Reklama
Dnes je pátek 03.05.2024     svátek má Alexej

Zpovědní tajemství je docela žádaný artikl, říká evangelický farář

FARÁŘ JAN KEŘKOVSKÝ před farou Českobratrské církve evangelické v Jihlavě. Foto: Jiří Varhaník
FARÁŘ JAN KEŘKOVSKÝ před farou Českobratrské církve evangelické v Jihlavě. Foto: Jiří Varhaník

4.2.2016 Kultura/Komentáře (41), autor:
Jiří Varhaník

 

Už patnáctý rok působí u českobratrského evangelického sboru v Jihlavě farář Jan Keřkovský. Hovořili jsme s ním o aktuální rekonstrukci části fary, každodenním životě sboru i cestách života.

 

V lednu jste završili rozsáhlou rekonstrukci přízemí farního domu v Jihlavě. Stará vila už si ji žádala?

 Dům je z roku 1883. Byla to vila německého továrníka, kterou v roce 1911 prodal německé evangelické církvi. Od té doby slouží jako fara. Po válce ji začali užívat čeští evangelíci a tuším od roku 1958 je majetkem evangelické církve. K faře patřívala zahrada za domem, která sahala až někam do dvou třetin sídliště U Pivovaru. Tu město v roce 1971 zčásti odkoupilo a zčásti vyměnilo za jiné pozemky a zahrada ustoupila stavbě paneláků. Poslední vnitřní úpravy fary jsou někdy ze sedmdesátých let 20. století, takže už to opravdu chtělo modernizaci.

 

Co všechno jste dělali?

Chtěli jsme poněkud opravit interiér, vyspravit omítky, ale především vylepšit sociální zázemí sálu. Vznikla jedna toaleta se sprchou a jedna pro invalidy. Jenže když se do starého baráku sáhne, začne se to valit. Nakonec jsme dělali i nový rozvod plynu, protože se ukázalo, že je dole v havarijním stavu. K tomu  elektřinu, vodu, topení i kanalizaci, kompletně nové podlahy a osvětlení. Repasovaly se dveře a rámy vnitřních okenních křídel - ještě původní s německými skly. Venkovní okna byla opravena už asi před pěti lety.

 

Jak vlastně vypadá každodenní život jihlavského sboru a jeho složení?

Každý týden jsou bohoslužby, jež probíhají v našem kostele. Vedle toho se na faře konají všelijaké jiné programy a tematické večery. Schází se tu různé generační skupiny – děti, mládež, třicátníci, pokročilí třicátníci a „kavárnička“. Měli jsme také snahu trošku víc faru otevřít veřejnosti, což se děje formou koncertů nebo večerů s hosty z řad spisovatelů, filozofů, architektů, novinářů…

 

V sále fary už besedovali např. socioložka Jiřina Šiklová, filozof a pedagog Jan Sokol, architekt David Vávra, spisovatelé Eva Kantůrková, Ivan Klíma a Ivan Kraus, novinář Jan Urban nebo novinář a politik Jaromír Štětina. Je obtížné taková jména na besedy získat?

Myslím si, že funguje, že ti lidé jdou do dobré společnosti. Když je zvu, třeba novináře pana Karla Hvížďalu, a zmíním tahle jména, snáze asi na pozvání kývnou.

 

Musíte ale přece tu řadu nejprve rozjet a přemluvit ty první hosty?

Na to dobře fungovaly podzimní knižní veletrhy v Havlíčkově Brodě. Tam jsem ty různé spisovatele obcházel… Do budoucna jsem před časem oslovil Šimona Pánka, který napsal, že by někdy přijel. Ale to je tak vytížený člověk, že si nejsem jistý, jestli se to povede. 

 

To je myslím jeden z mála lidí kolem listopadu 89, kteří si dodnes udrželi nejvyšší kredit…

 No právě! Ten by mě bavil hodně. Ale chápu, že má dost jiných starostí, než jezdit do Jihlavy. Ale mám na něj spadeno. Rád bych také pozval např. hudebního publicistu Jiřího Černého.

 

Z Tišnova do Štrasburku

Mluvil jste o knižním veletrhu, máte úzký osobní vztah ke knížkám?

To mám. Já se trochu bavím překládáním teologické literatury z francouzštiny.

 

Jak jste se k francouzskému prostředí dostal?

Byl jsem rok na studiích ve francouzském Štrasburku. Ko-munisté tehdy pouštěli tři teology ročně na Východ a tři na Západ, což asi byla reklama, že jsme svobodná země. Na druhý pokus se to povedlo, francouzsky na fakultě skoro nikdo nemluvil a oni mě pustili. Vlastně to ale celé začalo tak, že mě komunisti nepustili na gympl a já jsem musel dojíždět z Brna do Tišnova, kde byla jenom francouzština.

 

To jsou asi ty cesty, které člověka přivedou tam, kam ho mají přivést?

Tehdy jsem byl naštvaný hrozně. Ale potom se to zúročilo.

 

Jakou teologickou literaturu překládáte?

Inspirace je z francouzské části Švýcarska. Když totiž chcete někomu něco dát přečíst o křesťanství nebo o víře, jsou k mání buďto vědecké bichle, anebo takové „agitační brožurečky“, které bych se fakt styděl dát někomu do ruky. Takže dělám něco mezi, tak  80 stránek. Vydávám ty knížky sám jako živnostník…

 

Lidé asi obecně nemají moc představu, co všechno obnáší práce evangelického faráře u sboru…?

Jedna věc jsou samotné bohoslužby a různá generační a tematická setkání, o kterých jsme mluvili. Na nich se lidé scházejí a zabýváme se obsahem Bible a jeho aktualizací pro dnešní dobu. Druhá oblast je učení dětí, třetí je to, čemu říkáme pastorační péče. Sem spadají návštěvy lidí, rozhovory s lidmi, kteří se dostanou do nějakých těžkostí. Evangelíci nevedou zpověď v klasickém slova smyslu, jako katolíci, ale na rozhovory  přicházejí lidé z farnosti i zvenčí, když je něco trápí. Nechtějí jít třeba za psychologem. Nemáme zpověď, ale zpovědní tajemství ano, a to je docela žádaný artikl…

 

Zmínil jste aktualizaci obsahu Bible pro dnešní dobu. Jak se to projevuje třeba ve vztahu k iráckým křesťanům, uprchlíkům, kteří nedávno přišli do Jihlavy?

Z křesťanství a z antiky jsme převzali, že druhý člověk je pro nás především člověk. Ostatní hlediska jsou až v druhé řadě. Když k nám přicházejí lidé, kteří utíkají před hrozbou smrti, vidím v nich lidi v nouzi a nemohu a ani nechci v nich vidět třeba nepřítele - navíc naše Ministerstvo vnitra je od dubna jednotlivě proklepávalo, co jsou zač a mohou-li k nám přijít. Teď potřebují pomoc. Jak to bude dál a budou-li tu chtít a moci zůstat, to se uvidí.

 

Před patnácti lety nebyl běžnou věcí internet. Proměnil tenhle fenomén nějak vaši práci?

Samozřejmě to silně zasahuje do komunikace mezi lidmi, takřka veškerá úřední korespondence v rámci církve jde mailem. A pro faráře, když něco píšu, je počítač skvělá věc, protože si věci dohledávám ne někde ve skříni v papírech, ale snadno je zkopíruji v počítači. Dnes už však hodně lidí na maily nereaguje, vlastně ani na Facebook už tolik ne. Chcete-li je někam pozvat, prý je nejúčinnější, když je tak půl hodiny před akcí náhodou potkáte a připomenete jim to...

 

Funguje úzká spolupráce mezi faráři vaší církve navzájem?

Jsme malá církev, máme v republice kolem padesáti tisíc členů.  Pokud jde o naši jihlavskou farnost, evangelíků je dohromady v evidenci kolem 450, ale schází se nás na bohoslužby asi 60 nebo 70 (a ve Střížově u Brtnice dalších 30). Je nás v ČR asi 200 farářů, takže se navzájem známe a komunikace funguje. Například kázání se dávají na webové stránky, takže občas „koukáme ke kolegům“.

 

Padesát tisíc není zase tak nízké číslo. Říká se přece, že Česko je nejateističtější zemí v Evropě, anebo dokonce na světě?

 Říká se to. Ale znáte to, do toho pak přijdou kominíci, pátek třináctého a černé kočky a tak…

 

Jste také hudebník. Patří to k povinné výbavě evangelického faráře?

Za mých mladých let to skoro podmínka byla, ale moc to nefungovalo. Ale je docela dobré umět na nějaký nástroj hrát. I s mládeží a dětmi  se to hodí. Hudba je dobrá – pro mě klavír, kytara...

 

„Vymírání“ se nekoná

Nestárne vám sbor? Pokud se podívám na spolky nejrůznějších oborů  a žánrů, všichni si stěžují na pasivitu mladé generace. Církev takovému problému dokáže čelit? 

 V evangelické církvi nejsou faráři dosazovaní shora, ale jsme volení na období deseti let, podobně se volí i vedení církve. Po čase se to pak střídá a ve volbách má hlavní slovo farnost samotná. Jednou za rok je schůze, kde se dávají dohromady účty, a tam i já předkládám zprávu. Dělal jsem si v té souvislosti graf věkového složení sboru a ukázalo se, že největší skupina jsou třicátníci, čtyřicátníci a padesátníci, v ostatních věkových skupinách to trochu klesá. Určitě to však není tak, že by tu do třicítky nikdo nebyl.

 

Mít silnou skupinu třicátníků je možná to nejlepší co může být, ne?

Je. Ale i lidi do dvaceti let věku tady jsou, takže nějaké „vymírání“ se nekoná. My máme trošku výhodu v tom, že jsme krajské město, takže se sem lidi stěhují v domnění, že tady budou mít práci. Vždycky to tak není. Ale pro vesnice, třeba pro Horní Dubenky je situace odlišná. Tam jsou odkázáni na to, kdo tam přijede auty odjinud. Ale i díky festivalu Parrésia se to i tam daří držet.

 

Od evangelického sboru v Horních Dubenkách na Podjavořicku odešel loni farář Tomáš Vítek a vy jste se stal administrátorem sboru. Co to konkrétně znamená?

Zajíždím tam jednou za měsíc na bohoslužby a podle potřeby i častěji. Sbor vede staršovstvo, a to jsou v tomto případě docela akční lidé, s nimiž se dohaduje, co je potřeba.  Tamní fara je teď prázdná, ale na každou neděli domlouváme do kostela  bohoslužby, vždy tam nějaký kazatel je. Krátkodobě se dá takovýto model udržet.

 

Už jste zmínil festival divadla a slova Parrésia, který se v létě při faře a kostele v Horních Dubenkách koná už řadu let. Bude i  letos, po odchodu faráře Vítka?

 Festival má letos dvacáté výročí. Aktuální informace je taková, že zakladatelé festivalu Štěpán Hájek a Petr Oslzlý  (pozn. red.: evangelický farář v Brně a brněnský experimentální divadelník) přemýšlí o tom, že by si to ve dvacáté sezóně zase vzali na starost oni. V nejbližší době dají vědět, jestli do toho půjdou. 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
18.04.2024 KulturaOd konce udržitelnosti projektu a po covidu se využití univerzitního centra proměnilo

V úterý 19. března uplynulo 20 let od momentu, kdy tehdejší rektor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška a tehdejší starosta Telče Roman Fabeš podepsali smlouvu mezi městem Telčí a ...

Komentáře (0)
17.04.2024 KulturaProjekce: příběh ženy, která se vyrovnala s následky útoku

Producentka Maja Hamplová bude protagonistkou projekce a besedy pořádané 17. dubna od 20 hodin Centrem dokumentárního filmu v Kině Dukla Jihlava. Na pořadu bude dokumentární film Moje nová tvář, ...

Komentáře (1)
16.04.2024 KulturaVýstupem z projektu na hradě Štamberku je také kniha

Aktuálně vydaná kniha kolektivu autorů Hrad Štamberk u Telče mapuje nedávné výzkumy a práce provedené na zřícenině hradu Štamberka, který leží na návrší nad obcí Řásná. Ústav ...

Komentáře (0)
12.04.2024 KulturaVýtěžek knihy s happyendem půjde na charitativní účely

„Knížce se daří,“ říká autorka v zimě vydané knihy No, co je Renáta Tomsová z Jihlavy, která svůj profesní život věnuje zpracování účetnictví a daní. Současně jako odborný ...

Komentáře (0)
14.04.2024 KulturaPříběh se jí rozvíjí při procházkách s buldokem

„Cílem bylo napsat lehké odpočinkové a možná i úsměvné čtení především pro dámy. Vím ale, že knížku čtou se zaujetím i pánové,“ říká ke své knize Sólo pro motýly Petra ...

Komentáře (0)
12.04.2024 KulturaČtyři nástrojové koncerty zazní během jediného večera

Hned čtyři stěžejní nástrojové koncerty zazní během jednoho večera v podání mladých sólistů, členů Filharmonie G. Mahlera Jihlava. Stane se tak 14. dubna při Jarním koncertu nazvaném ...

Komentáře (0)
12.04.2024 KulturaDělat věc na kšeft, to je začátek konce, podtrhuje umělecký šéf Horáckého divadla

Klasické drama Johna Steinbecka, dokumentární komedii o okolnostech založení a dalším směřování jihlavské hokejové Dukly, původní komedii o úřednici, která kvůli ezoterice „odkláněla“ ...

Komentáře (0)
11.04.2024 KulturaOrel mořský se vrátil zpět do přírody

V polovině loňského července našli v lokalitě hornocerekvického lomu tři chlapci vyhladovělé mládě orla mořského. I přes profesionální péči se zdravotní stav orla komplikoval, nakonec ...

Komentáře (0)
11.04.2024 KulturaPříznivci zachování staré tělocvičny nabídli městysi bobrovky na střechu

Jak JL už dříve informovaly, byl dřevěný objekt bývalé tělocvičny nad školním areálem ve Stonařově v srpnu 2023 Ministerstvem kultury ČR nepravomocně prohlášen za památkově chráněný. ...

Komentáře (0)
10.04.2024 KulturaJednašedesátá ochotnická Třešť dostála pověsti přehlídky s vysokou návštěvností

Vícedruhovou krajskou přehlídku TDJ hostil od 15. do 23. března Kulturní dům v Třešti. S tradicí od roku 1961 jde o jednu z nestarších divadelních přehlídek ochotnického divadla v republice. Festival ...

Komentáře (0)
09.04.2024 KulturaPo třiceti letech ožije na plátně kina Podskalák s Hašlerovými šlágry

Tradiční polenský divadelní spolek Jiří Poděbradský připravuje na úterý 9. dubna vzpomínkový večer. Jeho hlavním bodem bude přesně po třiceti letech projekce záznamu premiéry největší ...

Komentáře (0)
08.04.2024 KulturaSwingař z Carnegie Hall zazpívá s jihlavskou Melodií

Původem telčský swingový zpěvák Jan Smigmator bude 6. dubna hostem dvou koncertů Jihlavského smíšeného pěveckého sboru (JSPS) Melodie na jevišti Horáckého divadla v Jihlavě. Koncerty ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net