Reklama
Dnes je středa 25.04.2018     svátek má Marek

Rozpočty měst na Jihlavsku: Telč opět masivně investuje díky dotacím

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

9.1.2017 Aktuality/Komentáře (2), autor:
David Kratochvíl

 

Ani jedno ze čtyř měst na Jihlavsku nebude v roce 2017 hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Zastupitelé Brtnice, Telče, Třeště i Polné stihli hospodaření schválit svorně na svých prosincových zastupitelstvech. Zatímco Třešť a Brtnice mají rozpočet schodkový, v Telči i v Polné počítají naopak pro letošek s vyrovnaným hospodařením.

 

Třešť

 Jako první představili rozpočet pro rok 2017 v Třešti. V meziročním srovnání bude město investovat výrazně méně. Přibližně za 38,5 milionu korun. V roce 2016 přitom, hlavně kvůli výstavbě přírodního biotopu a rozsáhlé opravě Fritzovy ulice, investovalo ještě zhruba o 25 milionů korun více.  

 

Hospodaření bude schodkové. Na výdajové stránce město počítá  s  téměř 108 miliony korun, kdežto na na příjmové pouze s 96 miliony korun.

 

Téměř 12 milionový rozdíl mezi příjmy a výdaji chce úřad pokrýt z přebytků z předchozích let. Město si v příštím roce nehodlá brát žádný nový úvěr. Naopak ho v roce 2017 čeká splácení stávajících půjček, a to v celkové výši zhruba 9,5 milionu korun.

 

Největší investiční akcí nadcházejícího roku má být podle starosty Vladislava Hynka příprava stavebních parcel v lokalitě Hodická. Vzniknout by tam mělo celkem 14 zasíťovaných pozemků určených pro výstavbu rodinných domků. Město na to vyčlenilo ve schváleném rozpočtu 11 milionů korun.

 

Brtnice

Brtnici čeká, podle starostky Miroslavy Švaříčkové, hodně práce a plnění nelehkých úkolů, a to nejen v Brtnici, ale i v místních částech. Rozpočet je nastaven jako schodkový na částku 84 milionů korun. Více než 21milionový rozdíl mezi příjmy a výdaji chce úřad pokrýt změnou stavu na bankovních účtech.

 

Největší investiční akcí bude výstavba vodojemu s úpravnou vody a rozšíření vodovodní sítě pro obec Příseka, v nákladu 20 miliónů korun.

 

Napojení nových vodních zdrojů včetně úpravny vody připravuje radnice také v Brtnici. „Plánována je revitalizace zeleně ve správním území města Brtnice, oprava komunikací a chodníků,“ doplňuje starostka.

 

Prioritní je ale pro město společný projekt s Krajem Vysočina, a to oprava komunikace a výstavba chodníků na ulici 5. května, směrem na Třebíč. 
Významnou a nákladnou stavbou bude nová komunikace na sídlišti Niva, která propojí ulici Sportovní s hlavní komunikací na Jihlavu. „Pokud budeme úspěšní v získání dotace na obnovu střešní krytiny Rodného domu Josefa Hoffmanna, a na úpravu dvorního areálu, získá realizací tato významná kulturní památka na atraktivitě,“ dodává Švaříčková.

 

Mimo jiné v Brtnici plánují výstavbu tzv. „Zelené učebny“ v areálu základní školy, a to včetně venkovní učebny se zahradou, která bude sloužit dětem pro pěstitelskou činnost.

 

Telč

V Telči počítají s vyrovnaným hospodařením ve výši 130 milionů korun. „V meziročním srovnání je to více o zhruba 20 milionů korun,“ vypočítává starosta Roman Fabeš s tím, že do letošního  rozpočtu se počítá s vyššími daňovými příjmy, a také se do hospodaření částečně muselo zahrnout financování loni započatých investičních akcí, které se ale dokončí až v průběhu letošního roku.

 

Druhou největší investiční akcí má být oprava věže sv. Ducha v historickém centru, jejíž krov je ve špatném stavu.

 

U této románské památky počítá město, kromě rekonstrukce krovu, také s novou střechou a opravami dalších částí věže. Jde o projekt s náklady kolem 14,5 milionů korun. Město na něj získalo evropskou dotaci.

 

„Finanční spoluúčast města bude 2,5 milionu korun,“ vypočítává místostarosta Pavel Komín. Největší investicí v roce 2017 bude realizace cyklostezky v Lipkách za 19,5 milionu korun, přičemž město bude hradit čtyři miliony. 

 

Počítá se ale také s rekonstrukcí Kostelnomyslovské ulice za 4,5 milionu korun, a město bude, díky dotaci, financovat jen zhruba 1,1 milionu. Soukromý investor by měl také ještě letos započít v Batelovské ulici s výstavbou Domu s pečovatelskou službou.

 

Polná

Jako první z měst na Jihlavsku schválili rozpočet na rok 2017 v Polné, a to už 7. prosince. Radnice počítá s vyrovnaným hospodařením ve výši přesahující 112,7 milionů korun na příjmové i výdajové stránce.

 

Jednou z priorit vedení města pro letošek je v rámci už třetí etapy vybudovat inženýrské sítě a komunikace pro stavební pozemky v lokalitě Palackého sever. Radnice má na tuto investiční akci už schválený úvěr.

 

Přehled veškerých navrhovaných a požadovaných akcí i stavebních úprav pro letošní rok, zanesených v rozpočtu podle finančních  prostředků, je k dispozici v elektronické podobě na oficiálním webu města.

ReklamaReklama
Reklama
23.04.2018 Aktuality/Komentáře (0)Vysočina má dva teplotní rekordy, nejtepleji měly Moravské Budějovice

Dva teplotní rekordy naměřili o víkendu meteorologové na Vysočině - ve Vatíně v okrese Žďár nad Sázavou a Hubenově na Jihlavsku. Nejvyšší ...

23.04.2018 Aktuality/Komentáře (0)Představí, jak bude vypadat dopravní terminál městského nádraží v Jihlavě

Jak by měl vypadat nový přestupní dopravní terminál v místě stávajícího městského vlakového nádraží, s tím ...

22.04.2018 Aktuality/Komentáře (0)Nádraží v kraji Vysočina čekají opravy

Nádraží na Vysočině čekají opravy a modernizace za stovky milionů. Letos začne projektová příprava opravy hlavního nádraží v Jihlavě za ...

22.04.2018 Aktuality/Komentáře (0)Neobyčejný život novináře Jana Máši v rozhlase

Jan Máša (1867-1933) je na Vysočině znám především jako zakladatel Jihlavských listů. Tento český buditel, novinář a organizátor, však ...

22.04.2018 Aktuality/Komentáře (0)Volné zahrádky v koloniích? Ty neexistují. Vše je obsazeno

Obliba zahrádek v koloniích mezi Čechy trvá a zájemci o volné pozemky často neuspějí. Zahrádkaření ve městech už není doménou ...

21.04.2018 Aktuality/Komentáře (0)SMJ opět končí se záchytkou. Tvrdí, že definitivně

Dala výpověď. Po čase ji stáhla. Teď ji ale podala znovu. Řeč je o městské organizaci Služby města Jihlavy (SMJ), která - vedená novým šéfem, ...

21.04.2018 Aktuality/Komentáře (1)Jako první lidem sdělil, jaký je skutečný zdravotní stav obyvatel

Byl jedním z prvních, ne-li první, kdo dohledal a zpracoval data o zdravotním stavu obyvatelstva Jihlavska. A to již na konci osmdesátých let minulého ...

20.04.2018 Aktuality/Komentáře (0)Den proti úložišti počtvrté

Čtvrtý ročník akce Den proti úložišti se odehraje v sobotu 21. dubna od 14 hodin před požární zbrojnicí v Hojkově. Akcí upozorňují ...

19.04.2018 Aktuality/Komentáře (0)Oprava Úprkovy ulice začne zítra

Už zítra, v pátek 20. dubna, začne avizovaná rekonstrukce Úprkovy ulice v Jihlavě. Stavbu se podaří zahájit takřka o dva měsíce dříve, než ...

20.04.2018 Aktuality/Komentáře (0)Na Jihlavsku je nouze o zubní lékaře

Zubařů na Jihlavsku je nedostatek. Ti stávající nové pacienty nepřibírají a nově příchozích zubních lékařů je pomálu. Vysočina ...

19.04.2018 Aktuality/Komentáře (0)Další dopravní omezení v krajském městě: v pondělí začne rekonstrukce Telečské ulice

Po uzavření Brněnského mostu a mostu na dálničním přivaděči se řidiči v Jihlavě musí připravit na další komplikace. Od pondělí začne ...

19.04.2018 Aktuality/Komentáře (0)V Jihlavě odhalují pracovníci nebezpečné dutiny stromů tomografem

V Jihlavě odhalují pracovníci nebezpečné dutiny ve stromech pomocí akustického tomografu. Na základě měření rychlosti šíření ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net