Reklama
Dnes je neděle 07.03.2021     svátek má Tomáš

Rady do zahrady - 1

Petr Kumšta
Petr Kumšta


Vážení čtenáři, připravili jsme pro vás novou rubriku Rady do zahrady. Psát ji pro vás bude šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta.
„Zabývám se dlouhodobě šlechtěním jabloní, pěstováním bylin, zeleninou, většinou drobného ovoce a částečně i okrasnou zahradou,“ říká sám o sobě. Petr Kumšta má ve Státní odrůdové knize zapsány odrůdy jabloní: Blaník, Tábor, Vltava, Fenix, Petra a Fany.

Seriál o podnožích: M 9 – podnož roste slabě, je vhodná jen do úrodných a dobře vyhnojených půd. Kořenový systém se skládá jen z několika silnějších kořenů a je doplněn vlasovými kořínky soustředěnými nejvíce kolem kořenového krčku. Kořeny jsou velmi křehké, proto vyžadují trvalou oporu. Podnož je vhodná pro hustší výsadby, pro odrůdy jabloní slabě rostoucí, nebo velmi plodné, a všeobecně pro štíhlá vřetena většiny odrůd. Plodnost začíná velmi brzy po výsadbě. Úroda je dobrá, pravidelná a vysoká. Plody jsou velmi dobře vyvinuté a vybarvené, ale zkracuje se jejich skladovatelnost. Životnost stromků na stanovišti je přibližně 15 až 20 let.

Trvalky – jde o zahradní rostliny, které mají převážně, stejně jako letničky nebo dvouletky, nedřevnatějící bylinný stonek a zároveň jako dřeviny rostou roky na stejném stanovišti. Jejich nadzemní části (stonky a listy) koncem vegetace sice uvadnou, avšak z podzemní části (kořenů, hlíz nebo cibulí) příštího jara opět vyrostou. Mohou být ozdobné listem, květem nebo plodem a rozmnožují se nejčastěji dělením.

Ve druhé polovině února, v době, kdy pominou větší mrazy, můžeme začít s řezem listnatých dřevin. Hluboce seřízneme dřeviny, jako jsou některé tavolníky nebo komule. Dřeviny, které zakládají květní pupeny na podzim, například zlatice, neřežeme, protože bychom se připravili o letošní květy.

Koncem měsíce vysadíme do truhlíků a mís předpěstované dvouletky a trvalky, jako jsou macešky, sedmikrásky, prvosenky či jarní cibuloviny. Hrozí-li mráz, přikryjeme je netkanou textilií, chvojím nebo papírem.

Pravidelně kontrolujeme a větráme uskladněnou zeleninu a ovoce. Poškozené plody vyřadíme. Skladovací teplotu udržujeme na hodnotě 2 až 5 °C a vlhkost vzduchu kolem 90 %.

Stále ještě můžeme odebírat rouby jádrovin. Vybíráme dobře vyvinuté letorosty z jižní strany koruny zdravých stromů. Jednotlivé odrůdy svážeme a označíme jmenovkami. Odebrané rouby ukládáme ve sklepě do přiměřeně vlhkého písku nebo venku u severní strany budov.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net