Reklama
Dnes je pátek 26.04.2024     svátek má Oto

Otázky a odpovědi: Jak získat dotaci na nový kotel?

HNED první den evidoval krajský úřad 1018 podaných žádostí. Podle toho, kolik bude individuálních podání, se má kotlíkových dotací dočkat 1600 až 2000 žadatelů. Foto: Ladislava Brabencová
HNED první den evidoval krajský úřad 1018 podaných žádostí. Podle toho, kolik bude individuálních podání, se má kotlíkových dotací dočkat 1600 až 2000 žadatelů. Foto: Ladislava Brabencová

22.1.2016 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 

Stát chce, aby lidé topili ekologicky, a proto připravil „kotlíkové dotace“. Ty se nyní rozjely i na Vysočině. Na nejčastější otázky ohledně tohoto finančního příspěvku odpovídá krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.

 

Co je nutné předložit pro získání kotlíkové dotace?

V první řadě je třeba vyplnit žádost, která je dostupná na www.kr-vysocina.cz/kotliky. Pokud se bude žadatel o dotaci držet instrukcí, které jsou na stránkách uvedeny ve vzorové žádosti, pak je samotné vyplnění otázkou několika minut.

 

Dále musí žadatel vybrat kotel, který je schválen a uveden na Seznamu registrovaných výrobků, vedeném Státním fondem životního prostředí, připravit všechny povinné přílohy, a především musí žádost podat.

 

Kde žadatel najde všechny potřebné dokumenty?

Veškeré potřebné informace včetně formulářů jsou dostupné na www.kr-vysocina.cz/kotlíky v záložce „Dokumenty ke stažení“.

 

Jaká je maximální možná dotace, kterou lze získat?

Lidé s nemovitostmi na Vysočině mohou žádat o příspěvek na výměnu s uznatelnými náklady do 150.000 korun. Získat mohou dotaci 70 až 85% uznatelných nákladů, tedy až 127.500 korun.

 

Nejnižší podpora se bude týkat nákupu kotle na uhlí, naopak nejvíc dostanou žadatelé, kteří koupí kotel pouze na biomasu, nebo tepelné čerpadlo.

 

O 5 % vyšší dotaci mohou v Kraji Vysočina získat obyvatelé čtyř měst vykazujících zhoršenou kvalitu ovzduší. Jde o Humpolec, Pelhřimov, Třebíč a Velké Meziříčí.

 

Kdo na dotaci nemá nárok?

Dotační titul byl Evropskou unií cílen na majitele kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním. Výměna, respektive likvidace kotlů na plyn tímto dotačním titulem podpořena není.

 

Je možné o dotaci žádat ve všech krajích ČR?

Ano, ve většině krajů lze žádat. Je třeba však uvést, že každý kraj má jiná pravidla, a je proto důležité, aby majitel nemovitosti, kde se uvažuje o výměně, nastudoval podmínky dané krajem, ve kterém se nemovitost nachází.

 

V případě Kraje Vysočina jde o historicky první nabídku využití kotlíkových dotadcí.

 

Jak se dozvím, které kotle jsou dotované a které ne?

Jakékoli rozhodování o výběru kotle by mělo začít právě na stránkách věnovaných dotaci. Na www.kr-vysocina.cz/kotliky, v záložce Seznam registrovaných výrobků, je možné porovnat podporované výrobky s výrobky, které si žadatelé vyhlídli.

 

Pokud bude shoda, pak je při splnění všech ostatních podmínek možné výměnu podpořit.

 

 Kdy musí být kotel nainstalovaný, aby se na něj vztahovala dotace?

Nainstalovaný musí být do půl roku od podpisu smlouvy.

 

Může v rámci „kotlíkových dotací“ provést instalaci kdokoli? Existuje nějaký seznam firem, které s dotací, resp. s výměnou kotle „pomohou“?

 Kotle na uhlí či kondenzační plynové kotle může instalovat jakákoli topenářská firma, která splňuje podmínky živnostenského zákona a vlastní tedy příslušné živnostenské oprávnění.

 

Kotle na biomasu, tedy spalující palivo z obnovitelných zdrojů, pak musí instalovat firma, která má složeny profesní zkoušky.

 

Od podzimu probíhaly schůzky pro žadatele o „kotlíkovou dotaci“ – kde byl zájem největší?

Celkem jsme uspořádali 26 informačních schůzek pro žadatele v každém z měst našeho kraje. Na tyto semináře přišlo více jak 3500 potenciálních žadatelů. Největší účast byla ve Velkém Meziříčí, téměř 250 účastníků.

 

Na těchto schůzkách padaly otázky nejrůznějšího charakteru, často se šlo do úplné hloubky a do naprostých detailů.

 

Program „kotlíkových dotací“ se na Vysočině rozjel teprve v pondělí 18. 1., a zaznamenal nebývalý zájem. Může se stát, že se peníze hned vyčerpají, a na ty, kteří nebyli připravení, nic nezbyde? Je to možné?

První den příjmu žádostí Kraj Vysočina evidoval 1018 podaných částí. I pro další žadatele je tedy velká šance na úspěch. Kraj je připraven uspokojit 1600 – 2000 žadatelů, podle toho, jaká bude výše individuálních podání.

 

 Kolik peněz vlastně Vysočina dostala – odkud se vzaly?

Kraj Vysočina v první výzvě může rozdělit až 238,8 miliónů korun, jde o evropské dotace.

 

Není-li si člověk jistý, zda zdroj tepla, který dnes využívá, může být předmětem dotace, na koho se má obrátit? Existuje nějaký krajský poradce…?

Tři měsíce věnoval Kraj Vysočina intenzivnímu předávání informací o přerozdělování kotlíkových dotací veřejnosti. Během nich bylo naplánováno a realizováno 26 informačních schůzek napříč celým regionem. Informace si přišly poslechnout více než tři a půl tisíce lidí. Někteří přicházeli opakovaně.

 

Naším cílem bylo zodpovědět všechny dotazy, vysvětlit podmínky a okomentovat výhody výzvy, připravované krajem. Další desítky dotazů denně zodpovídají kolegové telefonicky, nebo mailem. V současné době mohou žadatelé konzultovat své dotazy na speciální telefonní lince 564 602 888.

 

Když už žádost podáme, kdy se dozvíme, že je schválená?

Všechny žádosti musí před schválením projít formální a obsahovou kontrolou. Ty, které vyhoví zadání, budou počátkem dubna postoupeny ke schválení Radě Kraje Vysočina. Následovat bude kolečko podpisu smlouvy.

 

Ti, kteří si důvěřují a jsou si svou žádostí jisti, už mohou od 17. prosince 2015 měnit kotle. To je totiž rozhodný den pro uznání způsobilosti výdajů. Od tohoto data se žadatelům započítávají znatelné výdaje.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net