Reklama
Dnes je úterý 02.03.2021     svátek má Anežka

Nehodovost je i letos v průměru

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL


10.12.2020 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Šéfem dopravních policistů na Vysočině se stal David Jirák teprve v loňském roce. V rozhovoru popisuje mimo jiné to, jaká opatření v souvislosti s pandemií musel pro své podřízené nastavit. 
 

Ovlivnily letošní dvě vlny pandemie na Vysočině intenzitu dopravy?
Nedá se to zhodnotit. I když letos do intenzity dopravy promluvila krize související s koronavirovou situací. Zejména v jarních měsících byl provoz hlavně během března a dubna trochu mírnější.  Jakmile ale došlo k rozvolnění opatření, tak došlo k nárůstu hlavně nákladní dopravy. V průběhu letních měsíců, bych řekl, že už byla v běžném režimu, když to porovnám s intenzitou dopravy v předchozích letech. 
 

Jste připraveni, pokud udeří zima a napadne sníh?
Máme zkušenosti už z předchozích let. Víme jakým způsobem zareagovat, případně jaká přijmout opatření, tak aby komplikace, pokud v dopravě nastane, byla co nejmenší.

 

Při pohledu do statistik nehodovosti, nečekal jste právě kvůli jarní vlně pandemie, kdy došlo k poklesu dopravy, že bouraček bude méně?  
Statisticky jde zhruba o obvyklý průměr, co evidujeme ve srovnání s předchozími roky.
Žádným způsobem to nevybočuje, jak směrem nahoru, tak ani dolů. Menší číslo evidujeme, a to v počtu usmrcených osob při dopravních nehodách, kdy máme o dvě mrtvé osoby méně, než v roce 2019.

 

Jakým způsobem zasáhly res-trikce v souvislosti s pandemií?
Policisty dělíme do směn. Striktně dodržujeme, aby v hlídce byl vždy totožný policista. Takže pokud by jeden z nich měl pozitivní test na koronavirus, tak ohrozí maximálně svého kolegu, který s ním z objektivních důvodů musel být v hlídce. 
Nemuseli jsme ale řešit žádnou situaci, kdy bychom kvůli covidové krizi museli řešit nějaký personální nedostatek. Vždy se jednalo řádově o jednotky policistů, které jsme kvůli této situaci nemohli použít do služby. Svoji činnost plníme normálně dál bez ohledu na stav. 

 

Chovají se řidiči ve srovná ní první a druhé vlny pandemie nějak jinak? 
V první vlně pandemie lidé moc nevěděli, co na jaře situace přinese. Během března a dubna byl na silnicích provoz opravdu mírnější, ale neřekl bych, že by se řidiči ve vztahu k nám chovali nějakým způsobem jinak. Musíme dodržovat veškeré hygienické a epidemiologické předpisy. 

 

V loňském roce jste na postu šéfa krajské policie nahradil Jana Kostečku. Šlo z vašeho pohledu o zásadní změnu? Přece jen už můžete srovnávat…
Pro mě osobně šlo o zásadní změnu. Na druhé straně už jsem před tím rok na krajském policejním ředitelství působil. Postupy, procesy jsem znal. Vedení mi bylo nápomocno a do procesu jsem se, myslím, začlenil.

         

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net