Reklama
Dnes je úterý 19.03.2019     svátek má Josef

Podzim v DKO nabídne i předělávku Carmen s Dagmar Peckovou a Bárou Hrzánovou

Foto: archiv JL
Foto: archiv JL

6.10.2018 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

První velkou akcí, festivalem o jídle, vstupuje zítra do nové sezony kulturní dům DKO Jihlava. Do konce roku nabídne divadla, známé osobnosti, koncerty i festivaly.

S novým ředitelem Petrem Palovčíkem v čele vstupuje do nové sezony DKO Jihlava. Palovčík (* 1971), jako vítěz výběrového řízení vystřídal na postu dosavadní ředitelku Věru Podhorskou. Ta odešla do penze, DKO vedla od ledna 2010. 

První plánovaná akce sezony DKO, představení Zlomatka hostujícího Divadla v Řeznické, byla 25. září zrušena.  „Odborák“ tak v sezoně přivítá první návštěvníky ve svých sálech v sobotu 6. října při festivalu jídla Barevnost chutí. Ten pořádá společnost P-TEAM, začne v 9 hodin ranní ochutnávkou snídaňového menu a potrvá do 18 hodin.

Druhou podzimní festivalovou akcí v DKO bude od 25. do 30. října další ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Ten letos své diskuzní fórum přesouvá z DKO na nově zbudovanou Zkušebnu Horáckého divadla, DKO však zůstává místem projekcí v obou sálech  i dějištěm oficiálních večerů festivalu.

Třetím podnikem festivalového typu bude v DKO 9. listopadu 22. Přehlídka středních škol Vysočiny. Školy různého typu  a zaměření z celé ČR na ní tradičně představí své obory i podmínky výuky, akce je určena zejména žákům 8. a 9. tříd ZŠ a jejich rodičům.

Ještě 23. a 24. listopadu pak bude DKO hostit třetí celodenní Veletrh her a hraček Vánoce dětem. Chystá se na něj šest desítek vystavovatelů, v programu budou dílničky a soutěže, chybět nemá dětská kavárna a možnost hlídání dětí.  

 

Stašová, Budžes, Mozart i Carmen

Pestrý bude podzimní divadelní program v DKO. Tradičně se zaměří na „dovoz“ pohostinských „zájezdových“ inscenací. Zahájí ho 10. října (19) Simona Stašová s Oldřichem Víznerem agenturní inscenací hry Franca D´Alessandra Římské noci. Ta se věnuje životu italské herečky Anny Magnani a amerického dramatika Tennessee Williamse. Režíroval Gregory Abeis. 

Už poněkolikáté se pak 16. října (19) vrátí do Divadelního sálu DKO Jihlava Hrdý Budžes Ireny Douskové  v geniálním provedení Báry Hrzánové. Pohled na komunistickou totalitu a její praktiky sedmdesátých let očima osmileté žákyně Helenky Součkové vrací diváka přes všechny normalizační atributy také do romantiky dětství. Veleúspěšnou inscenaci režíroval Jiří  Schmiedt.

Žánr opery nabídne DKO 18. října (19), když soubor Severočeského  divadla opery z Ústí nad Labem přiveze Mozartovu Kouzelnou flétnu.   Poslední operní Mozartovo dílo bylo poprvé uvedeno ve Vídni 30. 9. 1791. V pohádkovém příběhu princ Tamino za pomoci kouzelné flétny a komického společníka Papagena hledá cestu k princezně Pamině, dceři Královny noci. Do hry autor zakomponoval odkazy na zednářskou symboliku. Představení režíroval Martin Otava.

Netradičně je pojata opera Carmen v inscenaci Carmen Y Carmen, se kterou  se pak 12.   listopadu (19) v DKO představí pěvkyně Dagmar Pecková společně s Bárou Hrzánovou a Janem Jiráněm a Miroslavem Kořínkem z pražské Ypsilonky. Kořínek s Jiráněm jsou autory hry, Jiráň také inscenaci režíroval.  Jde o procházku známou operou, kde jsou ale Carmen hned dvě. Setkají se v lokále nešťastného hostinského a dojde až na kriminální zápletku. 

Další klasikou, tentokrát činoherní, bude v DKO 13. listopadu (19) Shakespearův Richard III, slavná inscenace pražského spolku  Kašpar  v režii Jakuba Špalka. Herec Jan Potměšil za ztvárnění titulní role získal Cenu Alfréda Radoka. Divadlo inscenaci „oprášilo“ k hercovým naro-zeninám.

V neděli 2. prosinec (19) pak mají herci Lenka Vlasáková a Jan Dolenský s kolegy přivézt do DKO romantickou komedii Liz Lochheadové Perfect Days. Úspěšná, ale osamělá kadeřnice se v ní vydá na lov dárce spermatu. Režíroval Petr Kracík

Improvizační divadlo pak nabídne 10. prosince (19.30) na Malé scéně DKO Stand´artní kabaret generačního Divadla Vosto5. Původem Jihlavák Jiří Havelka a jeho parťáci přivezou vánoční speciál svého kabaretu.

 

Swing, Ledecký a Havelkův band

Hudební a koncertní program DKO nastartuje 12. října (20) třešťský swingový Zatrestband kapelníka Petra Píši. Hosty budou na Společenském sále The Shots a Big band ZUŠ Jihlava Goodymoody.

Na Malou scénu přijedou 17. října (19.30) zahrát Jananas se zpěvačkou Janou Infeldovou a kytaristou Janem Vávrou. Jananas, to je svižná muzika a chytré texty plné specifického humoru.

Janek Ledecký se v poslední době mediálně prezentoval především jako otec olympijské vítězky Ester Ledecké. Do DKO Jihlava přiveze 28. listopadu (19) svůj program v rámci vánočního turné. Zařadil staré hity, speciálními hosty budou smyčcové kvarteto  M. Nostitz Quartet, baskytarista Dave Mendéz, bubeník Hans Sedlář a klávesista Pavel Mucha.

Fešáci odehrají svůj letošní country Vánoční salon v DKO 4. prosince (19). Loni oslavili padesátiny, vydali album i biografii.    Host letošního turné ještě nebyl zveřejněn. Tradičně před Vánocemi přijede zahrát také Jakub Smolík, a to 12. prosince (19). 

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers provázeli v září oslavy 100. výročí vzniku republiky na jihlavském náměstí. Do Jihlavy se vrátí  18. prosince, kdy od 19 hodin v DKO odehrají svůj nový program Rhapsodie v modrém pokoji aneb George Gershwin a Jaroslav Ježek – dva muži mezi nemem a jazzem. 

Tanec: folklor a Andersen

Taneční program DKO na podzim nabídne 3. listopadu v divadelním sále tradiční Tvůrčí taneční dílnu, v pořadí devátou  celostátní přehlídku choreografií folklorních souborů. Její součástí letos bude také  inspirativní představení Vojna v provedení souboru Body Voice Band Praha.

Andersenovou předlohou je inspirována taneční pohádka Sněhová královna, kterou pak 1. prosince (17) přiveze Severočeské divadlo Ústí nad Labem. Příběh Gerdy a Káje bude uveden v režii a choreografii Mariky Hanouskové.     

Pro děti připravuje DKO na podzim také rodinné představení Štístko a Poupěnka: Jedeme na výlet. Po představení 14. října (10) bude následovat autogramiáda. O Šípkové Růžence se pak bude hrát 15. prosince (15) v pohádce, se kterou dorazí Divadelní společnost Julie Jurištové.  Režírovala Dana Bartůňková.

Zábavné programy bude v DKO 13. prosince (19) zastupovat Vánoční speciál travesti skupiny Screamers.

ReklamaReklama
ReklamaReklama
23.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Míchač, máchač, rychlík i kvedlač: filharmonie poodkryla své karty

Netradiční edukativní atmosféru měl nedělní koncert Filharmonie G. Mahlera Jihlava. V divadelním sále DKO hudebníci seznámili publikum s procesem ...

22.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Také kino Dukla zažije maraton Dejvického divadla

Do padesáti českých kin míří Zkáza Dejvického divadla. Všech šest dílů takto nazvaného nového seriálu České ...

21.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Náglovy scény z Terezína i předválečná jihlavská zákoutí ožívají v galerii OGV

Rozpadlé trosky někdejšího obytného mlýna ve vesničce Kostelní Myslová, obci z cca šedesáti obyvateli ležící 4 km jihozápadně ...

19.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Brouci Band v Soulu

The Beatles revival Brouci Band zahraje 22. února v Soul Music Clubu v Dělnickém domě. Kapela tu zahrála už předminulý rok. Nabídla energickou show, kostýmy ...

17.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Bob Dylan zazní knihovnou česky

Akustické kvarteto MARiAN Band přiveze do Městské knihovny v Jihlavě svůj pořad sestavený z česky otextovaných písní Boba Dylana. Program zazní ve ...

16.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Autor knihy roku přijede besedovat

Spisovatel, novinář a publicista Aleš Palán, někdejší redaktor politické rubriky Jihlavských listů, bude ve čtvrtek 21. února besedovat v Jihlavě ...

13.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Alternativa představuje současné ilustrátorky site-specific formou

Nejen ilustraci je věnována výstava aktuálně probíhající v galerii Alternativa při Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, Komenského ulici. Výtvarnice ...

12.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Stonařovský Deskový statek opět vyjíždí do „kulturáků“

Ochotnický Divadelní soubor Stonařov uvede v regionu další tři reprízy své hudební satirické komedie Deskový statek aneb Seznamte se! Inscenace ...

10.02.2019 Kultura/Komentáře (0)S Melodií zatančí hvězdy StarDance

Účastníci televizní soutěže StarDance, když hvězdy tančí se chystají do Jihlavy. Na jevišti Horáckého divadla vystoupí 23. února ...

09.02.2019 Kultura/Komentáře (0)Přijíždějí cellisté z pěti zemí Evropy

Celkem 22 soutěžících z ČR, Slovenska, Polska, Maďarska a Španělska se přihlásilo do Violoncellové soutěže o Cenu Gustava Mahlera, která se uskuteční ...

08.02.2019 Kultura/Komentáře (0)V sobotu Horácký bál i Šibřinky

Dva zásadní jihlavské tematické plesy vycházejí na sobotu 9. února. Proti sobě se konají Horácký bál a sokolské Šibřinky. ...

07.02.2019 Kultura/Komentáře (1)Palachův čin reflektovali ve své tvorbě také umělci

Sebeupálení Jana Palacha na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti, od kterého 16. ledna 2019 uplynulo právě padesát ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net