Reklama
Dnes je středa 21.08.2019     svátek má Johana

Jana Fischerová (ODS): Celý případ je osobní věcí pana Pavlíka


1.12.2017 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

1.12.2017 Jihlavské listy

Naše republika někam dospěla, tak to musíme předávat dál, říká o partnerství se Zakarpatím náměstkyně vysočinského hejtmana Jana Fischerová (ODS).


ODS v minulosti požadovala, aby náměstek hejtmana z koaličního ANO Josef Pavlík nařčení z členství v Lidových milicích vyvrátil, nebo rezignoval. V případě, že by tak neučinil, hrozila ODS odchodem z krajské koalice. Sledujete tuto kauzu?

Vrátila jsem se z dovolené, tak úplně čerstvé zprávy k té věci nemám. V médiích jsem však četla o vyjádření soudu k jeho žalobě, kterou podal, aby se očistil. Žádný konkrétní dokument jsem k této záležitosti ještě nečetla.

 

Jak by se podle vás měla strana zachovat nyní, po vynesení prvoinstančního rozsudku?

Myslím si, že celý tento případ je osobní věcí pana Pavlíka, potažmo také vnitřních vztahů v Hnutí ANO.

ODS k tomu bude mít jednání v prosinci, kdy se sejde Regionální rada.

 

Pro jaké konkrétní řešení jste vy osobně?

Vše opravdu záleží na tom, jak se do té doby posune celkový vývoj. Jestli to bude pan Pavlík sám řešit, nebo to bude vyřešeno v rámci Hnutí ANO.

 

Zeptám se jinak. Jste pro to, aby se čekalo na vynesení pravomocného rozsudku, nebo aby ODS požadovala řešení celé situace již nyní?

Já se každopádně budu chtít v první řadě seznámit s výrokem soudu v písemné podobě, který jsem ještě nečetla. Jednak ještě v písemné formě nebylo ani vydané, a jednak jsem v uplynulých dnech byla na dovolené.

 

Na podzim jste nekandidovala ve volbách do Poslanecké sněmovny. Nebylo to kvůli tomu, že vykonáváte funkci náměstkyně vysočinského hejtmana?

Ne. Říkala jsem již před dvěma roky, že nebudu kandidovat, protože jsem v Poslanecké sněmovně byla již dvě volební období.

 

Pokud by ODS vystoupila z krajské koalice, tak vy byste skončila ve funkci náměstkyně hejtmana. Co byste potom dělala?

Samozřejmě, i takovéto řešení se tady nabízí. Přiznám se, že dříve jsem se živila sama, vydělávala jsem i na zaměstnance. Mám také jazykové zkoušky. Jsem například soudním tlumočníkem z němčiny… Takže se vůbec neobávám, že bych neměla co dělat.

 

Takže byste se případnému odchodu z funkce nebránila?

Ne, to určitě ne.

 

Ve světle kauzy pana náměstka Pavlíka - myslíte si, že bylo správné vstupovat do koalice s ANO?

Vznikly určité dohody. Samozřejmě, že názory na to byly z různých stran různé. V té době jsem ještě netušila, že budu v pozici uvolněné radní, takže u těch jednání jsem ani osobně nebyla. Tehdy také proběhlo společné jednání se Starosty (SPV). Jestliže potom vznikly dohody, které již byly rozpracované, tak by asi bylo špatně od toho utíkat.

 

Myslíte si tedy, že to nebyla chyba?

Já pořád vidím práci na Kraji, opravdu konkrétní věci, které se řeší. Důležité je, aby lidé, kteří jsou na pozicích uvolněných radních, dané oblasti rozuměli, dělali to rádi, a byly vidět výsledky pro Kraj.

 

Jak hodnotíte práci současné koalice?

Tohle musí především posoudit lidé zvenku, jak to vidí oni. Ne každý to vnímá, že je tu nějaká krajská koalice. Tak, jak zde pracujeme, zatím nedošlo mezi námi k žádným problémům.

 

Pan Pavlík vykonává funkci náměstka hejtmana pro oblast financí a majetku. Považujete ho za odborníka? Jak se vám s ním spolupracuje?

Myslím si, že má na starosti náročné portfolio. Má velký rozsah zodpovědnosti. Žádné problémy, co se týká odborné diskuze, jsem s ním neměla. Například, když jsme třeba připravovali rozpočet, jednala jsem s ním o tom za svoji oblast. To znamená za kulturu, cestovní ruch a památkovou péči. Vše, jak bylo odborně předloženo, tak prošlo.

 

Ještě se vraťme k minulosti. Co říkáte na postoj pana Pavlíka, když zatajil svoje předlistopadové členství v KSČ, a možná i v Lidových milicích…?

Každý je odpovědný sám za sebe. Asi tak.

 

Viděla jste dokumenty týkající se kauzy pana náměstka Pavlíka? Co na ně říkáte?

Viděla jsem je pouze na Facebooku. Podle mého názoru nikdo neví, kde je pravda. Domnívám se, že je to na rozhodnutí soudu, popřípadě na osobě Josefa Pavlíka, který si za to zodpovídá.

 

Již rok vykonáváte funkci náměstkyně hejtmana. Co se vám za tu dobu nejvíce podařilo, a jaké máte priority?

Jsem ráda, že kultura zde není úplně tou Popelkou. Teď konkrétně probíhají opravy hradu Roštejn, který je v majetku Kraje. Tam vše běží podle plánu, získali jsme na to evropské peníze. Rovněž jsem ráda, že probíhá rekonstrukce Horáckého divadla. Velmi dobrý dojem mám také z muzeí a galerií.

 

V jaké fázi je v současné době rekonstrukce divadla?

Dodělává se zázemí, které poskytne také možnosti stravování. Bude tam restaurace a kavárna. Hotové by to mělo být do konce roku. Dojde k vypsání veřejné zakázky na pronajímatele. Slyšeli jsme, že zájem bude velký. Mám také radost z týmu, který je kolem ředitele divadla pana Remiáše.

 

V první polovině roku jsme hovořili o tom, že dalším partnerem Vysočiny by mohl být italský region Jižního Tyrolska. V jaké fázi jsou v současné době jednání?

Chceme tím navázat na partnerství Havlíčkova Brodu s městem Brixen, které leží v tomto regionu. Dostali jsme odpověď pana hejtmana Arno Kompatschera, že je potřeba najít konkrétní věci, v čem bychom mohli spolupracovat. To by podle nás bylo možné přes mládež, sport, památky a různé osobnosti. Stále však ještě nemáme hmatatelný výsledek jednání. Řekla bych, že z naší strany bude zájem o spolupráci asi větší, než z té jihotyrolské. Ale zatím nám neřekli ne…

 

Rýsuje se partnerství třeba také s nějakým jiným regionem?

Osobně bych toho nerozdělávala mnoho najednou, protože kdo honí hodně zajíců, nechytne žádného. Nejdříve bych se pokusila dotáhnout do konce Jižní Tyrolsko.

 

V současné době má Kraj Vysočina šest partnerských regionů. Které z těchto partnerství považujete za nejplodnější?

U srdce zahřeje, že již deset let máme partnerství se Zakarpatskou Ukrajinou, kde jsme hodně pomohli. Člověk vidí, že se tam díky tomu něco změnilo - přesto, že tam situace a podmínky k životu jsou stále neutěšené. Naše republika i naše životní úroveň někam dospěla, a pomáhali nám přitom odjinud, tak to musíme předávat dál.

Reklama
02.08.2019 Bez kategorie/Komentáře (3)Primátorka: Špinavou práci uděláme my a oni si do nás ještě mohou kopnout

Po červnové rezignaci náměstka primátorky Jaromíra Kaliny (KDU-ČSL) následovala jeho rezignace na koaliční smlouvu a stal se opozičním zastupitelem. To se poprvé projevilo na mimořádném ...

15.07.2019 Bez kategorie/Komentáře (2)Řízení ve věci přestupku proti zastupiteli Paulovi bylo zastaveno a odpověď M. Paulové

Jihlavské listy 12. července 2009 Městský úřad v Havlíčkově Brodě zastavil řízení ve věci přestupku proti jihlavskému zastupiteli Petru Paulovi (SPD). Jihlavský zastupitel Petr Paul ...

04.07.2019 Bez kategorie/Komentáře (1)Lidovecký náměstek Kalina rezignoval

K 30. červnu náměstek primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL) rezignoval na svou funkci náměstka. Důvodem je skutečnost, že město Jihlava vypovědělo smlouvu s advokátní ...

04.07.2019 Bez kategorie/Komentáře (1)Náměstek Laštovička (ODS): Ti loupežníci náš majetek vybydlují

Jste náměstkem primátorky od loňského podzimu a „spor o vodu“ města se svazkem (SVAK) jste zdědil. Jak jej vidíte? Seznámil jsem se s tím, jakým ...

17.06.2019 Bez kategorie/Komentáře (0)Vít Kaňkovský: Vláda hazarduje s osudy seniorů i postižených

I když osobně nátlak nemám moc rád, tentokrát mně a dalším kolegům nezbylo nic jiného než intenzivně naléhat na vládu, aby poskytla ...

12.06.2019 Bez kategorie/Komentáře (5)Senátor Vystrčil: Podepsat se pod žalobu na prezidenta nebylo jednoduché

Jihlavské listy 11. 6. 2019 Jinou možnost bohužel nevidím, říká senátor Miloš Vystrčil (ODS), který připojil svůj podpis pod připravovanou žalobu ...

11.06.2019 Bez kategorie/Komentáře (2)Primátorka Koubová je „šokována přístupem firmy“

Město Jihlava se ústy primátorky Karolíny Koubové (Fórum Jihlava) opřelo do firmy Kronospan. Na sociálních sítích počátkem června ...

04.06.2019 Bez kategorie/Komentáře (0)Hyský (ČSSD): starosta Michal Šmarda na funkci ministra má

ČSSD nominovala na post nového ministra kultury starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. Je to podle vás správná volba? Michal Šmarda je zkušený ...

03.06.2019 Bez kategorie/Komentáře (4)V zahraničí jsme za šašky, napsala poslankyně Němcová (ODS)

Na konci května došel do ČR audit Evropské komise o dotacích Agrofertu, který jeho bývalý majitel Andrej Babiš, vložil do svěřeneckého fondu. V ...

28.05.2019 Bez kategorie/Komentáře (0)Popelka (ANO): Magistrát jedná nesystémově

Opoziční ANO kritizuje sloučení územního plánování se stavebním úřadem. Většina českých měst však postupuje jako ...

28.05.2019 Bez kategorie/Komentáře (0)Polemika zastupitele Neckáře o dopravě na pelhřimovské výpadovce

V březnovém vydání Novin jihlavské radnice jsem si dovolil vyjádřit obavy, že po zprovoznění nového obchodního centra při výpadovce na ...

28.05.2019 Bez kategorie/Komentáře (0)Úřad o údajném přestupku politika Paula nerozhodl

V pátek 17. května v Havlíčkově Brodě začalo prověřování možného přestupku mezi jihlavským zastupitelem a kandidátem do Evropského parlamentu ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net