Reklama
Dnes je pondělí 22.07.2019     svátek má Magdaléna

Podzim v DKO nabídne i předělávku Carmen s Dagmar Peckovou a Bárou Hrzánovou

Foto: archiv JL
Foto: archiv JL

6.10.2018 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

První velkou akcí, festivalem o jídle, vstupuje zítra do nové sezony kulturní dům DKO Jihlava. Do konce roku nabídne divadla, známé osobnosti, koncerty i festivaly.

S novým ředitelem Petrem Palovčíkem v čele vstupuje do nové sezony DKO Jihlava. Palovčík (* 1971), jako vítěz výběrového řízení vystřídal na postu dosavadní ředitelku Věru Podhorskou. Ta odešla do penze, DKO vedla od ledna 2010. 

První plánovaná akce sezony DKO, představení Zlomatka hostujícího Divadla v Řeznické, byla 25. září zrušena.  „Odborák“ tak v sezoně přivítá první návštěvníky ve svých sálech v sobotu 6. října při festivalu jídla Barevnost chutí. Ten pořádá společnost P-TEAM, začne v 9 hodin ranní ochutnávkou snídaňového menu a potrvá do 18 hodin.

Druhou podzimní festivalovou akcí v DKO bude od 25. do 30. října další ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Ten letos své diskuzní fórum přesouvá z DKO na nově zbudovanou Zkušebnu Horáckého divadla, DKO však zůstává místem projekcí v obou sálech  i dějištěm oficiálních večerů festivalu.

Třetím podnikem festivalového typu bude v DKO 9. listopadu 22. Přehlídka středních škol Vysočiny. Školy různého typu  a zaměření z celé ČR na ní tradičně představí své obory i podmínky výuky, akce je určena zejména žákům 8. a 9. tříd ZŠ a jejich rodičům.

Ještě 23. a 24. listopadu pak bude DKO hostit třetí celodenní Veletrh her a hraček Vánoce dětem. Chystá se na něj šest desítek vystavovatelů, v programu budou dílničky a soutěže, chybět nemá dětská kavárna a možnost hlídání dětí.  

 

Stašová, Budžes, Mozart i Carmen

Pestrý bude podzimní divadelní program v DKO. Tradičně se zaměří na „dovoz“ pohostinských „zájezdových“ inscenací. Zahájí ho 10. října (19) Simona Stašová s Oldřichem Víznerem agenturní inscenací hry Franca D´Alessandra Římské noci. Ta se věnuje životu italské herečky Anny Magnani a amerického dramatika Tennessee Williamse. Režíroval Gregory Abeis. 

Už poněkolikáté se pak 16. října (19) vrátí do Divadelního sálu DKO Jihlava Hrdý Budžes Ireny Douskové  v geniálním provedení Báry Hrzánové. Pohled na komunistickou totalitu a její praktiky sedmdesátých let očima osmileté žákyně Helenky Součkové vrací diváka přes všechny normalizační atributy také do romantiky dětství. Veleúspěšnou inscenaci režíroval Jiří  Schmiedt.

Žánr opery nabídne DKO 18. října (19), když soubor Severočeského  divadla opery z Ústí nad Labem přiveze Mozartovu Kouzelnou flétnu.   Poslední operní Mozartovo dílo bylo poprvé uvedeno ve Vídni 30. 9. 1791. V pohádkovém příběhu princ Tamino za pomoci kouzelné flétny a komického společníka Papagena hledá cestu k princezně Pamině, dceři Královny noci. Do hry autor zakomponoval odkazy na zednářskou symboliku. Představení režíroval Martin Otava.

Netradičně je pojata opera Carmen v inscenaci Carmen Y Carmen, se kterou  se pak 12.   listopadu (19) v DKO představí pěvkyně Dagmar Pecková společně s Bárou Hrzánovou a Janem Jiráněm a Miroslavem Kořínkem z pražské Ypsilonky. Kořínek s Jiráněm jsou autory hry, Jiráň také inscenaci režíroval.  Jde o procházku známou operou, kde jsou ale Carmen hned dvě. Setkají se v lokále nešťastného hostinského a dojde až na kriminální zápletku. 

Další klasikou, tentokrát činoherní, bude v DKO 13. listopadu (19) Shakespearův Richard III, slavná inscenace pražského spolku  Kašpar  v režii Jakuba Špalka. Herec Jan Potměšil za ztvárnění titulní role získal Cenu Alfréda Radoka. Divadlo inscenaci „oprášilo“ k hercovým naro-zeninám.

V neděli 2. prosinec (19) pak mají herci Lenka Vlasáková a Jan Dolenský s kolegy přivézt do DKO romantickou komedii Liz Lochheadové Perfect Days. Úspěšná, ale osamělá kadeřnice se v ní vydá na lov dárce spermatu. Režíroval Petr Kracík

Improvizační divadlo pak nabídne 10. prosince (19.30) na Malé scéně DKO Stand´artní kabaret generačního Divadla Vosto5. Původem Jihlavák Jiří Havelka a jeho parťáci přivezou vánoční speciál svého kabaretu.

 

Swing, Ledecký a Havelkův band

Hudební a koncertní program DKO nastartuje 12. října (20) třešťský swingový Zatrestband kapelníka Petra Píši. Hosty budou na Společenském sále The Shots a Big band ZUŠ Jihlava Goodymoody.

Na Malou scénu přijedou 17. října (19.30) zahrát Jananas se zpěvačkou Janou Infeldovou a kytaristou Janem Vávrou. Jananas, to je svižná muzika a chytré texty plné specifického humoru.

Janek Ledecký se v poslední době mediálně prezentoval především jako otec olympijské vítězky Ester Ledecké. Do DKO Jihlava přiveze 28. listopadu (19) svůj program v rámci vánočního turné. Zařadil staré hity, speciálními hosty budou smyčcové kvarteto  M. Nostitz Quartet, baskytarista Dave Mendéz, bubeník Hans Sedlář a klávesista Pavel Mucha.

Fešáci odehrají svůj letošní country Vánoční salon v DKO 4. prosince (19). Loni oslavili padesátiny, vydali album i biografii.    Host letošního turné ještě nebyl zveřejněn. Tradičně před Vánocemi přijede zahrát také Jakub Smolík, a to 12. prosince (19). 

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers provázeli v září oslavy 100. výročí vzniku republiky na jihlavském náměstí. Do Jihlavy se vrátí  18. prosince, kdy od 19 hodin v DKO odehrají svůj nový program Rhapsodie v modrém pokoji aneb George Gershwin a Jaroslav Ježek – dva muži mezi nemem a jazzem. 

Tanec: folklor a Andersen

Taneční program DKO na podzim nabídne 3. listopadu v divadelním sále tradiční Tvůrčí taneční dílnu, v pořadí devátou  celostátní přehlídku choreografií folklorních souborů. Její součástí letos bude také  inspirativní představení Vojna v provedení souboru Body Voice Band Praha.

Andersenovou předlohou je inspirována taneční pohádka Sněhová královna, kterou pak 1. prosince (17) přiveze Severočeské divadlo Ústí nad Labem. Příběh Gerdy a Káje bude uveden v režii a choreografii Mariky Hanouskové.     

Pro děti připravuje DKO na podzim také rodinné představení Štístko a Poupěnka: Jedeme na výlet. Po představení 14. října (10) bude následovat autogramiáda. O Šípkové Růžence se pak bude hrát 15. prosince (15) v pohádce, se kterou dorazí Divadelní společnost Julie Jurištové.  Režírovala Dana Bartůňková.

Zábavné programy bude v DKO 13. prosince (19) zastupovat Vánoční speciál travesti skupiny Screamers.

Reklama
12.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Začíná akademie

V Telči začne 14. července 25. ročník desetidenní Francouzsko-české hudební akademie, mistrovských kurzů pro talentované mladé hudebníky pod ...

11.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Druhá polovina července patří v Jihlavě divadlům

Dva letní divadelní projekty pod širým nebem začnou s druhou polovinou července v Jihlavě. Od 17. 7. do 4. 8. se uskuteční letní divadelní projekt ...

11.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Nabitá letošní taneční sezóna klubu Hotch Potch byla úspěšná

Svoji další sezónu ukončil jihlavský taneční klub Hotch Potch v sobotu 22. června soutěžním úspěchem na soutěži Y-Cup v Týnci nad Sázavou. Jak ...

10.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Z Mistrovství Evropy přivezla škola Nart Dance School úspěch

Několik ocenění přivezla jihlavská taneční škola Nart Dance School z Mistrovství Evropy ve výrazových tancích, které se uskutečnilo ...

09.07.2019 Kultura/Komentáře (0)V pivovaru se začíná hrát

Od čtvrtka 11. 7. začnou koncerty Ježkova hudebního léta v Pivovarské restauraci v Jihlavě. Hrát se tady bude vždy ve čtvrtek od 18 hodin, a to až do 30. srpna. V programu ...

07.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Vrakbar opět zaplní Smetanovy sady akcemi Léta bez koruny

Prázdninový cyklus akcí pro mládež Léto bez koruny organizuje už popáté Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež ...

06.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Začala sezona u Hoffmanna, nová je i úprava nádvoří

Nová sezona Muzea Josefa Hoffmanna začala v Hoffmannově domě v Brtnici minulou neděli vernisáží výstavy Josef Hoffmann – Otto Prutscher. Brtnické muzeum provozují ...

05.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Mahlerův dům vystaví Smutného abstraktní lyriku

Výstava obrazů malíře Oldřicha Smutného začne vernisáží 9. 7. v 17 hodin v galerii Dům Gustava Mahlera ve Znojemské ulici. Potrvá do 8. září. Specificky ...

04.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Jihlavu čekají tři dny s hudbou, nadchází sedmý Vysočina fest

Od čtvrtka do soboty zažije Jihlava sedmý ročník multižánrového kulturního festivalu Vysočina fest. Festival tradičně organizuje společnost Yashica. V amfiteátru ...

04.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Muzeum má první cínové figurky z nové havířské edice

Jihlava má za sebou nabitý víkend slavnosti Havíření a setkání hornických měst (reportáž z akce přinášíme dnes na ...

03.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Dvě dětské zpěvačky z Horácka reprezentovaly na přehlídkách

Dvě desítky nejlepších českých a moravských dětských interpretů lidové písně se sešly v sobotu 22. června v brněnském divadle ...

02.07.2019 Kultura/Komentáře (0)Ve sklepení radnice začala výstava z havířských průvodů

Ve sklepení jihlavské radnice začala 1. července výstava fotografií z historie Jihlavského havířského průvodu. Do sklepení se vstupuje z parku ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net