Reklama
Dnes je pondělí 19.08.2019     svátek má Ludvík

Herec Donutil má v rodné Třebíči bustu

MIROSLAV DONUTIL je se svou bustou spokojený. Foto: Antonín Zvěřina
MIROSLAV DONUTIL je se svou bustou spokojený. Foto: Antonín Zvěřina

12.2.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Busta v Kongresovém centru Pasáž připomíná, že se v Třebíči narodil populární herec Miroslav Donutil. Ten také městu věnoval kostým z jeho nejúspěšnější divadelní role ve hře Sluha dvou pánů, kterou ztvárnil na prknech Národního divadla.

Busta je dílem pětadvacetiletého sochaře Sebastiana Wojnara, který její vznik inicioval. Moderátorka úvodní tiskové konference a mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová v úvodu neopomněla poděkovat všem, kteří se na realizaci díla podíleli.  

„Logičtější by bylo, kdybychom tiskovou konferenci uskutečnili až po odhalení busty. Záměrem je ale překvapit při odhalení Miroslava Donutila, který ji ještě neviděl,“ informovala Martakidisová.

Slova se pak ujal autor busty Sebastian Wojnar. „Jednoho večera mě napadlo napsat Mirkovi Donutilovi, zda by mě nechtěl navštívit v ateliéru. Dlouho se nic nedělo, říkal jsem si, nemá čas, ale pak zazvonil telefon a opravdu to byl populární herec,“ vzpomínal.

 

Mnoho podobizen

Doplnil, že později ho herec skutečně v ateliéru navštívil. Během devíti měsíců vzniklo mnoho hercových podobizen. „Teprve pak mě napadlo zhotovit Donutilovi bustu. Jedná se o originál a jedinečné dílo,“ poukázal Wojnar.

„Vím, že většinou se tyto busty odhalují až po smrti herce či jiného umělce. Tak jsem říkal, zda to není předčasné, zda to něco nesignalizuje,“ vložil se do hovoru Donutil.

Zdůraznil, že viděl práce mladého sochaře a určitě i busta bude povedené dílo. Věří, že nedopadne jako kritizovaná socha zpěvačky Věry Špinarové v Ostravě.

Promluvili také zástupci sponzorů, kteří vysvětlili, proč projekt podpořili. Zdál se jim být zajímavý a pro město Třebíč přínosný. Zdůraznili roli Luboše Dennera, rodáka z Třebíčska, který se významně na realizaci podílel.

„Pročítal jsem zákony a nikde jsem nenarazil na to, že se mají sochy a busty a medaile udělovat po smrti. My všichni, co jsme se na tom podíleli, si myslíme, že vyznamenání by se měli dávat zejména lidem, kteří žijí,“ vyjádřil se Denner.

Upozornil, že s Miroslavem Donutilem spolupracuje už dvacet let. „Busta, to je naše poděkování žijícímu člověku,“ poznamenal Denner.

„Když nás Luboš Denner prostřednictvím ředitelky městského kulturního střediska Jaromíry Hanáčkové jako město oslovil s tímto nápadem, tak jsem neváhal ani vteřinu,“ naznačil třebíčský starosta Pavel Pacal. 

Upozornil, že herec Donutil při každé možné příležitosti zmiňuje, že se v Třebíči naro-dil a tím město zviditelňuje. „Chci poděkovat všem, kteří se na realizaci podíleli a Miroslavu Donutilovi za zapůjčení kostýmu,“ sdělil.

Netajil, že společně s Dennerem, Hanáčkovou a sochařem Wojnarem přes dvě hodiny hledali vhodné místo v budově pro umístění busty a kostýmu.

„Variant bylo mnoho a myslím si, že ta konečná na schodišti, kudy proudí do divadla stovky lidí, má svoje opodstatnění a nemohli jsme vybrat lépe,“ konstatoval Pacal.

Donutil připomněl, že představení Sluha dvou pánů skončilo v Národním divadle neslavně. Nový šéf rozhodl, že už se hrát nebude, byť stále sklízelo úspěch.

 

Rozpačitý konec

„Odehráli jsme šestistou reprízu za velkých ovací diváků, kdy i my jsme poděkovali jim a bylo to velice dojemné. Vážím si toho, že tato inscenace vznikla, i když konec byl rozpačitý,“ sdělil Donutil.

Sochař Wojnar připomněl, že mu opravdu herec seděl jako model a bylo to pro něj úžasné setkání. „Bylo to takové příjemné povídání, že jsem to ani tak nebral, že sedím modelem. Měl jsem také radost, že mě oslovil tak mladý umělec,“ doplnil Donutil.

Moderátor odhalení busty Dušan Binka prohlásil, že něco takového není při divadelních představeních běžné. Donutil totiž v Třebíči po odhalení zopakoval svoji talk show Ptejte se mě, na co chcete, já na co chci, odpovím.

To už se na schodišti shromáždily desítky diváků. Na otázku, jak se herec cítí v Třebíči, odpověděl: „Vždy skvěle.“ Bustu pak odhalil třebíčský starosta Pavel Pacal.

Následoval přípitek třebíčskou whisky. Donutil dostal na závěr aktu ještě jednu otázku, jak se mu busta líbí. Ten nechal odpovědět za sebe přítomné, kteří dílo jednoznačně přijali. I on byl spokojený.

 

Reklama
15.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na hospodaření v lesích lze celé září žádat peníze

Kraj Vysočina má připravených dalších 50 miliónů korun, které v následujících měsících rozdělí mezi majitele lesů a osoby v lesích hospodařících. „Jde o zopakování dotačního ...

15.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kopie legendárních Stínadel stojí na Hradě v Ledči nad Sázavou

Tři roky trvalo Milanu Teslevičovi vybudovat základ jediného muzea věnovaného významnému českému spisovateli Jaroslavu Foglarovi. Expozice aktuálně čítající šest místností se nachází ...

15.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nové centrum poradí pečujícím s jejich problémy

Vrátí se vám blízká osoba z nemocnice v nepohyblivém stavu a nevíte, jak máte postupovat? Tak pro vás bude určeno nové kontaktní centrum, které s největší pravděpodobností vznikne v Jihlavě. ...

15.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Ministerstvo zajímá názor občanů kraje na internet

Na stránkách městských i obecních úřadů objevili v posledních dnech občané informaci o chystaném průzkumu poptávky po internetu. Domácnosti se však nemusí jako v některých předchozích ...

15.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Telč oslaví výročí svého založení

Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna se konají v tradičním prvním víkendovém termínu po festivalu Prázdniny v Telči. Letos je to 16. a 17. srpna. Letos slavnosti ...

14.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Hygienici zkontrolovali 948 táborů, uložili pokuty za 98.600 Kč

Hygienici v červenci zkontrolovali 948 táborů a dalších míst dětské rekreace nebo stravování. Uložili 54 pokut, celkem za 98.600 korun. Pochybení nebyla častá, nejčastěji se vyskytla ve ...

14.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Od září začnou ve školách další kurzy první pomoci

S novým školním rokem odstartuje další ročník projektu První pomoc do škol, který Kraj Vysočina organizuje už šestnáctým rokem. Výuka první pomoci je opět určena pro čtrnáctileté ...

14.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Přijďte oslavit TITI DAY do jihlavské zoo!

Zoo Jihlava chová a rozmnožuje kolem deseti druhů drápkatých opic z Jižní a Střední Ameriky. Málokdo z návštěvníků však ví, že tamaríni pinčí, kteří se po areálu jihlavské zoo ...

14.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kůrovec se o vánoční stromečky nezajímá

Vánoční stromky budou! Kůrovcová kalamita, která sužuje lesy na Vysočině se plantážím s dřevinami určeným na Štědrý večer vyhýbá. „To, co se teď děje v lesích, tak způsobuje ...

14.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Rozšíření Hradební protáhla kanalizace

Minimálně do září budou probíhat práce na BUS pruhu v Hradební ulici v Jihlavě. Nový jízdní pruh povede od Brněnského mostu po křižovatku s ulicí Znojemská. Původně měl být nový ...

14.08.2019 Aktuality/Komentáře (1)Pařezák už nebude Pařezákem

Jedna z nejoblíbenějších koupacích destinací na Jihlavsku, rybník Velký Pařezitý, je pro letošní rok vypuštěn kvůli opravě hráze. Proti ní dlouhodobě „bojuje“ Spolek Pařezáček ...

13.08.2019 Aktuality/Komentáře (0)Zemědělci na Vysočině dokončili sklizeň řepky, výnos je nižší

Zemědělci na Vysočině dokončili sklizeň řepky. Výnos 3,04 tuny z hektaru je o 640 kilogramů nižší než loni. Obilí je sklizená asi polovina. Žně zdržují pravidelné dešťové přeháňky. ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net