Reklama
Dnes je neděle 19.11.2017     svátek má Alžběta

Rozpočty měst na Jihlavsku: Telč opět masivně investuje díky dotacím

Ilustrační foto: archiv JL


9.1.2017 Aktuality/Komentáře (2), autor:
David Kratochvíl

 

Ani jedno ze čtyř měst na Jihlavsku nebude v roce 2017 hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Zastupitelé Brtnice, Telče, Třeště i Polné stihli hospodaření schválit svorně na svých prosincových zastupitelstvech. Zatímco Třešť a Brtnice mají rozpočet schodkový, v Telči i v Polné počítají naopak pro letošek s vyrovnaným hospodařením.

 

Třešť

 Jako první představili rozpočet pro rok 2017 v Třešti. V meziročním srovnání bude město investovat výrazně méně. Přibližně za 38,5 milionu korun. V roce 2016 přitom, hlavně kvůli výstavbě přírodního biotopu a rozsáhlé opravě Fritzovy ulice, investovalo ještě zhruba o 25 milionů korun více.  

 

Hospodaření bude schodkové. Na výdajové stránce město počítá  s  téměř 108 miliony korun, kdežto na na příjmové pouze s 96 miliony korun.

 

Téměř 12 milionový rozdíl mezi příjmy a výdaji chce úřad pokrýt z přebytků z předchozích let. Město si v příštím roce nehodlá brát žádný nový úvěr. Naopak ho v roce 2017 čeká splácení stávajících půjček, a to v celkové výši zhruba 9,5 milionu korun.

 

Největší investiční akcí nadcházejícího roku má být podle starosty Vladislava Hynka příprava stavebních parcel v lokalitě Hodická. Vzniknout by tam mělo celkem 14 zasíťovaných pozemků určených pro výstavbu rodinných domků. Město na to vyčlenilo ve schváleném rozpočtu 11 milionů korun.

 

Brtnice

Brtnici čeká, podle starostky Miroslavy Švaříčkové, hodně práce a plnění nelehkých úkolů, a to nejen v Brtnici, ale i v místních částech. Rozpočet je nastaven jako schodkový na částku 84 milionů korun. Více než 21milionový rozdíl mezi příjmy a výdaji chce úřad pokrýt změnou stavu na bankovních účtech.

 

Největší investiční akcí bude výstavba vodojemu s úpravnou vody a rozšíření vodovodní sítě pro obec Příseka, v nákladu 20 miliónů korun.

 

Napojení nových vodních zdrojů včetně úpravny vody připravuje radnice také v Brtnici. „Plánována je revitalizace zeleně ve správním území města Brtnice, oprava komunikací a chodníků,“ doplňuje starostka.

 

Prioritní je ale pro město společný projekt s Krajem Vysočina, a to oprava komunikace a výstavba chodníků na ulici 5. května, směrem na Třebíč. 
Významnou a nákladnou stavbou bude nová komunikace na sídlišti Niva, která propojí ulici Sportovní s hlavní komunikací na Jihlavu. „Pokud budeme úspěšní v získání dotace na obnovu střešní krytiny Rodného domu Josefa Hoffmanna, a na úpravu dvorního areálu, získá realizací tato významná kulturní památka na atraktivitě,“ dodává Švaříčková.

 

Mimo jiné v Brtnici plánují výstavbu tzv. „Zelené učebny“ v areálu základní školy, a to včetně venkovní učebny se zahradou, která bude sloužit dětem pro pěstitelskou činnost.

 

Telč

V Telči počítají s vyrovnaným hospodařením ve výši 130 milionů korun. „V meziročním srovnání je to více o zhruba 20 milionů korun,“ vypočítává starosta Roman Fabeš s tím, že do letošního  rozpočtu se počítá s vyššími daňovými příjmy, a také se do hospodaření částečně muselo zahrnout financování loni započatých investičních akcí, které se ale dokončí až v průběhu letošního roku.

 

Druhou největší investiční akcí má být oprava věže sv. Ducha v historickém centru, jejíž krov je ve špatném stavu.

 

U této románské památky počítá město, kromě rekonstrukce krovu, také s novou střechou a opravami dalších částí věže. Jde o projekt s náklady kolem 14,5 milionů korun. Město na něj získalo evropskou dotaci.

 

„Finanční spoluúčast města bude 2,5 milionu korun,“ vypočítává místostarosta Pavel Komín. Největší investicí v roce 2017 bude realizace cyklostezky v Lipkách za 19,5 milionu korun, přičemž město bude hradit čtyři miliony. 

 

Počítá se ale také s rekonstrukcí Kostelnomyslovské ulice za 4,5 milionu korun, a město bude, díky dotaci, financovat jen zhruba 1,1 milionu. Soukromý investor by měl také ještě letos započít v Batelovské ulici s výstavbou Domu s pečovatelskou službou.

 

Polná

Jako první z měst na Jihlavsku schválili rozpočet na rok 2017 v Polné, a to už 7. prosince. Radnice počítá s vyrovnaným hospodařením ve výši přesahující 112,7 milionů korun na příjmové i výdajové stránce.

 

Jednou z priorit vedení města pro letošek je v rámci už třetí etapy vybudovat inženýrské sítě a komunikace pro stavební pozemky v lokalitě Palackého sever. Radnice má na tuto investiční akci už schválený úvěr.

 

Přehled veškerých navrhovaných a požadovaných akcí i stavebních úprav pro letošní rok, zanesených v rozpočtu podle finančních  prostředků, je k dispozici v elektronické podobě na oficiálním webu města.

ReklamaReklama
Reklama
14.11.2017 Aktuality/Komentáře (0) Nemocí způsobených klíšťaty je letos na Vysočině méně než loni

Nemocí způsobených klíšťaty je letos zatím na Vysočině méně než loni. Ke konci října onemocnělo letos v kraji klíšťovou encefalitidou ...

14.11.2017 Aktuality/Komentáře (0)Na Vysočině přibylo do září 685 bytů, mírně víc než loni

Na Vysočině přibylo od ledna do konce září 685 nových bytů. V porovnání se stejným obdobím vloni stavbaři předali o 32 bytových jednotek více, ...

14.11.2017 Aktuality/Komentáře (0)Rada Kraje dala zelenou dalším přípravám na stavbu nového domova pro seniory v Jihlavě

Přípravy na výstavbu nového moderního zařízení pro poskytování kvalitní a dostupné sociální péče pro obyvatele ...

14.11.2017 Aktuality/Komentáře (0)Křižovatky budou přehlednější

Hlavní tah Třeští plánuje Město opravit společně s Krajem Vysočina. Budou se podílet na financích a dalších náležitostech. Vozovka má ...

14.11.2017 Aktuality/Komentáře (8)Setkání u „Klíčů“

Připomenutí si 17. listopadu 1989 bude hlavním tématem veřejného setkání u sochy „Klíčů“ v areálu Českého mlýna v ...

13.11.2017 Aktuality/Komentáře (0)Turistická sezona byla pro krajské hrady úspěšná

Poslední říjnový víkend byla ukončena letošní turistická sezona na hradech Kámen a Roštejn. Tyto dva hrady jsou ve vlastnictví Kraje ...

13.11.2017 Aktuality/Komentáře (0)Stoletá továrna v Humpolci se do dubna promění v zónu pro umění

Více než stoletá budova někdejší textilní továrny v Humpolci se do příštího jara změní v zónu pro umění nazvanou ...

13.11.2017 Aktuality/Komentáře (0)V Janštejně skláři vyfoukli metrové hlavy pro dílo sochaře Trpáka

Skláři v Janštejně u Horních Dubenech vyfoukli skoro metrové hlavy podle návrhu sochaře Michala Trpáka. Sloužit budou v interiéru jako dekorativní ...

13.11.2017 Aktuality/Komentáře (0)Němčinu lze poznávat i bez biflování

Zájemci o němčinu z celé republiky zajíždějí v posledních měsících do Jihlavy za aktivitami eljub Clubu. Od září 2016 ho otevřel zdejší ...

13.11.2017 Aktuality/Komentáře (0)Třešť ocení Hvězdy roku 2017

Slavnostní udělování cen Hvězda roku 2017 se v Třešti od 18 hodin uskuteční ve středu 15. listopadu v tamním kině. Titul udělí starosta města Vladislav ...

13.11.2017 Aktuality/Komentáře (0)S Vl. Jirouškem na ostrov Madagaskar, Falklandy a Malvíny

Cestovatel, fotograf a herpetolog Vladislav Jiroušek, emeritní ředitel Zoologické zahrady v Jihlavě, bude po čase opět promítat a přednášet o svých ...

12.11.2017 Aktuality/Komentáře (0)Z padlého stromu se těší kapybary

Extrémně silná bouře Herwart zasáhla celé Česko a poničila, zlomila či vyvrátila řadu stromů. Nevyhnula se jí ani obec Plandry, kde ničivý vichr ...


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net