Reklama
Dnes je sobota 17.04.2021     svátek má Rudolf

Motorkář Honza Kabelka podpořil výstavbu nového domova pro seniory

NA TOMTO motocyklu ujel Honza Kabelka zhruba 1700 kilometrů. Foto: Antonín Zvěřina
NA TOMTO motocyklu ujel Honza Kabelka zhruba 1700 kilometrů. Foto: Antonín Zvěřina


10.9.2020 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Zhruba 1700 kilometrů ujel na malém motocyklu, takzvaném fichtlovi, šestadvacetiletý Honza Kabelka při cestě kolem České republiky. Co mladého muže, pracovníka Jaderné elektrárny Dukovany, k jeho cestě ve volném čase vedlo? Motivací bylo podpořit finančně stavbu nového Domova Pomněnka v Novém Městě na Moravě.

Honza se vydal na cestu v neděli 19. července a slavnostní přivítání se uskutečnilo před sídlem Diakonie v Myslibořicích o týden později po poledni. Chybět tam nemohla ředitelka Michaela Grmelová.

„Domov pro seniory, pokud to řeknu zjednodušeně, hodláme postavit v Novém Městě na Moravě v blízkosti tamní nemocnice a bude mít kapacitu 30 lůžek. Poskytne domov lidem s Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence a začne se stavět na jaře příštího roku,“ naznačila.

Uvedla, že těchto lidí přibývá a proto se Diakonie rozhodla poskytovat tuto službu lidem i na jiném místě na Vysočině. „Nyní finišujeme s projektovou dokumentací, a jak už jsem řekla, doufáme, že stavbu zahájíme na jaře příštího roku,“ poukázala Grmelová.

 

Mají o výstavbu zájem

Doplnila, že Nové Město si Diakonie vybrala po navázání spolupráce s tamním Farním sborem ČCE. „Lidé z tohoto sboru mají o výstavbu velký zájem. Těší nás podpora Nového Města na Moravě, jehož představitelé si dobře uvědomují, že tato služba zde citelně chybí.“ nastínila Grmelová. 

Netajila, že výstavba si vyžádá téměř 68 milionů korun. Připomněla, že projekt Diakonie připravuje již pět let. „Již dvakrát jsme se snažili získat dotaci z ministerstva práce a sociálních věcí a podařilo se nám to napotřetí až v tomto poměrně kritickém roce,“ naznačila Grmelová.

Dotace pokryje asi 62 procent celkových nákladů. Pokud jde o cestu Honzy Kabelky, ředitelka ji považuje za obrovskou propagaci celé akce. „Máme radost, že jde o mladého člověka, který pomůže vtáhnout do problematiky svoji generaci,“ zdůraznila Grmelová.

To už na místo přijel na takzvaném fichtlovi Honza Kabelka. Vítal ho transparent a obdržel mimo jiné i medaili. „Tvoji cestu jsme bedlivě sledovali. A nejen my. Sledovanost našeho facebookového profilu se za tento týden zvedla o čtyři tisíce procent,“ podotkla Grmelová.

Spolu s Honzou věří, že se podaří dosáhnout do konce sbírky plánovanou částku sto tisíc korun. Ředitelka se cestovatele optala, zda už má představu, na co se částka využije.

„Myslím si, že by mohla pomoci s vybavením nového zařízení,“ přemítal. A Grmelová doporučila částku využít na zakoupení rehabilitačního přístroje Motren, který pomáhá lidem s omezenou možností pohybu.

Dárek od všech dárců

„To budu rád. Jen musím upozornit, že to není dárek ode mě, ale od všech lidí, kteří do sbírky přispějí,“ sdělil Honza. Připustil, že mu na cestě počasí kvůli častým dešťům příliš nepřálo, ale nakonec cestu zvládl.

„Teď už se nebojím žádné cesty,“ pousmál se. Měl radost, že na cestě budil pozornost, lidé se o jeho počin zajímali a fandili mu.

Ředitelka Grmelová se vrátila k projektu. „Bude to moderní budova s vytápěním tepelnými čerpadly a objekt bude mít zelenou střechu, kam plánujeme umístit úly se včelami,“ informovala.

Pak dostal větší prostor Honza, který přiznal, že motocykl původně patří jeho mamince Haně. Udržuje jej v provozuschopném stavu sám a loni prošel generální opravou. „Teď na něm objedu celý svět,“ vyjádřil se s nadsázkou.

Trasu měl naplánovanou, ale nechyběla ani improvizace. Zvolil cestu proti směru hodinových ručiček, přes Pálavu na sever přes Beskydy, Jeseníky, dále na západ přes Krkonoše, jih a zpátky na východ až do Myslibořic.

 

Vyjel s rancem buchet

Pokud jde o jídlo, ráno mu stačil nějaký salám s pečivem, oběd vynechával a energii mu dodávala až večeře. „A spal jsem pod takovým improvizovaným stanem, kdy jsem přes motorku přehodil plachtu,“ naznačil Honza. Připustil, že žádnou evidenci, kolik projel měst a obcí si nevedl.

Z cesty nejraději vzpomíná na Šumavu, i když kopce cestu značně zpomalovaly. „O to větší možnost jsem měl vnímat okolní krajinu. Ale to všude, ve městech jsem se moc nezdržoval,“ poznamenal Honza. A pokud jde o pití, přes den to byla voda, večer nepohrdl pivem.

A co by to bylo za Honzu, kdyby na cestu nedostal ranec buchet. Ty mu napekli nejmladší členové rodiny Natálka Procházková, Lucka Procházková a mužskou část rodiny zastoupil Tobík Florián.

Diakonii Myslibořice si Honza vybral z toho důvodu, že tam chodil na základní školu a k zařízení pro seniory tak získal kladný vztah. A již přemýšlí o dalších možnostech pomoci podobnou jízdou.

 

Ještě schází miliony

Ředitelka Grmelová nastínila, že nový domov poslouží zejména lidem z Novoměstska a pokud kapacita postačí, bude se jednat o seniory zejména z Vysočiny.

Zdůraznila, že u této stavby bude v budoucnu možnost postavit případně druhé patro. „Tato představa vyšla z Kraje Vysočina,“ konstatovala Grmelová. Netajila, že na realizaci ještě chybí zhruba 20 milionů korun.

Pomoci může úvěr, nějakou peněžní částku se podařilo Diakonii Myslibořice v minulých letech našetřit, finanční pomoc přislíbilo Nové Město na Moravě a také zřizovatel.

„Určitě při provozu využijeme zkušenosti, které jsme získali v Myslibořicích. Počítáme s tím, že nový domov bude mít zázemí u nás, jedná se hlavně o vedení účetnictví a mzdovou a personální agendu. Do Nového Města na Moravě budeme hledat zejména pracovníky do přímé péče, to znamená pečovatelky a zdravotní sestry. Celkově by zde mělo pracovat 23 zaměstnanců, většina v nepřetržitém provozu,“ vysvětlila Grmelová.

A další Honzova záliba? Je členem kapely Mr. Cook, která hraje převážně vlastní tvorbu. To na něj prozradila maminka Hana.   

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net