Reklama
Dnes je čtvrtek 28.03.2024     svátek má Soňa

Na odběr je důležité přijít zdravý a odpočinutý

NEJŽÁDANĚJŠÍ krevní skupiny jsou obecně RH-. Nejuniverzálnější je pak 0- , která se hodí vždy a lze podávat všem pacientům.  Foto: Veronika Dawidowicz
NEJŽÁDANĚJŠÍ krevní skupiny jsou obecně RH-. Nejuniverzálnější je pak 0- , která se hodí vždy a lze podávat všem pacientům. Foto: Veronika Dawidowicz

27.8.2020 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Veronika Dawidowicz

Jaké podmínky musí člověk splňovat, pokud chce pomoci a darovat krev? Je covid-19 jediným virem, který brání v darování? Nejen na tyto otázky odpovídal Jaroslav Zelený, bioanalytik pro hematologii a transfuzní službu v jihlavské nemocnici.
 

Jaké jsou aktuálně podmínky pro darování krve? 
Základním kritériem je, aby byl dárce zdravý. Neměl by se léčit s žádným chronickým onemocněním, nicméně některá nám nevadí. Patří mezi ně například štítná žláza, vysoký tlak, a některé další, která dárci najdou na webových stránkách naší nemocnice. 

 

Záleží také na aktuálním stavu dárce?
Hodně. Nesmí mít například teplotu, opar, průjem, ekzém, nesmí mít v době darování zrovna alergii například na pyly. Nesmí mít ani žádný úraz či poranění kůže.

 

Vadí například očkování v nedávné době či nové tetování?
U očkování je to individuální a opět doporučuji navštívit naše webové stránky. U některého očkování může jít člověk darovat například již dva dny po něm, pokud se u něj neobjevily žádné nežádoucí příznaky. 
U živých vakcín je pak potřeba čekat například až měsíc. U očkování na žloutenku typu B je to ještě více specifické, tam se čeká měsíc. Komplikací je i tetování nebo piercing, kdy se musí čekat půl roku, stejně jako u akupunktury, která byla prováděna mimo zdravotnické zařízení. 

 

Jak je to například s cestováním?
Budu opět odkazovat na naše stránky, kde jsou tabulky evropských i mimoevropských zemí a doba, kdy může člověk po návratu z takového státu jít darovat. Ty evropské země se celkem dynamicky mění. 
Co platí teď, může být za týden úplně jinak. Hodně to záleží také na epidemii, která zrovna probíhá. A nejedná se pouze o covid. Problémem bývá již několik let v letních měsících také západo-nilská horečka, kterou přenáší komáři.  

 

Čemu by se člověk před darováním krve měl vyvarovat? 
Měl by hlavně přijít odpočatý. Určitě by neměl chodit například po noční. Den předem by měl snížit fyzickou zátěž, začít více pít. Pitný režim je důležitý i ráno, v den odběru. To by se měl dárce také nasnídat. 
Jediné dietní opatření je, aby se vyhnul tučným jídlům. Ráno vynechat máslo, mléko, jogurt a večeře den předem by neměla být složena ze smažených jídel. V den darování by také měl dárce mít naplánovaný takový oddechový den. Pokud má fyzicky náročnou práci, rozhodně by se tam neměl vracet a rozhodně by do práce neměli chodit řidiči z povolání.

 

Je nějaká krevní skupina, která je dlouhodobě nedostatková?
Stav dostatku či nedostatku krve se odvíjí od stavu pacientů nejen v místní nemocnici, ale také v těch okolních. Dnes může být nedostatek a zítra to může být zase úplně opačně. 
Je možné, že některý dárce se bude chtít objednat, my mu řekneme, že stačí za měsíc a druhý den už mu budeme volat, jestli by mohl přijít hned. Nejžádanější krevní skupiny jsou obecně RH-. Nejuniverzálnější je pak 0- , která se hodí vždy a lze podávat všem pacientům. 

 

Jak dlouho odběr trvá?
Celá návštěva trvá zhruba hodinu. Pokud je zrovna na centru více dárců, nebo nastane nějaká komplikace, například že se udělá někomu z dárců nevolno, může se to o něco protáhnout. 
Samotný odběr však nesmí překročit 12 minut. Ideálně by měl trvat 10 minut. Co se týče četnosti, tak ženy mohou darovat 3x ročně a muži 4x ročně. 

 

Jaké benefity čekají na ty, kteří se rozhodnou pomoci darováním?
Stát poskytuje dárcům úlevu na daních 3000 korun za jeden odběr. Většina zaměstnavatelů poskytuje den volna, naše nemocnice dárcům nabízí občerstvení po odběru, dává jim stravenku v hodnotě 60 Kč. Významným benefitem je pravidelná kontrola zdravotního stavu. 
Dárci se při každém odběru vyšetřuje krevní obraz, následně pak žloutenka typu B a C, syfilis a HIV. Také se měří tlak, takže dárce je po zdravotní stránce kontrolován. Dárce odměňuje také Český Červený kříž za pravidelné množství odběrů, kdy získávají plakety a při vysokém odběru i kříže. 
V Jihlavě funguje již několik let výborná spolupráce mezi nemocnicí, městem a Českým Červeným křížem, kdy dárci za 40. odběr dostávají benefit v podobě slevy na MHD v Jihlavě. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net