Dnes je sobota 16.02.2019     svátek má Ljuba

Herec Donutil má v rodné Třebíči bustu

MIROSLAV DONUTIL je se svou bustou spokojený. Foto: Antonín Zvěřina
MIROSLAV DONUTIL je se svou bustou spokojený. Foto: Antonín Zvěřina

12.2.2019 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Busta v Kongresovém centru Pasáž připomíná, že se v Třebíči narodil populární herec Miroslav Donutil. Ten také městu věnoval kostým z jeho nejúspěšnější divadelní role ve hře Sluha dvou pánů, kterou ztvárnil na prknech Národního divadla.

Busta je dílem pětadvacetiletého sochaře Sebastiana Wojnara, který její vznik inicioval. Moderátorka úvodní tiskové konference a mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová v úvodu neopomněla poděkovat všem, kteří se na realizaci díla podíleli.  

„Logičtější by bylo, kdybychom tiskovou konferenci uskutečnili až po odhalení busty. Záměrem je ale překvapit při odhalení Miroslava Donutila, který ji ještě neviděl,“ informovala Martakidisová.

Slova se pak ujal autor busty Sebastian Wojnar. „Jednoho večera mě napadlo napsat Mirkovi Donutilovi, zda by mě nechtěl navštívit v ateliéru. Dlouho se nic nedělo, říkal jsem si, nemá čas, ale pak zazvonil telefon a opravdu to byl populární herec,“ vzpomínal.

 

Mnoho podobizen

Doplnil, že později ho herec skutečně v ateliéru navštívil. Během devíti měsíců vzniklo mnoho hercových podobizen. „Teprve pak mě napadlo zhotovit Donutilovi bustu. Jedná se o originál a jedinečné dílo,“ poukázal Wojnar.

„Vím, že většinou se tyto busty odhalují až po smrti herce či jiného umělce. Tak jsem říkal, zda to není předčasné, zda to něco nesignalizuje,“ vložil se do hovoru Donutil.

Zdůraznil, že viděl práce mladého sochaře a určitě i busta bude povedené dílo. Věří, že nedopadne jako kritizovaná socha zpěvačky Věry Špinarové v Ostravě.

Promluvili také zástupci sponzorů, kteří vysvětlili, proč projekt podpořili. Zdál se jim být zajímavý a pro město Třebíč přínosný. Zdůraznili roli Luboše Dennera, rodáka z Třebíčska, který se významně na realizaci podílel.

„Pročítal jsem zákony a nikde jsem nenarazil na to, že se mají sochy a busty a medaile udělovat po smrti. My všichni, co jsme se na tom podíleli, si myslíme, že vyznamenání by se měli dávat zejména lidem, kteří žijí,“ vyjádřil se Denner.

Upozornil, že s Miroslavem Donutilem spolupracuje už dvacet let. „Busta, to je naše poděkování žijícímu člověku,“ poznamenal Denner.

„Když nás Luboš Denner prostřednictvím ředitelky městského kulturního střediska Jaromíry Hanáčkové jako město oslovil s tímto nápadem, tak jsem neváhal ani vteřinu,“ naznačil třebíčský starosta Pavel Pacal. 

Upozornil, že herec Donutil při každé možné příležitosti zmiňuje, že se v Třebíči naro-dil a tím město zviditelňuje. „Chci poděkovat všem, kteří se na realizaci podíleli a Miroslavu Donutilovi za zapůjčení kostýmu,“ sdělil.

Netajil, že společně s Dennerem, Hanáčkovou a sochařem Wojnarem přes dvě hodiny hledali vhodné místo v budově pro umístění busty a kostýmu.

„Variant bylo mnoho a myslím si, že ta konečná na schodišti, kudy proudí do divadla stovky lidí, má svoje opodstatnění a nemohli jsme vybrat lépe,“ konstatoval Pacal.

Donutil připomněl, že představení Sluha dvou pánů skončilo v Národním divadle neslavně. Nový šéf rozhodl, že už se hrát nebude, byť stále sklízelo úspěch.

 

Rozpačitý konec

„Odehráli jsme šestistou reprízu za velkých ovací diváků, kdy i my jsme poděkovali jim a bylo to velice dojemné. Vážím si toho, že tato inscenace vznikla, i když konec byl rozpačitý,“ sdělil Donutil.

Sochař Wojnar připomněl, že mu opravdu herec seděl jako model a bylo to pro něj úžasné setkání. „Bylo to takové příjemné povídání, že jsem to ani tak nebral, že sedím modelem. Měl jsem také radost, že mě oslovil tak mladý umělec,“ doplnil Donutil.

Moderátor odhalení busty Dušan Binka prohlásil, že něco takového není při divadelních představeních běžné. Donutil totiž v Třebíči po odhalení zopakoval svoji talk show Ptejte se mě, na co chcete, já na co chci, odpovím.

To už se na schodišti shromáždily desítky diváků. Na otázku, jak se herec cítí v Třebíči, odpověděl: „Vždy skvěle.“ Bustu pak odhalil třebíčský starosta Pavel Pacal.

Následoval přípitek třebíčskou whisky. Donutil dostal na závěr aktu ještě jednu otázku, jak se mu busta líbí. Ten nechal odpovědět za sebe přítomné, kteří dílo jednoznačně přijali. I on byl spokojený.

 

Reklama
Reklama
14.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Město je schopné zaplatit zimák samo

Výstavba zimního stadionu, založení destinační agentury, sociální bydlení pro lidi v nouzi, dostavba zpevněné dráhy letiště v Henčově, ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Průvodce nemocnicí získal ocenění v celorepublikové soutěži

Lubomír Dvořáček je už tři roky průvodcem v jihlavské nemocnici. Denně poradí desítkám lidí, kteří kvůli opravám interního ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Vysočina připravuje stavbu školních budov za asi 45 milionů korun

Kraj Vysočina připravuje výstavbu dvou nových budov pro Střední školu průmyslovou, technickou a automobilní (SŠPTA) Jihlava. Budou je využívat máločetné ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (4)Za nezalesnění holin na Žďársku padla pokuta

Za to, že nezalesnila tři pozemky po těžbě na Žďársku, dostala firma Projekt Mission od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 238 tisíc korun. ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Seberte odvahu a jděte do abstinence

Celý únor si nedát ani kapku alkoholu. Výzva kampaně Suchej únor. Co na ní říká MUDr. Jana Bartesová, primářka oddělení ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (5)Studie: krajské město málo informuje o dopravě

V současné době se na území města nenachází žádná lokalita, kde by docházelo k častým nehodám s následky na zdraví. ...

13.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Sté výročí české školy připomene městys Stonařov slavností i novou zahradou

Ve Stonařově začala na podzim výstavba nově pojaté přírodní učebny a školní zahrady. Vzniká vedle staré školní budovy, otevřena ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině chybí 21 policistů do plánovaného stavu

Na Vysočině uspěje jen asi každý desátý zájemce o službu u policie. V loňském roce se hlásilo 410 lidí, přijato jich bylo 46. Své řady policie ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Havlíčkův Brod daruje pozemek pro hospic, peníze musí sehnat spolek

Havlíčkův Brod daruje pozemek spolku, který na něm chce postavit první kamenný hospic na Vysočině. Spolek ale musí na zařízení se dvěma desítkami ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na D1 u Humpolce skončilo omezení

Dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, už je v obou směrech průjezdná ve standardní šířce. V následujících ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (1)Věřím, že fanoušci a sponzoři nás v azylu neopustí, říká jednatel Dukly o stěhování

Havlíčkův Brod nebo Pelhřimov. Jedno z těchto měst poskytne hokejové útočiště A-týmu jihlavské Dukly během plánované přestavby Horáckého ...

12.02.2019 Aktuality/Komentáře (2)Po roce Jihlava v březnu opět vyvěsí tibetskou vlajku

BPo roce se Jihlava zapojí do akce vlajka pro Tibet. „Ve vedení města jsme se shodli, že v letošním roce tibetskou vlajku vyvěsíme,“ potvrdila jihlavská ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net