Reklama
Dnes je sobota 18.01.2020     svátek má Vladislav

Povinné čipování psů. Co všechno potřebujete vědět?

Foto: Alena Šindlerová

Foto: Alena Šindlerová

Novela veterinárního zákona nařizuje od roku 2020 povinné čipování všech psů. Důvodem je nejen zamezit nelegálnímu obchodování se psy a provozování množíren, ale i zajistit snadnou identifikaci ztracených psů.

RFID neboli radiofrekvenční identifikace představuje moderní metodu označování zvířat za pomoci tzv. mikročipů. Mikročip je miniaturní zařízení o velikosti zrnka rýže, které je naprogramováno číselným kódem. Čip je pouze pasivním nosičem informace, neobsahuje vlastní zdroj energie, pro psa je zcela neškodný.

Navíc povrch čipu je upraven tak, aby na něj tělo zvířete nereagovalo jako na cizí těleso. Životnost čipu se udává více než 25 let. Očipování je tedy jednorázový zákrok a funguje po celý život psa.

 

Jak čipování psa probíhá?

Čipování provádí veterinární lékař. Čip se aplikuje na levou stranu krku speciálním jednorázovým aplikátorem. Aplikátor je dutá jehla, kterou se čip vpraví do podkoží zvířete, podobně jako očkování. Cena za tento úkon je asi 550 Kč.

 

Kdy lze psa očipovat? 

Štěňata se očipují mezi 3. - 6. měsícem věku, jako součást očkování proti vzteklině. Starší psi, kteří čip ještě nemají, budou načipováni při pravidelném přeočkování proti vzteklině. U psa, který po 1. 1. 2020 nebude mít aplikovaný čip, nebude již možné očkování proti vzteklině provést.

Pro zajímavost, v České republice je chováno kolem 1,5 milionů psů. Předpokládá se, že přibližně třetina z nich má již čip aplikovaný.

Pro ženy : 01.07.2019  Nový komentář   Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net