Reklama
Dnes je středa 19.05.2021     svátek má Ivo

Líčíte na kunu? Na vlasy, plašiče nebo tygří trus zapomeňte

NÁVODŮ, jak se zbavit kuny, na internetu najdete několik. Pozor ale, kuna je státem chráněná, takže ji nesmíte trýznit, natož usmrtit. Jednou z možností je pořídit si sklopnou past. Foto: David Kratochvíl
NÁVODŮ, jak se zbavit kuny, na internetu najdete několik. Pozor ale, kuna je státem chráněná, takže ji nesmíte trýznit, natož usmrtit. Jednou z možností je pořídit si sklopnou past. Foto: David Kratochvíl

18.9.2020 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Budí vás v noci hlasitý dupot a máte pocit, že vám něco leze pod střechou nebo po trámech na půdě? Nutně zrovna nemusí jít o zloděje. S největší pravděpodobností je to znamení toho, že v domě máte hosta, který má i jméno, a to kuna skalní.

Už dávno neplatí, že tohle českými zákony chráněné zvíře můžete potkat jen v přírodě. Kuna se totiž postupem času dokázala takzvaně domestikovat a přiblížit se lidem. Dokazuje to tím, že  si své zázemí často buduje v jejich nemovitostech.

Možná byste se divili, pokud už nemáte vlastní zkušenost, jak malá škvíra stačí k tomu, aby se vám kuna dostala do podbití a přes fólii začala páchat obří škody ve vašem zateplení a izolaci.

Ve chvíli, kdy máte podezření, že se ve vaší nemovitosti usídlila kuna, máte v podstatě dvě možnosti. Ta první je, nechat to plavat s tím, že postupem času z vašeho příbytku odejde. Druhá, že s tímhle velmi, ale opravdu velmi chytrým zvířetem budete bojovat a doufat, že vy budete stát na vítězné straně.

Pokud zvolíte první variantu, je to v podstatě to vůbec nejhorší, co můžete udělat. Kuna za pár týdnů dokáže udělat takové škody, že se vám z toho zatočí hlava.

Značkuje své teritorium, takže kolem domu se vám objevuje její trus, který je typický například tím, že většinou obsahuje pecky například od třešní či višní. Kuna totiž žere prakticky úplně všechno.

Pokud kunu chcete odchytit, tak musíte mít na zřeteli hlavně to, že je státem chráněné zvíře. Takže v žádném případě nezkoušejte vzít třeba vajíčko od slepice a dát do něho jed, s tím, že kunu tím definitivně sprovodíte ze světa.

Stejně tak je zákonem zakázáno chytat kunu do železných pastí. Stát to považuje za týrání. Takže je potřeba v nejlepším případě pořídit klec s dvoucestným vchodem a dát do ní nějakou hodně aromatickou návnadu.

Zapomeňte na to, že vám postačí, když kolem domu nebo do otvorů vložíte lidské vlasy, tygří trus nebo nejrůznější odpuzovače či plašiče.

Na vše si postupem času kuna zvykne a vy jen vyhodíte peníze za něco, co stejně nebude mít dlouhodobý efekt a kuna ve vaší nemovitosti bude řádit vesele dál.

Když se rozhodnete pořídit sklopnou past, její instalaci a veškeré práce s ní provádějte v rukavicích a v dlouhých rukávech, aby na kleci neutkvěl váš pach. Důležité je do pasti umístit maximálně aromatickou návnadu.

Jakou? Zapomeňte na vejce, slaninu nebo podobné rady. Jestli něco opravdu funguje, tak je to uzená makrela.

A nemusíte ji servírovat celou. Stačí jen skelet a kůže. Jakmile ji kuna vycítí, možná odolá den, ale druhý den už to nevydrží a pro pochoutku si přijde.

Pak už je to jen o tom, jestli se vám kuna z připravené léčky dokáže dostat. Zprvu je totiž v klidu, až po chvíli jí dojde, že se s kořistí nemůže dostat ven, a to si buďte jistí, že udělá maximum pro to, aby se z omezeného prostoru dostala.

Takže pokud se jí to podaří, těžko už ji do stejné nástrahy nalákáte podruhé, a to i když jí tam dáte třeba jako návnadu dvě uzené makrely.

Když se vám ji podaří chytit, pamatujte, že ji musíte odvézt alespoň deset kilometrů daleko. Jinak hrozí, že než dojedete zpátky domů, už ji budete mít dávno zpátky na svém pozemku.

Více k tématu Bydlení – nabídka firem a zajímavé články v tištěném vydání JL s datem 18. 9.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net