Reklama
Dnes je úterý 03.08.2021     svátek má Miluše

Pojištění vašeho bydlení věnujte vážně čas, opravdu se to vyplatí

NEHODA není náhoda. Když nebudete mít svůj majetek pojištěný, mohou vám zbýt jen oči pro pláč. Ilustrační foto: Pixabay
NEHODA není náhoda. Když nebudete mít svůj majetek pojištěný, mohou vám zbýt jen oči pro pláč. Ilustrační foto: Pixabay

8.10.2020 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Máte doma pojistku, kterou platíte už několik let a žijete v přesvědčení, že vaše domácnost a nemovitost je chráněná pro jakoukoliv pojistnou událost? V takovém případě odborníci radí oprášit šanon a nastudovat krytí a pojistné podmínky v příslušném dokumentu.
Pojistky se obecně vyvíjejí rychle. Jejich poskytovatelé se předhánějí v tom, kdo nabídne lepší podmínky. Jen je potřeba si na pojistky najít čas a prostor, protože variant, možností a nabídek je na trhu hodně. 


V první řadě věnujte pozornost správnému nastavení hodnoty pojištění domácnosti a nemovitosti. Zjednodušeně, co se dá z domu, když ho obrátíte, vysypat, je součástí domácnosti. Naopak pevné stavební součásti jsou součástí nemovitosti. 
Hodnotu pojistných částek, stejně jako celou podobu smlouvy si můžete nastavit buď sami online, nebo po telefonu s makléřem, nebo v rámci návštěvy pobočky. Každá z těchto tří variant má své pro i proti. 


Každopádně ať už si vyberete kteroukoliv pojišťovnu a formu sjednání smluvního vztahu, pozor na podpojištění. Jde o to, že pokud máte například hodnotu domácnosti kolem půl milionu korun, nemůžete si pojistku v rámci úspor sjednat třeba na 300 tisíc korun. 
Vlastně můžete, ale pokud dojde ve vaší domácnosti k vysoké škodní události, může likvidátor pojistné plnění dost významně krátit.  Právě kvůli tomu nestojí za to ušetřit ročně na pojistce 300 korun.


Pak už je to o tom, na která rizika chcete být pojištění. Samozřejmě platí, že čím komplexnější krytí rizik, tím víc pojistka bude stát peněz. Obecně platí, že čím vyšší varianta pojištění, tím lepší krytí.
Nezapomeňte také na pojištění vedlejších staveb, které jsou do nějaké částky zahrnuty automaticky. Pak jsou tu ještě asistenční služby. Znamená to, že pokud se vám třeba ucpe odpad u pračky, zásah instalatéra máte zdarma. 
Asi tady se ukazuje u pojišťoven největší rozptyl. U některých máte za pojistný rok neomezený počet zásahů, u jiných maximálně za stejné období dva nebo tři. Liší se také v tom, za kolik peněz zásah uhradí. Částky se pohybují v rozmezí od dvou do 10 tisíc korun. 


I tady platí, čím starší pojistka, tím pravděpodobně menší krytí, a záleží i na tom, jestli příslušná suma kryje jen práci řemeslníka a dopravu a materiál zvlášť, nebo jestli už tyto položky jsou zahrnuty ve výše uvedeném balíčku. 
Hodně oblíbená jsou teď i další připojištění. Jako třeba opravy domácích spotřebičů, zahradní nebo aku techniky. Abyste pokryli  všechna možná pojistná rizika, budete se asi muset smířit s tím, že budete muset uzavřít dvě nebo možná tři pojistky. 
Žádná z nich na trhu nepokryje vše, a pokud ano, většinou limity plnění na některé události jsou nízké. Jde zkrátka o to, jak moc chcete být chránění. Opravdu dobrá komplexní pojistka vašeho bydlení vyjde na 4 až 7 tisíc korun ročně. Záleží také na ploše a hodnotě nemovitosti.      
 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net