Reklama
Dnes je středa 24.04.2019     svátek má Jiří

Herec Donutil má v rodné Třebíči bustu

MIROSLAV DONUTIL je se svou bustou spokojený. Foto: Antonín Zvěřina
MIROSLAV DONUTIL je se svou bustou spokojený. Foto: Antonín Zvěřina

12.2.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Busta v Kongresovém centru Pasáž připomíná, že se v Třebíči narodil populární herec Miroslav Donutil. Ten také městu věnoval kostým z jeho nejúspěšnější divadelní role ve hře Sluha dvou pánů, kterou ztvárnil na prknech Národního divadla.

Busta je dílem pětadvacetiletého sochaře Sebastiana Wojnara, který její vznik inicioval. Moderátorka úvodní tiskové konference a mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová v úvodu neopomněla poděkovat všem, kteří se na realizaci díla podíleli.  

„Logičtější by bylo, kdybychom tiskovou konferenci uskutečnili až po odhalení busty. Záměrem je ale překvapit při odhalení Miroslava Donutila, který ji ještě neviděl,“ informovala Martakidisová.

Slova se pak ujal autor busty Sebastian Wojnar. „Jednoho večera mě napadlo napsat Mirkovi Donutilovi, zda by mě nechtěl navštívit v ateliéru. Dlouho se nic nedělo, říkal jsem si, nemá čas, ale pak zazvonil telefon a opravdu to byl populární herec,“ vzpomínal.

 

Mnoho podobizen

Doplnil, že později ho herec skutečně v ateliéru navštívil. Během devíti měsíců vzniklo mnoho hercových podobizen. „Teprve pak mě napadlo zhotovit Donutilovi bustu. Jedná se o originál a jedinečné dílo,“ poukázal Wojnar.

„Vím, že většinou se tyto busty odhalují až po smrti herce či jiného umělce. Tak jsem říkal, zda to není předčasné, zda to něco nesignalizuje,“ vložil se do hovoru Donutil.

Zdůraznil, že viděl práce mladého sochaře a určitě i busta bude povedené dílo. Věří, že nedopadne jako kritizovaná socha zpěvačky Věry Špinarové v Ostravě.

Promluvili také zástupci sponzorů, kteří vysvětlili, proč projekt podpořili. Zdál se jim být zajímavý a pro město Třebíč přínosný. Zdůraznili roli Luboše Dennera, rodáka z Třebíčska, který se významně na realizaci podílel.

„Pročítal jsem zákony a nikde jsem nenarazil na to, že se mají sochy a busty a medaile udělovat po smrti. My všichni, co jsme se na tom podíleli, si myslíme, že vyznamenání by se měli dávat zejména lidem, kteří žijí,“ vyjádřil se Denner.

Upozornil, že s Miroslavem Donutilem spolupracuje už dvacet let. „Busta, to je naše poděkování žijícímu člověku,“ poznamenal Denner.

„Když nás Luboš Denner prostřednictvím ředitelky městského kulturního střediska Jaromíry Hanáčkové jako město oslovil s tímto nápadem, tak jsem neváhal ani vteřinu,“ naznačil třebíčský starosta Pavel Pacal. 

Upozornil, že herec Donutil při každé možné příležitosti zmiňuje, že se v Třebíči naro-dil a tím město zviditelňuje. „Chci poděkovat všem, kteří se na realizaci podíleli a Miroslavu Donutilovi za zapůjčení kostýmu,“ sdělil.

Netajil, že společně s Dennerem, Hanáčkovou a sochařem Wojnarem přes dvě hodiny hledali vhodné místo v budově pro umístění busty a kostýmu.

„Variant bylo mnoho a myslím si, že ta konečná na schodišti, kudy proudí do divadla stovky lidí, má svoje opodstatnění a nemohli jsme vybrat lépe,“ konstatoval Pacal.

Donutil připomněl, že představení Sluha dvou pánů skončilo v Národním divadle neslavně. Nový šéf rozhodl, že už se hrát nebude, byť stále sklízelo úspěch.

 

Rozpačitý konec

„Odehráli jsme šestistou reprízu za velkých ovací diváků, kdy i my jsme poděkovali jim a bylo to velice dojemné. Vážím si toho, že tato inscenace vznikla, i když konec byl rozpačitý,“ sdělil Donutil.

Sochař Wojnar připomněl, že mu opravdu herec seděl jako model a bylo to pro něj úžasné setkání. „Bylo to takové příjemné povídání, že jsem to ani tak nebral, že sedím modelem. Měl jsem také radost, že mě oslovil tak mladý umělec,“ doplnil Donutil.

Moderátor odhalení busty Dušan Binka prohlásil, že něco takového není při divadelních představeních běžné. Donutil totiž v Třebíči po odhalení zopakoval svoji talk show Ptejte se mě, na co chcete, já na co chci, odpovím.

To už se na schodišti shromáždily desítky diváků. Na otázku, jak se herec cítí v Třebíči, odpověděl: „Vždy skvěle.“ Bustu pak odhalil třebíčský starosta Pavel Pacal.

Následoval přípitek třebíčskou whisky. Donutil dostal na závěr aktu ještě jednu otázku, jak se mu busta líbí. Ten nechal odpovědět za sebe přítomné, kteří dílo jednoznačně přijali. I on byl spokojený.

 

Reklama
Reklama
22.04.2019 Aktuality/Komentáře (1)Kontejnery Na Vyhlídce stojí špatně!

Kontejnery přetékající odpadem a mezi nimi lidé, kličkující na cestě k trolejbusu. To je realita v jihlavské lokalitě Na Vyhlídce, vedle stejnojmenné ...

21.04.2019 Aktuality/Komentáře (0)Farář Keřkovský: Velikonoce vnímám spíše jako veselé svátky

Dostat kus naděje nebo životní radosti mi přijde opravdu jako životodárné a důležité, říká farář Českobratrské církve v Jihlavě ...

21.04.2019 Aktuality/Komentáře (1)Náměstek Zeman: Vláda v boji s kůrovcem velmi zaspala

Kůrovec na Jihlavsku zlikvidoval třetinu lesů. Na tiskové konferenci o tom informoval novináře náměstek jihlavské primátorky Vít Zeman (Žijeme Jihlavou!). ...

21.04.2019 Aktuality/Komentáře (0)Obnova sídliště má trvat do října

Realizace první etapy revitalizace sídliště Na Markových humnech v Telči za více než 30 milionů korun začala běžet na plné obrátky. Informoval o ...

21.04.2019 Aktuality/Komentáře (0)S pletením devítiproutkových mrskaček pomáhá celá rodina

K velikonočním svátkům se vztahuje mnoho tradic. Mezi nejznámější patří takzvané chození po pomlázce. Tato tradice se odehrává ...

20.04.2019 Aktuality/Komentáře (3)Po dřevorubci z Komárovic chce pojišťovna statisíce na náhradu škody

Tahle tragédie předloni v květnu zasáhla celé Česko. Profesionální dřevorubec Libor Fila v lese na Jihlavsku zrovna kácel jeden ze stromů, když ho přišla ...

20.04.2019 Aktuality/Komentáře (0)Ocenili časopisy školáků z Polné a Urbanova

Vyhlášení krajského kola soutěže školních časopisů hostil Pelhřimov. Do letošního kola se přihlásilo celkem 17 školních ...

20.04.2019 Aktuality/Komentáře (1)Je mi strašně líto, co se stalo, kál se po tragédii v Třešti kamioňák

Jako profesionální šofér Martin Štefl (46) z Pelhřimovska podle svých slov najezdil od svých 19 let bez dopravní nehody ke třem milionům kilometrů. Osudný ...

19.04.2019 Aktuality/Komentáře (0)Ve Stříbrném údolí chtějí lidé klid

Na 50 osob z řad občanů, úředníků a komunálních politiků přišlo na veřejné Fórum Zdravého města. Jeho tématem bylo projednávání ...

19.04.2019 Aktuality/Komentáře (0)Pozor na podvodný email. Pisatel chce přes 13 tisíc

Majitelé emailových schránek by se v těchto dnech při prohlížení doručené pošty měli mít obzvlášť na pozoru. Policie varuje před ...

19.04.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kvůli obchvatu uzavřou nadjezd dálničního mostu u Rytířska

Jak JL již dříve informovaly, na jaře zahájil kraj výstavbu občany dlouho očekávaného obchvatu Velkého Beranova. Od 1. dubna došlo v souvislosti se ...

18.04.2019 Aktuality/Komentáře (0)Nejvíc lidí za mřížemi má Otín

Nejvíc obyvatel ve výkonu trestu ze všech obcí na Jihlavsku v přepočtu na počet občanů s trvalým bydlištěm má momentálně Otín. Víska ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net