Reklama
Dnes je pátek 26.04.2024     svátek má Oto

Literárně-výtvarná výstava představí Křenkovy a Jirousovy

Foto: archiv JL
Foto: archiv JL

3.2.2016 Kultura/Komentáře (9), autor:
Jiří Varhaník

 

Literárně-výtvarnou výstavu bude hostit od 4. února do  26. března Knihovna Univerzitního centra Masarykovy univerzity na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči.

 

Vystaveny budou obrazy a literární díla Magdaleny Křenkové – Florianové, Michaely Křenkové a rodiny Jirousovy. Vernisáž zahájí 4. února od 17.30 hodin Josef Plucar, ředitel univerzitního centra.

 

Magdalena Křenková – Florianová vystaví obrazy a sbírky poezie Kladina a Beránky spadlé z výšek zakomponované do fotografií ze Staré Říše. Od Michaely Křenkové uvidí publikum kresby portrétů slavných osobností.

 

Vystaveno bude souborné dílo Ivana Martina Jirouse (* 1944, + 2011). Františka Jirousová představí své romány Velmi vzdálený oheň a Vyhnanci. Za druhý jmenovaný získala cenu Jiřího Ortena. Marta Veselá Jirousová bude zastoupena básnickými sbírkami Procházka s andělem a Děti deště.

 

Prezentována bude též korespondence z let věznění mezi I. M. Jirousem a Julianou Jirousovou.  „Z knih budou vytažené úryvky na samostatný tisk a zařazené do výstavy,“ dodává malířka a restaurátorka Magdalena Křenková – Florianová ze Staré Říše.

 

Vstup na výstavu je z Kyptova náměstí. Otevřeno bude od pondělí do pátku (kromě úterků + ve čtvrtek pouze odpoledne). Od  29.2. do 4.3. bude knihovna zavřená, dostupná tedy bude pouze část výstavy na chodbě.

Diskuze k článku

Nový komentář

Jir - ous a Jir - mus, nejenom foneticky
JIROUS a JIRMUS

"Rád také své přátele urážel, nebo se stávali terčem jeho břitkého humoru"
Tak to měli hodně společné včetně toho, že se narodili v Humpolci, Jirmus 1934, Jirous 1944.

Zejména měli společný "umělecký pořádek". . . 

Fotografie interiéru Jirmuse jsou z 19. 11. 2006.
Fotografie interiéru a stavení Jirouse jsou z 9. 5.  2011. 05.09. je  jich 15.  Nebyl doma, byl nemocen.

Oba interiéry svědčí že měli pře-mnoho společného. Interiér je tlustá kniha, která toho moc poví o charakteru a zejména zdraví majitele.
Pokud by o nějaká instituce měla zájem o myslím celkem slušné a autentické fotografie interiérů, ve kterých oba umělci žili, tak je může poskytnout:
Ing. arch. Zdeněk Gryc, nejlépe prostřednictvím redakce JL.
Zdeněk | 2016-02-03 15:49:26 | Reagovat
prosím omluvit chyby.
Zdeněk | 2016-02-03 16:27:17 | Reagovat
POSRANÉ TRENKY
Dotaz na pana redaktora JL.
Nespletl jste se, když jste tento článek zařadil do rubriky KULTURA ?
čtenář | 2016-02-04 15:52:32 | Reagovat

POSRANÉ TRENKY PŘÍTELE JIRMUSE,
NEBO PŘÍPADNĚ I MARTINA JIROUSE

Nesnižují kulturní hodnotu Jiřího jako malíře viz jeho nedávnou výstavu v galerii dole na náměst a Martina Jirouse, koupajícího se v  kašně na jihlavském náměstí.

Ivan Martin Jirous (23. září 1944 Humpolec – 9. listopadu 2011 Praha), známý též pod přezdívkou Magor nebo Magor Jirous, byl český básník, publicista a výtvarný kritik, spiritus agens – vůdčí duch českého undergroundu.[3] Je znám především spoluprací s nezávislou rockovou skupinou The Plastic People of the Universe.  Nezapomeńme na Václava Havla, který také pendrek rozumí týdle divný muzice, ale ví co je to ji provozovat!V době normalizace byl za své politické názory pětkrát vězněn. Havel na pět let! Stal se držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za dílo Magorovy labutí písně.[4]
Narodil se v rodině berního úředníka a učitelky v Humpolci, kde také složil maturitní zkoušku na SVVŠ (Střední všeobecně vzdělávací škola dr. A. Hrdličky a Základní devítiletá škola v Humpolci, dnes Gymnázium dr. A. Hrdličky). Původně chtěl studovat FAMU, ale jeho bratranec a redaktor časopisu Výtvarná práce Jiří Padrta ho nasměroval k dějinám umění.[5] V roce 1962 složil přijímací zkoušky na obor dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Podle tehdejších pravidel musel před vysokoškolským studiem rok manuálně pracovat, v jeho případě jako stavební dělník a topič. Řádně studoval teprve v letech 1963 až 1968. Tématem jeho diplomové práce se stala vizuální poezie v díle básníka Jiřího Koláře a Henri Michaux.[6] O dva roky starší sestra Zora (provdaná za fotografa Jana Ságla) se rovněž věnovala výtvarnému umění.[7]
V roce 1976 se Jirous oženil podruhé, tentokrát s malířkou Juliánou Stritzkovou (* 1943), vnučkou Josefa Floriana. S Julianou měl dvě dcery, v roce 1980 Františku a v roce 1981 Martu.[9] Velkou část dětství svých dcer prožil ve vězení, ale s rodinou udržoval korespondenci, krátce poté, co byl propuštěn, se ale toto manželství rozpadlo.[10] Dcera Františka dodnes vydala dva romány. Je předsedkyní občanského sdružení Magorův statek, které usiluje o proměnu Jirousova statku na Vysočině v básníkův památník. Marta navázala na poetiku svého otce v básnické sbírce Procházka s andělem.
----------------------------------------
No a na to jsem děsně hrdej, protože Juliána Stritzková namalovala symbolické fresko beránka na střed vítězného oblouku v kostele v Dlouhé Brtnici, jehož interiér jsem v rámci této  "kolaborace" navrhl.
-----------------------------------------
Na konci 60. let byl ministrem vnitra skupiny, která vznikla v hospodě u Křížovníků na Starém Městě Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu, kde mimo jiné působili Karel Nepraš a Eugen Brikcius, který je autorem přízviska Magor.[12] Byl přítel filozofa a básníka Egona Bondyho. Své první básně publikoval časopisecky, například v Sešitech nebo Mladé tvorbě. Už roku 1967 se sblížil s undergroundovou skupinou The Primitives Group, později od roku 1969 se stal uměleckým vedoucím a manažerem The Plastic People of the Universe (PPU). Pro jeho postoje k totalitnímu režimu mu nebylo umožněno profesionálně se věnovat literatuře. Musel tedy střídat zaměstnání jako noční hlídač, zahradník, případně byl bez zaměstnání, za což mohl být kdokoliv souzen za příživnictví.
Za svou organizátorskou a uměleckou činnost, kterou provozoval navzdory totalitní cenzuře společenského života byl pětkrát trestán soudem k trestu odnětí svobody, často podle vykonstruovaného paragrafu 202 - výtržnictví, odseděl si celkem 8,5 roku nepodmíněně, z toho čtyři v III. (nejpřísnější) nápravně výchovné skupině Valdického vězení.
Poprvé ve vězení byl v letech 1973–1974 za vyprovokování verbálního incidentu v hostinci U Plavců s majorem StB ve výslužbě, kde byl odsouzen společně s Brikciusem, Daníčkem a Kořánem. Po zpěvu písně „Zahnat Rusy-vrahy do pekel kam patří“ a verbální výměně slov mezi majorem a skupinou Křížovnické školy, snědl střed výtisku Rudého práva, prostrčil jím hlavu a prohlásil „Dnes jsem snědl Rudé právo, takhle jednou sežereme bolševiky“.[13][14] V červnu 2011 byl tento rozsudek Nejvyšším soudem zrušen.[14]

Jo ti  plavci, nebo "Plavec v režili STB", co? Zdeněk Gryc

 
Zdeněk | 2016-02-08 17:42:59 | Reagovat
Dotaz na pana redaktora JL.
Nespletl jste se, když jste tento článek zařadil do rubriky KULTURA ?
čtenář | 2016-02-04 15:52:32 | Reagovat
A což teprve výtvor žáčka pomocné školy, samozřejmě s vulgaritami, dokonce verzálkami?
Inu, kvanitita nedělá kvalitu.
čtenář | 2016-02-09 13:18:56 | Reagovat
gramatika,dobře, ale alespoň záblesk ducha nebo něco k Jirousovi
Zdeněk | 2016-02-12 17:14:38 | Reagovat
Bohužel, právě to od pana architekta nemůžeme požadovat.
čtenář | 2016-02-12 20:49:25 | Reagovat
Málem bych si nevšiml, že dědoušek zase zakvičel.

Málem bych si nevšiml, že dědoušek zase zakvičel.
 Dědo, není vám ani trochu stydno, srovnávat Prezidenta Osvoboditele TGM s takovou špínou, jakou byl Venca Lahev? Jen stáří vás omlouvá. Tak se uklidněte, váš milovaný Bělobrádek vám dá v prosinci šest stovek, to se budete mít. Tak ať vám slouží !
čtenář | 2015-06-10 17:15:47 | Reagovat
 
Zdeněk | 2016-03-09 20:35:28 | Reagovat
Málem bych si nevšiml, že dědoušek zase zakvičel.

Málem bych si nevšiml, že dědoušek zase zakvičel.
 Dědo, není vám ani trochu stydno, srovnávat Prezidenta Osvoboditele TGM s takovou špínou, jakou byl Venca Lahev? Jen stáří vás omlouvá. Tak se uklidněte, váš milovaný Bělobrádek vám dá v prosinci šest stovek, to se budete mít. Tak ať vám slouží !
čtenář | 2015-06-10 17:15:47 | Reagovat
 
Zdeněk | 2016-03-09 20:35:57 | Reagovat
Reklama
11.04.2024 KulturaOrel mořský se vrátil zpět do přírody

V polovině loňského července našli v lokalitě hornocerekvického lomu tři chlapci vyhladovělé mládě orla mořského. I přes profesionální péči se zdravotní stav orla komplikoval, nakonec ...

Komentáře (0)
11.04.2024 KulturaPříznivci zachování staré tělocvičny nabídli městysi bobrovky na střechu

Jak JL už dříve informovaly, byl dřevěný objekt bývalé tělocvičny nad školním areálem ve Stonařově v srpnu 2023 Ministerstvem kultury ČR nepravomocně prohlášen za památkově chráněný. ...

Komentáře (0)
10.04.2024 KulturaJednašedesátá ochotnická Třešť dostála pověsti přehlídky s vysokou návštěvností

Vícedruhovou krajskou přehlídku TDJ hostil od 15. do 23. března Kulturní dům v Třešti. S tradicí od roku 1961 jde o jednu z nestarších divadelních přehlídek ochotnického divadla v republice. Festival ...

Komentáře (0)
09.04.2024 KulturaPo třiceti letech ožije na plátně kina Podskalák s Hašlerovými šlágry

Tradiční polenský divadelní spolek Jiří Poděbradský připravuje na úterý 9. dubna vzpomínkový večer. Jeho hlavním bodem bude přesně po třiceti letech projekce záznamu premiéry největší ...

Komentáře (0)
08.04.2024 KulturaSwingař z Carnegie Hall zazpívá s jihlavskou Melodií

Původem telčský swingový zpěvák Jan Smigmator bude 6. dubna hostem dvou koncertů Jihlavského smíšeného pěveckého sboru (JSPS) Melodie na jevišti Horáckého divadla v Jihlavě. Koncerty ...

Komentáře (0)
07.04.2024 KulturaNávod, jak se potěšit

REGION - Vydal jsem si ji pro radost, tvrdí náš novinářský kolega Antonín Zvěřina z Jihlavských listů. Knížečka Básničky a jiné v sobě skrývá téměř čtyři desítky textů, většinou ...

Komentáře (0)
06.04.2024 KulturaZelenkova Elegance molekuly míří z Dejvic i do kin na Vysočině

Také kina po celé Vysočině se připojí 7. dubna od 19 hodin k přímému přenosu divadelního představení z Dejvického divadla v Praze Elegance molekuly. Letošní „dejvická“ projekce po ...

Komentáře (0)
05.04.2024 Kultura Výprava ze školy Havlíčkova si užila hudební zážitek v Rudolfinu

Také letos se žáci ZŠ Havlíčkova Jihlava vypravili do Prahy, aby se zapojili do vzdělávacích programů České filharmonie. Podle pedagožky Aleny Hromádkové je tato aktivita žáků jihlavské ...

Komentáře (0)
04.04.2024 KulturaZelené prasátko a Je to, jak to je, De Facto Mimo hraje v DIODu

Jihlavské divadelní studio De Facto Mimo (DFM) v dubnu dvakrát uvede své inscenace v sále domovského divadla DIOD. Nejprve uvedou dramatik, režisér a herec Martin Kolář a spol. 7. dubna od ...

Komentáře (0)
03.04.2024 KulturaDuben Na Kopečku nabídne přednášky, divadlo i Hoptropáky

Na duben připravilo jihlavské Divadlo Na Kopečku žánrově pestrý program koncertů, přednášek a besed. Hrát se bude také divadlo. • Dubnový program kulturního domu v areálu Psychiatrické ...

Komentáře (0)
02.04.2024 KulturaZoo očekává kočkodany Rolowayovy, lety dravců ustupují chovu malých koček

Zoologická zahrada Jihlava chová přes 250 druhů zvířat. Za sebou má úspěšný chovatelský rok 2023. Pro ten letošní chystá v této rovině několik změn a novinek. Loni zahrada zaznamenala ...

Komentáře (0)
31.03.2024 KulturaZámecké muzeum v Telči má za sebou po rekonstrukci první návštěvnickou zimu

Po bezmála čtyřech letech prací se loni završila náročná a nákladná kompletní rekonstrukce Státního zámku v Telči. Zámek je znovu v provozu od loňského srpna. Díky novým expozicím ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net