jihlavských listů právničku navštívila. ...

Komentáře (0)
07.05.2021 Bez kategorieHejtman: Byl bych šťastný, kdyby proti covidu očkovali jen praktičtí lékaři

Jako hejtman Kraje Vysočina je kvůli očkování proti koronaviru pod obrovským tlakem. V první části rozhovoru pro JL Vítězslav Schrek (ODS) potvrzuje, že by byl rád, kdyby se očkovalo plošně ...

Komentáře (0)
16.04.2021 Bez kategorieMístopředseda ČSSD Běhounek říká, že musí zlepšit komunikaci strany k veřejnosti

Dubnový sjezd ČSSD zvolil poslance a bývalého hejtmana Vysočiny Jiřím Běhounkovi místopředsedou ČSSD. Předsedou byl zvolen Jan Hamáček. Předseda jihlavské okresní organizace ČSSD ...

Komentáře (0)
14.04.2021 Bez kategorieKroupa o Faltýnkovi z ANO: On už není kmotrem, ale fotrem

Reportér webových Seznam Zpráv Janek Kroupa rozkrývá získaný diář předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO a vysočinského poslance Jaroslava Faltýnka. Diář je plný Faltýnkových poznámek ...

Komentáře (0)
14.04.2021 Bez kategorieM. Tomanec z Fóra: Uznávám porážku a odstupuji

Snad už skončila doba čekání na nějakého mesiáše, říká Miroslav Tomanec (Fórum Jihlava), který ohlásil svoji rezignaci na mandát zastupitele. Na zastupitelstvu jste řekl, že k ...

Komentáře (0)
13.04.2021 Bez kategoriePředseda Senátu Vystrčil kritizoval prezidenta Zemana za jeho slova

Jednání prezidenta Miloše Zemana ve vztahu k oponentům je podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) neomalené a nepřijatelné. Za neomalené a nepřijatelné Vystrčil považuje to, pokud ...

Komentáře (0)
09.04.2021 Bez kategorieDuchovní otec Fóra Jihlava Tomanec oznámil, že v zastupitelstvu končí. Všechny tím překvapil

Spoluzakladatel koaličního Fóra Jihlava Miroslav Tomanec na úterním zasedání zastupitelstva 6. dubna oznámil, že po pěti letech v zastupitelstvu končí. „Ke konci tohoto měsíce odstupuji ...

Komentáře (0)
07.04.2021 Bez kategorieFaltýnkův diář rozkrývá zákulisí politiky

Vysočinský poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO) a bývalý první místopředseda hnutí ANO čelí řadě otázek novinářů z webu Seznam Zprávy. Ti získali Faltýnkům diář z let 2015, 2016. Faltýnek ...

Komentáře (1)
04.03.2021 Bez kategorieKrajský radní Fabeš již není starostou Telče

Počátkem března to byly dva týdny, co Roman Fabeš opustil post starosty Telče. Kancelář na radnici opustil po 19 letech kvůli tomu, že se před časem stal krajským radním a nechtěl dál kumulovat ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net