Reklama
Dnes je čtvrtek 24.10.2019     svátek má Nina

Snídaně i svačiny jsou v boji s obezitou vážně důležité

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

19.9.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Veronika Dawidowicz

Pravidelný jídelníček i dostatek pohybu. Nejlepší prevence proti nadváze a obezitě nejen u dětí. Více k aktuálnímu tématu Jana Böhmová ze Státního zdravotního ústavu.
 

Je obezita dána geneticky?
Hlavní podíl na vzniku obezity mají špatné stravovací návyky v rodině a nedostatek pohybu. Podle názorů odborníků může genetika za nadváhu a obezitu pouze z 10 procent! 
Pokud ostatní členové rodiny nepravidelně jedí, o to však větší množství potravy, mezi hlavními jídly vyhledávají různé pochutiny a pravidelně nebo vůbec se nehýbají, dítě to považuje za přirozené a tyto návyky přebírá také.

 

Jaká je nejlepší prevence obezity? Na co by si měli rodiče dávat pozor a čeho by se měli vyvarovat?
Rodiče by se měli snažit, aby dítě jedlo pravidelně, nejlépe pětkrát denně. Když jíme nepravidelně, naše tělo se snaží ukládat si zásoby tuku „na horší časy“. 
Velmi důležitá je snídaně, která ráno nastartuje metabolismus a zároveň dodá dítěti energii na zvládnutí dopoledního programu. Bohužel vysoké procento dětí a dospívajících snídani vynechává. Často je jejich prvním jídlem až oběd. 
Důležité jsou také svačiny. Strava by měla být pestrá, aby dítě dostávalo všechny potřebné živiny. Večeřet bychom měli nejpozději dvě hodiny před tím, než jdeme spát. Nejdůležitější pro udržení optimální váhy je zachovat v rovnováze příjem a výdej energie. Opět platí pohyb, pohyb, pohyb!

 

Je obézních dětí více, nebo se daří nějakou formou prevence procento obézních dětí snižovat?
Počty dětí ale i dospělých s nadváhou a obezitou stále narůstají. Je to celosvětový problém. Už i u malých dětí se setkáváme s monstrózní obezitou. Příčiny najdeme samozřejmě ve změně života moderní společnosti. Lidé v průběhu dne převážně sedí v práci, v autě, děti ve školách, u televize či počítače. 
Vytrácí se potřeba každodenního pohybu. Potraviny jsou snadno dostupné v obrovském množství. Každý by si měl uvědomit, že si takovým životním stylem zadělává na velké zdravotní problémy, kterým ale může předcházet. Například výběrem kvalitních potravin, konzumací jídla v přiměřeném množství, dostatečnou pohybovou aktivitou. 

 

Jaká další onemocnění se mohou k obezitě přidružit?
Nadváha a obezita s sebou opravdu nesou mnoho zdravotních komplikací. Každé kilo navíc zatěžuje pohybový aparát. Klouby a záda bolí. Fyzická aktivita je pro obézní daleko náročnější než pro jedince s přiměřenou váhou. 
 

Zdravotní ohrožení nese vysoký krevní tlak, cukrovka druhého typu, kardiovaskulární onemocnění a zvýšené riziko srdečního infarktu či mozkové mrtvice, potíže s trávicím ústrojím, pálení žáhy, onemocnění žlučníku či štítné žlázy, u žen gynekologické obtíže. Obezita také zvyšuje pravděpodobnost vzniku některých druhů karcinomů. Obtíží je opravdu dlouhá řada. 
Přidružují se však také psychické problémy. Otylý člověk může být díky své obezitě vyčleňován z kolektivu, stává se terčem posměchu. Trpí pocitem méněcennosti.

 

Je nějaký konkrétní věk, kdy jsou děti náchylnější k tomu být obézní?
Spíše je potřeba se zmínit o věku, kdy ještě mohou rodiče hmotnost svých potomků ovlivňovat. Přibližně do desátého roku nesou hlavní zodpovědnost za to, jestli je dítě obézní, oni. 
Když dítě vstupuje do puberty, vliv rodičů postupně klesá. Stravování dítěte ovlivňuje do velké míry kolektiv. Ve školní jídelně dítě oběd, který by normálně doma snědlo, vyhodí, a místo toho si jde s kamarády koupit brambůrky, limonádu. Popřípadě si dá nějakou energetickou bombu ve fast foodu. 
Je to přeci „trendy“. Náctiletí si za svou postavu už nesou z velké části zodpovědnost sami. Je na rodičích, aby s nimi v klidu probrali, co v průběhu dne snědí a jaké důsledky pro jejich zdraví taková strava může mít.

 

Začala škola. Když budou chtít rodiče a známí odměnit děti, čím, když ne sladkostí?
Zkusme děti odměňovat nějakou oblíbenou činností. Co si jít společně zaplavat, nebo zajít s dětmi za odměnu do kina?
Když už dětem chceme dát nějakou dobrůtku, radši v obchodě sáhněme po kvalitním výrobku. Vždyť toho nemusí být velké množství, proto nám nemusí vadit vyšší cena. Laciné sladkosti totiž obsahují kromě spousty cukru také velké množství nasycených mastných kyselin, které našemu zdraví nesvědčí. Občas bonbon, kousek dobré čokolády nebo malá zmrzlina rozhodně neškodí. Jen je třeba potom zvýšit pohybovou aktivitu. 

 

Je potřeba jídlo u obézních dětí omezit, nastolit dietu nebo spíše změnit způsob stravování a mít vyvážený jídelníček už odmala jako životní styl? 
Přesně tak, je nutná změna celého životního stylu. Ale pozor, týká se to celé rodiny. Pokud chceme u dítěte nastolit změnu, musíme mu sami na sobě ukázat, jak na to. Zamysleme se nad skladbou jídelníčku všech členů rodiny, zařaďme pravidelný pohyb mezi každodenní samozřejmosti. 
U dítěte, které trpí nadváhou, omezujme živočišné tuky, snižujme energetický příjem. Dávejme mu dostatek ovoce a zeleniny. V žádném případě nesmí obézní dítě ani během hubnutí trpět hladem.  

 

Neotřese příliš sebevědomím dítěte, když se mu řekne, že je obézní? Jak takovou situaci má rodič správně uchopit?
Každý rodič zná své dítě nejlépe, ví, co na něj platí. Nejvíce se osvědčuje citlivý přístup, vysvětlování a pozitivní motivace. Ale nemenší roli hraje důslednost rodičů, aby dítě dodržovalo domluvená pravidla. A tato pravidla pak musí dodržovat všichni členové domácnosti, včetně prarodičů.
Rodiče obézního dítěte se mohou poradit s pediatrem nebo s odborníkem na výživu. Pokud je dítě opravdu přecitlivělé, je možno požádat o pomoc psychologa.
V Jihlavě na Domě zdraví vede poradnu pro rodiče, kteří chtějí problém nadváhy u dítěte řešit, MUDr. Irena Zimenová ze Státního zdravotního ústavu.
 
 

Jak motivovat děti k pohybu?
Když dítě trpí nadváhou nebo je obézní, je pro něj i hodina školního tělocviku spíš utrpením. Je často terčem urážek ostatních. Uzavírá se do sebe a jakémukoli sportu se vyhýbá. Zkusme pro něj najít takovou pohybovou aktivitu, která ho bude bavit a nebude ho zpočátku frustrovat. Mělo by zprvu získat základní pohybové dovednosti. 
Díky tomu se zvýší jeho sebevědomí, zlepší se jeho nálada. Potom je na místě postupně aktivitu přidávat. Je třeba potomka pochválit za každé i minimální zlepšení. Vysvětlujme mu, že jeho tělo, aby dobře rostlo a bylo zdravé, se potřebuje hýbat.
Nejlepší motivací je osobní příklad. Děti rády napodobují své rodiče. Společně strávené chvíle na kole nebo na bruslích, jsou nejen sportovní aktivitou, ale i příjemným zážitkem. I pravidelná procházka je fajn. Nejpřirozenější a nejdostupnější pohyb je obyčejná chůze. 
Ukažme dětem, že není třeba vozit se všude autem. Choďme s nimi co nejvíce pěšky. Pokud využíváme MHD, můžeme vystoupit o pár zastávek dříve a zbytek cesty dojít. I malý pokrok, zpevnění svalů, snížení váhy, je důvodem k radosti a veliké pochvale.
 

Reklama
21.10.2019 Aktuality/Komentáře (0)Červená uvězní chodce na ostrůvku

Nový dopravní režim na frekventované křižovatce spojující ulice Hradební a Žižkovu v Jihlavě budí emoce. Chodci upozorňují na to, že na jeden zátah nejsou schopni dva přechody překonat ...

21.10.2019 Aktuality/Komentáře (1)Červená uvězní chodce na ostrůvku

Nový dopravní režim na frekventované křižovatce spojující ulice Hradební a Žižkovu v Jihlavě budí emoce. Chodci upozorňují na to, že na jeden zátah nejsou schopni dva přechody překonat ...

21.10.2019 Aktuality/Komentáře (0)Obce sází na deratizaci

V celé řadě obcí se pravidelně na podzim nekonají jen výlovy rybníků, ale také probíhá velkoplošná deratizace. Do konce října se jí věnují například v Cejli nebo Vyskytné nad Jihlavou. ...

21.10.2019 Aktuality/Komentáře (0)Hlava pouští tělo k pohybu

Pro parkour není potřeba žádné zvláštní místo, tvrdí Daniel Šimák (21) a Dominik Ebr (19) z Jihlavy. Oba tomuto fenoménu propadli před pár lety. A od té doby se vypracovali. Dnes učí ...

20.10.2019 Aktuality/Komentáře (0)Obyvatele příměstského Hosova dál obslouží linkové autobusy

Před rokem zrušilo minulé vedení Jihlavy linku číslo 9, která spojovala krajské město s jeho příměstskou částí Hosov. A to kvůli její neekonomičnosti pro město. Následně se domluvili ...

20.10.2019 Aktuality/Komentáře (0)Legiovlak zacílí hlavně na školáky

Poprvé od roku 2015 se při cestě Vysočinou na týden (22. – 27. 10.) v Telči zastaví Legiovlak. O projektu Legie 100 Československé obce legionářské se rozpovídal její tajemník Jiří Charfreitag. ...

20.10.2019 Aktuality/Komentáře (1)U City Parku zmizely semafory

Od úterka je opět v provozu zastávka MHD na Brněnském mostě naproti City Parku. Slouží jako stanoviště linkám MHD B, C, N, 12, 32 a 42. Zastávka byla ke 2. červenci dočasně zrušena kvůli ...

20.10.2019 Aktuality/Komentáře (0)Silné dokudrama snad otevře i debatu o současnosti naší Jihlavy

Spoluautoři Bára Jandová (dramaturgyně HDJ) a Michal Skočovský (umělecký šéf HDJ) přivedli na Velkou scénu jihlavského divadla žánr dokudramatu. Ten se už za poslední dobu spolehlivě ...

19.10.2019 Aktuality/Komentáře (0)Dvě města zakoupila defibrilátory

Defibrilátory obdržely od města Třebíče sportovní organizace TJ Spartak Třebíč, Horácký fotbalový klub a Sportovní areál Na Hvězdě a bazény Polanka a Laguna. Přístroje pro areál ...

19.10.2019 Aktuality/Komentáře (0)Ministr Zaorálek přijede debatovat o dluzích kultury

Na 3.700 filmů se ucházelo o promítnutí na 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF), který začne už za týden. Promítnuto bude 277 vybraných snímků. Festival ...

18.10.2019 Aktuality/Komentáře (0)Podzimní hity číslo jedna: sázení česneku a ovocných stromků

Správný zahradník na podzim rozhodně nespí. Právě podzim je tou pravou dobou, kdy by měl být na zahradě pořádný šrumec. Dosévají se trávníky, shrabuje listí, hnojí se…, ale hlavně ...

18.10.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kučíková přiveze  italské kuchařky

Spisovatelka Marta Kučíková pokřtí v neděli 20. října od 15 hodin v Knihovně Univerzitního centra v Telči svoji novou knihu Po italsku do hubky. Telčská rodačka, která v Itálii žije už ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net