Reklama
Dnes je sobota 20.10.2018     svátek má Vendelín

Náplní cest třebíčské cestovatelky je hlavně focení a sbírání receptů

PAVLÍNA MELICHAROVÁ sbalila batoh a vydala se na cesty.Foto: archiv P.M.
PAVLÍNA MELICHAROVÁ sbalila batoh a vydala se na cesty.Foto: archiv P.M.

17.3.2018 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Každý může překročit svůj stín, takové je krédo třebíčské cestovatelky Pavlíny Melicharové. Projela už více než 35 zemí a na cestách strávila více než 900 dní. A návrat zatím neplánuje.

Fotí sama sebe v tradičních šatech na zajímavých místech. Píše knihu o mužích, které potkala, sbírá recepty od místních, fotí mimo jiné záchodky, bloguje. Natáčela o ní pořad thajská národní televize. Psali o ní v zahraničních médiích.

Její pouť začala v Turecku. Postupně procestovala většinu asijských zemí, pak to vzala přes USA do Střední Ameriky, a nyní se nachází v Jižní Americe.
Od prvopočátku neměla v plánu cestovat jako běžný turista. Jejím přáním bylo, aby její cesta nesla i nějaké poselství. Proto již zmiňované focení, Pavlína se chce seznámit s místními tradicemi, kulturou a poznat ne příliš známá místa.

Šaty mají příběh

Šaty na focení získává různě. Někdy to jde hladce, ale jindy se pořádně zapotí. Každý kousek oblečení má svůj originální příběh. A stejně tak každé focení je kapitola sama pro sebe.

Často ji doprovázejí pánové od ostrahy, někdy musí přehlídnout zákazy a nařízení, jindy se zase se vší výbavou pochoduje několik hodin do hor, aby udělala co nejlepší snímek.

Nejtěžší fotografování absolvovala pod vodou, v Indonésii, kde se fotila nemocná v nechutně ledové vodě. Otevřeli kvůli ní přírodní bazén. Nejvíc se jí líbily šaty indické, vietnamské, a ty z Ekvádoru.

„Cestování mám ráda, to ano, a vždycky jsem po trochách cestovala. Mám také celou řadu dalších zájmů a koníčků. A mým přáním vždycky bylo žít alespoň část roku někde u moře a v teple,“ začíná vyprávění.

Připouští, že ji to k oceánu táhne i při jejím putování, a zimu za své cestování nezažila. Do ciziny se vypravila po složitém rozchodu s bývalým manželem.
„Trvalo mi to hodně dlouho, než jsem se odhodlala, ale dnes vidím, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, co jsem mohla udělat,“ naznačuje.

Proto chce svou cestou inspirovat ženy, které se ocitly v tíživé situaci a necítí se doma v bezpečí, aby něco udělaly, aby udělaly první krok, a aby se nebály.

Podpora nejbližších

Cestovatelka má radost, že ji podporují děti, její rodiče a nejbližší přátelé. „Jsem jim za to nesmírně vděčná,“ říká. Zdůrazňuje, že bez alespoň částečné angličtiny se cestovatel neobejde, a v Jižní Americe to chce alespoň trošku španělštiny.

„Byla jsem i ve spojení s lidmi, kteří podobnou cestu absolvovali. Snažila jsem se sbalit co možná nejefektivněji. Tedy, abych nemusela tahat ani deko navíc. Pochopitelně se mi to nepovedlo, a spoustu věcí jsem po cestě rozdala,“ připouští.

Před začátkem svého dobrodružství ani neměla přesný plán. První zemí, kterou navštívila, bylo Turecko. „Byla tam totiž nejlevnější letenka,“ poukazuje.

Proč se rozhodla fotit v šatech obyvatel navštívených zemí? „Od malička mám ráda módu, a taky ruční práce, a obdivuju tradiční oblečení. Tak jsem spojila několik věcí dohromady. Představuju tak cizí země a jejich tradice prostřednictvím fotografií z jiného úhlu pohledu,“ přemítá.

Vznikly tak tisíce fotografií, ale těch „nej“ je zhruba stovka. Další její zálibou je sbírání receptů. „Sepisuju recepty, které se dají připravit v našich podmínkách. Mám ráda jednoduchá a rychlá jídla. Úplně jsem si zamilovala Cibulový dip, který od té doby, co jsem ho ochutnala, připravuju všude, a sklízí úspěchy,“ vyznává se.

Ochutnala také různé druhy hmyzu, a v Mexiku, v jedné rodině v Puerto Angel, i ještěrku. „Pak jsem se dozvěděla, že je zakázané je lovit,“ přiznává.

Lidé s úsměvem

Má radost, že má štěstí na lidi, které potkává. „Když to shrnu, tak ve většině asijských zemí jsou lidé usměvavější a pokornější, hlavně mimo turistické oblasti,“ podotýká.

Má i záporné zážitky, například když nepřijede autobus, uletí letadlo, či ji nechtějí pustit přes hranice. „Ve Vietnamu mi ukradli tablet, peníze a nějaké cennosti. To vůbec nebylo milý, zvlášť když jsem v tabletu měla většinu fotek. Nakonec to dobře dopadlo, a já dostala vše zpět,“ vzpomíná.

Na cestách se snaží být obezřetná, ale ví, že neustálý strach není možný. „Ten jsem měla v Indii, když mi autobus v noci zastavil ve vesnici, skoro bez osvětlení a začali se kolem mě sbíhat psi,“ sděluje.

Občas odpovídá na otázku, odkud pochází. „Ale většinou jsme pro ně bílí gringové. Třeba v Thajsku se se mnou chtělo hodně lidí fotit, pro ně jsme exotičtí. A říkají nám ,velký nos’,“ vysvětluje.

Na cestách se setkala s Češkou, se kterou nějakou dobu cestovala po Laosu a Kambodži. Se sympatickým párem z Prahy strávila pár večerů v Hondurasu na ostrově Roatan, když testovali tamní rum.

„Ale jinak Češi, v porovnání s ostatními národnostmi, až zas tolik necestují,“ říká. Setkala se i s Čechy, kteří v cizině trvale bydlí a rádi se s ní setkali.
Co Pavlína Melicharová plánuje po návratu domů? „To se uvidí. Přestala jsem věci plánovat,“ odpovídá. Uvažuje i o dalším cestování. „Na světě je tolik nádherných míst, kultur, rozličných chutí a báječných lidí,“ říká.

Dokáže si i představit, že se někde v cizině usídlí natrvalo. „Před cestou jsem dostala jednu radu k nezaplacení, která mi pomohla zvláště v obtížných situacích, tak se s vámi o ni podělím: DO NOT PANIC,“ uzavírá své vyprávění Pavlína Melicharová.

ReklamaReklamaReklamaReklama
ReklamaReklama
Reklama
17.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Opraví mostek v lokalitě U Dvora

Město chystá opravu dalšího mostu. Jedná se o mostek v lokalitě U Dvora nedaleko Skalky, který vede přes Koželužský potok. Opravy mostku schválili ...

17.10.2018 Aktuality/Komentáře (3)Fotoaparát za sto tisíc korun má městu ušetřit peníze

Město si chce koupit nový fotoaparát. Stát má zhruba 100 tisíc korun. Jedná se o Nikon D850 s formátem snímače FX. Aparát umožňuje kvalitnější ...

16.10.2018 Aktuality/Komentáře (1)Tuberkulóza na Vysočině – hned tři nové případy

Hned tři případy tuberkulózy se v uplynulých dnech objevily na Vysočině. S tímto vysoce nakažlivým a infekčním onemocněním jsou hospitalizovaní ...

16.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Na silnicích přibývá srážek se zvěří

Dopravních nehod zaviněných srážkou automobilu s lesní zvěří přibývá. V loňském roce se v Česku takových havárií stalo ...

16.10.2018 Aktuality/Komentáře (2)Magistrát právě hledá náhradu za havarovaný služební vůz

Jihlavští zastupitelé na svém posledním zasedání schválili přesun finančních prostředků ve výši půl milionu korun. Peníze ...

16.10.2018 Aktuality/Komentáře (1)100 let republiky připomene čapka TGM i vlajkový den

Největší čapka T. G. Masaryka bude v dnes, v úterý 16. 10., představena v expozici Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Jejím ...

16.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Náměstí bude jedním z center

Taneční hru Nothing Sad, volně inspirovanou esejí astronoma J. Keplera O šestiúhelné sněhové vločce – poutavé čtení o ničem, uvede ve ...

15.10.2018 Aktuality/Komentáře (1)Podzimní výlovy na Vysočině ztěžuje sucho, chybí voda v sádkách

Rybářům na Vysočině přidělává sucho a teplo starosti i na podzim. S výlovem ryb určených k prodeji vyčkávají, protože zatím mají ...

15.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Události roku 1918 na Vysočině připomenou akce archivů

Archivy ve spolupráci s dalšími institucemi připomenou říjen 1918 na Vysočině. V Jihlavě se bude beseda historiků věnovat i složitým regionálním ...

15.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině bylo rekordně teplo v Libicích nad Doubravou

V sobotu padl na Vysočině jeden teplotní rekord, v Libicích nad Doubravou v okrese Havlíčkův Brod. Meteorologové tam naměřili 21,1 stupně. Na ostatních stanicích ...

15.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Výstava ke Švecovi

Fotografie, texty i články ke 100. letům republiky sesbíral a vystavuje jako vzpomínku na 135. výročí naro­zení plk. J. J. Švece z Čenkova autor ...

15.10.2018 Aktuality/Komentáře (0)Jihlaváci, a stejně tak i všichni Češi, jsou velmi dobří lyžaři, a ani v Alpách se neztratí

U běžeckého lyžování čekejte s nadcházející sezonou novinku. Nové běžky už totiž nebudete muset voskovat. Jak to? Prozradí Miroslav Fremund, ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net