Dnes je středa 23.01.2019     svátek má Zdeněk

Náplní cest třebíčské cestovatelky je hlavně focení a sbírání receptů

PAVLÍNA MELICHAROVÁ sbalila batoh a vydala se na cesty.Foto: archiv P.M.
PAVLÍNA MELICHAROVÁ sbalila batoh a vydala se na cesty.Foto: archiv P.M.

17.3.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Každý může překročit svůj stín, takové je krédo třebíčské cestovatelky Pavlíny Melicharové. Projela už více než 35 zemí a na cestách strávila více než 900 dní. A návrat zatím neplánuje.

Fotí sama sebe v tradičních šatech na zajímavých místech. Píše knihu o mužích, které potkala, sbírá recepty od místních, fotí mimo jiné záchodky, bloguje. Natáčela o ní pořad thajská národní televize. Psali o ní v zahraničních médiích.

Její pouť začala v Turecku. Postupně procestovala většinu asijských zemí, pak to vzala přes USA do Střední Ameriky, a nyní se nachází v Jižní Americe.
Od prvopočátku neměla v plánu cestovat jako běžný turista. Jejím přáním bylo, aby její cesta nesla i nějaké poselství. Proto již zmiňované focení, Pavlína se chce seznámit s místními tradicemi, kulturou a poznat ne příliš známá místa.

Šaty mají příběh

Šaty na focení získává různě. Někdy to jde hladce, ale jindy se pořádně zapotí. Každý kousek oblečení má svůj originální příběh. A stejně tak každé focení je kapitola sama pro sebe.

Často ji doprovázejí pánové od ostrahy, někdy musí přehlídnout zákazy a nařízení, jindy se zase se vší výbavou pochoduje několik hodin do hor, aby udělala co nejlepší snímek.

Nejtěžší fotografování absolvovala pod vodou, v Indonésii, kde se fotila nemocná v nechutně ledové vodě. Otevřeli kvůli ní přírodní bazén. Nejvíc se jí líbily šaty indické, vietnamské, a ty z Ekvádoru.

„Cestování mám ráda, to ano, a vždycky jsem po trochách cestovala. Mám také celou řadu dalších zájmů a koníčků. A mým přáním vždycky bylo žít alespoň část roku někde u moře a v teple,“ začíná vyprávění.

Připouští, že ji to k oceánu táhne i při jejím putování, a zimu za své cestování nezažila. Do ciziny se vypravila po složitém rozchodu s bývalým manželem.
„Trvalo mi to hodně dlouho, než jsem se odhodlala, ale dnes vidím, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, co jsem mohla udělat,“ naznačuje.

Proto chce svou cestou inspirovat ženy, které se ocitly v tíživé situaci a necítí se doma v bezpečí, aby něco udělaly, aby udělaly první krok, a aby se nebály.

Podpora nejbližších

Cestovatelka má radost, že ji podporují děti, její rodiče a nejbližší přátelé. „Jsem jim za to nesmírně vděčná,“ říká. Zdůrazňuje, že bez alespoň částečné angličtiny se cestovatel neobejde, a v Jižní Americe to chce alespoň trošku španělštiny.

„Byla jsem i ve spojení s lidmi, kteří podobnou cestu absolvovali. Snažila jsem se sbalit co možná nejefektivněji. Tedy, abych nemusela tahat ani deko navíc. Pochopitelně se mi to nepovedlo, a spoustu věcí jsem po cestě rozdala,“ připouští.

Před začátkem svého dobrodružství ani neměla přesný plán. První zemí, kterou navštívila, bylo Turecko. „Byla tam totiž nejlevnější letenka,“ poukazuje.

Proč se rozhodla fotit v šatech obyvatel navštívených zemí? „Od malička mám ráda módu, a taky ruční práce, a obdivuju tradiční oblečení. Tak jsem spojila několik věcí dohromady. Představuju tak cizí země a jejich tradice prostřednictvím fotografií z jiného úhlu pohledu,“ přemítá.

Vznikly tak tisíce fotografií, ale těch „nej“ je zhruba stovka. Další její zálibou je sbírání receptů. „Sepisuju recepty, které se dají připravit v našich podmínkách. Mám ráda jednoduchá a rychlá jídla. Úplně jsem si zamilovala Cibulový dip, který od té doby, co jsem ho ochutnala, připravuju všude, a sklízí úspěchy,“ vyznává se.

Ochutnala také různé druhy hmyzu, a v Mexiku, v jedné rodině v Puerto Angel, i ještěrku. „Pak jsem se dozvěděla, že je zakázané je lovit,“ přiznává.

Lidé s úsměvem

Má radost, že má štěstí na lidi, které potkává. „Když to shrnu, tak ve většině asijských zemí jsou lidé usměvavější a pokornější, hlavně mimo turistické oblasti,“ podotýká.

Má i záporné zážitky, například když nepřijede autobus, uletí letadlo, či ji nechtějí pustit přes hranice. „Ve Vietnamu mi ukradli tablet, peníze a nějaké cennosti. To vůbec nebylo milý, zvlášť když jsem v tabletu měla většinu fotek. Nakonec to dobře dopadlo, a já dostala vše zpět,“ vzpomíná.

Na cestách se snaží být obezřetná, ale ví, že neustálý strach není možný. „Ten jsem měla v Indii, když mi autobus v noci zastavil ve vesnici, skoro bez osvětlení a začali se kolem mě sbíhat psi,“ sděluje.

Občas odpovídá na otázku, odkud pochází. „Ale většinou jsme pro ně bílí gringové. Třeba v Thajsku se se mnou chtělo hodně lidí fotit, pro ně jsme exotičtí. A říkají nám ,velký nos’,“ vysvětluje.

Na cestách se setkala s Češkou, se kterou nějakou dobu cestovala po Laosu a Kambodži. Se sympatickým párem z Prahy strávila pár večerů v Hondurasu na ostrově Roatan, když testovali tamní rum.

„Ale jinak Češi, v porovnání s ostatními národnostmi, až zas tolik necestují,“ říká. Setkala se i s Čechy, kteří v cizině trvale bydlí a rádi se s ní setkali.
Co Pavlína Melicharová plánuje po návratu domů? „To se uvidí. Přestala jsem věci plánovat,“ odpovídá. Uvažuje i o dalším cestování. „Na světě je tolik nádherných míst, kultur, rozličných chutí a báječných lidí,“ říká.

Dokáže si i představit, že se někde v cizině usídlí natrvalo. „Před cestou jsem dostala jednu radu k nezaplacení, která mi pomohla zvláště v obtížných situacích, tak se s vámi o ni podělím: DO NOT PANIC,“ uzavírá své vyprávění Pavlína Melicharová.

Reklama
Reklama
20.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)S novou smlouvou lidé ušetří zhruba deset korun na vodném a stočném

Od 1. ledna 2019 provozuje část vodohospodářské infrastruktury městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace (JVAK). Dosavadní provozovatel Vodárenská ...

20.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Na získaných pozemcích se budou pást poníci ze zoo

Celkem 460 metrů čtverečních z pozemků Modety Style bude moci využívat jihlavská Zoo. Jak informoval náměstek primátora Jaromír Kalina (KDU-ČSL), pronajímatel ...

19.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Běžkaři: Neničte nám stopy!

Dostatek sněhu a upravené stopy – lákadla, která aktuálně nabízí Jihlavsko. Bohužel ne všichni se k běžkařským stopám chovají ...

19.01.2019 Aktuality/Komentáře (2)Radnice chce na náměstí byty

Městský dům s číslem popisným 18 v dolní části Masarykova náměstí bude určen především k bydlení. Rozhodli o tom jihlavští ...

18.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kantoři z Jeníkova, Žďáru a Náměště v klání Zlatý Ámos

Vysočina bude mít letos zastoupení v klání o nejoblíbenějšího učitele Česka Zlatý Ámos. Ve 26. ročníku soutěže je Jiří ...

18.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Popřejí si u ohně šťastné kilometry

V pořadí desátý Slavnostní oheň na Čeřínku organizuje Klub českých turistů Čeřínek v sobotu 19. ledna. Turisté si u něj popřejí ...

18.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Neděle patří Palachovi

Poselství Jana Palacha, který se v lednu roku 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci Československa, bude věnován program v neděli 20. ledna ve farním ...

18.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Jaro ve znamení přijímacích zkoušek

Máte doma školáka – ať už deváťáka, či maturanta, před kterým je velké rozhodnutí, kdy si musí vybrat, jakým směrem se ...

18.01.2019 Aktuality/Komentáře (5)Zemědělství se po sametové revoluci nastavilo špatně,říká Hofhanzl

Zemědělskou problematikou se zabýval Čestmír Hofhanzl v České národní radě a i v Parlamentu České republiky. Zvolen byl nejprve za Občanské fórum, ...

17.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Kamenný hospic by mohl získat pozemek v Havlíčkově Brodě

Havlíčkův Brod zřejmě převede na Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy pozemek nutný na stavbu prvního kamenného hospice na Vysočině. Smlouvu u budoucí ...

17.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Válečné hroby nyní i v chytrém telefonu

Pro laickou i odbornou veřejnost si Ministerstvo obrany přichystalo novinku v podobě možnosti zobrazování map s válečnými hroby i na chytrém telefonu (popř. obdobném ...

17.01.2019 Aktuality/Komentáře (0)Pohonné hmoty na Vysočině zlevnily asi o 20 haléřů

Ceny pohonných hmot na Vysočině za poslední týden klesly přibližně o 20 haléřů. Litr benzinu Natural 95 stojí u čerpacích stanic v kraji průměrně 31,58 ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net