Reklama
Dnes je čtvrtek 28.03.2024     svátek má Soňa

Měla jsem v životě velké štěstí na učitele, kteří mi byli vzorem

Foto: archiv DF
Foto: archiv DF

12.9.2020 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Rok 2020 věnujeme v magazínu pro ženy známým dámám z našeho regionu. Rozhovor pro tento měsíc je jako stvořený pro Danu Fučíkovou – ředitelku Základní umělecké školy Jihlava.

 

Co vy a měsíc září?

Měsíc září je samozřejmě v celém  mém životě úzce spojen s nástupem nového školního roku. (úsměv)

 

Kdy padlo rozhodnutí, že se vydáte ve svém životě na cestu hudby a umění? 

Vyrůstala jsem v rodině, kde s námi maminka často zpívala, a tak ve mně vzbudila lásku k hudbě a zpěvu. Celá moje školní léta jsem samozřejmě zpívala v dětském pěveckém sboru.

Vždy jsem chtěla být paní učitelkou, ale nikdy mě nenapadlo, že bych mohla být přijata ke studiu na konzervatoři. Měla jsem v životě velké štěstí na učitele, kteří mi byli vždy velkou oporou, motivací a vzorem. Stejně tak i já se snažím přistupovat ke svým žákům. 

 

Jak širokou nabídku činností a oborů má jihlavská ZUŠ?

ZUŠ Jihlava poskytuje základy vzdělávání pro talentované zájemce ve věku zpravidla od pěti let až do dospělosti. Naše škola patří k největším školám v kraji, s naplněnou kapacitou 1200 žáků.  Vyučuje se ve čtyřech oborech.

V hudebním oboru se vyučuje na téměř všechny hudební nástroje (klávesové, dechové, kytaře, akordeonu) a zpěvu. Ve výtvarném oboru se vyučuje kresbě, malbě, keramice a dalším technikám, v tanečním oboru tanci od klasického až po moderní a v literárně-dramatickém oboru přednesu, dramatické výchově, divadlu a dalším činnostem.

Vzděláváme a vychováváme budoucí posluchače koncertů, návštěvníky divadel, výstav apod. Absolventi jsou schopni na velmi dobré úrovni provozovat amatérsky hudbu nebo jinou uměleckou činnost. Škola připravuje také budoucí studenty profesionálních hudebních škol nebo pedagogických fakult.

 

O co je největší zájem? Je znát třeba u nějakých oborů rostoucí trend, u jiných třeba klesající?

Tento zájem úzce souvisí s nabídkou, jak oborů, tak nástrojového obsazení a samozřejmě velkou roli sehrává osobnost učitele.  Škola ovšem nevyučuje studenty jen individuálně, ale dává jim cíleně možnost hrát (pracovat) ve skupinách, vede je k toleranci spolupráci, ale i k důvěře v sebe sama (možnost vystupování, soutěžení, vystavování).

Dlouhodobě se ale na vrcholu v hudebním oboru drží výuka klavíru, kytary, dechových nástrojů, smyčců a zpěvu, což samozřejmě koresponduje s možností dalšího vystupování v orchestrech nebo sborech, které naši školu prezentují na veřejnosti.

 

V jaké míře ovlivnila koronavirová epidemie chod vaší školy?

Myslím, že jsme se s touto nepříjemnou situací se ctí vyrovnali, ale samozřejmě přímý kontakt učitele a žáka v uměleckém školství je velice důležitý a neodmyslitelný. 

Nepříjemné bylo pro nás zrušení soutěží MŠMT, kde tradičně naši žáci dosahují těch nejvyšších ocenění v ústředních kolech.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net