Reklama
Dnes je čtvrtek 02.05.2024     svátek má Zikmund

Děti ve škole mně „dobíjejí baterky“

ŘEDITELKA Mgr. Zuzana Šimková přebírá z rukou Oty Kováře, sekretáře guvernérky distriktu, nejvyšší ocenění československých rotariánů – Cenu Tomáše J. Bati. Foto: Petr Klukan
ŘEDITELKA Mgr. Zuzana Šimková přebírá z rukou Oty Kováře, sekretáře guvernérky distriktu, nejvyšší ocenění československých rotariánů – Cenu Tomáše J. Bati. Foto: Petr Klukan

2.5.2015 Aktuality/Komentáře (1), autor:
Petr Klukan

 

 V letošních jarních měsících jste získala dvě nejvyšší ocenění – ministerstva školství a československých rotariánů. Co pro vás znamenají?

 Je to ohromná pocta a zároveň pociťuji velký závazek a výzvu do další práce. Obě medaile se od sebe trochu liší. Ocenění od ministerstva školství je za odbornost, manažerskou práci, pedagogickou činnost a zkušenosti ze zahraničí, které jsem aplikovala ve škole. Nominoval mě, jak jsem se později dozvěděla, můj pedagogický sbor.

 

 Rotariánská medaile je za lidský přístup k práci. Byla pro mne obrovským překvapením. Když jsem přemýšlela, jak na mě rotariáni přišli, tak jsem si uvědomila, že spolu spolupracujeme už od začátku, kdy jsem do školy nastoupila, což bylo v roce 2001.

 

 Rotariáni měli možnost sledovat postupně všechny moje kroky, které se rozhodli ocenit v roce 2015. Jsem moc ráda, že je to cena, která reflektuje dlouhý časový úsek, a jsem za to velice vděčná.

 

 Vzpomenete si ještě na dobu, kdy jste sem přišla a na první kontakty s jihlavským Rotary klubem?

 Úplně první kontakt byl v létě 2001, kdy jsme zde rekonstruovali školu. Tehdy to byly dětské jesle sídlištního typu a bylo potřeba provést alespoň elementární přizpůsobení pro potřeby školy. V té době jsem se setkala s Jaroslavem Dobrovolným, tehdejším členem Rotary klubu Jihlava, který zde měl stavbu na starosti. Zde se začala rýsovat spolupráce. V roce 2003 jsme se již sešli s Rotary klubem a mohla jsem učinit přednášku na půdě klubu o vzdělávání žáků se zdravotním postižením a seznámit rotariány s naší činností. Pak už následovaly sponzorské dary a tzv. Matching grant.

 

 Do vaší školy jezdí řada delegací. Loni sem jedna přijela až z dalekého ruského Kirova.

 Ano, a bylo to velmi zajímavé setkání. Guvernér hlavního města a jeho spolupracovníci byli jako v Jiříkově vidění, a dokonce jsme byli žádáni o fotodokumentaci a plán školy. Jejich vize byla přenést kompletně naši školu do Ruska.

 

 Perličkou potom bylo, když se mne zeptali, zda bych byla schopna uvolnit naše pedagogy. Poslali by pro ně speciální letadlo a odvezli je do Kirova. Byli si vědomi, že školu naplňují lidé. Stáli o „know how“.

 

 Navštívili nás studijní návštěvy i z Německa, Velké Británie, Turecka, Rakouska a Lotyšska… A všichni obdivovali školu a český systém vzdělávání žáků s postižením.

 

 Co zásadního pro školu se během 14 let stalo?

 Pro nás úplně zásadní byla rekonstrukce školy v roce 2010, kdy jsme získali důstojné prostory pro naši činnost, abychom ji mohli důstojně rozvíjet. Což je zásluha především našeho zřizovatele, města Jihlavy.

 

 Získali jsme prostory, které každá základní škola pro svou výuku potřebuje, jako je tělocvična, dílny, cvičná kuchyň, krásnou učebnu pro výuku informačních a komunikačních technologií, která je dopoledne využívána žáky a odpoledne pedagogy pro další vzdělávání.

 

 Navíc jsme si mohli dovolit zřídit rehabilitační centrum, kde máme dvakrát do týdne fyzioterapeutku a jednou za měsíc lékařku. Ta dohlíží na to, aby děti byly fyzicky v pohodě, nic je nebolelo a správně držely tělo.

 

 Děti zde cvičí, absolvují masáže a hydroterapii. Cílem je připravit děti do co nejlepší fyzické pohody, aby se mohly soustředit na vzdělávání.

 

 Jakým způsobem se mohou postižené děti vzdělávat?

 U nás je to velmi diferencováno, protože tady máme různé skupiny dětí. Například děti se střední mentálním postižením mohou dosáhnout trívia - jsou schopny číst, psát a počítat. Navíc zvládnou sebeobsluhu v domácnosti a jednoduché pracovní manuální činnosti.

 

 Pak tu máme i skupinu děti s velice těžkým zdravotním postižením a kombinovaným postižením, u nich je třeba cílem najít způsob komunikace se svým okolím. Jestliže dítě dovede svému okolí sdělit své potřeby, tak to výrazným způsobem zvyšuje kvalitu jeho života.

 

 Soustředíme se na komunikaci a na smyslové prožívání, na to slouží koncept bazální stimulace, ve které jsou naši pedagogové proškoleni. S dětmi pracují tak, aby zvyšovali jejich fyzický komfort, není to jenom komunikace, ale i sebeobsluha a rozvoj smyslového vnímání a emocionálního prožívání. Cílem je, aby tyto děti byly jednou co nejméně závislé na pomoci okolí a aby se o sebe dokázaly v co největší míře postarat samy.

 

 Ve vzdělávání dětí s nejvyšším postižením není cílem výuka trívia a akademických dovedností, ale vzdělávání je zaměřené na zvýšení kvality života dětí a života jejich nejbližšího okolí.

 

 Jaké vlastnosti musí mít člověk, který chce pracovat s postiženými dětmi?

 Je to psychicky velmi náročná práce a pomáhající profese. Pedagogický pracovník v základní škole speciální vykonává klasicky pomáhající profesi se vším všudy s rizikem vyhoření po určité době. Člověk musí hodně dlouho s dítětem pracovat a v mnoha případech třeba nevidí nějaké zásadní výsledky nebo vidí jen malé krůčky.
Na druhou stranu ale naše děti neznají zákeřnost. Dokáží být vděčné za každou aktivitu. Nemáme tady šikanu, řevnivost, závist nebo zlobu, to naše děti nemají. Naopak jsou zvyklé si pomáhat a podporují jeden druhého.

 

 Pedagogové, to je speciální kategorie lidí, jelikož mají nastavený hodnotový systém tak, že chtějí pomáhat. Je to poslání. Takový tým tady mám a jsem na něj hrdá. Podařilo se ho sestavit a kultivovat.

 

 Bez nich bych ta dvě ocenění nedostala, obrovským dílem je to také jejich zásluha. Školu nedělá jenom ředitel, ale i lidé, kteří tu pracují. Mám kolem sebe lidi nesmírně schopné, pracovité, empatické a na vysoké profesionální úrovni.

 

 Tvrdíte, že děti vaší školy neumí být řevnivé a závistivé. Jak je to možné?

 To je dáno hlavně tím, že mají nějaký handicap, a jejich fungování je tedy těžší. Více se musí soustředit na jiné věci, než je závist a podobně. Soustředí se na to, aby samy „fungovaly“ správně.

 

 A myslím, že je to i tím, že jsou v menších kolektivech a pedagogové s nimi pracují intenzivněji. Jsme schopni vše zachytit hned v začátcích a utlumit to.

Více v tištěném vydání JL s datem 30. 4.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
30.04.2024 AktualityČarodějnice dorazí na vatru až naposled

Zatímco v minulém týdnu vzhlíželi k nebi majitelé ovocných sadů, zahradnictví a zahrádkáři, dnes k němu upínají zraky pořadatelé oslavy tzv. čarodějnic. Český hydrometeorologický ...

Komentáře (0)
29.04.2024 AktualityNejvíc je u nás Ukrajinců, Slováků a Vietnamců

Na Vysočině žilo koncem minulého roku 30.065 cizinců. Po předchozím nárůstu jejich počet vloni klesl o 2,4 procenta. Mezi regiony v Česku měla Vysočina třetí nejnižší počet cizinců, ...

Komentáře (0)
29.04.2024 AktualitySíť cyklostezek na Vysočině rozroste

V příštích dvou letech se milovníci jízdy na kole mohou těšit například na první kilometry nové stezky z Brtnice na Rokštejn nebo z Chotěboře do Bílku. Vznikat začne i cyklostezka z Třebíče ...

Komentáře (0)
27.04.2024 AktualityVítězové Řidiče Vysočiny 2024 jsou z Třebíče

26. ročník motoristické soutěže Řidič Vysočiny zná vítěze. Po pětaosmdesáti kilometrech a devíti soutěžních úkolech v kategorii automobilů vystoupali na stupně nejvyšší Jan Morávek ...

Komentáře (0)
29.04.2024 AktualityHorácká aréna má mít vybavení za 200 milionů

Zatímco před očima pomalu rostou objekty nové Horácké multifunkční arény (HMA) v Jihlavě, město již nyní řeší její vnitřní vybavení. Jihlavští zastupitelé na svém úterním jednání ...

Komentáře (2)
29.04.2024 AktualityČarodějnické ohně se poslední dubnové úterý rozhoří ve všech městech na okrese

Horko těžko budete napříč Jihlavskem hledat obec, kde by v úterý 30. dubna nepořádali tradiční akci související s pálením čarodějnic. Z velkých měst v regionu ji chystají všechna. ...

Komentáře (0)
29.04.2024 AktualityLidem zkontrolují znaménka

U příležitosti Mezinárodního dne melanomu budou zájemcům v jihlavské nemocnici vyšetřovat znaménka. Kožní ambulance, kterou pacienti najdou v přízemí interního pavilonu, bude otevřena ...

Komentáře (0)
28.04.2024 AktualityUrčili desítku hlavních problémů

Obyvatelé Telče vybrali desítku hlavních problémů ve městě. Po vedení tamní radnice chtějí, aby se prioritně zabývala nedostatkem lékařů, vyžitím pro mladistvé či řešila otázku ...

Komentáře (0)
28.04.2024 AktualityRadní po letech získal městské pozemky. Zaplatí za ně miliony korun

Radní Brtnice Jiří Zelený (39) získal prostřednictvím své firmy euro-floor brtnice s.r.o., v níž je jediným jednatelem, od města necelého půl hektaru pozemků v místní části Komárovice. ...

Komentáře (0)
28.04.2024 AktualityKřižovatku na sjezdu z D1 plnou nehod začnou v květnu přestavovat na kruháč

Čistě z pohledu dopravní bezpečnosti jde o křižovatku, která je na Vysočině vůbec tou nejnebezpečnější. Podle analytiků serveru portalnehod.cz se na ní staly už desítky dopravních nehod, ...

Komentáře (0)
27.04.2024 AktualityProdej pístovských kasáren má zelenou

Celkem 44.900.000 Kč. Takovou cenu má podle znaleckého posudku část bývalých Pístovských kasáren, která patří Jihlavě. Městští zastupitelé odsouhlasili na svém úterním jednání záměr ...

Komentáře (1)
27.04.2024 AktualityProblémoví cestující jsou ojedinělí

Trochu pernou směnu zažil řidič autobusu společnosti Icom transport, který jel 9. dubna kolem 13. hodiny z Větrného Jeníkova do Zbilid. Cestující natočili brýlatého muže středního věku ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net