Reklama
Dnes je neděle 05.05.2024     svátek má Klaudie

Děsivé fotky z povodní vystavují v muzeu

AUTENTICKÝ MODEL louckého železničního nádraží vytvořil Slovák Juraj Tichý. Součástí expozice v muzeu v Lukách jsou ale i další věci, které výpravčí pro svou práci denně používali.
AUTENTICKÝ MODEL louckého železničního nádraží vytvořil Slovák Juraj Tichý. Součástí expozice v muzeu v Lukách jsou ale i další věci, které výpravčí pro svou práci denně používali.

17.8.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Kristýna Langová

Loucké muzeum nabízí pestrá zákoutí z historie Luk a přilehlého okolí z doby dávné i nedávné. K vidění v budově jen pár metrů od náměstí 9. května jsou například hudební nástroje, model železniční stanice v Lukách či fotografie z povodní v roce 1988.

Návštěvníky provází zkušené průvodkyně či průvodci z místního Klubu přátel, ale my vám přinášíme menší ochutnávku toho, co vás v muzeu čeká.

 

Historická lavice

Prohlídka muzea začíná světničkou, v níž můžete zhlédnout například historické výuční listy. „Dnes jsou výuční listy obyčejné, ale tehdy byly krásně zdobené,“ říká předsedkyně Klubu přátel Luk Eva Suková.

Ve světničce se nachází také fotografie zachycující činnost místního spolku Sokol. „Vzpomínám si, že na okrskovou spartakiádu nacvičovalo 36 žen na Vltavu a Mou vlast,“ pokračuje Suková, a poukazuje na fotku na stěně.

V rohu pod oknem stojí také na první pohled nenápadná lavice; na ten druhý ale zjistíte, že se jedná o starou školní lavici. Na lavici leží několik knih, a mezi nimi například modlitební kniha psaná švabachem. V místnosti jsou ještě ukázky krojů, uháčkovaných krajek, historického kočárku a další exponáty.

 

Zmenšenina nádraží

Další místnost přináší pohled do tajů vlakového nádraží. K vidění je například autentický model louckého nádraží od Juraje Tichého či ukázka jízdenek všech druhů. „Lístky byly barevné. Kupříkladu hnědé určovaly jízdu v obyčejném vlaku, lístek s pruhem znamenal rychlíkový spoj,“ vysvětluje předsedkyně Klubu přátel.

Kromě věcí z železniční stanice je v pokoji také zaznamenaná muzikantská historie v Lukách, do které neodmyslitelně patří Jan Vrzáček. Kapelník dechové hudby Lučanka věnoval muzeu několik dechových nástrojů.

„Byl to pan muzikant,“ vybavuje si Suková. „Z magnetofonu či rádia dokázal pouhým odposlechem přepsat píseň na noty,“ dodává. Malinká místnost nabízí pohled i na historické harmonikum rodiny Hradeckých, které dnes už není funkční.

Dominantou Luk nad Jihlavou stále zůstává zámek. Šlechtici, kteří v něm pobývali, mají v muzeu také své místo. Výstava zahrnuje především fotografie rodiny hraběte Antonína Widmanna-Sedlnického, který se v Lukách narodil a žil zde do roku 1948.

Velkou tradici dodnes mají v Lukách dobrovolní hasiči. Proto i expozice přináší ukázku hasičských přileb, sekyrek i fotografií.

 

Kachlová kamna

Třetí, a vůbec nejmenší prostory představují kuchyňku, v níž jsou kachlová kamna, vyšívané utěrky, konvičky na polévku, mlýnek a další potřeby, bez nichž by se hospodyňky dříve vůbec neobešly.

Sto let ČSR

Další prostor louckého muzea je věnovaný výročí Československé republiky, která letos oslavuje sto let. Výstava s názvem Osudové osmičky je zaměřená na významná data během sta let republiky, i z Luk.

„4. listopadu 1918 se v Lukách konaly v kostele sv. Bartoloměje děkovné bohoslužby za osvobození Československa z tyranie Německé říše,“ přibližuje Osudové osmičky Suková.

 

30 let po tragédii

Povodeň zasáhla Luka nad Jihlavou v roce 1988 a místní si tragédii připomínají fotografickou výstavou. Devastující živel s sebou před 30 lety bral domy, auta, ale i lidské životy.

Událost, která se vryla do paměti každému z Louckých, se stala v noci ze středy 20. dubna na čtvrtek 21. dubna v roce 1988. Vydatný déšť rozvodnil Kozlovský potok i řeku Jihlavu, a hladina vody se zvedla až do výšky čtyř metrů.

Téměř okamžitě po ústupu vody byla organizována pomoc postiženým v podobě náhradního ubytování, sociální a zdravotní péče. „Pomáhal každý, kdo mohl,“ pokračuje Suková s tím, že si vybavuje hlavně všudypřítomný zápach.

Jindy poklidná říčka si vy-žádala i lidské oběti, životy  obyvatelek Hedviky Varhaníkové a Anežky Cypriánové. „Ještě dnes se všichni z té události vzpamatovávají,“ myslí si.

 

Starodávná pračka

Prohlídka končí ve sklepních prostorách. Expozice je tu zaměřena na ševcovské řemeslo, a k vidění tu jsou i fotografie louckých obuvníků. Jedním z nich byl například Rudolf Čáp. „Máme tu i starou pračku,“ zdůrazňuje předsedkyně Klubu přátel na závěr.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
02.05.2024 AktualityStarosta Dolní Cerekve: V úsilí musíme vytrvat pro příští generace

Předposlední dubnovou sobotu si obce a spolky, v jejichž katastrálním území může v budoucnu vzniknout úložiště vyhořelého jaderného paliva, zvolily jako datum pro konání osmého ročníku ...

Komentáře (0)
01.05.2024 AktualityDen pro jihlavskou zoo představí kampaň na záchranu přírody Vietnamu

Vietnam a jeho příroda budou hlavními tématy akce Den pro zoo, která se na státní svátek 1. 5. uskuteční v Zoo Jihlava. Program se od 10 do 15 hodin zaměří na důležitost a význam zoologických ...

Komentáře (0)
01.05.2024 AktualityDělnický dům žil příběhy pamětníků

V polovině března se v jihlavském Dělnickém domě uskutečnila závěrečná prezentace projektu Příběhů našich sousedů, do kterého se zapojili žáci ze základních škol z Jihlavy, Velkého ...

Komentáře (1)
01.05.2024 AktualitySlavíme 20 let v Evropské unii - I.

Dnes ve středu 1. května oslavíme 20. výročí od vstupu České republiky do EU. K výročí jsme oslovili celkem 14 osobností s vazbami na Vysočinu se čtyřmi otázkami. Do uzávěrky JL jsme ...

Komentáře (0)
01.05.2024 AktualityUž 20 let v EU: koncerty a dort

Zítra ve středu 1. května si připomeneme 20. výročí vstupu ČR do Evropské unie. Také v Jihlavě jsou naplánovány oslavy tohoto jubilea. Město o tom informovalo v tiskové zprávě. Koncerty ...

Komentáře (0)
01.05.2024 AktualityManifestace na 1. máj nebude

Po mnoho let jako jediná dodržovala tradici prvomájových manifestací v Jihlavě na Masarykově náměstí KSČM. Zítra 1. května však manifestace nebude. „Magistrát nám to nepovolil,“ ...

Komentáře (0)
30.04.2024 AktualityOběti politických procesů připomene v Jihlavě památník navržený školáky

Oběti politických procesů z 50. let minulého století bude v Jihlavě připomínat umělecká instalace navržená žáky místní základní školy. Bude ve dvoře Vysoké školy polytechnické Jihlava ...

Komentáře (4)
30.04.2024 AktualityV Jihlavě budou pokračovat opravy kostela sv. Ignáce, obnovená bude i výmalba

V Jihlavě bude letos pokračovat obnova barokního kostela svatého Ignáce. U jedné z dominant Masarykova náměstí začnou stavbaři na jaře opravovat boční fasádu. V projektu za víc než 45 ...

Komentáře (0)
30.04.2024 AktualityVoda z bazénů E. Rošického prosakuje

Jihlava připravuje na rok 2025 opravy bazénových van za 50 milionů korun. Velká rekonstrukce objektu není možná. Město na stavbu bazénu na zelené louce nemá. Více v tištěném ...

Komentáře (3)
30.04.2024 AktualityČarodějnice dorazí na vatru až naposled

Zatímco v minulém týdnu vzhlíželi k nebi majitelé ovocných sadů, zahradnictví a zahrádkáři, dnes k němu upínají zraky pořadatelé oslavy tzv. čarodějnic. Český hydrometeorologický ...

Komentáře (0)
29.04.2024 AktualityNejvíc je u nás Ukrajinců, Slováků a Vietnamců

Na Vysočině žilo koncem minulého roku 30.065 cizinců. Po předchozím nárůstu jejich počet vloni klesl o 2,4 procenta. Mezi regiony v Česku měla Vysočina třetí nejnižší počet cizinců, ...

Komentáře (0)
29.04.2024 AktualitySíť cyklostezek na Vysočině rozroste

V příštích dvou letech se milovníci jízdy na kole mohou těšit například na první kilometry nové stezky z Brtnice na Rokštejn nebo z Chotěboře do Bílku. Vznikat začne i cyklostezka z Třebíče ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net