Reklama
Dnes je čtvrtek 18.04.2024     svátek má Valérie

Sladkosti se nejen dětem ukládají do tukových polštářků

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

16.9.2020 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Jak pomoci dětem s nadváhou? Téma pro Janu Böhmovou ze Státního zdravotního ústavu v Jihlavě.

 

Proč se v současné době stále více setkáváme s dětmi a dospělými, kteří mají nadváhu nebo dokonce jsou obézní?

Naši pradávní předkové, aby přežili, museli být neustále v pohybu. Lovili, sbírali a později i pěstovali plodiny, prchali před predátory, putovali krajinou, stavěli si obydlí.

Museli být fyzicky zdatní a odolní. V dnešní době důvodů k pohybu výrazně ubylo. Mnoho lidí má sedavé zaměstnání, ve volném čase pak odpočívají ne aktivně, ale vsedě nebo vleže.

My už denně nenaběháme desítky kilometrů, abychom si ulovili kus masa k večeři. Potraviny jednoduše nakoupíme v obchodě. Energetický příjem je nyní u většiny lidí vyšší než výdej.

 

Co se stane, když se misky vah mezi energií přijímanou z jídla a vydávanou pohybem vychýlí?

Když přijímáme více energie, než vydáváme, že jíme víc, než se hýbeme, začneme nabývat na váze a obráceně. Toto pravidlo se týká samozřejmě i dětí. Od přírody jsou děti naprogramované k pohybu. Běhají s kamarády, skáčou, lezou, objevují své fyzické schopnosti. A jedí proto, aby dobily baterky.

Čím jsou starší, musejí více času trávit ve školních lavicích, ale i ve volném čase vysedávají u počítače či televize. A pohyb jejich tělům začíná chybět. V jídle se ale neomezují.

Snadno dostupné laskominky jako brambůrky, sladkosti, limonády, které často konzumují se svými kamarády, jim dodávají další velký balík energie. Když ji nespotřebují, uloží se v podobě tukových polštářků.

 

Dětí s nadváhou a obezitou tedy přibývá. Co s tím?

Jediná šance je vrátit jazýček vah přijaté a vydané energie zase do rovnováhy. Strava a pohyb musejí jít ruku v ruce.  Nejlepší je pohyb spontánní, přirozený a každodenní.

Hrát si a běhat s kamarády venku, jezdit na kole nebo na bruslích, do školy a do kroužků chodit pěšky. Nejvíc pomáhá, když jsou dospělí svým dětem příkladem. 

Rodiče, udělejte si čas a vezměte své děti na pravidelnou procházku, společně si s nimi zapinkejte volejbal nebo badminton, vezměte kolo a vyjeďte spolu ven. Nejde o žádné vrcholové výkony. I vám to prospěje na zdraví.

Existuje přece celá řada sportovních klubů a kroužků, kde mají děti pohybu dostatek při trénincích. Je to málo?

Organizované kroužky a sportovní kluby, kam jde dítě jednou dvakrát za týden na trénink, jsou skvělé. Ale bohužel to nestačí. Dítě školního věku by se mělo hýbat každý den minimálně hodinu.  Zpotit se, prohřát všechny svaly. 

K tomu opravdu tréninky nestačí. Navíc děti, které už nadváhu mají nebo jen nejsou pohybově nadané, do takového sportovního zařízení nepřijdou. Stydí se, bojí se posměchu vrstevníků. Organizovaný pohyb zaměřený na výkon dítěte je spíše odrazuje. Raději se kolektivnímu sportu vyhýbají.

 

Co mohou rodiče pro své dítě, trpící nadváhou nebo obezitou, v takovém případě udělat?

Je důležité jít dítěti příkladem jak ve stravování, tak v podpoře pohybu. Když se rodina rozhodne řešit nadváhu svého dítěte nebo i dalších členů, a neví si rady, nabízí se celá řada řešení.

Lze se poradit s dětským lékařem, popřípadě navštívit nějaké specializované pracoviště zaměřené na výživové poradenství. Díky projektu Společně proti nadváze a obezitě, který je finančně podpořen Zdravým městem Jihlava, funguje v Jihlavě na Domě zdraví již několik let Poradna zdravého životního stylu.

Zde rodiče s dětmi nacházejí radu i pomoc při snižování nadváhy a řešení zdravého přístupu k životu. Poradnu vede zkušená lékařka. Je třeba se jen dopředu telefonicky objednat. Poradna je zdarma.

 

Jak to v poradně funguje?

Na úvodních sezeních se řeší situace v rodině, způsob stravování dítěte, jeho pohybové aktivity v průběhu dne.

Poté jsou navrženy změny v jídelníčku a v životním stylu celé rodiny. V průběhu času pracovníci poradny sledují vývoj a jsou pro rodinu oporou. Dětem je nabídnuta účast na pravidelných setkáních se cvičením, která probíhají každé úterý odpoledne.

Věk dětí není omezen. Účastníci si hravou a zábavnou formou osvojují principy zdravého životního stylu a základy různých sportů i pohybových her. Zásadně se nepoměřují mezi sebou, ale jakékoliv pokroky jsou povzbuzením pro ně samotné. Pohyb by je měl hlavně bavit a být pro ně radostí.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net