Reklama
Dnes je neděle 28.04.2024     svátek má Vlastislav

V létě začneme stavět podle nových pravidel

PRŮMĚRNÁ výše pokut za černou stavbu se pohybuje okolo 20 tisíc korun. Ilustrační foto: archiv JL
PRŮMĚRNÁ výše pokut za černou stavbu se pohybuje okolo 20 tisíc korun. Ilustrační foto: archiv JL

15.3.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
 Antonín Zvěřina

Od 1. července začne platit pro stavby nový stavební zákon. Ten by měl zpřísnit například postihy za černé stavby. To by teoreticky mohlo pomoci i Vysočině, kde vzniká zhruba 10 % staveb nelegálně. 
Podle české legislativy je totiž možné v případě černé stavby požádat o dodatečné stavební povolení. 


Jak uvedl již dříve vedoucí jihlavského stavebního úřadu Michal Jarco pro JL, dle legislativy bývá dodatečné stavební povolení nakonec uděleno, pokud se nestaví například na chráněném území. 
Jediným trestem za stavbu „na černo“ je tak pokuta. Vedoucí stavebního úřadu dříve řekl, že na Jihlavsku se zabývají ročně okolo 50 černými stavbami. Ty však bývají nakonec zlegalizované, protože dostanou v souladu se zákonem dodatečné stavební povolení, pokud stavba nevzniká na chráněném území. Průměrná výše pokut za černé stavby se pohybuje okolo 20 tisíc korun. 
„Je zde stejné rozmezí pokut, ať se jedná o rekreační chatu, nebo továrnu,“ vidí další problém ve starém stavebním zákoně. S černými stavbami má problém nejen Jihlavsko. 

 

Dodatečné povolení
Od 1. března 2023 do 1. března letošního roku řešil stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou čtrnáct takový staveb, z toho čtyři případy jsou již vyřešeny.
Mluvčí města Blanka Sobolová informovala, že stavební úřad řeší veřejnoprávní neoprávněné stavby, které jsou realizovány bez oprávnění nebo v rozporu, podstatném odchýlení se od podmínek oprávnění, s vydaným oprávněním. 


Dále pak ty, které byly provedeny v rozporu s právními předpisy. „Nelze opominout ani stavby, u nichž bylo povolení zrušeno, nebo uplynula doba trvání dočasné stavby,“ uvedla Sobolová.
Postup stavebního úřadu je stanoven stavebním zákonem. Stavební úřad zahájí řízení o odstranění předmětné stavby a stavebník nebo vlastník stavby má možnost požádat o její dodatečné povolení. 
Pokud je stavba dodatečně povolena, tak se řízení o jejím odstranění zastaví. V opačném případě je vydáno rozhodnutí, kterým se nařídí její odstranění.

 

Nepovolené stavby
Stejně řeší problém i stavební úřad v Pelhřimově. Po zjištění skutečností, zda se skutečně jedná o nepovolenou stavbu, se zahajuje řízení o odstranění nepovolené stavby dle § 129 stavebního zákona. 
Pokud vlastník požádá o dodatečné povolení, ze zákona na to má právo, vede se i řízení o dodatečném povolení stavby. 

V tomto řízení o dodatečném povolení musí stavebník prokázat, že stavba je v souladu s územním plánem a dalšími veřejnými zájmy například hygienickými, požárními či týkajícími se životního prostředí apod. Pokud to je možné, tak se stavba dodatečně povolí a řízení o odstranění stavby zastaví. Pokud není možné stavbu povolit, nařídí se její odstranění.
Nový stavební zákon připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Podle mluvčí MMR Veroniky Hešíkové nový stavební zákon postihy za černé stavby zásadně zpřísňuje. 
„Nově umožňuje uložit za jakoukoliv černou stavbu pokutu až dva miliony korun. Pokud je například umístěna na chráněném území, může stavební úřad uložit pokutu až čtyři miliony korun,“ přiblížila mluvčí. 

 

Zásadní zpřísnění
Hešíková doplnila, že nový stavební zákon usnadní odstranění černých staveb. Zmínila, že jejich odstraňování doposud hradily ze svého rozpočtu obce, kterým na to ale často chyběly finanční prostředky. 
„Nově může v předem stanovených podmínkách poskytnout obcím finance na odstranění takové stavby stát a vynaložené prostředky pak bude vymáhat po stavebníkovi černé stavby,“ pokračovala Hešíková. 
Podle ní s novým stavebním zákonem dochází také ke zpřísnění podmínek dodatečného povolení stavby. Bez uhrazené pokuty za „černou stavbu“ nebude možné stavbu dodatečně povolit. Správní poplatek za podání žádosti o dodatečné povolení se, dle ní, zásadně zvyšuje. 


„Například za běžnou žádost o povolení jednoduché stavby bude poplatek činit pět tisíc korun, pokud ale půjde o dodatečné povolení, správní poplatek bude činit 20 tisíc korun,“ upřesnila. 
Někteří úředníci jsou k novému stavebnímu zákonu skeptičtí. Jiní si myslí, že pomůže. 


Vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu vysočinského Krajského úřadu Monika Kučerová si od nového zákona slibuje přísnější postup proti černým stavbám. 
„Dodatečné povolení bude stavbám uděleno pouze v případě, že stavebník prokáže, že jednal v dobré víře, a splní další zákonem stanovené podmínky,“ uvedla již dříve pro JL. 
 

 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net