Reklama
Dnes je úterý 23.01.2018     svátek má Zdeněk

Rozpočty měst na Jihlavsku: Telč opět masivně investuje díky dotacím

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

9.1.2017 Aktuality/Komentáře (2), autor:
David Kratochvíl

 

Ani jedno ze čtyř měst na Jihlavsku nebude v roce 2017 hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Zastupitelé Brtnice, Telče, Třeště i Polné stihli hospodaření schválit svorně na svých prosincových zastupitelstvech. Zatímco Třešť a Brtnice mají rozpočet schodkový, v Telči i v Polné počítají naopak pro letošek s vyrovnaným hospodařením.

 

Třešť

 Jako první představili rozpočet pro rok 2017 v Třešti. V meziročním srovnání bude město investovat výrazně méně. Přibližně za 38,5 milionu korun. V roce 2016 přitom, hlavně kvůli výstavbě přírodního biotopu a rozsáhlé opravě Fritzovy ulice, investovalo ještě zhruba o 25 milionů korun více.  

 

Hospodaření bude schodkové. Na výdajové stránce město počítá  s  téměř 108 miliony korun, kdežto na na příjmové pouze s 96 miliony korun.

 

Téměř 12 milionový rozdíl mezi příjmy a výdaji chce úřad pokrýt z přebytků z předchozích let. Město si v příštím roce nehodlá brát žádný nový úvěr. Naopak ho v roce 2017 čeká splácení stávajících půjček, a to v celkové výši zhruba 9,5 milionu korun.

 

Největší investiční akcí nadcházejícího roku má být podle starosty Vladislava Hynka příprava stavebních parcel v lokalitě Hodická. Vzniknout by tam mělo celkem 14 zasíťovaných pozemků určených pro výstavbu rodinných domků. Město na to vyčlenilo ve schváleném rozpočtu 11 milionů korun.

 

Brtnice

Brtnici čeká, podle starostky Miroslavy Švaříčkové, hodně práce a plnění nelehkých úkolů, a to nejen v Brtnici, ale i v místních částech. Rozpočet je nastaven jako schodkový na částku 84 milionů korun. Více než 21milionový rozdíl mezi příjmy a výdaji chce úřad pokrýt změnou stavu na bankovních účtech.

 

Největší investiční akcí bude výstavba vodojemu s úpravnou vody a rozšíření vodovodní sítě pro obec Příseka, v nákladu 20 miliónů korun.

 

Napojení nových vodních zdrojů včetně úpravny vody připravuje radnice také v Brtnici. „Plánována je revitalizace zeleně ve správním území města Brtnice, oprava komunikací a chodníků,“ doplňuje starostka.

 

Prioritní je ale pro město společný projekt s Krajem Vysočina, a to oprava komunikace a výstavba chodníků na ulici 5. května, směrem na Třebíč. 
Významnou a nákladnou stavbou bude nová komunikace na sídlišti Niva, která propojí ulici Sportovní s hlavní komunikací na Jihlavu. „Pokud budeme úspěšní v získání dotace na obnovu střešní krytiny Rodného domu Josefa Hoffmanna, a na úpravu dvorního areálu, získá realizací tato významná kulturní památka na atraktivitě,“ dodává Švaříčková.

 

Mimo jiné v Brtnici plánují výstavbu tzv. „Zelené učebny“ v areálu základní školy, a to včetně venkovní učebny se zahradou, která bude sloužit dětem pro pěstitelskou činnost.

 

Telč

V Telči počítají s vyrovnaným hospodařením ve výši 130 milionů korun. „V meziročním srovnání je to více o zhruba 20 milionů korun,“ vypočítává starosta Roman Fabeš s tím, že do letošního  rozpočtu se počítá s vyššími daňovými příjmy, a také se do hospodaření částečně muselo zahrnout financování loni započatých investičních akcí, které se ale dokončí až v průběhu letošního roku.

 

Druhou největší investiční akcí má být oprava věže sv. Ducha v historickém centru, jejíž krov je ve špatném stavu.

 

U této románské památky počítá město, kromě rekonstrukce krovu, také s novou střechou a opravami dalších částí věže. Jde o projekt s náklady kolem 14,5 milionů korun. Město na něj získalo evropskou dotaci.

 

„Finanční spoluúčast města bude 2,5 milionu korun,“ vypočítává místostarosta Pavel Komín. Největší investicí v roce 2017 bude realizace cyklostezky v Lipkách za 19,5 milionu korun, přičemž město bude hradit čtyři miliony. 

 

Počítá se ale také s rekonstrukcí Kostelnomyslovské ulice za 4,5 milionu korun, a město bude, díky dotaci, financovat jen zhruba 1,1 milionu. Soukromý investor by měl také ještě letos započít v Batelovské ulici s výstavbou Domu s pečovatelskou službou.

 

Polná

Jako první z měst na Jihlavsku schválili rozpočet na rok 2017 v Polné, a to už 7. prosince. Radnice počítá s vyrovnaným hospodařením ve výši přesahující 112,7 milionů korun na příjmové i výdajové stránce.

 

Jednou z priorit vedení města pro letošek je v rámci už třetí etapy vybudovat inženýrské sítě a komunikace pro stavební pozemky v lokalitě Palackého sever. Radnice má na tuto investiční akci už schválený úvěr.

 

Přehled veškerých navrhovaných a požadovaných akcí i stavebních úprav pro letošní rok, zanesených v rozpočtu podle finančních  prostředků, je k dispozici v elektronické podobě na oficiálním webu města.

ReklamaReklamaReklama
Reklama
21.01.2018 Aktuality/Komentáře (0)V Řídelově pomáhají rodině ze shořelého domu neschválenou sbírkou

Nešťastnou tragédii – vyhoření rodinného domu - v obci Řídelov se vedení vsi rozhodlo vyřešit založením veřejné sbírky. ...

21.01.2018 Aktuality/Komentáře (1)Rok 2018 může být rokem rozmachu, ale i velikých ztrát

8. 8. 2018, 20. 1. 2018, 8. 2. 2018, 18. 8. 2018… Kombinací se dá najít spousta. Co vy na to? Jsou opravdu taková data magická? Číslo 8 představuje autoritu ...

21.01.2018 Aktuality/Komentáře (0)Oživují tradice a šíří dobrou náladu

Čtverák je v lidovém pojetí podšívka a šprýmař, který laškuje a obrací řeči v žert. Občanské sdružení zvolilo ...

20.01.2018 Aktuality/Komentáře (0)Termíny svateb s magickým datem 18. 8. 2018 jsou na Jihlavsku ještě volné

Svatební den je pro snoubence důležitý. Proto často nechtějí nechat nic náhodě a měsíce dopředu rezervují místa svého dne D. I letošní ...

20.01.2018 Aktuality/Komentáře (0)Havarijní stav kulturní památky v Prostředkovicích se konečně zlepší

Kulturní památka v Prostředkovicích se nachází v dezolátním stavu, ale blýská se jí na lepší časy. Po mnoha letech ...

20.01.2018 Aktuality/Komentáře (0)Loutkářům je největší odměnou dětský smích

Právě začal 112. rok loutkářské tradice v Humpolci, a nadšenci už chystají pátý ročník „Humpolecké marionety“. V roce 2014 ...

19.01.2018 Aktuality/Komentáře (0)Lístky k volbám ve schránkách nenajdete

Bude novou hlavou státu Miloš Zeman nebo Jiří Drahoš? O tom budeme rozhodovat již za týden ve druhém kole prezidentských voleb. Konkrétně v pátek ...

19.01.2018 Aktuality/Komentáře (0)Opilec „načechral“ zábradlí

Na sobotní noční jízdu ve směru od Kněžic na Jihlavu nebude v dobrém vzpomínat šofér (48), který to před třetí hodinou ráno s ...

19.01.2018 Aktuality/Komentáře (0)Měl být největším autosalonem na Vysočině, stále ale zůstává zavřený

Kdy, a jestli vůbec dojde k znovuotevření autosalonu Au­to Activity v Jihlavě, není zatím jasné. Objekt se nachází ve Vrchlického ulici nedaleko ...

19.01.2018 Aktuality/Komentáře (0)Opilý kamioňák skončil v billboardu

Hodně perný sobotní večer měli policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově. Postaral se o to maďarský šofér (63) kamionu, ...

19.01.2018 Aktuality/Komentáře (0)Vyrazili jsme za deváťáky: Máte už jasno o střední škole?

A je to opět tady. Deváťáci stojí, jako každým rokem, před velkým životním rozhodnutím. Na jakou střední školu si podat přihlášku. O ...

22.01.2018 Aktuality/Komentáře (0)Žďár dá za úpravy zeleně miliony, i kvůli bezpečnosti lidí

Radnice ve Žďáru nad Sázavou nechá během letoška obnovit veřejnou zeleň v šesti lokalitách, což bude stát několik milionů korun. Zásahy se ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net