Dnes je sobota 11.05.2024     svátek má Svatava

Nástup internetu dal filatelii nový impulz


14.12.2009 Rozhovory/Komentáře (0), autor:
admin

V počtu filatelistů se můžeme rovnat s osmdesátimilionovým Japonskem

 Po roce 2003, kdy Jihlava hostila velkou národní výstavu OSTROPA pořádanou společně s německým svazem filatelistů, se zde letos od 13. do 18. října konala další velká filatelistická výstava. O ní, a obecně o aktuálním stavu české filatelie, jsme hovořili s místopředsedou Českého svazu filatelistů a členem mezinárodní jury Vítem Vaníčkem z Měchovic u Prahy.

 

 Letošní jihlavská výstava formálně sdružila regionální a národní úroveň. Můžete pro laiky vysvětlit systém, v jakém soutěžní filatelie funguje?

 "Máme třístupňovou kvalifikaci na to, aby se exponát mohl dostat na světovou úroveň a výstavu. Jsou to stupně premiéra, regionální a národní. V Jihlavě se tedy uskutečnila výstava regionálního a národního stupně. V regionální třídě se tu sešlo přes třicet velmi slušných exponátů, které vysoce převyšují průměr. V národní úrovni to bylo kolem patnácti až dvaceti exponátů, včetně dvou exponátů literatury. Bylo tedy uděleno hodně pozlacených a zlatých medailí a úroveň výstavy byla z hlediska České republiky pěkná."

 

 Kam konkrétně úspěšné exponáty z Jihlavy postupují?

 "Mohu říci, že z regionální úrovně většina postoupila na národní úroveň a z národní se celá řada nominuje na "svět". V příštím roce bude světová výstava např. v Londýně a v portugalském Lisabonu. Výběr exponátů s udělenou světovou úrovní je na výstavy individuální. Samo~zřejmě to musí chtít i samotní vystavovatelé, protože je to vše spojeno i s nějakými finančními poplatky. Je na nich, jak se rozhodnou a zda požádají o nominaci. Organizační výbor té které výstavy potom vybere z přihlášek určitý počet exponátů s ohledem na rozsah a kapacitu výstavy."

 

 Jak je česká soutěžní filatelie zapojena do mezinárodního kontextu a organizací?

 "Jsme členem evropské i světové filatelistické federace. To znamená, že na každou evropskou nebo světovou výstavu dostáváme automaticky pozvání. My potom vyzýváme naše sběratele, ti se přihlásí a my posíláme přihlášky organizačnímu výboru, který si dále vybírá."

 

 Už jste naznačil, že filatelie není zdaleka jen o známkách, jak je možná někdy obecně vnímána?

 "Samozřejmě. Je to také o poštovní historii, aerofilatelii, celinách, kolcích, filatelistické literatuře a dalších směrech. Téměř všechny třídy, kterých je dnes jedenáct, byly zastoupeny i v Jihlavě. Velmi pěkně tu byly zastoupeny exponáty tzv. jednorámové, což považujeme za určitý startovací exponát. Je jen na jednom rámu, to znamená, že má malý rozsah a začínající vystavovatel jej může relativně snadněji vyrobit. Na druhou stranu by to ale mělo být z tématu, které není příliš rozsáhlé a nelze jej udělat na běžnou velikost pěti nebo osmi rámů." 

 

 Jihlavská výstava se konala v prostorách státní Oblastní galerie Vysočiny, uzpůsobených na prezentaci volného výtvarného umění. V reakcích se objevila v tomto smyslu velká chvála, ale i několik výhrad ke slabému nasvícení exponátů.?

 "Obě tato zmíněná hlediska platí. Mě samotného překvapilo, co je tady v jihlavské galerii krásných obrazů ­ viděl jsem tu Lieslera, Zrzavého, Tichého a další, prostě úžasné! Opravdu má smysl se sem přijít podívat. A známka je koneckonců nejmenší umění, takže ta kombinace s obrazy byla úžasná. Prostory tedy byly dobré, a mělo to ještě jednu velkou výhodu, že totiž jsou velmi dobře zabezpečeny. Tím odpadl celý jeden problém, který máte, když si pronajmete nějaký kulturní sál. Na druhou stranu je úplná pravda, že některé exponáty byly špatně vidět. Bylo zde provedeno zastínění oken, protože přímé sluneční světlo neprospívá barvám na razítkách. A vnitřní osvětlení místy svítilo do očí, místy zase byly exponáty ve stínu. Čili ta připomínka je relevantní."

 

 Je ovšem také pravdou, že filatelisté jsou z poměrně velké části starší lidé, což má asi v tomto ohledu svůj význam. Ale zároveň bylo možné na výstavě potkat třeba i trojici sourozenců ve věku kolem deseti let, kteří přijeli do Jihlavy na známky z Plzně a dělali si do bloků poznámky o exponátech. Dnešní střední generace si ještě pamatuje barevné exotické známky, které jsme téměř všichni v trafikách kupovali v průhledných obálkách, sbírali je do alb a měnili je ve škole. To dnes neexistuje, zato jsou jiná lákadla i možnosti. Jak to tedy je s nastupující generací filatelistů?

 "Svaz českých filatelistů má v tuto chvíli přes devět tisíc členů. Za dvacet let od sametové revoluce to spadlo na tento počet řekněme z pětadvaceti tisíc, což by se mohlo zdát jako hodně. Jenže je podstatné říci proč. Před rokem 1989 byl totiž každý člen přihlášen, když to řeknu obecně, pětkrát. Pošta vydávala tzv. vázané známky, takže když jste chtěl tuto vázanou hodnotu, musel jste koupit čtyři ostatní známky, což byly tzv. čtyřbloky, a k tomu ta jedna vázaná. Chci tím říci, že členství bylo za socialismu uměle navyšováno. Dnešní počet se blíží realitě. Když jsme se porovnávali třeba s obrovským osmdesátimilionovým Japonskem, zjistili jsme, že vlastně máme podobně velkou základnu. A ono to ani není o kvantitě. Nemusí tu být desetitisíce filatelistů, jako např. nemáme desetitisíce fotografů."

 

 Slýcháme takové stesky třeba od včelařů, holubářů a dalších dříve velmi populárních zájmových skupin, že mladá generace nemá příliš zájem pokračovat. Filatelie tedy neumírá?

 "Rozhodně ne! Viděli jsme i v Jihlavě, co je tady nových, úplně mladých exponátů právě v té regionální úrovni. A to je ta budoucnost filatelie."

 

 Co udělalo s filatelií "zmenšení světa", které přinesl nástup internetu?

 "Světová filatelistická asociace sdružuje asi 94 zemí, my jsme jedna ze zakládajících z roku 1926. Všude na světě si samo~zřejmě s nástupem internetu a nových komunikačních prostředků a systémů stěžují, že ubývá starých členů. Ale proč? Protože ti staří neumí pracovat s tím internetem. A já bych tady na jihlavské výstavě mohl ukázat na několik mladíků, kteří k filatelii přišli právě přes internet. Ty fenomény se zkrátka propojují. Je tu jeden kolega, který dělá aspiranturu na jury a vystavuje kolky indických států. Začal tak, že prostě brouzdal na tom internetu a zaujalo ho to. Koho by tady v Jihlavě napadlo, že vůbec něco takového existuje? Natož pak to sehnat a udělat z toho exponáty...! Mladá generace na to prostě jde úplně jinak."

 

 Obchoduje se také na internetu s filatelistickým materiálem?

 "Burzy existují, můžete po internetu nakupovat. Ale hlavně už nám dneska na internetu visí ty exponáty vystaveny, takže lidé se mohou z tepla svého pokoje na ně podívat a učit se na nich. Dříve naši otcové měli šanci jít třeba jednou za rok na výstavu, která trvala tři dny, a tím to končilo. V rámci svého klubu pak buď měli kliku, anebo taky ne, že narazili na někoho, kdo tomu rozumí."

 

 Vy sám se specializujete na poštovní historii.

 "Ano, v tom oboru mám také světovou kvalifikaci jako mezinárodní juryman, to je moje parketa. Konkrétně se věnuji vojenskému námořnictvu Rakouska a Rakouska­Uherska od roku 1815. Dělám také poštovní historii Čech a Moravy v předznámkovém období, tedy do roku 1850."

 

 Kdybyste měl třeba dnešní děti pozvat k filatelii, čím byste argumentoval?

 "Otevře jim úplně nový svět. Ve spojitosti se zmíněným internetem se přes známku dostanou do každé země. Mohou si vybrat třeba slony, motýly nebo historii, něco je zaujme, začnou si číst třeba o těch válkách za Rakouska. A možná u té filatelie nezůstanou a skončí u historie nebo v jiném oboru."

 Jiří VARHANÍK

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
12.04.2010 RozhovoryUvědomme si, že žijeme ve šťastné době

Ekonomický růst byl po revoluci dobrým tažným koněm, dnes bychom měli hledat jiné priority, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček, který besedoval v Jihlavě.   Ve svých přednáškách i v knize ...

Komentáře (17)
09.04.2010 RozhovoryStát pošle do regionu 290 milionů na silniční stavby

Náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas zavítal v úterý na Vysočinu a pojmenoval letošní priority státu při podpoře silničních staveb.    Státní i krajské silnice zůstaly po letošní ...

Komentáře (3)
06.04.2010 RozhovoryVelkoberanovský starosta: Obchvat není na pořadu dne!

Ve funkci starosty Velkého Beranova je necelý půlrok.  Přesto Jaroslav Kokejl tvrdí, že po volbách už dál pokračovat nechce.  Měl jste tehdy ještě jako místostarosta vůbec nějakou představu, ...

Komentáře (1)
02.04.2010 RozhovoryZámek se zkusí zaměřit na děti

Také na Státním zámku v Telči začala včera nová sezona. Podle správce zámku Bohumila Norka objekt letošní dlouhou zimu přežil dobře.  Jaké škody konkrétně zima způsobila?   Jsou ...

Komentáře (0)
30.03.2010 RozhovoryKrize ovlivnila i projekty Rotary

  Nejvyšším představitelem Rotary klubů v Česku a na Slovensku bude od července Martin Timr z Českých Budějovic. O víkendu navštívil Jihlavu.   Každý rotariánský guvernér přichází ...

Komentáře (20)
26.03.2010 RozhovoryKubánská velvyslankyně: Nevzdáme to

  Socialismus jsme si vybrali svobodně a nenecháme si ho vzít, řekla mj. v Jihlavě kubánská velvyslankyně B. E. M. Álvarezová.  Do jihlavského sídla KSČM si velvyslankyni Kuby přišlo ve ...

Komentáře (4)
23.03.2010 RozhovoryStarosta Nechvátal: Méně peněz dostali všichni!

Třešťská radnice odmítá financovat seniorský fotbal, podpory mládeže se nezříká.  Obce na Vysočině musí kvůli přetrvávající krizi v ekonomice šetřit. Při sestavování svých rozpočtů ...

Komentáře (0)
19.03.2010 RozhovoryZima divokou zvěř letos vysílila

Letošní průběh zimy dává  zabrat i divoce žijící zvěři. Myslivci se jí proto snaží  život usnadnit  přikrmováním.  Podle slov MVDr. Karla Křena,  člena okresní myslivecké rady ...

Komentáře (0)
16.03.2010 RozhovoryKrátký: Obec se kvůli čistírně zadluží na desítky let

Do roku 2015 by každá obec v ČR měla mít dokončenou čistírnu odpadních vod.   Hodně skepticky přijal rozhodnutí státu realizovat do roku 2015 čistírny odpadních vod (ČOV) i v malých ...

Komentáře (2)
12.03.2010 RozhovoryCukrovka je hlavní příčinou selhání funkce ledvin

Desetina obyvatel v Česku má nějaký typ chronického onemocnění ledvin.   Prevencí a hlavně včasnou diagnostikou mohou lidé podle primáře interního oddělení jihlavské nemocnice MUDr. ...

Komentáře (0)
09.03.2010 RozhovoryChudíková pověsí lyže na hřebík

Vítězkou ankety Sportovec Jihlavska 2009 se stala orientační běžkyně na lyžích Barbora Chudíková.   Na pódiu jste ohlásila ukončení lyžařské kariéry. Neodvoláte ho? Neodvolám. ...

Komentáře (0)
08.03.2010 RozhovoryDražby: Chceme, aby na ně lidé chodili

Reportáž z dražby na jihlavském soudu vzbudila otázky řady čtenářů JL. Přinášíme nyní odpovědi.  Jak se lze o dražbách z exekucí dozvědět, jaká jsou při nich pravidla a řadu dalších ...

Komentáře (7)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net