Reklama

Volná ulička pro záchranáře? Vždy mezi levým a ostatními pruhy

OD ŘÍJNA se mění zásady vytváření bezpečnostních uliček na silnicích pro policii a záchranáře. Z pravého a středového pruhu budou muset nově řidiči uhnout vždy doprava. Zdroj: Ministerstvo dopravy

OD ŘÍJNA se mění zásady vytváření bezpečnostních uliček na silnicích pro policii a záchranáře. Z pravého a středového pruhu budou muset nově řidiči uhnout vždy doprava. Zdroj: Ministerstvo dopravy

Vláda přizpůsobuje po vzoru sousedních států průjezd pro záchranáře či policii na českých komunikacích se dvěma a více pruhy.

Od října budou muset řidiči na českých dálnicích zasahující policii nebo Integrovanému záchrannému systému povinně vytvořit průjezd vždy mezi levým a na něj přiléhajícím pruhem.

Může za to novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou schválil Senát. Dotkne se především provozu na dálnicích a rychlostních silnicích.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) vláda na tuto změnu přistoupila, protože je nutné sladit česká pravidla s těmi, která se používají například v Německu, Rakousku, a k jejichž zavedení brzy dojde také na Slovensku.

„Navíc by se každý řidič, stejně jako v okolních státech, měl naučit vytvářet záchranářskou uličku už při dojezdu do kolony,“ doplnil ministr Ťok.

Zasahujícím záchranářům, hasičům a policistům by se tak měl zlepšit průjezd kolonami. 

U silnice se dvěma a více pruhy jsou řidiči, když uslyší zvukové výstražné zařízení, povinni vytvořit uprostřed tuto bezpečnostní uličku. Pokud se nacházejí v koloně, musí řidiči bezpečnostní uličku vytvořit automaticky. 

U dálnic a rychlostních silnic to znamená, že řidiči v pravém a středovém pruhu uhnou doprava. Řidiči z nejrychlejšího, levého pruhu, uhnou doleva.

A to se oproti současnému stavu mění. Dříve byla bezpečnostní ulička na českých dálnicích utvářena tak, že auta jedoucí v levém a středovém pruhu odbočovala doleva. Pouze ti v pravém pruhu uhýbali doprava.  

Pokud bezpečnostní uličku využije běžný řidič, vystavuje se hrozbě pokuty ve výši až 2.500 korun.

„Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích,“ vysvětluje Senátem schválená novela zákona o provozu na pozemních komunikacích.

Pro motoristy : 31.08.2018  Nový komentář   Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net