Reklama
Dnes je sobota 17.11.2018     svátek má Mahulena

Výroky premiéra a ministryně pobouřily kraj

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

7.11.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a premiéra Andreje Babiše by mohlo dojít k odložení výstavby nových bloků v JE Dukovany. Výroky vyvolaly v kraji nevoli.

Silné znepokojení nad výroky ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové a premiéra Andreje Babiše zaznělo od vedení Kraje Vysočina i občanských skupin.

Podle Novákové s Babišem by mělo mimo jiné dojít k odložení kroků směřujících k výstavbě nových bloků Jaderné elektrárny (JE) Dukovany.

„Výrok premiéra ke mně směřoval na Pražském hradě v neděli 28. října. Marta Nováková se podobně vyjádřila o den později,“ informuje předseda spolku Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš. Spolek si dal za cíl prosadit dostavbu dvou bloků u Jaderné elektrárny Dukovany.

„Takový postup by byl v rozporu se Státní energetickou koncepcí České republiky a na ni navazujícího Národního akčního plánu,“ píše se ve vyjádření Kraje Vysočina.

Součástí navrhovaného, pro Vysočinu nepřijatelného řešení, má být prodloužení životnosti stávajících čtyř dukovanských bloků.

„Takové opatření může být problematické jak z pohledu získání příslušného povolení, tak z pohledu akceptace veřejností. Prodlužovat provoz starší, i když bezpečné technologie, není možné do nekonečna,“ upozorňuje kraj.

 

Důsledné plnění

Kraj vyzývá vládu premiéra Andreje Babiše k důslednému plnění Státní energetické koncepce i Národního akčního plánu, požaduje rychlé rozhodnutí o investičním modelu a financování projektu a učinění konkrétních kroků k jeho realizaci.

Pokud záměr stavby nových bloků nebude včas uskutečněn, dojde ke ztrátě energetické soběstačnosti, ohrožení energetické bezpečnosti, omezení konkurenceschopnosti a ke zvýšení nežádoucí geopolitické závislosti České republiky.

„Jedinou reálnou možností, jak řešit tuzemské požadavky na spotřebu energie, bude výstavba elektráren na zemní plyn, s masivní produkcí oxidu uhličitého,“ varuje kraj.

Předseda představenstva Krajské hospodářské komory Vysočiny Richard Horký si prodloužení životnosti JE Dukovany nedokáže představit.

„Má už za sebou mnoho let provozu, a schvalovací podmínky pro prodloužení provozu jsou velice složité. Nehledě k tomu, že životnost je nastavena do roku 2035,“ naznačuje.

Zdůrazňuje, že ukončení provozu elektrárny bez dostavby dalších bloků by pro region znamenalo ekonomický kolaps. O práci by přišlo 1300 zaměstnanců přímo v elektrárně, s nadprůměrnými platy.

To by ovlivnilo i navazující služby. „Podle průzkumu, který jsme provedli v roce 2016 jako hospodářská komora v podnicích nad 50 zaměstnanců na Třebíčsku, podporuje dostavbu 92 procent z nich, a v kraji 84 procent,“ doplňuje Horký.

 

Nešťastné výroky

Předseda Energetického Třebíčska Vítězslav Jonáš prohlašuje, že výroky ministryně i premiéra považuje za výsměch. „Oni přece nebudou rozhodovat, zda elektrárna poběží dalších deset let,“ zdůrazňuje.

Nastiňuje, že případné prodloužení by znamenalo i velkou investici.

„Chceme vyvolat diskuzi, kde bychom chtěli znát odpovědi na otázky, co bude dál. Musíme si uvědomit, že JE Dukovany je nejdéle sloužící elektrárnou v Evropě. Ty výroky byly opravdu nešťastné,“ dodává Jonáš. 

 

Vyjádření JE Dukovany:

Provoz JE Dukovany předpokládáme nejméně na dalších 20 let. Dlouhodobý bezpečný a spolehlivý provoz umožňuje dobrý technický stav klíčových komponent. Do zařízení elektrárny dlouhodobě investujeme a zařízení modernizujeme. Případný provoz bloků po roce 2035 je proto z pohledu zařízení reálný, ale záleží také na ekonomických a regulatorních podmínkách provozu.

Předpokládaný objem investic, nutný pro zajištění dlouhodobého provozu, průběžně sledujeme pomocí technicko-ekonomických studií, které společně s dalšími ekonomickými vlivy a změnami mezinárodní i národní legislativy průběžně vyhodnocujeme. 

Důležitým milníkem v přípravě výstavby nových bloků je, aby jejich nejzazší uvedení do provozu navazovalo na ukončování výroby stávajících bloků. ČEZ všechny přípravné kroky vyplývající ze státní energetické koncepce plní ve stanovených termínech a přípravě potřebných podkladů věnuje maximální pozornost.               

Jiří Bezděk

tiskový mluvčí JE Dukovany

ČEZ, a. s.

 

ReklamaReklamaReklama
Reklama
Reklama
14.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Zlatým klíčem znovu slavnostně otevřeli Lesní studánku

Celkem 31 zájemců se zúčastnilo v sobotu 27. října slavnostního znovuotevření Lesní studánky u Antonínova Dolu. Na úvod obdržel každý ...

01.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Nové bydlení v Jihlavě – Horním Kosově najde až 100 rodin

Moderní bydlení, nadstandardní důraz na příjemné propojení stavby s okolní přírodou a dodržování termínů už v Jihlavě ...

13.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Heroltice budou mít novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod

V Herolticích proběhlo setkání zástupců města a místních obyvatel nad tématem oprav stávající kanalizace a stavby nové splaškové ...

13.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Huť Jakub v Tasicích pořádá potřetí Předvánoční skláření

Sklářská huť Jakub v Tasicích na Havlíčkobrodsku, která je národní kulturní památkou, připravuje na 17. listopadu třetí ročník ...

13.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Hlasujte pro Vysočinu v anketě Kraj mého srdce

Kraje České republiky už po sedmé soupeří o hlasy veřejnosti a vítězství v anketě Kraj mého srdce, a ani Vysočina není výjimkou. Až do 31. ...

01.09.2018 Aktuality/Komentáře (0)Nabídka na webu

Nabídka na webu úvodní text. Nabídka na webu úvodní text. Nabídka na webu úvodní text. Nabídka na webu úvodní text. ...

13.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Třešťský mladík focením pomáhá starým a nemocným

Jakub Hejl. Devatenáctiletý mladý muž z Třeště, student čtvrtého ročníku telčského gymnázia. Společně s obecně prospěšnou společností ...

13.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Český znak vytvořila z korálků

DÁREK REPUBLICE. Přes 11 tisíc zažehlovacích korálků spotřebovala Eliška Nevosadová, žákyně 8. B. jihlavské ZŠ Havlíčkova, na ...

12.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Města na Vysočině rozsvítí vánoční stromy 2. prosince

Adventní výzdoba včetně vánočního stromu začne ve městech na Vysočině svítit o první adventní neděli 2. prosince. Žďár nad Sázavou ...

12.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Malí výrobci na Vysočině lisují olej z máku, lnu i českého kmínu

Na Vysočině se malí výrobci začali věnovat lisování oleje z máku, řepky, lnu i slunečnice. Sázejí na zájem lidí o dobré místní ...

12.11.2018 Aktuality/Komentáře (0) Památníček u lesní cesty připomíná návštěvu Járy Cimrmana v Uhřínovicích

Hned dvě nové turistické zajímavosti mají Uhřínovice na Brtnicku. V létě tu byla zastřešena studánka Nikolka a v říjnu pak byl postaven ...

12.11.2018 Aktuality/Komentáře (0)Světový expert na Egypt je od nás

Jaromír Málek, profesor univerzity v Oxfordu a někdejší správce egyptologického archivu Griffithova ústavu, oslavil letos 5. října 75 let. Je rodákem ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net