Reklama
Dnes je neděle 22.07.2018     svátek má Magdaléna

Náplní cest třebíčské cestovatelky je hlavně focení a sbírání receptů

PAVLÍNA MELICHAROVÁ sbalila batoh a vydala se na cesty.Foto: archiv P.M.
PAVLÍNA MELICHAROVÁ sbalila batoh a vydala se na cesty.Foto: archiv P.M.

17.3.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Každý může překročit svůj stín, takové je krédo třebíčské cestovatelky Pavlíny Melicharové. Projela už více než 35 zemí a na cestách strávila více než 900 dní. A návrat zatím neplánuje.

Fotí sama sebe v tradičních šatech na zajímavých místech. Píše knihu o mužích, které potkala, sbírá recepty od místních, fotí mimo jiné záchodky, bloguje. Natáčela o ní pořad thajská národní televize. Psali o ní v zahraničních médiích.

Její pouť začala v Turecku. Postupně procestovala většinu asijských zemí, pak to vzala přes USA do Střední Ameriky, a nyní se nachází v Jižní Americe. Od prvopočátku neměla v plánu cestovat jako běžný turista. Jejím přáním bylo, aby její cesta nesla i nějaké poselství. Proto již zmiňované focení, Pavlína se chce seznámit s místními tradicemi, kulturou a poznat ne příliš známá místa. Šaty mají příběh

Šaty na focení získává různě. Někdy to jde hladce, ale jindy se pořádně zapotí. Každý kousek oblečení má svůj originální příběh. A stejně tak každé focení je kapitola sama pro sebe.

Často ji doprovázejí pánové od ostrahy, někdy musí přehlídnout zákazy a nařízení, jindy se zase se vší výbavou pochoduje několik hodin do hor, aby udělala co nejlepší snímek.

Nejtěžší fotografování absolvovala pod vodou, v Indonésii, kde se fotila nemocná v nechutně ledové vodě. Otevřeli kvůli ní přírodní bazén. Nejvíc se jí líbily šaty indické, vietnamské, a ty z Ekvádoru.

„Cestování mám ráda, to ano, a vždycky jsem po trochách cestovala. Mám také celou řadu dalších zájmů a koníčků. A mým přáním vždycky bylo žít alespoň část roku někde u moře a v teple,“ začíná vyprávění.

Připouští, že ji to k oceánu táhne i při jejím putování, a zimu za své cestování nezažila. Do ciziny se vypravila po složitém rozchodu s bývalým manželem.
„Trvalo mi to hodně dlouho, než jsem se odhodlala, ale dnes vidím, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, co jsem mohla udělat,“ naznačuje.

Proto chce svou cestou inspirovat ženy, které se ocitly v tíživé situaci a necítí se doma v bezpečí, aby něco udělaly, aby udělaly první krok, a aby se nebály.

Podpora nejbližších

Cestovatelka má radost, že ji podporují děti, její rodiče a nejbližší přátelé. „Jsem jim za to nesmírně vděčná,“ říká. Zdůrazňuje, že bez alespoň částečné angličtiny se cestovatel neobejde, a v Jižní Americe to chce alespoň trošku španělštiny.

„Byla jsem i ve spojení s lidmi, kteří podobnou cestu absolvovali. Snažila jsem se sbalit co možná nejefektivněji. Tedy, abych nemusela tahat ani deko navíc. Pochopitelně se mi to nepovedlo, a spoustu věcí jsem po cestě rozdala,“ připouští.

Před začátkem svého dobrodružství ani neměla přesný plán. První zemí, kterou navštívila, bylo Turecko. „Byla tam totiž nejlevnější letenka,“ poukazuje.

Proč se rozhodla fotit v šatech obyvatel navštívených zemí? „Od malička mám ráda módu, a taky ruční práce, a obdivuju tradiční oblečení. Tak jsem spojila několik věcí dohromady. Představuju tak cizí země a jejich tradice prostřednictvím fotografií z jiného úhlu pohledu,“ přemítá.

Vznikly tak tisíce fotografií, ale těch „nej“ je zhruba stovka. Další její zálibou je sbírání receptů. „Sepisuju recepty, které se dají připravit v našich podmínkách. Mám ráda jednoduchá a rychlá jídla. Úplně jsem si zamilovala Cibulový dip, který od té doby, co jsem ho ochutnala, připravuju všude, a sklízí úspěchy,“ vyznává se.

Ochutnala také různé druhy hmyzu, a v Mexiku, v jedné rodině v Puerto Angel, i ještěrku. „Pak jsem se dozvěděla, že je zakázané je lovit,“ přiznává.

Lidé s úsměvem

Má radost, že má štěstí na lidi, které potkává. „Když to shrnu, tak ve většině asijských zemí jsou lidé usměvavější a pokornější, hlavně mimo turistické oblasti,“ podotýká.

Má i záporné zážitky, například když nepřijede autobus, uletí letadlo, či ji nechtějí pustit přes hranice. „Ve Vietnamu mi ukradli tablet, peníze a nějaké cennosti. To vůbec nebylo milý, zvlášť když jsem v tabletu měla většinu fotek. Nakonec to dobře dopadlo, a já dostala vše zpět,“ vzpomíná.

Na cestách se snaží být obezřetná, ale ví, že neustálý strach není možný. „Ten jsem měla v Indii, když mi autobus v noci zastavil ve vesnici, skoro bez osvětlení a začali se kolem mě sbíhat psi,“ sděluje.

Občas odpovídá na otázku, odkud pochází. „Ale většinou jsme pro ně bílí gringové. Třeba v Thajsku se se mnou chtělo hodně lidí fotit, pro ně jsme exotičtí. A říkají nám ,velký nos’,“ vysvětluje.

Na cestách se setkala s Češkou, se kterou nějakou dobu cestovala po Laosu a Kambodži. Se sympatickým párem z Prahy strávila pár večerů v Hondurasu na ostrově Roatan, když testovali tamní rum.

„Ale jinak Češi, v porovnání s ostatními národnostmi, až zas tolik necestují,“ říká. Setkala se i s Čechy, kteří v cizině trvale bydlí a rádi se s ní setkali.
Co Pavlína Melicharová plánuje po návratu domů? „To se uvidí. Přestala jsem věci plánovat,“ odpovídá. Uvažuje i o dalším cestování. „Na světě je tolik nádherných míst, kultur, rozličných chutí a báječných lidí,“ říká.

Dokáže si i představit, že se někde v cizině usídlí natrvalo. „Před cestou jsem dostala jednu radu k nezaplacení, která mi pomohla zvláště v obtížných situacích, tak se s vámi o ni podělím: DO NOT PANIC,“ uzavírá své vyprávění Pavlína Melicharová.

ReklamaReklamaReklama
Reklama
Reklama
18.07.2018 Aktuality/Komentáře (0)Vozíky v nemocnici jsou na mince

Stejný systém půjčování invalidních vozíků jako v supermarketech zavedli v jihlavské nemocnici. Důvodem je fakt, že se neustále ztrácely. „Nově ...

18.07.2018 Aktuality/Komentáře (1)Vysočinu sužuje sucho. Proto Kraj upozorňuje: šetřte vodou!

Teplá zima, horké jaro a nedostatek dešťových srážek z předchozích let. To jsou hlavní příčiny sucha, které také letos sužuje ...

18.07.2018 Aktuality/Komentáře (0)Kuriózní červená houba vyrostla na louce v Jihlávce

Původně australská houba, květnatec archerův, zdobí od začátku minulého týdne louku v obci Jihlávka. Našel ji tam houbař a člen tamní zemědělské ...

17.07.2018 Aktuality/Komentáře (0)Z velkých měst Vysočiny nemá přenosy zastupitelstev jen Ždár

Na Vysočině přibývá měst, jejichž obyvatelé mohou na internetu sledovat přímé přenosy ze zastupitelstva. Mezi pěti největšími městy je podle výjimkou ...

17.07.2018 Aktuality/Komentáře (0)Zemědělci už sklidili pětinu obilí a 30 procent řepky

Na Vysočině zemědělci posekali pětinu obilí a 30 procent řepky, zatímco před rokem se touto dobou žně v kraji teprve rozbíhaly a do řepky sklizňové stroje ještě ...

17.07.2018 Aktuality/Komentáře (0)Inspekce na Vysočině prověřuje odběry vody do vodních elektráren

Havlíčkobrodský inspektorát České inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje v kraji několik případů nadměrných odběrů vody malými ...

17.07.2018 Aktuality/Komentáře (0)Hlásí opraveno. Zimák začne mrazit

Včera měla být předána ledová plocha na Horáckém zimním stadionu (HZS) HC Dukle Jihlava. Po týdenních pracích odborná firma odstranila ...

16.07.2018 Aktuality/Komentáře (0)Oprava D1 Humpolec – Větrný Jeníkov má skluz

Opravy dálnice D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru mají velké zpoždění. Podle mluvčího Ředitelství silnic ...

16.07.2018 Aktuality/Komentáře (0)Většina venkovních koupališť v Česku má dobrou vodu

Kvalita vody ve většině českých venkovních koupališť je dobrá a lidi se v nich mohou bez obav koupat. Zákaz hygienici zatím vyhlásili pouze ojediněle, ...

16.07.2018 Aktuality/Komentáře (0)Od září poznáte, kdy přijede spoj

Během letošních prázdnin čekají jihlavskou MHD další změny. Cestující potěší nové autobusy a inteligentní zastávky. „V ...

16.07.2018 Aktuality/Komentáře (0)Pánové Kašna a Přinesdomů: do cirkusu se zamilovali už jako kluci

Pánové František Přinesdomů z Třeště a Vlastimil Kašna z Jihlavy jsou znalci a milovníci cirkusu. Osobně se znají s osobnostmi evropského cirkusového ...

15.07.2018 Aktuality/Komentáře (3)Referendum rozhodne soud

Ve Velkém Beranově má vyrůst nové logistické centrum Penny Marketu. To se však nelíbí některým občanům obce, kteří vypsali petici za ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net